Навикът да се чете редовно е много повече от интелектуална претенция.

Не се отказвайте от него и се старайте да отделяте поне 20-30 минути на ден за някоя книга. Научно потвърдено е, че четенето има мощен положителен ефект върху човешката психика. А един по-малко известен факт е това, че книгите имат и оздравителен ефект върху тялото.

Четенето на книги намалява физическите симптоми на стреса

Да четеш има същия релаксиращ ефект като това да практикуваш йога, що се отнася до физическите симптоми на стреса. Проучване от 2009 г. доказва, че йогата, хуморът и четенето са подействали по сходен начин на студенти по време на напрегната сесия. По време на същото проучване участниците са успели да свалят пулса и кръвното си налягане изцяло благодарение на 30 минути с книга.

Четенето може да удължи живота с две години

Това откритие касае хората, които четат книги – не важи за четящите списания или други видове медии. Доста сигурни сме и че не важи при безцелно и безразборно четене на статуси в социалните мрежи.

По време на изследването са наблюдавани 3 635 възрастни хора в период от 12 години. Оказва се, че онези от тях, които редовно четяли книги, живели средно с две години повече.

Открийте разнообразие от теми и препоръки в групата “Литературен клуб” в BG-Mamma

Кара мозъка ни да работи по-добре

Когато четем, това активира мозъчните връзки. Ефектът продължава не само по време на четене, но се запазва за дни след това. Явлението е потвърдено чрез експеримент, при който дали на участниците да четат романа “Помпей” в продължение на 9 дни. С всеки изминал ден, докато сюжетната линия ставала все по-динамична, скенер показвал как се активират още и още зони в мозъка.

Не е все едно дали ще четете на екрана на компютъра

За хората с поглед, прикован като с вериги към таблети и телефони, трябва да съобщим важна подробност. Четенето влияе най-благоприятно тогава, когато избираме добрия стар хартиен носител. Прочетеното на хартия също така се запаметява по-добре и за дълго. 

Причината е, че когато четем нещо от екранно устройство, го правим по-бързо и обикновено сме по-разсеяни. 

А ако след прочетеното дотук си помислите: “Много хубаво, но кой има време за книги в днешно време”, предизвикваме ви да проверите скрийн тайма си и да си дадете сметка колко от часовете ви за деня или седмицата изтичат като пясък в скролване. Много от времето ни е съвсем буквално в нашите ръце.


Нека поговорим по темата във форума!