Какви неща ви идват наум, когато чуете думата красота? Дали това е хармонично женско лице, дали е поглед, изпълнен с благородство, дали е природна картина, която свързвате с емоционални спомени? Или е грим видео в YouTube, в което пътят към красотата минава през макияж в 35 стъпки?

Глобалната козметична индустрия в момента се оценява на над 530 милиарда долара годишно. До 2025 година, сумата се очаква да надхвърли 800 милиарда, независимо от настъпилите в последните две години кризи. И за да могат печалбите да растат така главоломно, индустрията очевидно иска да вярваме, че красотата струва (доста) пари.

Какво всъщност представлява една “нормална” бюти рутина? Наистина ли красотата е въпрос на това колко плащаш за подобрения и поддръжка? Изгубили ли сме мярката в преследване на комерсиални идеали – и ако да, каква е цената за това?

Колко продукта използваме средно на ден?

Според глобалната статистика, една жена използва средно по 16 продукта дневно. Никога в историята хората не са имали такова количество козметика. 

Разбира се, продуктите за разкрасяване не са от вчера или днес – всички например свързваме древните египтяни с плътната черна очна линия, а дамите от викторианската епоха са използвали такова количество кремове за лице, съдържащи олово, че често са имали припадъци. До не чак толкова отдавна обаче ритуалите за красота са били нещо лично, дори тайно. Днес, благодарение на бюти гурутата в социалните мрежи, от всеки телефон ни заливат видеа с грим техники, а намазването на лицето с крем сутрин и вечер е заменено със сутрешна рутина, вечерна рутина и рутина за излизане – сложни последователности с логика на наслагването, която би объркала и Айнщайн.

Бум на пластичната и естетичната хирургия

Според доклад на The Aesthetic Society, през миналата година в САЩ разкрасителните процедури за лице, като лифтинг на лице и повдигане на вежди, са се увеличили с впечатляващите 54%. Операциите на бюста са с ръст от 48% (В това число влизат уголемяването, повдигането и намаляването на бюста).

Като цяло, през 2021 г. американците са изхарчили 14.6 милиарда долара за пластични и естетични корекции. Така приходите на пластичните хирурзи са скочили с 63% за година. 

Данните в доклад за Европа сочат, че в периода 2021 – 2028 г. годишният ръст на козметичните процедури ще надхвърля 6%. Увеличава се интересът към поставяне на ботокс и филъри, все по-голяма част от мъжете си правят процедури, все повече хора приемат пластичната и естетичната хирургия за нещо нормално, научаваме от същия доклад. 

Индустрията и социалните мрежи – танто за танто

Според Power Reviews, социалните мрежи в момента са основният канал, чрез който до потребителите достига информация за новите бюти продукти. В същото време, козметичната индустрия е номер едно източник на пари за инфлуенсърите.

Това прави цикълът завършен и е нещо като перпетум мобиле на продажбите – колкото повече нови продукти, толкова повече съдържание, а колкото повече рекламно съдържание, толкова повече печалби… от които да се влага в повече още по-нови продукти.

Красотата ще спаси света? Не и ако погледнем към ефекта на beauty индустрията върху околната среда

Няма място за съмнение – бюти индустрията е един от най-големите глобални замърсители.

Помислете само с колко целофан, флакони, кутии, инструкции за употреба идват всички кремчета, серуми и грим продукти на пазара, като голяма част от опаковката отива директно в кофата за боклук още с отварянето. Сега да умножим всичко това по 120 милиарда – толкова опаковки е произвела индустрията само през миналата година.

На фона на тъжния факт, че до 2025 г. две трети от хората по света ще бъдат засегнати от недостиг на вода, може би ще се запитате дали все пак козметичната индустрия няма да намали темпото. Нищо подобно. От Harper’s Bazaar прогнозират, че просто ще има пореден нов козметичен тренд, а именно продукти, които не съдържат вода. До 2031 г., техните продажби ще растат с повече от 13% на годишна база, смятат от изданието.

Пари, с които “да се погрижиш за себе си”

“Погрижи се за себе си” е мантра, която козметичните компании продадоха на жените с изключителен успех. Да си го кажем направо – ние работим много, гледаме деца, гоним срокове и сме стресирани. И наистина искаме да се погрижим малко за себе си. Интересен факт е, че с избухването на ковид пандемията, продажбите на грим продукти спадат, но пък пазаруването на продукти за кожа и за коса скача осезаемо.

Това е така, защото бюти индустрията е създала условен рефлекс за успокояване чрез пазаруване и козметични процедури. Тя убеждава клиентките си, че понятието self-care се фокусира върху използване на шийт маски, серуми и кремове. В една тъжна и едновременно с това забавна статия от 2017-та година, авторка на The New Yorker разказва как е започнала да ползва подмладяваща козметика с ретинол, за да преживее шока от избора на Доналд Тръмп за президент. “Сякаш имах нужда грижата за бъдещето на кожата ми да ме убеди, че въобще има бъдеще”, пише Джия Толентино. 

Световната здравна организация е на друго мнение

Ето нейната дефиниция за грижа за себе си:

“Self care е способността на индивидите, семействата и общностите да поддържат здравето, да предотвратяват и да преживяват заболявания и увреждания, със или без лекарска помощ”.

Казано доста по-просто, това е грижата да бъдем здрави и устойчиви. Още от блога: Лесните начини човек да бъде много по-щастлив

Разбира се, всеки от нас има свободата да избере своята дефиниция

Ако да си подарите едно луксозно червило ще ви върне усмивката, след като ви е прегазила тежка седмица, едва ли някой ще тръгне да ви критикува. А ако маникюристката ви отмени часа за поддръжка и това ви хвърли в гняв и отчаяние за дни напред? Ако не помните кога за последно се осмелихте да се покажете с неконтурирано лице, дори да е само за да платите таксата за входа на домоуправителя? Ако имате 40 различни фон дьо тена и продължавате компулсивно да купувате нови в търсене на съвършения? Ако ви е повече от неприятна идеята за месец без нито една онлайн поръчка? 

Тогава може би вашата грижа за себе си изобщо не се намира на някой от рафтовете в глобалния супермаркет за красота. Може би трябва да я потърсите в огледалото.

Ето какво казва по въпроса актрисата Салма Хайек:

“Хората обичат да казват, че красотата е в очите на гледащия. А нищо не дава по-голяма свобода от това да осъзнаеш, че гледащият си ти. Това ни дава сила да потърсим красотата на места, на които не ни е хрумвало преди. Включително и в самите себе си!”

Оставете в дискусията своя коментар по темата