Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои необичайно начало на учебната година

Снимка: БГНЕС
Началото на новата учебна година по време на пандемия няма да бъде като всички останали по много причини. Няма да има тържества, каквито всеки от нас помни, но поне учениците ще започнат годината присъствено в час.

Неяснотите около това какви ще са новите изисквания за работа в клас, както и разнопосочните сигнали, които идват от Министерство на образованието, държат в напрежение учителите и ръководствата на училищата.

“Не може стъпките за всички училища да бъдат еднакви. Не можем да говорим за училище в София с 2600 ученици и за училище в малък град или в село, с по-малко от 100 ученици, и мерките да бъдат едни и същи”, казва Петя Перпериева - начален учител и администратор на фейсбук групата “Педагози”, където членуват над 20 хил. действащи учители, пенсионери, експерти от МОН и РУО.

Анкета в групата показва, че присъствено обучение и преминаване към дистанционна форма на обучение само при необходимост искат 76% от гласувалите, а за изцяло дистанционно обучение са само 5%. Никой от учителите не подценява пандемията, казва Перпериева. “Колегите, които искат присъствено обучение са за това да се спазват (противоепидемичните) мерки”, обяснява тя.

По думите ѝ грешка на Министерство на образованието е, че са допуснали медийно затъмнение и разнопосочни твърдения за началото на учебната година. “Съчувствам им, тъй като те трябва да изготвят нещо, с което и те не са наясно, т.е. не се знае какво ще ни поднесе утрешния ден, но все пак трябва яснота в 4-5 стъпки как ще стане, а не един ден едно ще стане, друг ден - друго”, коментира учителката.

Според нея организацията за началото на учебната година може да се възложи на директорите, но не без помощта на МОН. 
Учителката е на мнение и, че няма как да се случи хибридното обучение  - учителят да води часа присъствено и да има запис, защото това е много скъпо. 
Освен това, при всички положения децата от началния обучителен етап трябва да бъдат в училище, категорична е тя.

С предизвикателствата на новата учебна година ще се сблъска и новоизбраният директор на 20 ОУ „Тодор Минков“ Галина Тимова.
“Очаквам трудностите през новата учебна година да са много повече отколкото можем да си представим, но силно се надявам, че всички заедно ще положим усилия началото да бъде успешно, най-вече заради децата”, казва директорката.

По думите ѝ много проблеми няма да бъдат решени до 15 септември, а следващите месеци ще бъдат динамични и ще се взимат решения на момента. В училището, което тя управлява, ще има две смени. За щастие има 28 паралелки и 28 класни стаи. “Ще трябва да сепарираме движението и паралелките в отделни класни стаи, т.е. кабинетната система и движението на учениците из училището, няма да се практикува тази година”, казва Тимова.

Тя обясни, че началото на учебната година ще започне присъствено, но в хода на годината, в случай на заболял ученик и карантиниране на паралелката, а при по-сериозни ситуации и на цялото училище, ще има готовност за мигновено преминаване към дистанционна форма на обучение. В началото на следващата седмица МОН ще предложи своя план от мерки, които да прилагат училищата, обясни тя и напомни, че здравните препоръки са водещите при промените тази година.

Още подробности за началото на учебната година чуйте в разговорите на Катя Василева в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
.

5 км колоездачно шествие преди Световния ден на велосипеда - 3 юни

Колоездачно шествие "Велогенерация" ще се проведе в неделя, 2 юни .  Акцентът на събитието е да покаже, че велосипедът е практична алтернатива за придвижване в градска среда , че велосипедната общност е много голяма и сплотена и че можем да бъдем толерантни едни към други – велосипедисти, пешеходци и шофьори. С инициативата ще бъде..

публикувано на 31.05.24 в 18:10

На 1 юни пред Двореца на децата: песни, танци, джудо и шах, рисунки и зоокът

В парковото пространство пред Националния дворец на децата (НДД), възпитаниците на школите в него, ще поздравят своите връстници по случай Международния ден на детето. Предвидени са и изненади за всички, които присъстват на празника. Началото е в 10:00 ч. В програмата са предвидени поздрави от членове на Студио за модерен балет "Цветни..

публикувано на 31.05.24 в 17:48

Организации настояват евродепутатите да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Евродепутатите трябва се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации ; веднъж годишно да осъществяват национална среща, на която да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, касаещи гражданското общество; да участват и подкрепят срещи, дискусии, инициативи и..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Група Innerglow представят новия си сингъл "Освободен"

Групата Innerglow – млади хора, способни да създават съвременна българска музика, представиха в предаването “Радиокафе“ своя нов сингъл "Освободен". Музикантите Петър Желев и Матей Христозков – китара и барабани, разказаха за песента. "Освободен“ – позитивна песен, родена след мрачен период. Текстът набляга на позитивното, дава посока..

публикувано на 31.05.24 в 15:35
Жена пише 34 пъти думата „виновен“ след като съдебните заседатели признаха Тръмп за виновен по всички 34 обвинения в наказателния му процес във Върховния съд на щата Ню Йорк

Седмицата в САЩ: Тръмп - виновен, Байдън за Украйна, ужас от Рафа

Бившият американски президент Доналд Тръмп бе признат за виновен по всичките 34 престъпления за фалшифициране на бизнес записи, свързани с плащания, направени на звездата от филми за възрастни Сторми Даниелс преди изборите през 2016-а година. С това той стана първият бивш американски президент признат за виновен в престъпление. Какви са..

публикувано на 31.05.24 в 14:55

Фестивалът Shapeshift - пресечна точка между нови технологии, изкуство, музика

Фестивалът "Shapeshift - свят на технологии, утопии, човечност" започва днес в НАТФИЗ.  Паулина Захариева и Димитър Рангелов гостуваха и разказаха на него пред БНР-Радио София. Shapeshift всъщност означава умението и възможността за трансформиране и промяна на всяка една жива и нежива форма.  Фестивалът се организира за втора..

публикувано на 31.05.24 в 14:03

"Война и наказание" от Михаил Зигар - за да променим бъдещето, първо трябва да разберем миналото

Книгата „Война и наказание“ от Михаил Зигар вече е на българския книжен пазар. Тя е анализ на войната на Русия срещу Украйна и изследва както съвременните събития, така и историческите предпоставки за тях. Михаил Зигар е един от най-разпознаваемите руски журналисти, каза пред Радио София редакторът на изданието Красимир Лозанов. „Той е..

публикувано на 31.05.24 в 12:55