Published using Google Docs
Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г
Updated automatically every 5 minutes

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г на бащата/баба/дядо

ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА МАЙЧИНСТВО

Нели Вангелова - главен експерт в НОИ

Правно основание на процедурата

Кодекс на труда (КТ) - чл. 164, ал. 3 и ал. 4.

Наредба за работното време, почивките и отпуските - чл. 46, наричана за краткост в изложението наредбата.

Кодекс за социално осигуряване (КСО) - чл. 53, ал. 2 и ал. 4.

Цел на процедурата

Предоставяне на обезщетения, които да заместят загубеното трудово възнаграждение за времето на ползване на отпуск за отглеждане на дете.

Страни по процедурата

Първа страна:

Майката (осиновителката), която дава съгласие за ползване на отпуска.

Втора страна:

Осигурителят на майката (осиновителката).

Трета страна:

Лицата по чл. 164, ал. 3 - баща, баба или дядо, които ще ползват отпуск за отглеждане на дете.

Четвърта страна:

Осигурителят на бащата, бабата или дядото.

Пета страна:

Териториалното поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ), където е регистриран осигурителят на майката (осиновителката), съответно на бащата, бабата или дядото или самоосигуряващият се.

Описание на процедурата

1. Прехвърляне на отпуска

Титуляр на отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст е майката (осиновителката) на детето, но с нейно съгласие той може да се ползва от лицата по чл. 164, ал. 3 от КТ, когато те работят по трудово правоотношение, а именно бащата (осиновителя) или един от родителите на майката (осиновителката) или на бащата (осиновителя), т.е. бабата или дядото на детето.

Аналогични права имат работещите по служебни правоотношения, приравнените на трудови и служебни правоотношения и самоосигуряващите се лица, когато са осигурени и с вноска за фонд "Общо заболяване и майчинство".

Отпускът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, ал. 3 от КТ се ползва въз основа на писмено заявление от бащата, бабата или дядото, отправено до неговия осигурител. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.

Към заявлението се прилагат декларация - приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от наредбата и справка - приложение № 3 към чл. 46, ал. 3 от наредбата.

Декларацията се попълва от майката (осиновителката), даваща съгласие за прехвърляне на отпуска за отглеждане на дете, и от лицето, което поема отглеждането на детето и ще ползва отпуска. Декларацията се попълва в два еднообразни екземпляра и се представя и съхранява от осигурителите на майката (осиновителката) и на лицето, поело отглеждането на детето.

Справката се попълва от предприятието, където работи майката, в два еднообразни екземпляра и също се представя и съхранява от осигурителите на майката (осиновителката) и на лицето, поело отглеждането на детето.

Майката (осиновителката) има право по всяко време да оттегли с писмено заявление до предприятието, в което работи, даденото от нея съгласие по чл. 164, ал. 3 от КТ и да продължи да ползва лично отпуска за отглеждане на дете. В този случай се подава писмено заявление до предприятието, в което работи майката (осиновителката), към което се прилага и декларацията - приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от наредбата. Екземпляр от декларацията се представя и в предприятието на лицето, поело отглеждането на детето.

Лицата по чл. 164, ал. 3 могат да прекратят ползването на отпуска с писмено заявление до предприятието, в което работят.

Отпускът по чл. 164, ал. 3 се прекратява и в следните случаи:

- когато майката (осиновителката) оттегли съгласието си;

- при настаняване на детето в детско заведение;

- при даване на детето за осиновяване;

- при смърт на детето;

- при прекратяване на правоотношението или осигуряването на майката (осиновителката).

Ползването на отпуск от лицата по чл. 164, ал. 3, които отглеждат детето, не се прекратява, когато майката (осиновителката) ползва друг вид отпуск. Например отпускът на бащата, бабата или дядото не се прекратява, когато майката (осиновителката) ползва отпуск за временна неработоспособност, бременност и раждане на друго дете или друг платен или неплатен отпуск, който се зачита за осигурителен стаж. Ако обаче на майката (осиновителката) се разреши отпуск от същия вид (например за отглеждане на второ дете), това води до прекратяване на отпуска, прехвърлен на бащата, бабата или дядото. От един и същи вид са отпуските за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, 164а, 165 и 167 от КТ.

2. Изплащане на обезщетение

През времето на ползване на отпуск за отглеждане на дете на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на ДОО за всяка календарна година. За 2006 г. е определено обезщетение в размер на 160 лв. за пълен календарен месец.

Правото на обезщетение зависи от следните условия:

- да е разрешен отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 3 от КТ;

- към деня на отпускането на обезщетението и за времето на ползване на отпуска за отглеждане на дете лицето да е осигурено с вноска за фонд "Общо заболяване и майчинство";

- към деня на отпускането на обезщетението лицето да има най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за всички социални рискове, за всички социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички социални рискове без безработица.

Разрешаването на отпуска по чл. 164, ал. 3 от КТ не зависи от продължителността на осигурителния стаж на майката (осиновителката). Затова, ако тя има право на отпуск за отглеждане на дете, може да даде съгласие отпускът вместо от нея да се ползва от бащата, бабата или дядото, които се намират в трудово или служебно правоотношение, независимо от продължителността на нейния или на техния осигурителен стаж. За да придобие право на обезщетение за отглеждане на дете обаче, лицето, което е поело отглеждането му, трябва да отговаря на условието за наличие на най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за всички социални рискове, за всички социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички социални рискове без безработица.

Изплащането на обезщетението се прекратява:

- при смърт на детето;

- при даване за осиновяване;

- при настаняване на детето на пълна държавна издръжка;

- при оттегляне на съгласието за ползване на отпуска, дадено от майката (осиновителката);

- при прекратяване на правоотношението или осигуряването на майката (осиновителката).

Санкции

1. За нарушаване разпоредбите на трудовото законодателство:

Работодател или длъжностно лице, което наруши разпоредбите на трудовото законодателство, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба в размер от 250 до 1000 лв.

За повторно нарушение наказанието е глоба в размер от 500 до 2000 лв.

Нарушенията на трудовото законодателство се установяват с актове, съставени от държавните контролни органи.

2. За нарушаване разпоредбите на осигурителното законодателство:

Който наруши разпоредбите на КСО или на нормативните актове по прилагането му или не изпълни задължително предписание на контролен орган, се наказва с глоба от 50 до 1000 лв.

Който състави документ с невярно съдържание с цел неоснователно получаване на осигурителни плащания, се наказва с глоба от 500 лв. за всеки случай, ако не подлежи на по-тежко наказание.

При повторно нарушение виновното лица се наказва с глоба от 500 до 2000 лв.

Нарушенията на осигурителното законодателство се установяват с актове, съставени от контролните органи на НОИ.

Необходими документи:

1. заявление за ползване на отпуск - свободен текст;

2. декларация - приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от наредбата;

3. справка - приложение № 3 към чл. 46, ал. 3 от наредбата.

________________________________________

Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3

(Предишно приложение № 1, изм., бр. 54 от 2001 г.)

ДЕКЛАРАЦИЯ по чл. 46, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските

ДЕКЛАРАЦИЯ за ползване на отпуск по чл.164, ал.1 и 3 и чл.165, ал. 1 от Кодекса на труда от бащата (осиновителя) или от един от родителите на майката (осиновителката) или бащата (осиновителя)                                                                                       

Заявление за платен отпуск

Приложение № 3 към чл.46, ал.3

(Предишно приложение № 2, изм., бр. 54 от 2001 г.)

Справка от предприятието, в което работи майката (бащата, настойникът)

В случай че отпускът за отглеждане на дете ще се ползва от друго правоимащо лице, като приложение към заявлението се оформят следните документи:

Декларациите и справките се изготвят в два екземпляра, всеки от които се съхранява в личните досиета на деклараторите в съответното предприятие.

В тази хипотеза заявлението се подава от лицето, което ще ползва отпуска за отглеждане на дете със съгласието на майката (осиновителката). Тя разполага с възможността във всеки един момент да оттегли своето съгласие с писмено заявление, адресирано до предприятието, в което работи, и да продължи да го ползва лично. В този случай към заявлението се прилага декларация, подписана от майката, че детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка (чл. 46, ал. 4 НРВПО).

Правоимащите лица, определени в чл. 164, ал. 3 КТ могат по своя инициатива да прекратят ползването на отпуска за отглеждане на дете със заявление, облечено в писмена форма и адресирано до предприятието, в което работят.

Документи за работодателя:

  1. Заявление за ползване на отпуск по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда
  2. Декларация по чл. 46, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските
  3. Декларация за ползване на отпуск по чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда от бащата (осиновителя) или от един от родителите на майката (осиновителката) или на бащата (осиновителя)
  4. Декларация за поредността на детето
  5. Справка от предприятието, в което работи майката (бащата, настойникът)
  6. Копие от акта за раждане на детето

Документи за НОИ

  1. Приложение 3 - Заявление - декларация по чл. 53 от КСО
  2. Копие от акта за раждане на детето