Защо никога нищо не успявам да свърш

Никога нищо не изглежда бързо и лесно за вършене, или поне при мен.

Мъжът ми: пикае ми се.
Отива, пикае, завеса.

Аз: пикае ми се.
Отивам до тоалетната.
Докато съм там, забелязвам, че може да мине с малко белина, сипвам препарат да постои.
Уж да пусна водата само след белината, ама то където това, там и ще я мина с четката.
Докато я мия с четката, поглеждам кърпите, за смяна са.
Сменям кърпите, но си казвам, че не е лошо да сменя и чаршафите, хем да се напълни пералнята, дали утре ще ги сменя, или днес, все тая.
Докато сменям чаршафите, бъркам в чекмеджето под леглото за нови и виждам стари чаршафи, смотани назад, на които отдавна се каня и само ми заемат място.
Вадя ги за разкарване, освобождава ми се място, сега мога да прибера малко от купчината пране, която кисне от сума време и ме чака.
Прибирам праните чаршафи на място, но забелязвам прани летни одеяла, които се чудя къде да навра.
Сещам се, че едното от чекмеджетата под леглото стои празно, защото е много трудно достъпно, но е идеално за тези одеяла и други летни завивки.
Вдигам матрака, местя ламелите (така се стига до чекмеджето само), но там – два пръста прах.
Пускам всичко обратно, намирам мокри домакински кърпи, бърша чекмеджето.
Намествам одеялата, връщам всичко по леглото по места, но тъй като от купчината на пода все още има много и прибирам това-онова-трето-пето в гардероба.
Отдолу се показват чантите за пътуване, които така и никой не е прибрал.
Вадя банските от тях, прибирам чантите в килера.
Виждам си пода, колко приятно.
Занасям прането до пералнята, а, то пък има слънце, най-добре е да се врътне, докато още може да изсъхне навън.

Сега ме е страх да ида да си измия зъбите.

Споделено легло и безопасен сън с кърменото бебе: протокол #6 на АМК

Академията за медицина на кърменето (Academy for Breastfeeding Medicine – ABM), е едно от светилата в световен мащаб, когато става дума за златен стандарт в научно обоснованите препоръки за кърмене и лактация. За съжаление, те не винаги реагират бързо, но когато го правят, препоръките им се взимат предвид от здравни работници на местно и национално ниво по света (а някой ден, и у нас).

След дълги години очакване, АКМ излезе с ревизиран протокол за споделяне на общо легло с бебето, как да се минимизират рисковете от СВДС (Синдром на внезапна детска смърт, SIDS) и как се повлиява кърменето от това.

Не мисля, че има много учудени хора, които подкрепят кърмещите семейства – и искрено се надявам новият протокол да помогне на повече семейства да кърмят успешно, съобразно личните си планове, както и да бъдат адекватно подкрепени от здравните работници, които ще се запознаят с протокола.

Особено внимание обърнете на Таблица 2, която в детайли описва как да се спи безопасно с бебето и така – да се насърчи кърменето.

Основните моменти в протокола са:

Споделянето на общо легло с бебето насърчава кърменето да започне,1 неговата продължителност,2–7 както и изключителното кърмене.7,8 Медицински организации и организации за обществено здраве в някои страни имат препоръки против съвместния сън с бебето, позовавайки се на загриженост относно повишения риск от детска смъртност, свързана със съня.9,10 Въпреки това, споделяне на леглото може да представлява риск само при опасни обстоятелства, както е демонстрирано от епидемиологично проучване (Таблица 1).11 Ние се стремим да изясним наличните понастоящем доказателства относно ползите и рисковете от споделяне на общо легло и предлагаме препоръки, основани на доказателства, които насърчават здравето на бебетата и майките чрез увеличаване на продължителността на кърменето.12 Препоръките в този протокол се прилагат за диади майка-бебе, които са започнали кърменето и се намират в домашни условия и не са предназначени за употреба в болници или центрове за раждане.

Споделянето на общо легло е силно свързано с продължаване на кърменето. Източник: Ball et al., 2016.

Фотография: Катрин О'Донъл
Фиг.1 Фотография: Катрин О’Донъл

Кърмещите майки заемат характерна позиция, докато спят (Защитно С или свито гушкане), в която с позата на тялото си правят безопасно пространство за бебето да спи. Ръката на майката е над главата на бебето, което му пречи да се движи нагоре в леглото към възглавниците, а коленете й са прибрани под краката му, за да му попречат да се движи надолу по леглото. Бебето е позиционирано, легнало по гръб, върху плоския матрак за сън, и до гърдите на майката за лесно хранене.

В сравнение с кърмачетата, които спят сами, кърмачетата, които спят в близост до гърдата, прекарват по-малко време на етапи 3–4 (дълбок) сън и повече време на етапи 1–2 (по-лек) сън, улеснявайки бързото събуждане на бебето и прекратяването на сънните апнеи. Допълнителното време, прекарано в хранене чрез сън в близост до гърдите, в сравнение с по-малкото време за хранене, когато спи отделно, може да повлияе на епигенетичните отговори на стреса при кърмачето чрез възможното влияние на майчината грижа за регулаторните реакции на бебето.

Таблица 1. Опасни рискови фактори или обстоятелства по време на споделяне на общо легло

Това са фактори, които увеличават риска от СВДС и фатални злополуки при сън, самостоятелно или в комбинация със споделяне на леглото.11,26,41,42
 • Споделяне на диван със спящ възрастен („споделен диван“)
 • Бебе, спящо до възрастен, чиито възприятия са нарушени от употребата на алкохолa или наркотици
 • Бебе, спящо до възрастен, който пуши
 • Бебе, спящо по корем
 • Кърменето изобщо не е започвало
 • Споделяне на кресло със спящ възрастен
 • Сън на мека повърхност
 • Преждевременно раждане или ниско рождено тегло
Таблица 2.  Елементи на съвети за безопасно споделяне на легло, по ред на важност
1. Никога не спете с бебето на диван, фотьойл или неподходяща повърхност, включително възглавница  (ниво 3).11
2. Слагайте бебетата да спят далеч от хора с възприятия, нарушени от употреба на алкохол или наркотици (ниво 3).11
3. Слагайте бебетата за сън, легнали по гръб (ниво 3)11 (ниво 4)43 (ниво 5).44
4. Слагайте бебетата да спят далеч от вторичен тютюнев дим и далеч от обгрижващ ги човек, който редовно пуши (ниво 1)28 и далеч от дрехи и предмети, които миришат на дим (третичен тютюнев дим) (ниво 5).45 (В случаите, когато майката пуши, това няма да бъде възможно).
5. Леглото трябва да е отдалечено от стени и мебели, за да се предотврати заклещването на главата или тялото на бебето (ниво 1).46
6. Повърхността на леглото трябва да е твърда, точно както при бебешкото легло (ниво 3),41 без дебели завивки (т.е. юргани, олекотени завивки, възглавници, или други предмети, които могат да причинят случайно покриване на главата и задушаване. 
7. Бебето не трябва да бъде оставяно само на голямо легло  (ниво 1).47
8. Възприемане на поза С („Свито гушкане“), с главата на бебето срещу гърдата на възрастния, краката и ръката на възрастния, извити около бебето, бебето по гръб, далеч от възглавницата, е оптималната безопасна поза за сън (Фиг. 1) (ниво 4).48,49
9. Няма достатъчно доказателства, за да се направят препоръки относно много хора, споделящи общо легло, или къде да се намира бебето в леглото по отношение на двамата родители, при липса на опасни обстоятелства.50,51 Всяка общност трябва да отчита културните обстоятелства, уникални за ситуацията й, по отношение на условията за сън.

 

Таблица 3. Стратегии за минимизиране на риска за семействата, в които споделянето на легло е с високорисково

Това са фактори, които увеличават риска от СВДС и фатални злополуки при сън, самостоятелно или в комбинация със споделяне на леглото.11,26,41,42
 • Повишена промоция и подкрепа на кърменето (ниво 1)12,42,52 (ниво 3).52
 • Направление за спиране на тютюнопушенето и лечение за употреба на алкохол и / или наркотици (ниво 1)28 (ниво 3).11
 • Подобрени, многократно повторени мултимодални съобщения по отношение на рисковете от споделяне на диван, легло при наличие на опасни фактори, включително сън до възрастен с увреждени възприятия и избягване на тютюнев дим.
 • Текстовите съобщения и електронната поща, включително използването на видео и социални медии, могат да бъдат полезни, ако са достъпни за родителите (ниво 2).34,53,54
 • Бебешки кошчета, допрени до леглото на възрастния, без решетка помежду им или специални кошчета, поставени в леглото на възрастния (e.g., Pēpi-Pod®wahakura) могат да бъдат обмислени (ниво 2).1,55
 • Наблягане на споделянето на стая, където и когато не може да се извърши безопасно споделянето на общо легло. Да се вземе предвид значението на участието на партньора и другите подкрепящи хора, участващи в дейностите около съня на бебетата.

Концепцията за „сън на гърдата“ беше предложена да опише биологично базиран модел на постоянен контакт между майката и бебето, започващ веднага след раждането, при който сънят и кърменето са неразривно комбинирани, като не се предполага, че няма опасни рискови фактори.15,64 Описана в култури по света, майка и кърмачето, спящо на гърдата, се кърмят често през нощта, докато лежат заедно в леглото, а до сутринта майката може да не помни колко пъти е хранила или за колко време.74 Концепцията за сън в непосредствена близост до гърдата признава критичната роля, която играе непосредственият и продължителен контакт с майката за подпомагане на установяването на оптимално кърмене63,75,76; и признава, че поведението и физиологията на диадите, практикуващи сън в непосредствена близост до гърдата, могат да се различават от тези на некърмещи диади, споделящи легло, което означава, че оценките за безопасност за споделено легло и кърмене, спрямо хранене със заместители на човешка кърма, вероятно изискват различни подходи.4,21,77,78

Когато кърмещите майки спят с бебетата си, те ги предпазват от потенциални физиологични стресори, включително покриване на дихателните пътища и прегряване чрез характерното им положение за сън (свити около бебетата, създавайки ограничено пространство за сън с телата си), известно като поза С48 или “Свито гушкане”49 (Фиг. 1). Те са постоянно нащрек чрез микроразбуждания, което поощрява редовни разбуждания на бебето през нощта.21,78–80 В две малки видео изследвания майки, които никога не са кърмили, са наблюдавани да проявяват това защитно поведение по-рядко.78,81

В заключение: всички семейства трябва да получат адекватни съвети за безопасния сън с бебето.

Цялото проучване на АМК можете да прочетете тук (EN)

Кажи „капуста“!

Уча руски от детската градина още, когато ни показваха картинки и другарката викаше „капуста“!, и ние трябваше да повторим „капуста“ в хор, без да сме много наясно каква е тая капуста и защо я повтаряме до посиняване, защото не съм уверена, че на 3 сме знаели как изглежда глава зеле.

В прогимназия учихме английски с другарка – рускиня, която ни казваше „гьол“, а ние трябваше да повторим гьол, ама да се сетим, че няма предвид локва след дъжд, а момиче на английски с руски акцент. Сигурно няма нужда да ви казвам, че никой нищо не научи, освен „гьол“, който не е локва.

На 13 ме приеха в испанската с втори език руски, аз не исках да се запиша, защото ме беше срам и не исках да се запознавам с нови хора. Майка ми отчаяно ми размахваше карта на света отпред, за да ми покаже как 1/3 от света говори испански и изобщо не е лошо нещо. Записах се, не съжалих никак. Научих „зеле“ и на испански, и на руски, както и други думи.

В 10 клас майка ме записа на уроци по английски при мисис Стойчева. Майка е завършила английската гимназия някога си, по това време доста деца се явяваха в английската като частни ученици и може би й се искаше ако не да завърша като частна ученичка, то поне да проговоря езика. Една година по-късно още не бяхме минали първата част на учебника по английски за подготвителен клас и като й прочетях несигурно change като „чанге?“, горката жена получаваше айрол далеч преди да е модерен. Зарязах тая работа с английския.

Първи курс учих в Москва, където руските преподаватели ужасно ме огорчаваха, че за другите чуждестранни студенти има мегдан за скатаване, а за мен – не, защото Ну вы же болгарка, Татьяна(!!!), вы должны лучше учиться. Ама защо да съм должна, бе?! Не стига, че името ми порусначват, а и очакват само защото съм от „братска“ държава, да покривам по-високи стандарти от останалите.

Пак студентка започнах самостоятелно да уча английски чрез комуникация с други чуждестранни студенти, на които английския им беше по-зле и от руския, но не се срамуваха да ми се присмеят гласно на тъпите грешки, които правех. Обаче аз го научих, като открих интернет чата и ICQ през 1998, а те – ще ми се да кажа „не“, но всъщност хич и не знам. Все тая.

Говоря четири езика, един майчин и три чужди. Всеки ден комуникирам на английски минимум между 8:30 и 5, обичайно повече. Чета статии и книги, пиша имейли, говоря по телефони и използвам думи като elaborate, които колежката Стейси коментира с „оу, ти пък кога стана толкова изискана, аз не използвам такива думи!“

И на всичкото това можене и знаене отгоре, има дни, в които ставам, на външен вид нищо ми няма, физически функционирам като нормален човек – и не мога да говоря. Не мога, това е. Всички мисли едва текат на български, което е адски неудобно, като трябва да общувам с англичани. Муча, ръкомахам, викам Ъъъ, съжалявам, не мога да го кажа. Сещаш ли се какво имам предвид? И като не ми разберат жестомимичните описания, махвам с ръка и се прибирам отзад на бюрото си да лоча кафе. Пътьом ритвам неволно кашон и изврещявам с цяло гърло, изнервено от цялата тая глупост, „По дяволите!“, а рецепционистката спокойно ми отговаря, „Знаеш ли, скоро ще започна да разбирам какво казваш.“

Аз се отказвам.

Коледен календар v.5.6

За мой срам, последно съм публикувала преди година. Все си обещавам да седна и да отделя време, да напиша всичко, което планирам, и накрая се оказва, че пиша от коледен календар до коледен календар.

Някои неща се превърнаха в коледна традиция в нашата къща. Едно от тях стана коледният календар – 24 дена обратно броене до Коледа.

Всеки ден в календара има нещо за правене. Не мислете за нищо грандиозно, не само ходя на работа и нямам много време през седмицата, но и просто… ме мързи. Това е, казах го. Затова в календара слагам разнообразни задачи, като писане на писмо до дядо Коледа, гледане на коледен филм, вечер за разкрасяване и прочее неща, които се събират в малкото време, което остава между прибиране от  училище и лягане. През уикендите и в петък гледам да сложа по-времеемките задачи, а през седмицата бързи и лесни.

За някои от нещата за правене получавам постоянна заявка; други не са толкова популярни, но хей, и моето удобство е важно. Понякога, като видят, че правя календара за декември, получавам нови заявки. „Може ли да пише да си направим светлини в буркан?“, ме пита ентусиазирано Годпожичка. Ммм, може, но дали искам, това е друга работа. Защото разбира се, дреболии като набавяне на материали, намиране на правилната изработка, координация, а в случая на Ръкавичка, помощ за правене, остават за мен. Та, ще видим относно тези буркани.

След няколко години различни експерименти, тази година се спрях отново на лесен за изработка календар (дали ви казах, че ме домързява?) от хартиени къщички. Шаблона принтирах от сайта на Крокотак и го увеличих, защото готовата къщичка ми дребнееше. Всичко, което трябва да се направи, е да се изреже, няма лепене. Имах цветна хартия, затова къщичките са цветни, но ако децата искат да оцветяват, може би принтиране на бяла хартия ще е по-удачно. У дома ентусиазмът за оцветяване трая къщичка и половина…

Нанизани на светлинна верига, се получиха много приятни – едно малко коледно село от хартия. За съжаление е по-ефектно на тъмно, което малко пречи на неща като, ъ, всичко, което правим, докато сме будни, но няма пълно щастие. Заема място и още не съм измислила къде да го наредя, за да могат да се вадят задачите, да се вижда, но да не се пречка. Още не съм добавила задачи за деня, нито съм ги измислила в кой ден кое да се падне всъщност, но мисля да ги залепя отдолу, за да не се налага отваряне на къщичката.

Вижте ги:

_20161130_225541

dsc_2449

dsc_2447

_20161130_225436

Галерия

Коледен календар v5.0

This gallery contains 9 photos.

Всяка година се заричам да се подготвя навреме с коледния календар, отброяващ оставащите дни до Коледа през декември, който децата очакват с нетърпение – и всяка година се провалям с гръм и трясък. Вместо да имаме готов календар, който още в последните дни на ноември да позволи предвкусване на отварянето му, вечерта на 30 ноември (или дори сутринта на 1 декември!) аз седя до малките часове на деня, за да го правя. Нямам немска организационна жилка, видно е…

И тази година като всяка идеята ми беше в главата, но до същинското претворяване на дело се стигна в последната минута (т.е. вечерта на последния ден на ноември). Но пък се получи добре!
12339157_10208315809196938_5266152835710728120_o1 Има още

Накратко.

Уважаеми
мобилни оператори,
фирми и компании в сферата на обслужването,
вестници и списания,
тв, радио и печатни реклами,
а също
всякакви непознати хора, с които съдбата ни събира за кратко по работа,
персонал на фирми,
служители в учреждения,
консултанти,
консултант-продавачи,
обикновени продавачи,
сервитьори,
случайни хора по улиците
с които не се познаваме,
не сме пили на брудершафт,
не сме се будили в едно легло,
нямаме приятелски отношения,

моля, говорете на Вие.

Това е единственото правилно нещо, което обикновеният културен и възпитан човек прави с непознати, докато не се реши по взаимно съгласие, че формално обръщение не е необходимо.

Благодаря ви.

Галерия

Кърмене и пости през Рамадан

This gallery contains 1 photos.

автор: Бу, ЛЛЛ Лидер, IBCLC, RLC

Започна Рамадан – един от петте стълба на исляма, месец в който мюсюлманите постят и това е едно от основните им задължения. Постенето през този месец се различава от постите в християнството – мюсюлманите не ядат, не пият, не приемат никакви храни и течности от изгрев до залез. Също както с периодите на пости в други религии, от постещите се очаква да пречистят не само тялото, но и ума си и да се отдаде на богослужение и духовно пречистване. Трябва ли да постят кърмещите жени? Има още

Галерия

Но първи юни е денят на детето!

This gallery contains 1 photos.

Исках да напиша някакъв пост за детето в нас, за нещата, които ни вълнуват като деца и възрастни, красотата на детството и така нататък, сещате се, вдъхновяваща и устремена реч как да запазим детското в душата си. Вместо това прочетох … Има още

Кърменето на обществени места: къде всъщност е проблемът

От два дена интернет жужи, бръмчи и избухва все по-силно покрай прецедент за България: майка заведе дело за дискриминация срещу нея, защото охрана в столичен МОЛ я е накарала да напусне сградата, когато се опитала да накърми бебето си.

Това се превърна в новина номер едно за нула време. Обикаля ежедневниците, националните телевизии, форуми, Фейсбук страници. Мненията са изключително разнопосочни, но като цяло има три основни модела: кърменето е нещо нормално и майката е в правото си; че кърменето е хубава работа, ама ако може, да не го виждаме, чуваме и разбираме; и накрая, абсурд, с право са я изгонили, какво ми се е разкърмила на обществено място. В медиите се експлоатира тая благодатна тема основно откъм гледната точка на скандала: има ли дискриминация? „Прилично“ ли е да се кърми на обществено място? Не е там проблемът обаче.

Проблемът не е и в това, че майка е кърмила на обществено място – това е отдавна прието в обществото ни и всъщност имаме достатъчно стабилни и хилядолетни традиции в това отношение. Обществото ни не може да се оплаче, с история в кърменето която е била жива и активна допреди някакви си 60-70 години и в последните 11 години се съживява и възражда все по-успешно. Едно от най-нормалните неща е било и остава това, да се нахрани едно бебе, когато е гладно. Проблемът не е дори в това, че охраната е изгонила майката, при това с извинения, че „правилата са такива“. Самата Деница Панайотова казва, че не обвинява охранителя за действията му, защото той е изпълнявал нареждания.

Ще ви кажа къде ни е проблемът.

Хората не искат да приемат и да смелят идеята за майки с деца на обществени места. Изобщо.

Детското поведение се разглежда като отклонение от нормата, ако не копира едно към едно поведението на възрастния. Ние не искаме девианти. Извинете. Приберете си децата.

Ще прозвучи стряскащо, но е прост факт: голяма част от обществото ни е много анти-детски настроена. Да, звучи изненадващо, на фона на традиционния образ на българина, който обича деца, който имаме в главата си. Обича ги – своите. Другите ги приема, ако няма как. Когато не са шумни и досадни, особено на обществени места. Обществото ни е с много закостенели престави за поведението на децата, които ако изобщо се водят „сред хора“, трябва да са тихи, прилични, възпитани, да не говорят, да не досаждат, да не тичат, да не викат, да не пречат на възрастните. Децата могат да се появят като придатък към родителите си, ако е неизбежно, но придатък, който да не прави впечатление и да не привлича внимание. Ако отидете в ресторант, детето не трябва по никакъв начин да „пречи“ на околните (т.е. да не демонстрира никакво детско поведение, а да се държи като вертикално ощетен възрастен). В момента в интернет шестват яростни мнения, че майка с дете нямала работа в МОЛа изобщо. И това е казано със сериозен тон.

Ако в магазина, МОЛа или на улицата детето ви се тръшне и „прави сцена“, обирате изключително укорителни и строги погледи, в които без проблем ще прочетете какъв некадърен родител сте, щом
1) не успявате да контролирате детето си и да го накарате да се държи прилично така, както се очаква от него на публично място (т.е. както смята за „правилно“ всеки случаен човек, който се смята за длъжен да ви даде акъл как се гледат „правилно“ деца)
2) изобщо сте решили да го изведете сред хора, вместо да го водите само на подходящи за деца места – т.е. на детската площадка и у дома
3) не се съобразявате с околните, техните чувства и мнение, а им натрапвате вашето дете

В конкретния случай проблемът не е в кърменето. В болшинството случаи майките кърмят по начин, който им е удобен на тях и бебето. Това по правило значи, че не се събличат до кръста, не „развяват“ гърдите си, а съвършено нормално хранят бебето си така, че преминаващ човек трудно би разбрал, че то яде и по всяка вероятност изобщо няма да обърне внимание.

За да види някой детайлна гледка на гърдата на кърмещата жена… значи се е заврял твърде близо.

Протестиращите срещу действията на майката не се замислят, че 100% от хората са раждани от майки и минимум 91% от тях са кърмени поне някакво време, отново – от майки. Тоест получава се протест срещу самата човешка същност.

Интересно е да се отбележи, че болшинството мъже, без значение дали имат деца, приемат съвършено нормално кърменето, включително на обществено място, нямат никакъв проблем с това, ако бебето е гладно, майката да го накърми, нито възприемат кърменето като сексуален акт или като демонстрация. Мъжете мислят практично: бебето е гладно; бебето е кърмаче; майката го кърми. Точка по въпроса.
Изобщо не изпадат в разсъждения и полемики дали тая майка не кърми нарочно, за да „демонстрира“ факта, че кърми, или пък го прави може би за да привлече вниманието на околните, или… [въведете изсмукан от пръстите сценарий защо една майка би накърмила бебето си]

Проблемът е това:

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/s720x720/11080976_10206008029697577_6271379722241505374_n.jpg?oh=a8a75ecc98781dc5af308369da8214e5&oe=5575E4DA&__gda__=1438399692_4fce927eb87f5a4a6a90d1185b17a2df

Стойте си у дома, щом имате деца. Никой не е длъжен да ги вижда! Ние сме в МОЛа, за да се забавляваме, да се разхождаме, да се покажем на хората и да видим тях. Някакви майки и деца не се вписват в нашите разбирания за „готини хора“, отивайте си у дома.

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/11050234_10153762734472814_2278198860385884519_n.jpg?oh=7b8d47548b7e31ff81d5baf8067f42e1&oe=55B38DE9&__gda__=1437735423_12dda00bfad3d10f60eef7c4f15858b2

Отново. Стойте си у дома! Какво, като сте майки? Нямате работа сред хората, че и децата помъкнали. Гадна работа е това, да помислим за гърдите не като за средство за съблазняване и достойни за показване на околните, а изпълняващи първичната си цел, да изхранват бебето. Потресаващо е…  бременните, които са тръгнали сред хора с тоя корем, хич да не ги и почваме.

Проблемът е в изкривеното възприемане на образът на жените в нашето общество. Окей е да си наточена мацоранка, още по-добре такава, която е облечена предизвикателно. Окей е да си готина мадама, привличаща окото. Окей е и да си не-толкова-готина-мацка, например колежка или жена на средна възраст. В смисъл, няма как иначе, но реално бихме предпочели да си поддържана и да ловиш окото. Нямаме време за обикновени жени.

Не е окей да си майка и да навираш майчинството си в очите на обществото. Това е една от причините на интервюта за работа в България масово да питат за семейно положение и деца – нещо недопустимо в ‘белите’ страни. В тях ако имаш деца, това е твоя отговорност и се предполага, че си преценила как можеш да се грижиш за тях, щом кандидатстваш за работното място. Не и у нас. В България е съвсем в реда на нещата да не наемеш някоя жена, защото е млада и сигурно скоро ще иска да роди деца, съответно ще излезе в майчинство. Или да не я наемеш, защото вече има деца, защото може да иска болничен, ако някое дете се разболее.

Бременността и последващото го майчинство са просто етап от живота на повечето жени. Хилядолетия наред жените в България са били бременни, раждали са и това е част от техния и на обществото жизнен цикъл; факт, който съпровожда появата на новите хора и толкоз. Някак неусетно бременността и майчинството се покриха с було на мистичност, на нещо адски специално, нещо свято, съкровено. Станаха идеал. А идеалът, както знаем, обичайно е недостижима цел.

Това е причината много хора да се умиляват от идеята за бременна жена, но в реалността да й отказват работа. Да се радват на идеята за бебета, но в реалността да не ги приемат като част от ежедневието на обществото.

Това е причината да говорят за кърменето, което е просто нормалният начин, по който се хранят човешките бебета, като за нещо „съкровено“, „интимно“, „специално“, „свещено“ – тоест, да го идеализират и извисяват, да го отдалечават и откъсват от ежедневния ни живот и от нормалната част от живота на майки и бебета.

Реалността е друга и е далеч от идилията и идеализирания образ на Мадоната и на майката с дете. В истинския живот майките, децата не са добре приети, не са добре дошли на твърде много места от обществения живот. Те биват изключени и ограничени до рамките на дома, на детската площадка, после детската ясла и градина. Те не са част от обществото и ежедневието му.

Вместо идеализиране, майките имат нужда от приемане. Това е просто начинът, по който се появяват на бял свят хора – от майките си. Това включва износването, раждането, отглеждането им, като част от обществения живот. Имането на дете не е само лична отговорност и работа на семейството, ако от това дете се очаква да е част от същото това общество само няколко години по-късно. Децата са групова, колективна, обществена дейност. От тях очакваме да се включат в същото това общество, да бъдат активни граждани, едни от нас. Единственото логично нещо ще е това да започне от най-ранна детска възраст.

Част от подкрепата за майката е и подкрепата за кърмещата жена. Кърменето не е свят, интимен акт, който трябва да бъде споделен единствено от майката и бебето зад затворени врати. Той е просто нормалният начин за хранене на малките човеци. Важността му е безспорна, а ползите са освен лични, и за цялото общество (на което, както вече обсъдихме, бебето някой ден ще стане активен член).

Ако видите кърмеща жена, усмихнете й се насърчително. Ако се смущавате, погледнете на другата страна. Дръжте се естествено 🙂 Ако децата ви са с вас и ви попитат нещо в тая връзка, обяснявайте нормално, придържайки се към фактите. Като виждат кърмещи жени, децата се учат по най-лесен и естествен начин за бебетата, храненето им, телата на хората и постепенно може би идеята за кърменето като част от живота на хората, майките и бебетата ще започне отново да бъде това, което е: нещо нормално.

321

Галерия

20 разкошни снимки, които показват, че кърменето няма нужда да се крие

This gallery contains 1 photos.

„Защото гърдите са нормални… Защото да се използват гърдите за кърмене е нормално… Защото стриите са нормални… Защото телесните мазнини са нормални… Защото бръчките са нормални… Защото тъмните кръгове под очите са нормални… особено след раздялата със съня… Защото силните … Има още