Показват се публикациите с етикет Батат. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Батат. Показване на всички публикации

25 април 2021 г.

Картофено пюре и картофена салата

       Нали обещах, че ще си покажа най-вкусните пухкаво картофено пюре и картофена салата :)  Изпълнявам обещанието, но ако не сте пробвали по този начин - опитайте. Много си ги харесвам - картофеното пюре е пухкаво, а в салатата картофите са пръхкави, много добре овкусени, не просто сварени кубчета картофи, овкусени с оцет и олио. Научих се да я правя така преди години, от колежка, скарана с готвенето Smile но пък правеше много вкусна тази простичка салата! И много се радваше, когато и казвах, че съм правила салатата по нейния начин - човек може една манджа да прави вкусно, но пък винаги може да сподели начина с приятел :) 

Картофена салата 

Продуктите  
картофи 
магданоз, или копър (втората подправка я предпочитам)
оцет, олио, сол
лук (за предпочитане пресен)
и са толкова, колкото салата Ви трябва. 
Приготвянето
Тайната е във варенето на картофите - с кората - за да не се отмива нишестето им. И в никакъв случай не заливайте  с вода да ги покрива и отгоре; водата не трябва да бъде повече от 2/3 от височината на картофите. една супена лъжица сол във водата слагам, за да не се напукват.  Когато са готови сварени (варете, докато омекнат - като пипнете с пръст се усещат, а не да ги оставите за час-два, защото така или иначе все ще са варени), не ги заливайте със студена вода - само изцедете водата от варенето и оставете да се охладят за не повече от 8-10 мин. През това време си почистете и нарежете лука и магданоза.  Ако не си припадате като мен по магданоза, сложете копър - и с двете подправки салатата е много вкусна.  Картофите са още горещи и ако много Ви пари на пръстите, ползвайте вилица :) забождате картофа на вилицата, поставяте си го в чиния и го белите. Така и с останалите. Докато са още горещи ги нарязвате на кубчета - ок 2,5 см. - тъй като вече не са толкова парещи, може на  ръка, а може да си помогнете с дъска. И веднага ги овкусявате с олиото, солта и оцета. Това вече е по Ваш вкус. На килограм картофи слагам около 80 до 100 мл олио (не я харесвам тази салата със зехтин). Това е втората хитринка на тази салата - когато картофите са горещи, се овкусяват по-добре. И накрая вече прибавяте лука и магданоза.  

Картофено пюре 
Продукти: 
~1 кг обелени картофи (това количество е чисто тегло)
200 до 240 мл. прясно мляко, или течна готварска сметана**
100 г масло и 3-4 лъжици олио 
сол на вкус  
2-3 скилидки чесън по желание :) 

*Когато имам сладки картофи ги смесвам с обикновените - пюрето на първата и последната снимка. За да не става много сладко, слагам 2/3 количество обикновени картофи и 1/3 сладки. В такива случаи намалявам количеството на прясното мляко, тъй като сладките картофи са бедни на нишесте.
**Ако ползвам сметана, вместо това количество  прясно мляко, слагам около 150мл от нея, а останалото количество течност е вода от варенето на картофите.
Приготвянето: 
При картофеното пюре варя картофите обелени,  нарязани на едри парчета, с 1 с.л. сол и отново не с много вода,  а един пръст под нивото на картофите. Когато завират им обирам пяната и намалявам котлона - дали ще врат с ключ на 12-та степен на котлона, или ще къкрят на втора - ще се сварят за едно и също време - което е за около 15 мин. През това време в отделен съд разтопявам маслото с олиото, а в друг загрявам прясното мляко - да е топло до горещо, но не и вряло. 
Отцеждам картофите - обикновено не до сухо, оставям 2-3 лъжици от водата им на дъното. С ръчна преса (оня уред за мачкане на картофите, но в никакъв случай пасатор) ги намачквам, като малко по малко прибавям от топлите/горещи  мляко (сметана с вода) и  масло - редувам ги, на 2-3 пъти, като след всяко прибавяне пасирам добре, докато приеме течностите. Тъй като всички картофи са различни, млякото е ориентировъчно, затова си пригответе 240 мл, а слагайте докато поеме до желаната от Вас гъстота на пюрето. Същото е положението и когато правя пюре от обикновени и сладки картофи, както писах - със сладките картофи поема по-малко течност. Всъщност пюрето ще поеме и цялата течност, но ще стане тип кашичка :) вместо пюре. Имайте предвид, че и когато изстине,  ще стане малко по-стегнато -  от маслото. Но задължително след всяко прибавяне на масло и мляко пюрирайте добре, до пухкавост. 
Солта се прибавя накрая, на вкус и ако трябва, защото при варенето на картофите има сол. Накрая се прибавят и фино пасираните скилидки чесън. Ако четете тук, знаете, че много го обичам :) и като пасирам 4-5 скилидки чесън, половината количество слагам в цялата картофена смес, а половината количество смеся с 3-4  лъжици от пюрето и оставя само за себе си Smile  напоследък младежът Н. обаче ме усеща и си го споделяме. Много рядко го поръсвам с подправки. Ароматът на прясно мляко и масло е страхотен и според мен няма нужда, но ако искате - ръснете си някоя миришка :)   Тук е поръсено с пържен хрупкав лук (така го купувам от един магазин)  

     
      Накрая ще допълня, че за всеки работещ човек сварени картофи, или картофено пюре в хладилника са една идея напред в измислянето на вечерята в края на деня. Със сварени картофи може да се приготвят всякакъв вид запеканки (чудна българска дума, нали :)) , добавяйки зеленчуци, сирена, сметана, филе, или сварено месо. А когато правя картофено пюре винаги гледам да е в повече :)  с него правя едни чудесни гювечета,  пурички с кори за закуска, пак запеканки, или овчарски пай, както и с различни добавки (кисели краставички, гъби)го освежавам на различно картофено пюре. Ето тук са идеите за картофено пюре.     



19 март 2016 г.

Печени картофи със зехтин и подправки


     В цифри :)  Печени батати (сладки картофи) и печени картофи - ей така,  смесени, само със зехтин и подправки са любима гарнитура в къщи през последните години, откакто открих сладкия картоф (батат) . Може и за мезе, а завити в лентички прошуто направо са си за нахранване :) Тях съм пропуснала да снимам, но някой ден ще добавя - просто всяко парченце картоф се завива с тънка лентичка прошуто и така пекат.
      И тъй като скоро спорихме с приятелчета за бързите манджи, че трудно се приготвя нещо за 20-30 мин., ще споделя, че аз -човекът, който харесва бавното и дълго готвене, също си имам своите много бързи ястия за спасяване семейството от глад, които сигурна съм, че всички вие имате  такива дни, когато вечерята е готова за 30  мин., считано от влизането в къщи. Едни такива са предварително маринованите пържоли или наденица, които само биват поставяни в тавата, или на грил тигана и докато приготвим салатата и гарнитурата - те също са готови.
      


Продуктите ;D  са за 5-6 порции гарнитура 
2 сладки картофа /батата/ 
4 обикновени, едри картофа 
сол,   риган, мащерка 
3-4 с.л. зехтин 

 Сега им засичаме 20 мин на картофите и ги започваме :ok:

* Включваме фурната на макс градуси да загрява (250 е моята). 
* Поставяме тенджера с 1,5л. вода и щипка сол  на котлона, който   включваме на максимална степен (с тези бързо загряващите водата е завряла за   5-6 мин. Ако ползвате и нагревателна кана, или микровълнова-а -  за 3 :) ) Задължително е да се затвори с капак. 
* Застиламе тава с хартия за печене (може и да се намасли само, но с хартията е много по-лесно миенето на тавата после) 
* Измиваме обикновените картофи, белим и нарязваме на пръчици - като пръст дебели, без значение какъв е пръста :) само да бъдат сравнително еднакви.  
***През това време водата е завряла и пускаме вътре картофите да се бланшират за 2 мин. 
* През които 2 минути белим и нарязваме на пръчици сладките картофи. Поставяме ги в дълбока купа, слагаме зехтина и солта, объркваме и изваждаме на хартията за печене в тавата. 
* Бланшираните картофи изсипваме в гевгир и веднага измиваме на течаща вода, за да се отмие нишестето от тях.  Слагаме ги в купата при зехтина, посоляваме и тях, объркваме и изваждаме в тавата. 
* Поръсваме  върху тях останалия зехтин и подправките и поставяме на средна скара, в  загрятата вече фурна. Ако има вентилатор - включва се и вентилатора. 
* Достатъчни са 10-12 мин. печене и картофите са готови. 


 ;D През това време на грил тигана, или скарата се е изпекло и основното :) за тази гарнитура. 

Не винаги бланширам картофите - обелени, нарязани на пръчици и овкусени слагам в тавата да се пекат, докато приготвя сладките картофи за печене. На тях им трябват 6-7 мин. печене в повече от бататите. Успяват да се изпекат, но когато са бланширани остават по-сочни и това е предпочитания у нас начин :) за печенето им. 



24 март 2015 г.

Пълнен батат със сиренА :)


      Преди 3-4 години открихме бататите (сладките картофи) у нас покрай готвенето :smile1:   на глигани , а после и печен заедно с други кореноплодни 
      Много ги харесваме и печени на фурна - нарязани на пръчици, овкусени със зехтин, сол и подправки  - следващия път като правя ще ги документирам :)  
      Но нямаше как да пропусна да не опитам и  тази рецепта на Йоли, която предложи наскоро - пълнени с крема сирене.  Тъй като ползвам фурната с голямата и тава обикновено, все  не оставаше място да бутна няколко картофа с фолиото да се изпекат, а за 3-4 картофа - честно, не бих включила фурна. Сега, докато пиша, се сещам, че съм пекла картофи и в микровълновата фурна, но съвсем не се сетих за нея пък. По тази причина забавих дегустацията им у нас :) Ето и моя вариант на пълнени сладки картофи със сирене, но следващия път ще сложа вместо, или смеся крема-сиренето с някакво по-солено и по-пикантно сирене - я овче, я плесенясало :smile1:



Продукти: 
батати (сладки картофи, както са известни - брой -  според хората :) 
сол,    зехтин/олио
крема сирене
моцарела 
копър 
риган 

 Приготвяне:


* Бататите се измиват много добре - с абразивна част на гъба, или с четка.
* Всеки се поръсва със сол,  завива поотделно във фолио и пече около 20 мин.  в предварително загрята фурна на 200* - до омекване (за мв-то ще допълня,когато пробвам) * 

* Изваждат се и оставят напълно да изстинат. 
* Развиват се от фолиото и оставят прехвърлят  в малка тавичка.
* Срязват се с остър нож по дължината, разтварят с ръка, за да поемат плънката и пълнят със сиренето - посолено на вкус и подправено с копъра. 

* Отгоре се поставя парче моцарела (или кашкавал), стръкче риган (може и мащерка, но аз си имам саксия с риган-любимец :)
* Поръсват се с малко зехтин и пекат в предварително загрята -200*-  фурна, докато се зачерви сиренето отгоре. 

9 февруари 2015 г.

Копър, копър и печени свински гърди


Да си се върнем на темата.  мЕсо. Сочно и вкусно. С двойна  доза копър. Единия копър - питомен, семена, които от няколко години използвам в правенето на сланина и тук-там смесени с подправките за месо в малки количества и див копър, по-известен като резене или фенел. Който готвя за пръв път, тъй като до сега се притеснявах да не се окаже прекалено натрапчив  анасоновия му аромат. В грешка съм била - много нежен е този аромат, а съчетан с другите печени кореноплодни зеленчуци в плика  направо се разтапяше върху езика. 


Като добавим и това, че копърът е една чудесна билка за стомахче и безсъние :smile1: определено ще го пробваме и в суров вид на салати този корен.
Та  на месото  да се върна пак.  Свинско, гърди. С ребърца. Когато купувам, винаги подбирам там крайните, дето са по-малки и с по-крехък хрущял.  А там няма и много мазнина. Такива са  и тези.  Накрая, за да се омешат съвсем ароматите, смесих изпеченото месо (на което му трябва повече време) и изпечените зеленчуци и запекох  заедно. 



Продукти (в този случай - 6 порции): 
2 парчета свински гърди ~ 1,4 кг 
1 с. л. семена от копър 
1 ч.л. червен пипер 
1 ч.л. черен пипер на зърна 
сол
~ 50-60 мл бяло вино 




5-6 картофа 
1 батат /сладък картоф (ок 400г) 
2 корена пащърнак 
1 глава фенел (резене)
1 морков 
5-6 ск. чесън
сол щипка риган и 1 с.л. сушен лук и моркови, които изсуших за подправки през лятото (принципно може и без тях) 
~50-60 мл. пилешки бульон или вода
2 с.л. масло и 2 с.л. олио 




Приготвяне: 
* Зърната черен пипер и семената копър и счукват в хаванче (или мелят едро) 
* Върху горната част на гърдите се правят нарези по месото на квадрати ~ 2см.
* Посолява се и поръсват подправките и червения пипер. 

* С ръка се втриват добре в месото. 
* Долната част на гърдите само се посолява. 
* Поставя се в плик за печене, налива виното, завързва и поставя в тавата за печене - по-голяма тук, за да събере двата плика.
* Фурната се включва на  220*, а когато плика се издуе и течността вътре се вижда, че ври - фурната се намалява на  160*

* През това време се почистват и нарязват зеленчуците, смесват се с подправките, поставят в плик, налива бульона, маслото и олиото и завързва. 



- Аз ги сложих да се пекат 30 мин., след като плика с месото къкреше във фурната вече. 

* Пекат се заедно около 1 час. 
* Изваждат се и внимателно (заради парата вътре) пликовете се срязват, месото се прехвърля в друга, по-малка тава за печене, а около него се изсипва плика със зеленчуци. 
* Връща се във фурната и запича за още 10 мин. на 180*. 






11 януари 2011 г.

На копчето балтон да шиеш

В случая не копче имах, а един  батат. Купен преди няколко дни от едно простичко любопитство за вкуса му. Досадих и с няколко въпроса на Борислава, която безкрайно търпеливо ми обясни за вкуса, за печенето. 
Много ми харесаха нейните печени, ще се пробват в най-скоро време.
Съдбата на  този сладък картоф ( той един, но пък тежащ приличните 700 грама)  се реши съвсем набързо - трябваше да направя една бърза организация за вечеря, за която половинът  ме информира цели два  часа по-рано swoon. И ако не беше споменал от предната вечер думичката "може би", сигурно би понесъл лавина от словоизлияния..........За паниката е излишно да споменавам.  Съвсем предвидливо тази предна вечер извадих и сварих месото. И карамелизирах лук. Голяма, съществена помощ.  Тези двата "полуфабриката" вече  можеха да бъдат прибрани в хладилник и когато, тогава smile1 
А от няколко седмици пък съзерцавах рецептата на Люба за Глиган с ябълки. Е, все още я съзерцавам, ще и дойде реда и на нея.  Не знаех как ще се възприеме месо с ябълки за основно, а авджи беше запознат с батата и намерението ми да го вкарам в тавата. 
Трудно мога да опиша вкуса с думи, но в  крайна сметка се получи много  крехък,  ароматен и :) вкусен

Глиган с батат и  карамелизиран лук 


Продуктите: 
1.5 кг. месо от  глиган - джолан и рибица (джолана съм писала вече колко ни харесва, но добавих и парче рибица wink1
3-4 зърна  бахар, сол 

за карамелизирания лук: 
1 кг. лук 
1 пак. масло (125гр.)
2 с.л. мед
сока на 1 лимон 
50 мл бяло вино 
щипка риган, сол

и още: 
батат (количеството на сладкия картоф може да бъде повече или  по-малко, в случая моя беше ок 700гр.) 
100 мл  ябълков сок и 100 мл бяло вино 
по щипка риган, чубрица и мащерка


Приготвяне: 
* Месото (почистено от ципи, мазнини) се нарязва на големи късове, залива се с вряла вода и след две мин. отцежда и измива. Когато варя месо и трябва да отпенвам - винаги пропускам точния момент. Затова от години правя така, а когато вече завира - почти няма нищо за отпенване. 
* Поставя се в тенджерата, в която ще се вари заедно с бахара, солта и залива с ок. 1.5-2 л. вода (така, че да го покрие)
* Вари се до омекването му (времето си зависи изцяло от "възрастта" на месото. 
* Отделя се месото, бульона се прецежда и запазва ок. 200 мл. от него. 
Карамелизиране на лука: 
* Лука се почиства и нарязва на полумесци. 
* Поставя се в широк тиган, посолява и претрива с ръка. Маслото се разделя на 6-7 кубчета. Поставя се едно кубче от маслото при лука.
* Запържва се "на  тих огън",  като от време на време се прибавя  по кубче от маслото, докато го поеме всичкото. Прибавя се сока от лимон, отново задушава, докато лука стане златист.
* Сипва се и виното, за да се деглазира тигана, прибавя меда и ригана, оставя се да клокне 5-6 мин. 

* Батата се нарязва на едри парчета и заедно с месото се поставя в съд за печене, разбърква се.
* "Завива" се с карамелизирания лук, залива се с ябълковия сок (тук използвах готов от кутия blush2), виното и отделените 200мл бульон.
* Поръсва се с подправките, завива се с фолио и поставя в загрята фурна. Пече се: докато закъкри - на 250* (около 15 мин) и още 20 мин.- на 200*. 
* Развива се фолиото и запича още 10-15 мин.
* Остана ми съвсем малко сос, но другия път бих добавила още малко бульон, за да е повечко :)

Тази снимка е уникална :)  Но пък е от "мястото" на събитието wink1


Знам, че дивеча е рядкост. Но съм убедена, че друго сухо червено месо, приготвено по този начин  също ще стане вкусно.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...