Университети в Германия и други държави с немски език 10

  • 92 363
  • 748
# 90
Дид, не е точно както казваш. Осигуровките и сега работодателят й ги поема половината  (приблизително).
Успех с магистърската, най-трудното вече е минало. Simple Smile
Виж целия пост
# 91
Стискаме!! Всичко ще е наред!
На моята дипломата се забави половин година, защото бяха загубили едната рецензия и беше голяма каша, но и изпратиха дипломата с големи извинение Simple Smile
Виж целия пост
# 92
Хубаво е, че в темата има вече и магистри. Обзема ме оптимизъм, а сме едва на старта на кандидатстването. Браво на вашите напористи, ученолюбиви и работливи деца, пу-пу.  Те са ни пример. 
Виж целия пост
# 93
И аз стискам палци на щерката на Did !
Много ме радват всички студенти, които са на " финала " .
Виж целия пост
# 94
Нещо не схващам за тия здравни осигуровки, за които пишете. Които работят до 450 Евро нямат здравни осигуровки.
Ако си бил здравно осигурен и си прекъснал работа, но не си на борсата, и после пак започнеш работа, си длъжен да си платиш за липсващите месеци здравните осигуровки /има вариант да се платят в БГ и да се представи документ, но там трябва да са непрекъснати/
Не съм чула да питат някой дали в БГ има или си е спрял здравните, за да бъде осигуряван в Германия.
Друго което знам, че по време на обучението в Германия, студента няма право да си сменя здравната каса. На моят син се наложи, но той написа сто имейла и двеста пъти звъня, чак отнесли въпроса до министерството, та му разрешиха да си смени здравната каса. Сега е на 22, учи магистратура и е осигурен към АОК. В БГ не се осигурява, защото не е представил удостоверение. Спряхме се на варианта вече да пътува с допълнителна здравна от немски застраховател.
Виж целия пост
# 95
Никой никого не пита, всеки си е отговорен за себе си да знае каво да прави, за да е здравно осигурен.
Студентите до 26 г се осигуряват от държавата, така че ако не работят докато учат в Германия и са до 26 г могат да си останат с ЕЗОК и през няколко месеца да представят документ в НЗОК че са редовни студенти.
Могат обаче да изберат да се осигуряват в Германия и тогава немската здравна каса изисква документ че до мига в който почнеш да се осигуряваш при тях си бил осигурен в друга държава на ЕС. Ако започнеш работа и заплатата ти е над 450 евро се налага да се осигуряваш в Германия и пак си вземат от БГ Е104, за да докажат че са били здравно осигурени. Това е, за 60 евро на месец и двете ми дъщери получаваха адекватна помощ особено стоматологчна, даже не доплащаха нищо че са студенти с ниски все пак доходи и аз съм определено ЗА да си изберат немска здравна каса, особено ако работят и имат доходи.
Виж целия пост
# 96
До 450 евро са необлагаеми с данъци, не плащат и социални осигуровки. Но студентът така или иначе трябва да е здравно осигурен. По време на следването му българската здравна система го осигурява автоматично след подаване ежегодно на удостоверение от съответния университет че е редовен студент. Над 450 евро месечен доход възнаграждението му се облага, но студентът отново има възможност да избира къде да е здравно осигурен.  При доход над 450 евра, всяка година мисля че февруари подават справка и им връщат част от взетите данъци. Това в Германия.  По принцип студент, който работи с доход над необлагаемия може да избира къде да се осигурява здравно, защото нашата здравна система няма да му прекъсне здравните осигуровки по време на следването, освен по изрично негово желание .   Ако  сумата от около 60 евро месечно е ок за студента, той би могъл да прехвърли здравните си осигуровки в  АОК, където ще  може да се възползва от екстрите на немската здравна система. Но от личен опит знам, че и българската ЕЗОК  им върши работа. Стига да нямат сериозни здравословни проблеми, разбира се.
Ако не обяснявам нещо както трябва, нека някоя мама с дете студент в Германия да ме поправи. От всичко на което съм била свидетел покрай деца учещи в Германия, съм разбрала нещата така.
Виж целия пост
# 97
Напротив, подлежи на глоба всеки, който се осигурява в две здравни каси от ЕС, колкото и парадоксално да е това. Именно този документ Е104, отписва детето от едната здравна каса и без него няма как да се запише в другата. Този формуляр е и за нестудентите, проблема е само че в БГ не се води Е104, и хората доста се лутат докато се разберат с НЗОК. Става и по служебен път -  от немската здравна каса могат да го изискат от българската, ама не им се занимава много много.
Виж целия пост
# 98
Да, точно така, или в едната или в другата. Може би неоправилно съм се изразила. Изборът е на осигуряващия се.
Виж целия пост
# 99
На мама Тин инфото ми звучи по-логично, бях чела преди и и на мен нещо такова ми се върти, но тъй като винаги съм се осигурявала тук, не ми беше приоритетно четиво взаимодействието м/у двете системи. Wink

И само да спомена, по отношение на подаването на декларация февруари - може и февруари, но има давност от 4 години, та няма защо да се бърза. Както казват немците - im Nachgang ist man immer schlauer и се оказва, че си можел дори повече кинти да си върнеш, но не си го знаел тогава, а приеме ли се веднъж дан. декларация, връщане назад няма...
Виж целия пост
# 100
Много благодаря за подробните постове за здравното осигуряване.
Mama Tin имаш ли представа как се води в България този формуляр Е104?
Вероятно в даден момент ще опрем до отписване от НЗОК,понеже моят студент трябва да кара стаж.Изискват го от унито,мисля че беше 8 седмици.
Нямам представа,ако се кара в Германия този стаж платен ли е или не,простете невежеството ми.Нямам и идея,ако се заплаща,каква е сумата на час,на ден и въобще как стоят нещата.Надхвърля ли се тази сума от 450 евро или не.
И вероятно,ако не кара стажа в България ще се наложи да се прехвърли към някоя от немските здравни каси.
Засега два пъти годишно представя съответния документ в НАП.
Виж целия пост
# 101
Нямам представа,ако се кара в Германия този стаж платен ли е или не,простете невежеството ми.Нямам и идея,ако се заплаща,каква е сумата на час,на ден и въобще как стоят нещата.Надхвърля ли се тази сума от 450 евро или не.
И вероятно в този случай ще се наложи да се прехвърли към някоя от немските здравни каси.
Засега два пъти годишно представя съответния документ в НАП.
Ако кажеш каква е специалността или предмета на стажа или типа фирма, мога да ти отговоря, но силно зависи дали е хуманитарна наука, дали техническа или друга и каква точно.
Виж целия пост
# 102
Засега мога да кажа,че е техническа специалност,вероятно и фирмата трябва да бъде с такава насоченост.
Трябва писмено да се аргументира,защо именно във фирмата Х иска да кара стажа.Ако правилно съм разбрала.
Нищо друго не мога да кажа,защото самият той е оставил тези неща за след сесията,но пък 8 седмици са си почти 2 месеца.Поне не ги искат като непрекъснат стаж.
Исках,доколкото е възможно да имам някакво инфо,което да му помогне при избора на място за стажа.
Разбира се,ако има въобще избор.Но все пак човек да знае къде да търси,тук или там.
Виж целия пост
# 103
Това
Поне не ги искат като непрекъснат стаж.
ме навежда на мисълта, че може да става дума не за Pflichtpraktikum, а за тези съвсем базови практики, които изискват в първите 2 учебни години. Условията са различни. Не съм сигурна вече как ги наричат, може и на тях да казват Pflichtpraktikum, a другите, които са си нормалните практики, да са предвидени за по-късен етап. Но трябва да стане ясно какво изисква университетът. Едното може да се направи навсякъде и дори не е нужно да има връзка с обучението, другото трябва да е задължително във фирма (не институт) и минималното изискване за бакалаври по спомен беше 3 месеца, за да събереш кредитите. Та честно казано, съвсем ме обърквате.

Все пак, ако става дума за инженерна специалност в университет (а не FHH, но и това не го уточнявате), обикновено стажовете са платени и обикновено са над 450 евро месечно. По-скоро са точно двойни като заплащане.

Едит: ако иска да продължи с учене или работа в Германия или поне западна Европа, не го съветвам да си търси стаж в България.
Виж целия пост
# 104
Не знам какво е FHH. Embarassed
Доколкото ми е известно изискването е стажът да се изкара по някое време от следването за бакалавър.
Магистратурата му,живот и здраве,също ще бъде там.Иначе не знам какви са плановете му за по-нататък.
Ако търси в България ще бъде в международни компании вкл. немски,което не означава,че ще го приемат.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия