Фентъзи и фантастика - Тема 15

  • 51 201
  • 759
# 150
Читанка има строги правила и не пуска нови книги - мисля, че книгата трябва да е издадена поне преди 2-3 години, за да я публикуват. Друг е въпросът, че ако човек иска да я чете на английски, може да я намери още в деня на издаването безплатно и другаде.
Петя, извинявай какво значи строги правила?
Според закона за авторското право
 "Времето, през което авторското право се закриля, се различава според това, дали авторът (напр. писател, художник и т.н.) е известен или не. В първия случай закрилата е до 70 години след смъртта на автора. Във втория случай – 70 години от първото разгласяване (напр. публикуване) на произведението. Ако обаче в този срок авторът стане известен или пък псевдонимът му не буди съмнение относно личността му – тогава се прилагат правилата според първия случай. При съавторство срокът започва да тече от смъртта на последния преживял съавтор. "

Читанка не пускат книги в продължение на пет години, преди не пускаха до 3 години. Как е направено в повечето държави? там  се регистрираш, плащаш си услугата и четеш. Принципа с купуването е същия- даваш парите по електронен път и получаваш книгата. Няма пари - няма текст!). Ако книгата струва 15 лева, ти можеш да прочетеш само 7-8 страници от нея, един вид "демо". Ако искаш да четеш повече - плащаш 15 лева. Парите се делят между сайта и автора, и правата на автора са защитени, а той може да даде всеки сайт като Читанка на съд.

Не знам дали знаеш, но съвсем наскоро Маркес осъди България, че е разпространявала масово "Сто години самота" без да му плати и долар. Много хора могат да ни осъдят за милиони, че допускаме да се разпространяват техни произведения. Даваш ли си сметка колко лесно потомците на Тери Пратчет могат да осъдят България за десетки милиони, защото всички техни произведения се намират в Читанка? кой ще плаща тези пари - ние от нашия джоб, чрез данъците.

Знаеш ли, че Читанка работи само в България? Мои близки, живеещи в Германия са ми казвали че там не може да достигнат до Читанка. Нещо повече - ако  смъкнеш песен, книга или каквото и да е без да  платиш на края на месеца, ти пристигат умопомрачителни сметки, а полицията има правото да ти направи обиск на дома, да ти изземе компютъра и да го използва като доказателство какво си свалял.

Лично аз не бих имал нищо против да плащам,  за да чета електронно, ако  получавах достатъчно пари
Скрит текст:
и ако системата работеше.  Преди години за подарък на баща ми купих диск с Андреа Бочели -35 лева - от будка на Славейков. В същото време буквално на метри от мен се продаваха дискове на Бочели за 2 метра, а да не говорим за възможността да си го изтеглиш пиратско. Това действа много демотивиращо. Купувал съм и Енциклопедия на България на диск за 15 лева - след 6 години се скапа. В същото време  дискетите  с голямото флопи повече от 20 години ми работеха.
Изобщо не бих имал против  труда на Читанка, ако те намираха начина да възмездяват  авторите за това което правят - ето един лесен начин - оставят място за реклама на сайта, и после приходите се делят с авторите. Освен това ако Читанка имаха декларация от всеки автор, че доброволно си дарява труда, много повече щях да ги уважавам. Но като крадат хляба на бедният български автор, който си поема сам разходите по издаването на книгата (а те не са малки),  за да може да стигне тя до печат, въобще не ми печелят симпатиите. Така убиват книгоразпространението  в България.


Какво като Читанка работи само в България - аз съм теглила книги на английски от чужди сайтове (не торент сайтове, а такива само за книги).
Що се отнася до авторското право - колкото и да не ти се вярва, те не нарушават българските закони - не и формално. Можеш да се обърнеш към адвокат, за да ти го обясни. Ако някой счита, че авторското му право е нарушено, може да съди този, който го нарушава и съдът ще прецени дали е така и дали на автора се полага обезщетение. Освен това, авторското право би се нарушило, ако аз изтегля книга от сайт, разпечатам я и започна да я продавам. Или части от нея - дори ако напечатам картички с цитати от известни произведения (без да имам съответните права) и започна да ги продавам за по 10 стотинки парчето. Това Е нарушение на авторското право. Аз (и останалите потребители на тези сайтове) обаче, тегля за лична употреба. Ако авторът реши да ме съди, за да получи някаква компенсация, той разбира се, трябва да докаже какво точно съм изтеглила.
Ето ти цитат от закона - един от случаите, когато произведенията могат да се използват свободно:
ЗАСП
Скрит текст:
Свободно използване със заплащане на компенсационно възнаграждение (Загл. изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)

Чл. 25. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) Без съгласието на носителя на авторското право, но при заплащане на справедливо компенсационно възнаграждение е допустимо:

1. възпроизвеждането с нетърговска цел на отпечатани произведения, с изключение на нотни материали, върху хартия или друг подобен носител чрез репрографиране или друг способ, осигуряващ подобен резултат;
2. възпроизвеждането на произведения, независимо върху какъв носител, от физическо лице за негово лично използване, при условие че не се извършва с търговска цел.
 
Когато авторите, чиито произведения съм теглила, или наследниците им, ми поискат справедливо компенсационно възнаграждение (а дали е справедливо, определя съдът), ще им го изпратя.

В чужбина може и да е друго - тук не сме чужбина. И точно затова някои техни конвенции и подобни глупости няма да намерят място на родна почва.

Петя, това е една от най-големите глупости чрез които се защитава Читанка - че ако не разпечаташ текста не вредиш. не знам какив адвокати ще пратиш но фактите са факти -  огромен брой хора прочели една книга по електронене път 3-4 пъти я запомнят, преценяват дали им е интересна или не и вече не желаят да дават пари за нея.  да допуснем че ти безплатно прочетеш книгата на един бълтгарски автор, който е вложил усилия, намериш я за страшно безинтересна и не пожелаеш да си я купиш . да допуснем че 500 човека постъпят като теб - не съсипваш ли труда на този човек, който сам си е поел разходите за да финансира издаването на книгата?

много ще съм благодарен да ми покажеш нормативен екст, в който пише, че авторското право позволява ти четат произведенията без да са ти ги платили. СТрува ми се, че смесват нещата с правото на разпространение.
Ти ако си купиш една книга можеш да я правиш с нея каквото си искаш -  да я даваш на познати, да я гориш - тя е твоя. Но щом  не си платила за книгата,  не може да я четеш, освен ако не ти я даде някой приятел, но тогава трябав да е я платил той.

Даваш примери с Националната Библиотека. нека ти кажа, че във всяко читалище, всеки университет, всяка научна сграда като се записваш да четеш ти правят читателска карта при която плащаш такса. Тази такса е необходима за поддръжка на книгите и техниката свързана с тях, а картата се подновява всяка година. Ако ти изтече срока - за нова карта пак има такси.  Освен това примерът ти не  удачен, защото в библиотеките, които не електронни книгите или са купени или са дарени. Читанка няма доброволното съгласие на сто процента от авторите, аз лично се сещам за прф. Матанов на когото книга бе качена електронно без негово съгласие  за два месеца и посел той осъди двамата младежи на 10 000 лева, защото е бил на загуба. Има и други за които знам че се съдят  и не са един и двама.*
Всички големи библиотеки по света  работят по описания от мен начин - чрез плащане на услугата
казваш, че чужбината си е чужбина, ами не е така - ние сме в ЕС и има еднакив правила за всички,  друг е въпроса, дали нащите политици ги прилагат. Казваш, че като те осъдят авторите ще им платиш - те няма да осъдят теб персонално, защото според законите на страната никой не може да осъди крайния потребител. Ще осъдят България че позволява такова своеволие от страна на Читанка, българия ще плати от бюджета милиони и всички ние ще платим от джоба си, защото бюджета се формира от нашите данъци. Неприятното е, че така ще ощетим и хора които въобще не ползват Читанка, но живеят в България.
Лично аз съм убеден че до 10 години пазарът видимо ще се урегулира иили ще ни принудят да следваме общовалидни правила или просто ще ни изхвърлят от ЕС или просто ще ни спрат всякакви ефрофондове и ще ни кажат "оправяте се". Най-логично е за мен от ЕС да да налеят много пари в МВР в техника,  да следят как се правят реформи там и да започне много рестриктивно законодателство по отношение на Интернет.
не беше толкова отдавна, когато Хилъри Клинтън каза на ББ, че едно от условията да паднат квотите за българи в САЩ е да започнем да прилагаме АКТА.
Не съм привърженик на АКТА, но това поведение, плюс увеличаващите се срокове в Читанка ( 2 години, 3 години, 5 години) показват ясно каква е тенденцията.


* един автор/едно издателство разполага с правото на целия текст който е писал, това дали  разпространяваш част от него или целия текст няма значение. Обърни внимание какво пише на много от книгите  вече -  издателството/автора разполага с правата на книгата  и текста или части от него не могат да се разпространяват без негово одобрение


Читателска карта ти трябва само ако изнасяш книга. И в повечето случаи или е безплатна или ако има някаква такса тя е символична - общо взето покрива издаването на самата карта. В научните библиотеки такси няма.

Ако прочета някоя книга (или части от нея) - независимо от български или друг автор - и я намеря за безинтересна разбира се че няма да я купя. От друга страна ако вляза в книжарницата прочета части от книгата и я намеря за безинтересна... пак няма да я купя. Дали трябва да има и такса за разгръщане на книга в книжарница? Понеже има опасност да разбере читателят (потенциалният) че дадена книга няма да му хареса? Ако от друга страна ми хареса - независимо дали ми я е дал приятел прочела съм електронната (добре де не аз аз електронни книги не чета... някой да кажем) - то да ще си я купя. И обратно има всички шансове да не я купя ако не съм я прочела преди това. Мога да дам доста конкретни примери за това - как съм издирвала книги които иначе изобщо не бих погледнала - не бих имала никакви подозрения че биха ми харесали. Много пъти такива книги съм дебнала безкрайно - да се появи от някъде някой екземпляр понеже е старо издание и не е било преиздавано... ако да би било веднага бих лапнала. Но НЕ и ако не съм се запознала предварително с книгата...


Благодаря за отзивите за Геймън По описанието подозирам че би ми харесал. Аз всъщност много обичам точно такъв тип литература... детски с подводни течения.
Виж целия пост
# 151
ами няма какво да кажа, освен, че  с думите си потвърждаваш тезата ми.
Скрит текст:
Казваш че ако книгата не ги хареса няма да я купиш. Идеята на автора е, че ти купуваш книгата само по рекламата, и по името което си е изработил. Ако заплатиш книгата и не харесаш труда му, това е негативна реклама за самия него - няма да си купиш книга повторно от същия автор, а ако купиш книга и ти хареса ще купиш и друга книга, но при всички случаи труда на автора трябва да се заплати. Четеш текст - плащаш.
Алтернативата е писателите да не пишат и да четем само романи писани преди сто години.
За сравнение - някои радиостанции отказват да плащат авторско право на нашите музиканти, и затова пускат само класика. не става дума че класиката е лошо нещо, но ако не се заплаща авторското право накрая всички ще слушаме/четем само неща излезли преди 70 години и ще сме ужасно ретроградни.

в  Научния архив на БАН и във повечето институти на БАН такса има. може да е символична - но има. В Народната библиотека - също. не ми се търсят други примери.
Скрит текст:
Картата служи не само ако изнасяш нещо, но и ти дава правото на ползване на книги, тя уверява че си редовен член на библиотеката, дава контакт за връзка и възможност за търсене на отговорност от читателя ако просрочиш срок за връщане. Много те моля  кажи - каква е отговорността на читателите на  Читанка при сваляне на книги? ако решиш да не четеш книгата за момента, а да си я "дръпнеш" ще бъдеш ли санкционирана, тъй като вярвам съгласна си това е нарушение на закона.? Нещо повече - Читанка предоставя такава възможност - за сваляне, и то във различни формати, за да е по-удобно на свалящя.

Всъщност - не ми отговаряй.* нека наистина да преустановим темата, както виждаш от известно време се мъча да не ти отговарям, по този въпрос, няма смисъл да се разпалва огъня. Никой от нас няма да промени виждането на другия.

*въпросите по-горе са риторични

Виж целия пост
# 152
Има бг автори, които си разпространяват безплатно книгите, а после тиража се изчерпва Simple Smile , защото се е харесала
В 21 век живеем и пишем във форум, а не седим пред библиотеката на раздумка. Какво различно има в книгите? Да се обмисли такса за Ел. Библиотека или друго, а не да ни дърпат назад. Или дай и да ги преписваме, че да ги ценим повече, все пак едно време така са правели, не ги е срам сега да ги печатат. Wink
Виж целия пост
# 153
Мда, по света има такова нещо като ел. библиотеки и наем на ел. книги... Simple SmileИ аз искам Simple Smile
Виж целия пост
# 154
Аз в момнета чета на Клифърд Саймък "Проектът". Останах приятно изненадан, че преводач е Здравка Ефтимова - голяма българска писателка и преводачка, чиито преводи са трилогията за Марс на Ким Стенли Робинсън, "Кървава музика" на Дейвид Брин и др. Творчеството на Саймък е богато на идеи и аз го харесвам. Нещо бях оставил настрана научната фантастика, но покрай затоплящото се време, ми се чете нещо забавно и най-вече интересно.
Виж целия пост
# 155

]За Клийфърд Саймък, чувал  съм добри отзиви, чудя се и аз дали да не потърся "Резерватът на таласъмите". Това е книга, която от доста месат вече ми казват, че е интересна. научната фантастика е много приятел жанр, но сега покрай световното просто нямам време за четене, когато не съм на работа гледам мачове.*
*
Скрит текст:
ах какво да кажа за Арженитна и за Меси! безмълъвен съм. Трагедия! погром! - 1 точка в два мача, равенство с тристахилядната Исландия, загуба с 0-3 от Хърватска,; напълно безличен Меси срещу хърватска, Меси който пропусна дузпа срещу Исландия.
Виж целия пост
# 156
ами няма какво да кажа, освен, че  с думите си потвърждаваш тезата ми.
Скрит текст:
Казваш че ако книгата не ги хареса няма да я купиш. Идеята на автора е, че ти купуваш книгата само по рекламата, и по името което си е изработил. Ако заплатиш книгата и не харесаш труда му, това е негативна реклама за самия него - няма да си купиш книга повторно от същия автор, а ако купиш книга и ти хареса ще купиш и друга книга, но при всички случаи труда на автора трябва да се заплати. Четеш текст - плащаш.
Алтернативата е писателите да не пишат и да четем само романи писани преди сто години.
За сравнение - някои радиостанции отказват да плащат авторско право на нашите музиканти, и затова пускат само класика. не става дума че класиката е лошо нещо, но ако не се заплаща авторското право накрая всички ще слушаме/четем само неща излезли преди 70 години и ще сме ужасно ретроградни.

в  Научния архив на БАН и във повечето институти на БАН такса има. може да е символична - но има. В Народната библиотека - също. не ми се търсят други примери.
Скрит текст:
Картата служи не само ако изнасяш нещо, но и ти дава правото на ползване на книги, тя уверява че си редовен член на библиотеката, дава контакт за връзка и възможност за търсене на отговорност от читателя ако просрочиш срок за връщане. Много те моля  кажи - каква е отговорността на читателите на  Читанка при сваляне на книги? ако решиш да не четеш книгата за момента, а да си я "дръпнеш" ще бъдеш ли санкционирана, тъй като вярвам съгласна си това е нарушение на закона.? Нещо повече - Читанка предоставя такава възможност - за сваляне, и то във различни формати, за да е по-удобно на свалящя.

Всъщност - не ми отговаряй.* нека наистина да преустановим темата, както виждаш от известно време се мъча да не ти отговарям, по този въпрос, няма смисъл да се разпалва огъня. Никой от нас няма да промени виждането на другия.

*въпросите по-горе са риторични




Не съм съгласна - ама изобщо. И забележи за разлика от теб аз всъщност НЕ чета електронни книги. Сега ако ти или някой друг съзнателно нарушават правилата - това не е и не следва да бъде нито мой проблем нито на библиотеките. Идеята да се затворят библиотеките понеже някой може да "дръпне" - или да сканира / копира - книги от тях е точно толкова абсурдна колкото идеята да се въведе повсеместен вечерен час за всички просто понеже повечето тежки престъпления се извършват вечер / през нощта - абе в тъмните часове на денонощието.

А идеята че трябва да се заплати за "труда" на автори които не се харесват от дадения читател е все едно като влезеш в някакъв магазин - не за хранителни стоки а за всичко - да няма никакви показани стоки а само затворени кутии с името на производителя и, примерно, вида - примерно "хладилник". Ама какъв точно - ами купи си го и ще видиш.

Извинявам се ако липсват запетаи тук-там,  имам проблем с клавиатурата и клавишът се включва когато си поиска.

ПП
Абсолютно никога не съм плащала за посещение в библиотека. Нито в СУ, нитов в БАН.
Виж целия пост
# 157
На няколко пъти те помолих да престанем,  не знам защо подължаваш?
освен това ще те помоля да не пишеш с цветни букви - доста грубо е. ако имаш нещо което искаш да подчертаеш, почерни го, мини го с ъндерлити или с италик, но така с оцветяване изглежда сякаш крещиш - грубо е.
Съвсем накратко:
Скрит текст:
абсурдно е да се сравняват храни с книги. ЕДното е интелектуален труд, а другото  не е. Бих приел да сравняваш книги с песни, но с храна е меко казано -абсурдно. Но щом настояваш - в миналото когато не бяхме в ЕС нямаше чак толкова много информация за храната, не знаехме  с палмово масло ли е или без, не знаехме с Е-та или или без, а просто виждахме хляб, който бе от дадена марка, виждахме цена и избирахме да го купим или да не го купим. Много си знаела какво има в "Добруджата" и какво - в Белия хляб, колко калории, колко протеини и т.н. ИЗборът се определяше по вкуса, цената и това че някой приятел препоръчва едното пред другото.
С което преставам да отговарям на въпроси свързани с тази тема.
Виж целия пост
# 158

Хе-хе, аз съм малко по-дъртичка - книги на компютър не чета и никога не съм чела... и взетите книги се записваха на картончета. И за издаване на картонче не съм плащала такса... със сигурност в БАН - за СУ не помня, отдавна беше, но не мисля. И да е имало нещо такова, са били някакви стотинки. От друга страна, книги от Хранилището не са ми трябвали. Но пък (поне в нашия факултет - и в нашия институт също) книгите, които са там, не се изнасят така или иначе, те трябва да се преподвързват или нещо подобно и затова са отделени.

Сравнявах книгите с който и да е продукт. Примерно хладилник, печка или каквото там друго ти хрумне. Не ти го продават без да имаш право да погледнеш и да видиш какво купуваш. Идеята е абсурдна. Всичко, освен хранителни продукти (които ясно, не могат да бъдат опипвани и оглеждани) можеш да видиш... преди да купиш... и да не купиш, ако не ти харесва това, което си видял. Идеята, че трябва първо да го купиш, за да решиш дали ти харесва, е абсурдна. С книгите не е  - и не би следвало да бъде - по-различно. Четеш нещо - дали от приятел, дали в библиотека, дали в книжарницата, все едно - и ако ти хареса, купуваш. Ако не ти хареса, НЕ купуваш. Логично е.
Виж целия пост
# 159
Паулу Коелю имаше такова обръщение към читателите си - че няма нищо против да изтеглят книгите му от нета, но ако им харесват, да проявят уважение и да ги купят.
Виж целия пост
# 160
Направо все едно друг човек пише в темата. Съвсем доскоро Джони създаваше впечатление, че чете само електронно. ..
Саймък е задължителна литература за поколението, което израсна със Зелазни, Азимов, Шекли и т.н.
Виж целия пост
# 161
Ами не е вярно, дали има и пет не знам. При творчество от над 40, еми благодаря.

Спирам, че ми е болна тема и спамя.
По темата, моля за съвет, чете ми се нещо дълго и мащабно като колелото, фийст, Малазан, черния отряд, с смисъл да е много и голямо. Барутният маг биваше, ама докато го почна и свърши. На английски не обичам да чета.

Даръл, като Джералд Даръл ли?
Виж целия пост
# 162
Да, големия брат не съм го чела.
Виж целия пост
# 163
Да, големия брат не съм го чела.
Имам четири негови книги на хартия, от старите издания. Реално пет, защото в едната са обединени две. След като предпочиташ да четеш истинки книжки, ако си в София не е проблем да ти ги дам за прочит.
Не е издаван много у нас. Статистиката обикновено не ме интересува, но ми стана любопитно и тази сутрин се порових. За 40 години има 25 издания, като произведения са 13. Пет от книгите са преиздавани, някои по няколко пъти. Издателите са за бой, по мое мнение. Но не искам да повдигам "онази" тема отново. Wink

ПП. Още спя и се скъсах от грешки. Grinning
Виж целия пост
# 164
Благодаря ти за предложението, и аз имам както нови, така и стари издания, купувани втора ръка. Има един чичо, който продава стари книги по няколко дни от седмицата на спирката на орлов и зарежда даръл редовно, приема и поръчки какво да търси.
Но ето, че потвърждава мнението ми, пък нека ме убеждават всички как всичко е супер достъпно и аз просто не съм търсила. Пък, който има желание, нека да влезе в книжен пазар и да види за какви цени става на въпрос и втора ръка, специално за Малазаните дето, толкова се пеня. А четвъртата просто я няма никъде.

По темата: препрочитам донеси ми главата на принца и прочие, сигурно десет години по-късно, и искрено се забавлявам. И хумор, и стил, и изданието е много красиво, направо не мога да му се нарадвам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия