Настоящи и бъдещи майки - майчинство, права на майките

  • 24 715
  • 296
# 255
Elitza,

значи, когато работникът взима примерно 500 лв, а се осигурява върху по-ниска заплата, няма проблем, а когато изведнъж реши да започне да се осигурява на реалната си заплата, и да взима повече болнични, тогава не  е честно!

Напротив, не е честно, когато майката се осигурява на висок доход само през тези 6 месеца, които са непосредствено преди болничния по майчинство. Затова според ман трябва да се гледат повече от 6 месеца назад.

За кого да не е честно? Не би ли искала повече майки да се облагодетелстват от тази възможност?

Държавата чак толкова да я жаля...
Виж целия пост
# 256
Според мен трябва да внимаваме с изказванията на тема "Малцинства - болшинство". Защото станахме доста популярни, четат ни все повече хора и на някой може да не му харесат постингите за "българските семейства" и т.н. Освен това на доста хора сме трън в очите и спокойно някой може да реши да насъска срещу нас някоя от многото организации, защитаващи "правата на малцинствата" (горките те). А тези организации са толкова нагли, защото много добре знаят каква подкрепа имат от ЕС. А нали и ние търсим подкрепа от там. Ако искаме да я получим, трябва да внимаваме.
Това все пак е форум и всеки може да изкаже мнение.......Ако на някой не му харесва нещо.....също може да си го каже.
Но в случаите които се обсъждат......дискриминираните сме НИЕ

Моето предложение е следното......Никакви детски за никого.....
Така държавата ще спести страшно много пари, които могат да отидат за детски градини, ясли, училища и площадки.....могат да насочат и част от средствата за да се подпомогнат семействата с близнаци и тризнаци....на тях наистина им е страшно трудно независимо какви са заплатите на родителите им.
Които е осигурен.........ще си се възползва от подоходното облагане....с бесните 6-7 лева за дете на месец.....така май е най-честно......внасяш-взимаш....не внасяш-не взимаш....това е.
И без това МАЛЦИНСТВАТА в 99% от случаите са на какви ли не допълнителни помощи.....
И пак ще кажа......6-7-..-10 деца са си доход....няма ли го....ще спрат да раждат всяка година.


Напротив, не е честно, когато майката се осигурява на висок доход само през тези 6 месеца, които са непосредствено преди болничния по майчинство. Затова според ман трябва да се гледат повече от 6 месеца назад.

За кого не е честно, ами че държавата като няма контрол над работодателя да осигурява работниците на реални заплати и да им осигури нормални условия на работа, защо майките да не търсят вратички за да могат да си гледат по добре децата


На ДЪРЖАВАТА и е ясно......в сутрешния блок на БТВ от НОИ препоръчаха договорка между работодателя и бъдещата майка за внасянето на осигуровки на по-висока сума последните 6 месеца ..... та мислите ли си че не им е ясно ???
Виж целия пост
# 257
Много се радвам на всички новодошли в темата. Виждам, че повечето се интересуват от вече приетите промени, но ще ми позволите да  предложа на вниманието ви малко предистория

Инициативата за протести беше на специално формирано за целта сдружение Настоящи и бъдещи майки. Бяха организирани два протеста - на 1 юни в София и Пловдив; на 1 юли в София, Пловдив, Бургас, Варна, Плевен и Пазарджик. Това бяха исканията, които представихме в Отворено писмо до изброените в него институции.

1. Решаването на проблемите, свързани с децата на България да стане ПРИОРИТЕТ №1 на правителството за следващите 5 години.
2. Да се създаде единна политика за решаване на проблемите на децата и семейството и ЕДНА ИНСТИТУЦИЯ, отговаряща за тях.  
3. Регламентиране на статута на двойките, живеещи на семейни начала и разграничаването им от самотните родители.
4. Увеличаване  на обезщетението за отглеждане на дете както следва:
4.1. В общия случай:
- за първата година на майчинството - 80 % от брутния осигурителен доход на двамата родители  за шестте месеца, предхождащи раждането, разделен на 2, но минимум 250 лева;
- за втората година - 60 % от брутния осигурителен доход на двамата родители за шестте месеца, предхождащи раждането, разделен на 2, но минимум 180 лева;
4.2. За самотни родители (при изработване на ясни критерии за разграничаването им от живеещите на семейни начала двойки):
- за първата година 100 % от дохода за шестте месеца, предхождащи раждането, но минимум 300 лв.
- за втората година 80 % от дохода за шестте месеца, предхождащи раждането, но минимум 250 лв.
4.3. Промяна в сумите, изплащани  на родителите на повече от едно живородено дете от една бременност (близнаци, тризнаци и т.н.), на тези, изплащани на родителите на последователно родени деца със застъпващо се майчинство, както и на сумите, изплащани за всяко едно от децата в многодетните семейства.
4.4. При раждане на  повече от едно живородено дете от една бременност (близнаци, тризнаци и т.н.), обезщетението за отглеждане на дете, предвидено по-горе, да бъде умножено по броя на едновременно родените деца;
4.5. При раждане на следващо дете преди изтичането на срока на предходното майчинство, обезщетението за отглеждане на второто дете да се изчислява на база средната работна заплата за страната за предходната година.
4.6. За студентите редовно обучение – изплащане на допълнителна стипендия за отглеждане на дете, в размер на 50 лева, всеки месец.
Всички гореизброени промени в тази точка да касаят само и единствено случаите когато единият от двамата родители е осигурен, без подточка 4.6., касаеща студентите.
5. Увеличаване на детските надбавки -  по 50 лева за всички деца, независимо от доходите на родителите.
Промените в тази точка да касаят само и единствено случаите когато:
 - нито едно от децата  и на двамата родители не е настанено в институция на пълна държавна издръжка;
 - всички деца в училищна възраст и на двамата родители  посещават училище редовно, като за децата с увреждания се отчита коригиращата възраст на развитие.
6. Разширяване и пълно прилагане на семейното подоходно облагане.
7. Ратифициране на Конвенцията за надомната работа, а впоследствие и разработване на проектозакон за надомния труд, който да бъде приет от Народното събрание, както и на програми за стимулиране на надомната работа.
8. Увеличаване броя на детските градини и ясли.
9. Увеличаване броя на детските площадки, градини и паркове и предотвратяване на превръщането на малкото останали такива в паркинги, бензиностанции и т.н.
10. Признаването на стерилитета като здравен проблем и формирането на националноотговорна стратегия за преодоляване на демографския срив.
11. Изготвяне на представително статистическо проучване за реалния брой на двойките със стерилитет, разпределени по възрастови групи, по райони и по диагнози.
12. Спешно приемане на държавна стратегия за борба със стерилитета, в рамките на която:
12.1.Да се разработи медицински стандарт по репродуктивна медицина.
12.2. Да се разработи стратегия за профилактика на заболяванията и социалното поведение, водещи до репродуктивни проблеми.
12.3. Да се обсъди специалността андрология като тясна специализация на лекарите - уролози и да се въведе понятието „мъжки стерилитет” като елемент от диагностиката и лечението на безплодието като дейност, за която ЗОК заплаща.
12.4. Да бъдат включени по-голям брой изследвания и прегледи за диагностика и лечение на стерилитета по клинична пътека на НЗОК.
12.5. Да се открият кабинети по стерилитет в областните градове с възможност за работа на специалисти с различни специалности.
13. Оптимизиране на Програмата  Инвитро, за лечение на безплодието при жената:
13.1. Разширяване на обхвата на участниците като бройки – минимум 2000 на година;
13.2. Отпадане на забраната за повторно участие и осигуряване на 3 опита на семейство;
13.3. Включване на по-евтини медикаменти, за да се подобри финансирането;
13.4.  Контрол върху използваните лекарства
13.5. Отчетност по преминали цикли и успеваемост.
14. Да се включат часове по репродуктивно здраве в учебните програми на средното училище с цел профилактика на полово предаваните болести и абортите по желание.
15. Да се въведе професия Родител на дете с увреждане и всичко което произлиза от тази формулировка - партида на професия Родител на дете с увреждане в НОИ, социални и здравни осигуровки , като това да е право само на Родителя, независимо от степента на "неспособност за социална адаптация" на детето, определена от ТЕЛК.
16. Родителят с професия Родител на дете с увреждане да има право да получава майчинство според Законите на  Република България, независимо дали става въпрос за детето с увреждане (ако е във възраст до две години), или за следващо дете.
17. Да се отпуска допълнителна държавна субсидия за детски градини, които отговарят на определени условия (специалисти, оборудване), за да се стимулира приемът на деца с увреждания и да се гарантира качественото им обучение.
18. Драстично увеличаване на размера на наказанията по глава втора от Особената част на НК, когато пострадали са деца.
Виж целия пост
# 258
Ами и аз да напиша нещо за детските.
За мен най-добрия вариант е този, който гарантира равнопоставеност. А именно - държавата да гарантира определен приход на семействата за всяко дете от поряъка примерно на 600 лева годишно, който не е задължително да епод формата на детски добавки.
Ако например моето семейство тази година внесе 1000 лева данъци, вместо да ми дават детски, да ми върнат 600 лева от данъците. Ако обаче съм внесла само 300 лева данъци, тогава да ми се върнат тези 300 лева, а останалите да ги получа под други форми. Дали като детски, дали ще плащат 300 лева от таксата за ясла. Могат да ми покрият с тях данъка за апартамента и колата, например. Изобщо варианти много. Но така всички семейства ще получават еднакви суми.
Естествено, трябва да си има и условия. Ако аз по принцип не работя и не внасям данъци и осигуровки. И съпруга ми също не работи, тогава би трябвало за тези 600 лева годишно моето семейство да направи нещо ( един вид да си ги заработи, да си ги заслужи ). Например да работи определен брой дни в месеца безплатно за общината или нещо такова. Има толкова много работа, която да се свърши и за която не е необходимо специално образование. Все се оплакват от общините, че нямат достатъчно ресурси.
Така и тези, които са превърнали раждането на деца във професия, ще трябва да поработват. Няма да има майки с по 7-8 деца, които наготово да вземат пари всеки месец, за сметката на други, които работят и внасят осигуровки.
А колкото до обвързването на тези плащания с посещаването на училище, мисля, че това е задължително. Трябва да се задължават родителите да следят образованието на децата си. Иначе след 10-15 години идва следващата смяна на професионалните раждащи и така до безкрай.


Ей това ми се струва много добро предложение....само че доколкото разбирам държавата трябва да си има в предвид едни 600лв на дете на година, не знам това малко ли е много ли е,може ли да си го позволи...другото, което ми се струва не лесно като уреждане - май се замесват много институции в цялата работа - вкл общините да речем, данъчното и т.н. ...а иначе БгВики по-горе мн добре беше казала онова за връщането на парите - ако излиза по 30лв на месец не е лошо- единия месец може да купиш обувки, другия лекарства, третия дрешки и т.н. все някаква помощ си е...или с цялата сума за годината да купиш учебниците на един голям ученик...
Виж целия пост
# 259
Прочете исканията. Надявам се да разбере, че това е само началото на една инициатива и че ще имаме нужда от помощ. Прочете и критикувайте, предлагайте, спорете, но преди да направите всичко това прочетете.
Виж целия пост
# 260

За кого да не е честно? Не би ли искала повече майки да се облагодетелстват от тази възможност?
Държавата чак толкова да я жаля...
[/quote]

Ами не е честно от гледна точка на държавата. Не е честно и от гледна точка на онези, които постоянно си се осигуряват на реалния доход.
Не че аз съм държавата и затова плача за нейните права, но като искаме нещо, трябва да сме готови и да дадем.
Иначе трябва да сме готови цял живот да си живеем в "скапаната държава България". Така ще е, докато не разберем, че ние я правим такава, каквато е.
Все отнякъде трябва да се започне "излизането на светло".
Виж целия пост
# 261
Благодаря на bgviki и на fema-bg, най-накрая имаше кой да ми отговори от няколко дни чакане по моя въпрос.
Bgviki ми пише,че майчинството може да го вземе роднина по права линия на ТРУДОВ договор.До сега -наясно съм е така, но след новите промени?
Виж целия пост
# 262
elitza_elitza, съгласна съм с теб, не само защото си ми адашка. Ако искаме Държавата да се грижи за нас, май трябва и ние да се грижим за нея. Съжалявам, че трябва да пиша тук шаблонни изрази, но вземете най-накрая и се замислете.  Ние сме поколението, което ще възпита поколението, което ще възроди Държавата. Така че, променете си мисленето, крайно време е.

По принцип съм сериозен човек. От къде се взеха тези философски мисли у мен, не знам.  ooooh!
Виж целия пост
# 263
За това и аз съм напълно съгласна. Всяко второ мнение е "държавата е скапана". Това е горе-долу да си признаеш, че и ти също си "скапан", защото си част от нея.

И точно, когато се прави нещо, което е наистина много хубаво за децата на България, се появяват разни хора, които не спират да плюят, които не вярвали, политиците се били осрали и тем подобни простотии.

Вече си мисля, че не заслужаваме нищо, защото колкото повече се прави, толкова повече се плюе!
Виж целия пост
# 264
...а иначе БгВики по-горе мн добре беше казала онова за връщането на парите - ако излиза по 30лв на месец не е лошо- единия месец може да купиш обувки, другия лекарства, третия дрешки и т.н. все някаква помощ си е...или с цялата сума за годината да купиш учебниците на един голям ученик...

От подоходното облагане парите се получават от ТДД или се превеждат по сметка....след подаване на данъчна декларация в началото на годината.....за предходната.....няма как да е всеки месец, но обикновено ги превеждат юни-август .....поне в нашата община е така..... и при това положение всеки родител може да ги използва да си облече и обуе детето за новата учебна година, както и да купи учебници и помагала....
Предложението ми беше....да се върнат а не да се приспадат от облагаемия доход....за едно дете.....360......за две.....780.....защото при сегашния вариант на семейното подоходно......това си е подигравка.......

Благодаря на bgviki и на fema-bg, най-накрая имаше кой да ми отговори от няколко дни чакане по моя въпрос.
Bgviki ми пише,че майчинството може да го вземе роднина по права линия на ТРУДОВ договор.До сега -наясно съм е така, но след новите промени?

След промените.....изтече ли ти болничния.....можеш да го прехвърлиш на пряк роднина.....не може да е пенсионер и трябва да е назначен на трудов договор....
Виж целия пост
# 265
Ivy i Kali   са парви. Да, ако държвата милееше за нас, нямаше да е честно да променяме официални заплати за няколко месеца. Но една държава, която в месеца, в който разбрах, че съм бременна ми взе почти 300 лева за медицински осигуровки, които вече бях платила просто защото тя, Държавата, не може осъди лекарка, която ме е записла незаконно в нейния списък наред с още стотици хора и не може дори да опази моите лични данни и разчита на това че нямам пари да я съдя - на какво отношение от наша страна се надява? Щом тя никога не ме е защитила и не ми е дала дори избор, някой да ме кара да се чувствам виновна, че търся начина да храня детето си - това не е честно.

Тепърва ще чета всичките ви мнения и предложения. Ще се включа с каквото мога.  Hug
Виж целия пост
# 266

Доколкото знам всеки един работник приема условията на работодателя си - осигуряването на мин. работна заплата, получаването на повече пари на ръка.
Така че всеки един от нас е свободен да приеме или не, подобна работа, и да, никой не му е виновен. Това са условията на работодателя, като не ти харесва - търсиш си друг работодател, който да те осигурява на реалната ти заплата.


Държавата не може да мисли тези, които доброволно и по собствена воля са се съгласили да се осигуряват на МРЗ.
фема, това е дъвкано много пъти, не мога да се съглася, харесвам си работата, не и работодателя, защо да я сменям? поисках му да се осигурявам поне на 300 лв и той, след като се консултира , ми предложи да ме осигурява на 4 часа!!!! имал съображения...дай сега да зарежа всичко, което съм постигнала тук и да ходя да градя наново на друго място... щото не съм съгласна.
може и да има вариант сама да си довнасям осигуровки, даже и зад гърба му?! кажете
Виж целия пост
# 267
За съжаление, не можеш зад гърба му. Можеш да му предложиш сама да си плащаш осигуровките, но вероятно ще ти струва доста, а и пак не е сигурно, че ще се съгласи.
Виж целия пост
# 268

може и да има вариант сама да си довнасям осигуровки, даже и зад гърба му?! кажете

По-добре поговорете да те осигурява на по-голяма сума, а ти да си поемеш част от осигуровките - например на двойна сума и да си " делите" осигуровките , но има предвид, че са от порядъка на 35-37%.Не вярвам да не се съгласи, защото "заплатата" ти за него е разход, а кой не иска счетоводно разходи Peace Wink
Виж целия пост
# 269
от новините на BTV
НОИ обсъжда промените в Кодекса за социалното осигуряване

17 Август 2006

Промените в Кодекса за социалното осигуряване още не са обнародвани, но приетият на второ четене в парламента текст поражда някои неясноти. Вижте каква е позицията на НОИ, който ще изплаща парите от нова година. 
 
Първо не е ясно какво ще стане с майките, които до 31 декември тази година са в отпуск поради бременност и раждане в рамките на 135 дни, както е в досегашния кодекс.

Весела Караиванова, подуправител на НОИ: “Тези, които пропускат всички срокове и не могат да се възползват от промените в кодекса ще имат право да наемат гледачка от службата по заетостта за детето си докато то навърши 2 години срещу 160 лева, които ще й изплаща държавата. Не е вярно, че пенсионирани роднини също ще могат да участват в тази програма. Другият вариант е майката да се върне на работа и да получава 50% от сумата”.
 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия