Смяна на статут на ателие

  • 7 897
  • 47
# 15
Това е заради Фандъчка, тя е забранила преди 2 месеца, но скоро ще получат шут зад врата, значи взеха ми 2000 лв такса за покупка на ателието, данъци вземат, а не може да има адресна  регистрация. Ами те с насила ме карат да ходя в сивия сектор и да не плащам данъци, що за оправия и управници?

https://studentski.bg/adresni-registracii-v-atelie/
Виж целия пост
# 16
 Е... нали е ателие, място за работа, как да може да има адресна регистрация, като не е жилище? Все едно в работилница или цех да може.  А такси и данъци има за всеки недвижим имот, че и за движим даже има.
Виж целия пост
# 17
Как да не е жилище, нали ги приравниха, със статут на жилище станаха от 4 -5 месеца, какво място за работа, много добре знаят че масово живеят хора и се използват за живеене, не за работа
Виж целия пост
# 18
Това, че знаят, не го прави законно.
Виж целия пост
# 19
Това, че знаят, не го прави законно.

Значи за държавата е по добре да съм в сивия сектор и да няма приходи в хазната от данъци, и не съм само аз, доста ателиета има само в СФ, вместо да се намери решение в полза на всички.  Много умно, браво!  И къде го има този проблем по света?
Виж целия пост
# 20
Заради Златен век, където повечето са ателиета, ще го узаконят, но  е въпрос на време според мен.
Виж целия пост
# 21
Това, че знаят, не го прави законно.

Значи за държавата е по добре да съм в сивия сектор и да няма приходи в хазната от данъци, и не съм само аз, доста ателиета има само в СФ, вместо да се намери решение в полза на всички.  Много умно, браво!  И къде го има този проблем по света?
Вратичката в закона не е широко разтворена порта за необмислени решения.
Дайте го под наем на фирма и няма да се чудите какво да правите.
Виж целия пост
# 22
Как да не е жилище, нали ги приравниха, със статут на жилище станаха от 4 -5 месеца, какво място за работа, много добре знаят че масово живеят хора и се използват за живеене, не за работа
Очевидно не сте наясно какво са приравнили. Като сте купили ателие си е изцяло ваш проблем. Предназначението на всяка сграда се определя според процента на преобладаващите обектите в него. Пишат ги ателиета, за да могат да заобиколят изискванията за отстояние и засенчване от съседните сгради. Приравняват ги на апартаменти, за да се спазват отстоянията, а не че са изпълнени изискванията за апартамент.
Причината за промяната са две сгради на бул. Черни връх.

Продължавайте да купувате ателиета и после да си блъскате главите.
Виж целия пост
# 23
Пишат ги ателиета, за да могат да заобиколят изискванията за отстояние и засенчване от съседните сгради...

Явно вие не сте наясно за какво са ателиета
Виж целия пост
# 24
И да икономисат скъпите подземни паркинги и процент зелени площи.
Виж целия пост
# 25
Повече за това да, защото трябва да осигурят на всички паркоместа, а като не могат ги правят ателиета, за да застроят и използват на максимум всеки квадрат, но аз си имам паркомясто и височината и светлината са ми чудесни
И до PP2106, ще купувам каквото си поискам, защото няма да дам 200 000 лв за двустаен
Виж целия пост
# 26
И ей ти после драма.
Виж целия пост
# 27
Някой не е разбрал, но определеното това не съм аз.
Когато в сградата над 60% от обектите са апартаменти тя се води жилищна. Когато са под 60% могат да я "пишат" смесена. Когато е смесена изискванията за отстояние и засенчване са по-ниски. Съответно на еднакъв парцел може да се построи повече. Вече ателиетата са приравнени на апартаменти при това изчисление и трябва по-голямо отстояние от съседните сгради.
Това е приравнението, за което говориш, но то е за нови сгради. По-просто от това не мога да го обясня. Който разбрал, разбрал.
Виж целия пост
# 28
А защо изобщо има ателиета и апартаменти?
Всъщност всеки предприемач винаги е искал повече апартаменти и по-малко апартаменти кръстени ателиета, но редица норми ограничаваха това.
Ето по конкретно практическите причини:
Паркоместа
Това е основната причина да има много ателиета. Има изисквания за необходимия брой паркоместа за жилищни блокове: 1 брой на жилище и 10% допълнителен  брой на местата за посетители. Няма описани изисквания за паркоместа към ателие. В последствие МРРБ се усети и с писмо-указание от края на 2006г. започна да изисква и по едно паркомясто за ателие.

Това не е изискване да имате личен гараж или паркомясто  като придатък към апартамента, а общо изискване да бъдат осигурени необходимият брой паркоместа за жилищния блок в рамките на парцела. Дали ще бъдат гаражи на партера, гаражи или паркоместа в подземен паркинг, открит паркинг в парцела или комбинация е въпрос на конкретно решение за всяка сграда. С архитектурния проект трябва да се докаже, че са осигурени, за да се получи разрешение за строеж.
Разбира се, всеки предприемач иска повече квадратни метри за продажба и по-малко двор или скъпо подземно строителство. Така апартаментите, за които не могат да се осигурят паркоместа стават ателиета още на проект. Пък и в бума на строителството, всичко се купуваше. Ателие или апартамент, няма голяма разлика казваха повечето строители и брокери ако някой клиент любопитстваше.

Това е основната причина наглед пълноценни апартаменти да се водят по документи ателиета. Това също е и една от основните причини да се паркира по тротоари, зелени (кални) площи и недостига на паркоместа дори и в изцяло нови квартали.
Борбата за повече квадратни метри за продажба доведе до порочни практики дори да има огромни сгради без нито едно паркомясто. Например в Банско, не без помощта на администрацията, повечето нови сгради получаваха разрешение за строеж, прилагайки договор за паркиране с някой празен съседен парцел. Следващата година и празният парцел-паркинг се застрояваше.
Склад
Всяко жилище (апартамент) трябва да има склад. Това може да е мазе, таван или килер в самото жилище. Тези площи също не бяха харесвани от предприемачите. По-скъпо се продават жилищни площи, отколкото складови площи. В сутерените се изграждат необходимите подземни паркинги и ако остане място се проектираха и мазета, но рядко достигаха за всички апартаменти (жилища). Така част от тях отново ставаха ателиета.

Лавирайки между нормативите и изискванията на предприемачите да няма складови площи, архитектите изобретихме гардероб-ниша-склад!  Ако имате апартамент по документи, но се чудите защо нямате мазе, таван или килер – това е защото вграденият гардероб, който имате в коридора, колкото и малък да е, всъщност по проект е наречен склад.

Световни посоки
Не се допуска жилището да бъде изложено изцяло на североизток, северозапад или север. Това не е често срещана причина, но все пак в редки случаи, при парцели с много лошо изложение наистина има апартаменти, за които е невъзможно да се спази това изискване и те стават ателиета. Дори и при такива апартаменти с лошо изложение, ако архитектът намери начин само един малък прозорец или врата за тераса да е с различно изложение от северно (С, СЗ, СИ) позволява да бъде официално апартамент.
Височина
Към жилищата има минимални изисквания за светла височина, към ателиетата няма. Същевременно всяка сграда е ограничена с максимална височина и нивото на терена. В подпокривните етажи не винаги остава достатъчно светла височина за жилища (апартаменти) – затова там има ателиета.

Реално може да живеете в ателие, но според буквата на закона - не. Няма забрана да творите в ателие или работите денонощно в офиса. Как ще се докаже, че живеете там, а не сте творец работохолик не знам. Съвременното изкуство познава какви ли не странни неща. Ако обитавате семейно, то вие може да сте 24-часова творческа семейна арт инсталация.

КОЙТО РАЗБРАЛ РАЗБРАЛ
Виж целия пост
# 29
Можеше да дадеш линк, а не да копираш чужд текст. 😄
https://kotabg.net/bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0-%D0%B5-%D1% … 0%B0%D1%80%D1%82/

Всичките неща са верни, но ти не можеш да разбереш, че ако не са ателиета изобщо не могат да построят такъв обем, особено на малки парцели. Няма да влизам в детайли, защото няма да се разберем. Пък и защо да не правят ателиета като има хора си мислят, че са на "далавера" и им ги плащат като апартаменти? Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия