Плюсове и минуси на кварталите в София - тема 15

  • 37 118
  • 764
# 15
Точно цените са обективен показател. А твоето и моето усещане за добро и лошо, за хубаво и нехубаво са субективни Simple Smile На теб може да не ти харесва да живееш там, където се срещат двете тектонични плочи, но за милиони други там има работа, има перспектива за семействата им, чувстват се добре, купуват и вдигат цените. Същото е със "скъпото" във всеки друг град по света, вкл. София.
Виж "Христо Ботев" - няма високо строителство, никакво презастрояване, предимно къщи, децата играят по улиците, пакрираш без проблем и безплатно - и всичко това на ниски цени. Добре ли се живее там? И дали хората са много глупави, че не купуват на евтиното?
Виж целия пост
# 16
Има квартали със стара слава, която вече е неоправдана. Визирам както положителна, така и отрицателна такава. Това не значи, че Изток е добър или лош, но според мен му се носи име от едно време и така си е останало. Реално едно време много от проблемите ги е нямало, но с наплива и презастрояването са се появили тези проблеми. Наистина паркирането е мисия невъзможна, дори само преминаване от там води до сериозни главоболия.
Виж целия пост
# 17
Ей, тъкмо се връщам от Изток. Всяка седмица ходя от поне 3 години и си спирам на Чехов,там ми е работата към момента. За мен даже е станал по - красив квартала, защото го помня от студентските си години в Техникума по електроника и около дипломатическите блокове , а това беше преди 20+ години. Няма как да се върнат тия времена. Пренасели се изцяло София . Но умният човек ( мои познати) , поне в последните 10+ години купуват имот с паркомясто или възможност за спиране в двора/ пред него. Това важи вече и за всички квартали като че ли. Така че, нищо ново под слънцето! Това са много скъпи имоти по принцип, но който търси намира.
Реално обаче , да се хвана за по- горния  пост, както виждаме Изток за някои хора е доста разтегливо понятие.
Виж целия пост
# 18
Точно цените са обективен показател.
Не съм съгласен - цената е крайно необективен фактор. Търсене-предлагане е нещото, което обяснява цената, а не качеството.
Ако в Люлин има голямо търсене (примерно 1000 души искат да си купят), но в момента предлагат имоти 5000 души, то цената ще е ниска. Но предлагането може да е просто защото квартала е голям и има огромно място за застрояване.

Същия пример ще дам с квартал Хладилника и МанЛи. Преди 15 години карах шофьорски курс там и обикаляхме в "индустриалните" зони. На доста по-късен етап разглеждах цените - бяха много, много ниски. В МанЛи можеше да купиш за 650-700 евро, докато на другите места ти искаха около 1000. Причината - огромни площи за застрояване, голяма конкуренция. Сега какви са цените около мол Парадайс? Може би по-високи от Изток в момента?! Това правили ли МанЛи много по-хубав от Изток?

Да се върна на примера за Люлин. Ако в Изток има много по-малко търсене, примерно само 100 души - логиката може да е - ето, трябва да е много по-евтивно - но понеже няма къде да се строи, а квартала е с точно определени размери и няма как да се разширява, то и предлагането ще е малко. Примерно само 20 жилища и естествено, че при такива ограничения ще е скъпо. Но ще е за точно определен профил от хора, а не че е по-хубаво.

Цената няма връзка с това дали е хубаво или не. В Хонконг е остров, който е ограничен от разрастване - изобщо не е по-хубаво от София да живееш там или от Изток в частност, но цените са брутални - няма как да се разраства. Както и със старите квартали на София.

Не може, избора на квартал, където ще живеете да се базира на това каква е средната цена и ако е много скъпо, това да е решението за покупка! Няма логика в това.
Виж целия пост
# 19
Ако в Люлин търсенето надминава предлагането, цените ще са високи. И да, това високо търсене ще означава, че е добро място за живеене, че множеството от хора намира квартала за отговарящ на изискванията им за добър живот и това е довело до конкуренция сред купувачите.
А това, че за теб Хонконг е зле, очевидно е без значение. За милиони други, вкл. такива, които могат да живеят където и да е по света, е добре.
Точно цените са обективен показател.
Виж целия пост
# 20
Дадох ти чудесен пример с МанЛи и Хладилника!? Помниш ли ги как изглеждаха преди? Помниш ли цените там - тогава бяха 2но по-ниски от Изток!

Сега цените са много, много по-различни, защото няма къде да се строи там. Ако искаш до мола - ами няма.

Предлагането е ограничено физически. Същото е с Изток и с другите стари квартали. А причини да искаш там винаги има - може да е заради работа, може да е заради родители, може да е заради близост до училище - така че някакво търсене винаги ще има, но предлагането винаги ще е малко.

Цената просто показва диспропорция. В крайните квартали разрастването в следващите 10+ години е неограничено и това е причината за ниската цена. Докато не стане МанЛи и цената надскочи Изток. Тези цени са динамични, днес е евтино, утре е скъпо.
Виж целия пост
# 21
Ох майко, не сравняваш еднакви стоки. Изток е луксозна стока Simple Smile Същото важи и за Ман ли. Зависи какво и къде  гледаш. Какви полета ,какво търсене и предлагане можело така, можело онака. Сега  нова теория на Маршал ли ще пишем?
Виж целия пост
# 22
Цената показва оценката на купувачите. Когато средната цена на Люлин, Манастирски ливади, който и да е квартал изпревари Изток, това ще означава, че там има по-добра среда, по-добра инфраструктура, по-качествени сгради и т.н. И сега има по-скъпи квартали и локации и това има своето съвсем нормално обяснение - много повече хора искат да купят на Докторски паметник, отколкото да продадат.

Дали от евтино ще стане скъпо зависи от съвсем обективни фактори - ще минава ли метро например. Мисля, че това не разбираш.
Виж целия пост
# 23
Какви Манастирски ливади до МОЛ Парадайз!? Там е Кръстова вада.
И да, скъпо е. Преди половин година исках оферта за тристаен от реномирана фирма в затворен комплекс, беше над 350 хил. евра. на светло зелено.
Виж целия пост
# 24
Не става по-скъпо, само защото свършва мястото. И Татарли е малка улица и не може много да се строи там, но не съм видяла тълпи от желаещи.

Скъпо е, защото много хора искат да купят на конкретното място. По-обективен критерий няма.
Ако смятаха друго място за по-хубаво, щяха да искат там да купят. Съвсем просто е. Предлагането не е достатъчно, а желаещи много. Ако мястото не е добро, едва ли ще има желаещи. Ман Ли и Кръстова вада от голи полета станаха модерни квартали. Да, имат си кусури, но все пак са по-добре от Дружби, Люлини и Надежди. Затова и цените са се покачили.

Ако смяташ огромната група желаещи за будали, които с търсенето си нелогично вдигат цените, то се радвай, не бъди като тях и си купи някъде по-евтино, пък по-хубаво. Избор поне има.
Виж целия пост
# 25
И двете тези са вярни. Продавачите считат, че имат ценен имот, защото от едно време Изток има репутация и естествено слагат високи цени. Купувачите също знаят за тази репутация и цените затвърждават, това което знаят. Конкретно за Изток има доста плюсове, които също играят важна роля.  Какво повече му трябва на човек?
Понеже се спомена злато, ами някой знае ли как се ползва златото и защо е толкова ценно или се базираме на неговата репутация, наслагвана с хилядолетия? Има предостатъчно злато да покрие всякакви нужди, даже 90% от златото виси по трезори и бездейства. Но ето че цената му с годините расте чисто и просто защото хората имат увереност в него заради репутацията му. Но реалността е че е това е илюзия, която всички са си втълпили и вярват. Та така и с Изток.
Виж целия пост
# 26

Понеже се спомена злато, ами някой знае ли как се ползва златото и защо е толкова ценно или се базираме на неговата репутация, наслагвана с хилядолетия? Има предостатъчно злато да покрие всякакви нужди, даже 90% от златото виси по трезори и бездейства. Но ето че цената му с годините расте чисто и просто защото хората имат увереност в него заради репутацията му. Но реалността е че е това е илюзия, която всички са си втълпили и вярват. Та така и с Изток.

Всъщност златото не е много като количество и е ценно, защото е рядко. Лесното злато вече е добито, а новото злато се добива все по-скъпо и по-скъпо. И така златото автоматично изпълнява условието да не може да се наводни пазарът с евтино такова. Е, може де, ако банките решат да си продадат резервите, но не виждам защо да го правят. Иначе забогатяващите страни от третия свят и множащата се Индия, а и Китай са голям пазар, защото всеки иска бижута, а и кюлчета.
Иначе златото има и приложение в техниката, но цената му наистина е много по-висока отколкото е реалната полза от него. И тук вече си прав - хората следват навика и традицията.

П.П. Интересно ми е кой водя имотите в Лондон да се сриват. Следя ги от поне половин година и са си все така. Поне каквото аз гледам.
Виж целия пост
# 27
Може ли живущите в Полигона да дадат мнение за квартала?
Имаме апартамент в Младост 1, но искаме да си купим по-голям, по възможност някъде наблизо. Много си ни харесва квартала, но и цените са едни хубави, та гледаме и в Полигона. Ама нещо не ме грабва този район, особено частта зад Бриколаж. Струва ми се, че няма и много хранителни магазини наоколо. Държим много на квадратурата на апартамента, не искаме малки кутийки за стаи, а в Полигона има и ново строителство, и стари ЕПК.
Виж целия пост
# 28
Полигона е много перспективен квартал, с двете бъдещи метростанции, на един светофар от центъра и инфраструктурата на стар квартал. За мен единствен минус е, че през следващите 10-15 години наоколо масово ще се строи.
Хранителни магазини в момента са т-маркет, "При Миро" на същата улица и голямата била в мола - не са много, но сега и населението не е голямо. Според мен кварталът има добро бъдеще.
Виж целия пост
# 29
Има и Промаркет на ул. П. Мутафчиев.
Улицата от Бриколаж, която ще води и към бъдещата метростанция.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия