какво мислите за идеята ми: "Необходимата информация за Европейския съюз"?

  • 2 994
  • 43
# 30
Момичета, много добра идея,
само че административните неща се менят толкова бързо
че трябва да се внимава информацията да не е грешна
особено за неща като статут на пребиваване или на работа

дали не е по-добре да са основно линкове към кокретните институции?

към списъка на Петя бих прибавила
сайтове за новопристигнали, Expat и тн
поне тук е пълно с такива


Дивиана аз ли само нещо не разбирам  newsm78 newsm78 
Когато си говорим за пазаруване/готвене
също ли да се ограничаваме до това какво сме купили или сготвили на децата?
Виж целия пост
# 31
Темата е много хубава, но тъй като форум "Родители в чужбина" е
за "обсъждане на специфичните проблеми при раждането, отглеждането и
възпитанието на децата в чужбина - необходими документи, изследвания, имунизации, захранване, езиково възпитание и т.н. ", бих ви помолила да се придържате към това,
в смисъл, да не се превръща темата, в такава за емиграция, защото не това е предназначението на форума. Peace

Позвои ми да не се съглася с теб.
Един задоволен родител, един родител без
административни проблеми, с подходяща
застраховка, с редовни документи, нахранен,
добре облечен и прочее подробности от пейзажа,
е много по-полезен на детето си, отколкото някой
блуждаещ електрон, дето не знае къде се намира
и защо. Смятам, че всяка тема е в полза и на децата ни.
Виж целия пост
# 32
Лиска, да, нека се объждат тези неща, разбира се.
Съвсем, съвсем друго нещо имах предвид, когато написах постинга си.

Пишете, събирайте, класифицирайте и когато сте готови,
ще решим как да се структурира информацията.

Виж целия пост
# 33
 На мен идеята ми допада! Peace Мисля, че би била от полза на доста хора, дори и само от чисто любопитсво, и сравняване на стандартните процедури с тези в България.
 Аз ще напиша основните неща с опита ми във Великобритания.

1.регистриране при пристигане в различните институции - Регистрирането в полиция, ако имаш осигурена работа не е задължително. Поне аз лично не съм се регистрирала с пристигането си.
2.административна организация
3.наемане на жилище – как да търсим, основни положения, изисквания - Квартири съм търсила основно чрез обявите в местния вестник. Обикновено изискванията са: Срок за наемане най-малко 6 месеца и предплата 1 наем. Изготвя се договор, който се плаща от хазяина и в него се описват всички стандартни клаузи. Обикновено, освен наема, наемателя трябва да плаща лиценза за телевизия, който е 130 паунда на година, и кансъл такса, която се определя според големината и местоположението на жилището. За къща с две спални, таксата на месец е средно 100 паунда. Квартирите обикновено са с доста добри условия за живене и почти пълно обзавеждане.
4.социална система - За момента българите не могат да се възползват от всички привилегии на социалната система. Изключение правят хората с постоянен статут на пребиваване и придобито британско гражданство. Има редица облекчения за самотни родители, но условието е те да не са под някакви рестрикции на закона и с неограничен престой и работа в Кралството.
5.езиково и друго обучение и неговото финансиране - В почти всеки един град има курсове към местния колеж, по английски за хора на които не им е матерен език. В повечето случаи е безплатно, но и нивото на което се учи не е много високо.
6.детски градини и училища, университети и финансиране - Все още нямам личен опит с детски градини и училища.
7.транспорт - Транспорта е добре уреден, поне от това което съм виждала. Най-изгодно е да се взема двупосочен билет (за автобус, самолет, влак). Така се получава доста изгодна отстъпка. Колкото по-рано се купи билета, толкова по-ниска е цената му. За пътуване с ЖП линиите, има дни в които билетите са с почти двойно по-ниска цена. Това трябва да се проверява на място.
8.здравна система -  С пристигането е желателно веднага да се регистрираш за личен лекар. В противен случай, ако имаш нужда от такъв, няма да те приемат и да ти дадат час, ако не си минал основните прегледи при сестра. в спешна помощ, може да се отиде и без да имаш личен лекар, но ако не е нещо наистина спешно, ще те препратят на такъв и ако нямаш се получава омагьосан кръг. От личен опит съветвам всеки новопристигнал, да се регистрира за личен лекар с пристигането си.
9.бюро по труда - Официалната страница на бюрото по труда. jobcentreplus.gov.uk. За всяка работа се попълва апликейшън, който се изпраща после от служителя и после се чака да ти се обадят за интервю. Лично аз не съм попадала на случай: Отиваш, питаш, харесват те и започваш, както е по принцип в България. Всичко е свързано с чакане и бумащина.
10.данъчна система - Даначната година приключва на 05.април. С приключването на нея, всеки работодател е длъжен да издаде оригинал на P60, където се вижда колко са платените данъци и здравни осигуровки за изминалия период. За да си върнеш платените данъци (, но не всичко тъй като си има процент по който се смятат), трябва да се изпрати Р60 до данъчната служба. Ако има някаква информация, от която да се нуждаят изпращат писма с необходимата форма за попълване. Връщането на надплатените данъци е със срок от 1 месец до ... може и година. Бавна е системата им понякога.
11.трафик, важни положения от закона за движение по пътищата, шофьорски книжки - Нямам опит. Движението е обратно на Българското.
12.семейни финанси, организация на потребителите, полезни сайтове, основни вериги магазини за храни и мебели и сайтовете им - Тук ще допълвам.
13.право на пребиваване и гражданство - Тъй като има много начини за пребиваване в страната и няколко за придобиване на гражданство пускам сайта на Immigration and Nationality Directorate. Отговарят на всякакво запитване по телефона или по имейл.
14.демокрация и закони – основните неща, които би било да се знаят, за да не изпада човек в конфузни ситуации, както и да си знае правата - Български гражданин, който е арестуван тук има право да изисква адвокат и незабавна връзка с Българското посолство.
15.полезни сайтове  – за жилища, коли, мебели втора ръка, телефонен каталог с карти


За бременност и майчинство ще пиша после, че станах  Crazy
Виж целия пост
# 34
Ето и от мен информация

Италия: процедура за брак с италиански гражданин в Италия


В България изваждате:

- дубликат от акта за раждане ( от общината по местоживеене) - около 4 лв.
- свидетелство за сключване на брак с чужденец в чужбина ( в общината по местоживеене) - 4 лв.
Там, се подписва една декларация, че не сте омъжена и те срещу нея издават документа.  С документа, преди да е готов се ходи при зам. кмета ( на София в моя случай) - чакате пред кабинета за да се подпише и после пак се връщате на гишето да ви го оформят.
- превод и легализация на двата гореописани документа ( във фирма - по 36 лв. на документ) - 72 лв

ВАЖНО Е ДА ГЛЕДАТЕ ДАЛИ ОТЗАД НА ЛЕГАЛИЗАЦИЯТА ИМА АПОСТИЛ!

- когато са готови отивате в посолсвото  и на забравяйте да носите: копия от документите, както на паспорта ви - всички страници.Там те веднага ви правят допълнителна легализация на документите  - 60 лв.

В това време женихът в Италия:

- копие от Личната му карта
- свидетелство за гражданско състояние ( 0.23 цента)

Когато успешно се съберете в Италия окомплектовате докумените И ИМ ПРАВИТЕ КОПИЯ ( на всички страници и марки).
Отивате в Милано в консулството на БГ * работят до обяд и никога не отговарят на телефоните.
Там:
1. пише се една молба свободен стил ( има пример на стената) , че искате да се ожените за лицето Х с номер на пасрпорт.. и тн
2. подавате всичко събрано до момента и получавате документ, който се казва НУЛА ОСТА. - 9 евро.

Като е готова НУЛЛА-та отивате в Префектурата ( по местоживеене)
Носите копие от нуллата, паспортите и една марка да боло - 14.62.
В префекрурата НУЛЛАТА се Легализира още веднъж.

С легализираната Нулла ( не забравяйте копия!) отивате в общината , в службата за бракове. Носите 2 марки да боло по 14.62.  Там се прави т.нар публикационе ( това е док, който виси на стената на общината за 10 дена, че ако има някой да протестира срещу брака да си каже).  Определяте дата и час на сватбата.

 И готово.
Виж целия пост
# 35
Здравейте и от мен.Не6тата тук стоят по следния на4ин:
1.О6те 2 години 6те изискват визи за работа.Тя трябва да бъде издадена от португалското консулство в БГ с "контракт промеса"от португалски работодател.Не се знае кога 6те се полу4ат нови разпореждания,но за сега е това.
2.За децата_наи добрия вариант е с гледа4ка,цените варират според зоната,от 100? до 200?.Градините са скъпи и се 4ака с месеци,а понякога и години да приемат детето.
3.Здравеопазване_регистрира6 се в съответния здравен център и ти издават здр.номер,но за това трябва да има6 социални осигуровки,а те се правят от работодател.Там съ6то полу4ава6 карта със съответния номер.Естествено има изклЮ4ения,но...
4.Образование_до 12 клас е достатъ4но да се запи6е детето в у4или6те,да му се купят съответните у4ебници и да го накарате да посе6тава у4или6те.За допълнителните не6та,като карта за пътуване,намаление за обяд и др.подобни отново изискват Соц,осигуровка,Данъ4на декларация за предходната година,Договор за наем или др.подобно.Без тези не6та си пла6тате като араби,но пък детето си е в у4или6тето и се надявате да не го хване мързела и да се амбицира от заобикаля6тата го простотия за показване на така известната ни интелигентност.
5.Он лине 6опинг_тук всеки хипермаркет има саит за пазаруване с доставка в дома за покупки над 150?.Има съ6то Венка и Ларедут,предполагам,4е сте ги 4ували вси4ки.
Това е в ов6ти линии за Португалия.Тук съ6то има стагнация,но работа се намира,стига да ти се работи и да не я избира6.
Виж целия пост
# 36
ужасно съжалявам, че чак сега се включвам, но достъпът до форума е невъзможен
аз ще си пиша тук, а когато успея да се логна, ще пусна каквото съм успяла да напиша
Дивиана, по принцип си права, но гледам,че Лиска се е включила доста адекватно преди мен и добре е аргументирала нуждата от такава информация, на мен идеята за това ми хрумна точно след като получих разни запитвания на ЛС от семейства, решили да пътуват насам с деца и имащи разни идеи абсолютно разминаващи се с действителността, та всичко ми се обърна отвътре при идеята на какво биха подложили децата си просто поради липса на адекватна информация, а не са само те
ако все пак смяташ, че не трябва да се оказва такава помощ, изтрии това, което според теб няма място тук, аз пиша всичко на компютъра, така че който иска, мога да му го пусна
ето какво сглобих за кратко:

това е част от най-необходимата информация, от която би имал нужда един новопристигнал, като  почти всичко е взето от този пътеводител:
Pocket Guide to Sweden (част от сайта на имиграционните служби за интеграция (http://www.integrationsverket.se)  с най-необходимата информация за новопристигнали, засягаща всяка сфера от живота тук)
http://www.integrationsverket.se/tpl/Publication____2016.aspx
http://www.integrationsverket.se/upload/8601/Svbk_engelska.pdf

информация за имиграция тук:  http://www.migrationsverket.se/
дадената по-долу информация е с валидност януари 2007, затова е добре всичко да се провери лично на дадения по-горе сайт на имиграционната служба и при службата за интеграция
1.регистриране при пристигане в различните институции – има няколко места, където човек трябва да се регистрира:
а) по информация от познати от Полша (член на ЕС от соро) , живеещи тук, в страната може да се пребивава без виза, но след като минат 3 месеца, човек трябва да се регистрира и да получи ЕГН (personnummer) в най-близкия офис на данъчната служба:
http://skatteverket.se
http://skatteverket.se/meny/folkbokforing/huvudmeny.106.39f16f10 … 8f6800011922.html
след няколко седмици се получава писмо ор данъчните, съдърцащо този персонален номер, с него вече се отива на следващото място
б) застрахователна каса Försäkringskassan
http://fk.se/privatpers/
там човек се регистрира, за да има достъп до здравната и социална система(напр. при майчинство, болнични и др.)
на техния сайт също така се изпраща запитване за международна здравна карта (безплатна, получава се за около 1 месец)
в) ако човек работи, трябва да стане член на съответния профсъюз и да си изплаща месечните вноски за членство и за безработица (помощите за безработни не са включени в данъците), има различни профсъюзи според професията и местоработата, човек на място може да пита колегите си към кой профсъюз са
в)  ако човек работи, задължително трябва да се регистрира още веднъж в данъчното, за да получи документ за данъците, които неговият работодател трябва да му удържа
2.административна организация  - страната е разделена на 23 области и много общини
областната администрация е отговорна за здравната система и пътищата
3.наемане на жилище – как да търсим, основни положения, изисквания – има жилища под наем от общински наемодател, може да се наеме жилище от частно лице (обикновено те си имат свои изисквания, като напр. всички възрасти наематели да имат работа), има възможност да се купи апартамент bostadsrätt, което означава, че се плаща цената на жилището и всеки месец се плаща една сума, в която е включено отопление, вода, понякога и ток, поддръжка на сградата и др., или може да се закупи къща
обикновено при наемане на жилище се изисква човек да има постоянен доход (заплата) или някой, който да гарантира за него, т.е. да му плаща наема, ако човек спре да плаща
ВАЖНО! много е важно да се плащат навреме всички сметки (да се има предвид, че извършване и регистриране на плащането отнема 2 работни дена, т.е. поне 2 дена преди крайната дата да се извърши плащането, иначе при просрочено плащане лицето се регистрира в “черен списък” и от там няма право на заем, на покупка на лизинг или изплащане, или на кредитна карта)
4.социална система
5.езиково и друго обучение и неговото финансиране
6.детски градини и училища
7.транспорт
8.здравна система
9.бюро по труда
10.данъчна система
11.трафик, важни положения от закона за движение по пътищата, шофьорски книжки
12.семейни финанси, организация на потребителите, полезни сайтове, основни вериги магазини за храни и мебели и сайтовете им
13.право на пребиваване и гражданство
14.демокрация и закони – о
15.полезни сайтове
телефонен  каталог с възможност за търсене по име, адрес, бранш (за фирмите), с карти:
www.eniro.se 

сайт със всевъзможни стоки втора употреба и коли, както и жилища – под наем или закупуване:
www.blocket.se

сайт за сравнение на цени на продукти и техните търговци:
www.pricerunner.se


следва продължение
. . . . .
Виж целия пост
# 37
 Ето за Италия Peace

момичетата да допълват!  Hug Wink

1.регистриране при пристигане в различните институции
Отпада изискването до 8 ден след пристигане в страната да се регистрираш в Куестурата .
 За престой над 3 месеца се изисква карта ди соджорно.Бланки се купуват от пощта и документите се пращат или по пощата или в Куестурата Questura.
Напълно либерализирани са само трудовите договори за домашните помощници,  гледачките на деца, възрастни и хора с увреждания, за строителните и сезонните работници, за заетите в земеделието, туризма и металургията.Същото се отнася и за сезонните работници и висококвалифицираните кадри.
Свободно е движението на автономните работници, както и на всички , които влизат в Италия по мотиви, които не са свързани с упражняването на труд.Всички останали кандидати за  ще трябва да се обърнат към "обединеното гише", където в продължение на една година няма да ползват привилегиите на граждани на ЕС и ще си чакат реда на общо основание заедно с другите имигрантите .

2.наемане на жилище – как да търсим, основни положения, изисквания
Обяви във вестници и фирми за недвижими имоти.Изискванията обикновено са 3 месечна предплата и 3 месечна гаранционна вноска.Договорите са за 4 плюс 4 години.
Важно е да се знае ,че наемателя си открива сметки за ток (http://www.enel.it/) ,телефон,газ и т.нат. на негово име ,както и,че плаща данък смет на имота,в който живее.
Някой сайтове за наеми-
http://www.soloaffitti.it/
www.systemacase.it
www.casa.it
3.социална система
Всеки, редовно работещ ,е социално осигурен от работодателя си.
  www.inps.it
4.езиково и друго обучение и неговото финансиране
Безплатни курсове по италиански език,обикновено се организират от общината или някои фондации.
5.детски градини и училища, университети и финансиране.Има държавни и частни детски градини, училища и университети.Записването за училищата става обикновенно още в началото на календарната година.За всеки район необходимите документи и условия са различни.
Относно детските градини най-евтини са общинските,но обикновено трудно се влиза в тях,има листа на чакащи и от значение и дохода на семейството.
http://www.pubblica.istruzione.it/
6.транспорт
Големите градове имат сравнително добре организиран транспорт.За малките-почти задължително се използва автомобил.
За пътуване до Италия -
със самолет -
www.air.bg
www.alitalia.it
www.myair.com
www.wizzair.com

автобуси
http://avtobusnibileti.start.bg/
7.здравна система
всеки ,който има редовен престой (т.е. в случая с Бг граждани- карта ди соджорно )има право да се регистрира в местното бюро на АЗЛ- ASL.Обикновено се иска кодиче фискалето,картата ди соджорно и резиденцата.

8.данъчна система
Всеки си вади т.нар .codice fiscale -кодиче фискале. от районната agenzie delle entrate.То е необходимо навсякъде.
http://www.agenziaentrate.it/ilwwcm/connect/Nsi/
  Едногодишно се прави и данъчна декларация ,ако годишните доходи надвишават 2500 еуро . Данъчната година приключва на 01.01
9.трафик, важни положения от закона за движение по пътищата, шофьорски книжки
Бг шофьорските книжки са признати и може да се кара с тях без ограничения.
 
10.право на пребиваване и гражданство
гражданство се иска след 4 год.законен престой (за граждани на ЕС) или след 6 м.,в случай на брак с италиански гражданин (получава се до 2 год. от момента на подаване не документите по закон ,но в  момента процедурата е около 3 год.)

11.полезни сайтове

 основен сайт за документи
http://www.portaleimmigrazione.it/

сайтове за работа
www.monster.it
www.infojobs.it
www.adecco.it
www.lavoro.org/
www.corriere.it/lavoro/
www.bancalavoro.com/

сайтове за информация

www.bulgaria-italia.com
www.stranieriinitalia.com

телефонни указатели

www.paginegialle.it
www.paginebianche.it
Виж целия пост
# 38
PetyaL, много полезна информация, особено линковете.
Чакам с нетърпение информацията за здравеопазването и детските градини.
Благодаря!   bouquet
Виж целия пост
# 39
Само да питам за писането за регистриране в училища и детски градини специално за Германия как ще стане? Тук всяка провинция си има местно правителство и местни правила за тези неща. Нали сме федерация  Crazy
Виж целия пост
# 40
Само да питам за писането за регистриране в училища и детски градини специално за Германия как ще стане? Тук всяка провинция си има местно правителство и местни правила за тези неща. Нали сме федерация  Crazy

здравей
може би трябва да пишеш само за вашата федерация, щом са различни правилата

все пак зависи от теб, както решиш и колкото ти позволи времето
лек ден
Виж целия пост
# 41
не знам защо не мога да редактирам предишното си мнение с новата информация

за да не натоварвам излишно форума, ще пусна ново мнение, когато съм готова

Виж целия пост
# 42
Eho, BG mammas v italia,

az shte se zhenija s poljak vuv Venecija prez april.

Mnogo iskahme da e v bulgarska pravoslavna curkva ama ne sum namerila takava do sega.

Mersi za infoto za dokumenti, Lenny Simple Smile
Izvinjavam se za latinicita, oshte ne sum si napravila kompjutera da raboti na bg

S pozdravi ot vashington
Виж целия пост
# 43
dutchblonde ,процедурата,която е описала Лени е когато се омъжваш за италиански гражданин.
  При сключване на брак между чужди граждани изискванията са други.
   newsm78  Гледам поздрава ти е от Вашингтон,предполагам си в САЩ.
  Тогава хвърли поглед тук

http://www.venice-weddings.com/marriage_requirements/marriage_re … rements_italy.htm

http://www.campioni-italiani.com/wedding/legal-requirements.htm

От мен честито!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия