Съществуват много митове и погрешни схващания за женската полова система, които могат да повлияят отрицателно върху живота, комфорта и здравето на нежния пол и които отдавна са развенчани от лекарите. Да си припомним най-разпространените от тях:

Мит №1: Вагина и вулва е едно и също нещо


Вулвата (на латински vulva) се нарича съвкупността от първичните външни полови органи на жената. Този термин включва долната част на пубиса, големите и малки срамни устни, клитора с клиторалната качулка, отвора на уретрата и преддверието (входа) на влагалището, Бартолиновите жлези.

А вагината (влагалището), представлява куха мускулеста тръба, която свързва матката с външните полови органи. Тя е част от меките родови пътища, през които преминава бебето по време на раждане.

Мит №2: Влагалищното течение винаги е признак на здравословен проблем

Влагалищното течение е нормално явление при всяка жена, тъй като в цервикалния канал има жлези, които произвеждат слуз, а самата лигавица на влагалището също отделя определен секрет. Състои се от мъртви клетки, отпадъчни продукти, млечнокисели и други бактерии, които изграждат микробиоцинозата на самата вагина. Всичко това образува вагинално течение, но неговата интензивност, количество, вид и консистенция зависят от фазата на менструалния цикъл.

Мит №3: Вагината се разтяга от честия секс

Вагината е тръбен орган с множество гънки. Това са така наречените мускулни влакна. По време на възбуда и на самия полов акт мускулите се отпускат и вагината става много еластична. Затова може да ни се струва, че се удължава, докато в действителност тя се приспособява към размера на пениса благодарение на своята еластичност.

Мит №4: По време на менструация е невъзможно да се забременее

Възможно е да се забременее по време на менструация. Разбира се, шансовете не са много големи, но ги има. Факт е, че овулацията може да настъпи във всеки ден от цикъла, например на 7-ия или 8-ия ден, а сперматозоидите оцеляват в гениталния тракт на жената до 5 дни. И ако например половият акт е бил по време на менструацията, а овулацията в този цикъл е ранна, тогава вероятността от бременност е доста висока.

Мит №5: Девствената ципа е признак за целомъдрие

Хименът е гънка на вагиналната лигавица (мембрана), която заобикаля или частично покрива входа на влагалището. Той може да има различни форми и вариации: пръстеновиден (хименалният отвор е разположен почти централно), полулунен (много честа форма, отворът и долният ръб са по-високо), сърповиден (липсва вентралната част на химена, отворът е с формата на сърп), назъбен (краищата му са назъбени, може погрешно да се допусне неправилна дефлорация), преграден (с 2 отвора, разделени най-често с разположена вертикално преградка), решетъчен химен (с множество отвори, обикновено се налага хирургично разсичане на преградата) и т.н.

Обикновено хименът се разкъсва при първия полов акт. Но когато отворът е по-широк или по-разтеглив, може изобщо да не се стигне до разкъсване. Подобен вид химени се разкъсват при по-интензивни и продължителни сексуални актове или при сношение с партньор с по-масивен по размер пенис. Пълното разкъсване на химена се постига чак при първото раждане.

Хименът може да се разкъса не само по време на секс, но и при други обстоятелства – например при нараняване, медицински преглед, мастурбация или спорт. Затова състоянието му не е сигурно доказателство за девственост, въпреки че продължава да се счита за такова в определени култури.

Мит №6: Менопаузата настъпва чак след 50-та година

Климаксът (менопаузата) е физиологично състояние, за което можем да говорим, ако жената не е имала менструация в продължение на 12 или повече последователни месеца. При всяка жена се проявява индивидуално и зависи от това колко фоликули с яйцеклетки са били отложени в нея вътреутробно, тоест колкото по-малък е яйчниковият ви резерв, толкова по-рано ще настъпи менопаузата. Съществува и пряка връзка с периода на настъпване на менопаузата при майката – един от начините да разберете кога може да преминете през климакса е да попитате майка си кога е започнал при нея. Има много фактори, които влияят върху преждевременната проява на менопаузата, сред които са: хирургически интервенции, радиация, тютюнопушене, наследственост, здравословно състояние на репродуктивната система и др.

Мит №7: ПМС превръща всички жени в зверове

Преди менструацията настъпва промяна в съотношението на хормоните прогестерон и естроген и когато има нарушение на това съотношение, симптомите на ПМС (предменструален синдром) са по-изразени. Един интересен факт: съществува теория, че хормоните са само провокатори на това състояние, а основната причина за ярките прояви на предменструалния синдром е комплекс от гени, които реагират неадекватно на промените в хормоналните нива. Следователно не, ПМС не превръща всички жени в зверове.

Мит №8: Вагината трябва да се мие

Влагалището е орган, който има способността да се самопочиства. Не изисква допълнителни хигиенни процедури, няма нужда да се промива или подсушава. Използването на вагинални душове не се препоръчва при здрави жени, тъй като нарушават вагиналната микрофлора. Достатъчно е само да се поддържа добра хигиена на външните полови органи (вулвата).

Мит №9. Здравото влагалище няма миризма

Трябва да има миризма. От нивото на PH зависи каква микрофлора има във влагалището. Миризмата зависи от биоцинозата, тоест ако това са здрави млечнокисели бактерии и миризмата е кисела, това е нормално. Имат значение и потните жлези, интимната хигиена и дори съставът на бельото, което жената носи. И всичко заедно образува повече или по-малко интензивна миризма в интимната зона. Ако вагината ви е здрава, тя мирише.
Но ако се появи течение с по-различна консистенция и странна, неприятна миризма, трябва да се обърнете към лекар, защото това може да е признак на инфекция.

Мит №10: Сексът е важен за интимното здраве

Не е точно така. Отдавна е доказано, че появата на женски болести не зависи от това колко често една жена има интимни контакти и дори дали изобщо е имала такива. Тук въпросът може да засяга само емоционалния компонент – колко добре се чувствате психически, дали липсата на секс се отразява на вашето настроение, работоспособност и активност.
Виж целия пост