Човечеството отдавна търси рецептата за вечна младост и се опитва да създаде еликсир на красотата. Благодарение на техническия прогрес, успехите на науката и вековния опит в медицинската практика много смъртоносни болести са победени, а средната продължителност на живота на хората непрекъснато се увеличава. Процесът на стареене обаче все още остава актуален и продължава да интересува учените.

Защо старее кожата?

Първите признаци на остаряването се забелязват по лицето, дори когато цялото тяло е в добра физическа форма. Често хронологичната (записана в паспортните данни) и биологичната (определена от състоянието и функционалните характеристики спрямо средната статистическа норма) възраст не съвпадат.

Кожата играе ролята на защитна бариера за тялото и първа се сблъсква с агресивното влияние на околната среда. В тази неравна борба тя се дехидратира, изтънява и губи способността си да регенерира. Фибробластите - дермалните клетки - постепенно спират да произвеждат колаген, което намалява еластичността на влакната.
 
Кожата е много чувствителна и веднага реагира и на най-малкия хормонален сигнал от тялото. Свързаните с възрастта колебания в хормоналните нива водят до промени в метаболитните процеси в подкожната мастна тъкан и намаляване на мускулния тонус.

Многократното излагане на слънце причинява фотостареене на незащитената кожа. Постепенно тя започва да се състарява, на повърхността ѝ се появяват различни видове бръчки: статични, причинени от намаляване на мускулния тонус; мимически - заради честите мускулни съкращения по време на определени емоции; гравитационни, възникващи под въздействието на земното притегляне.

Естественно и преждевременно остаряване

Естественото стареене, наречено също хроностареене или хронологично стареене, е неизбежен и необратим процес, неговото развитие не може да бъде спряно, защото се дължи на естествени физиологични процеси. Биологичната възраст и скоростта на развитие на процесите на стареене са генетично предопределени, програмирани на клетъчно ниво.

Преждевременното стареене на кожата, наречено още хормонално стареене, фотостареене или миостареене, може да бъде коригирано, защото е причинено от субективни фактори: начин на живот и хранене, влияние на околната среда, ултравиолетова радиация, различни заболявания и др.

Ранните бръчки могат да се появят още на 18-20 години при хората, които обичат активно да изразяват емоциите си, на които всичките им преживявания са „изписани“ на лицето: свити вежди, сбръчкан нос, присвити очи. Съкращавайки се, разположените под кожата лицеви мускули събират кожата на определени места в малки гънки. Постепенно, заради повтарящите се съкращения, лицевите мускули се „уморяват“, с течение на времето губят способността си да се отпуснат напълно, а кожата губи своята еластичност и свежия си вид. Образуват се преждевременни бръчки: малките кожни гънки се фиксират в устойчиви дълбоки бръчки.


Външни признаци на стареенето на кожата

Признаците на стареене имат различни външни прояви в зависимост от етапа и вида на стареенето.

Първият тип стареене е „уморено лице“. Еластичността на меките тъкани на лицето и шията намалява, появява се подпухване, назолабиалната гънка е ясно изразена, ъглите на устата увисват. След почивка и добър сън отпочиналата кожа изглежда по-млада, но вечерта забележимо се появяват признаците на стареене, лицето изглежда уморено.

Вторият тип стареене е „набръчкано лице“. Лицето и шията са осеяни с малки бръчици, кожата е суха. В ъглите на очите се забелязват бръчки тип „пачи крак“, горната устна и брадичката са белязани с мрежа от бръчки.

Третият тип стареене е „двойна брадичка” и „увиснали бузи”. Има деформация на меките тъкани на лицето и шията, промени в овала на лицето и излишни кожни гънки по горните и долните клепачи. Този тип стареене засяга хора, които дори в млада възраст имат значително изразен слой подкожна мазнина.

Четвъртият тип съчетава всички горепосочени симптоми: намалена еластичност на кожата, изразено набръчкване на лицето и шията, деформация на лицевия контур.

Петият тип е мускулен, по-често се наблюдава при представители на Централна Азия, Монголия и Япония. При него мускулите на лицето са по-развити, а подкожният мастен слой е изразен в много по-малка степен. При хората от този тип се наблюдава провисване на клепачите, големи и малки „пачи крак” бръчки около очите. В по-късните етапи стареенето се проявява чрез изглаждане на овала на лицето и утежняване на назолабиалната гънка.


Профилактика

•   Фотопротектори
За предотвратяване на преждевременно стареене на кожата, причинено от повишено излагане на слънце, се използват продукти за защита от ултравиолетовата радиация. Действието на някои от тези агенти е насочено към улавяне на ултравиолетовото лъчение, под въздействието на което се извършва тяхната химическа трансформация. В резултат на това част от радиационната енергия се изразходва за химическа реакция и не достига до дермалните клетки. Такива препарати могат да имат противопоказания, тъй като е възможно те да навлязат в тялото през кожата и да причинят нежелани алергични реакции. Добра алтернатива на такива слънцезащитни вещества са фотопротекторите, които съдържат фино смлени минерални пигменти (титанов диоксид или цинков оксид), които не проникват дълбоко в кожата, но отразяват ултравиолетовите лъчи от нейната повърхност. Слънцезащитните продукти включват вода, мазнини, витамин Е, емолиенти и овлажнители. Полезно е да се използват и продуктите за след слънце – за охлаждане, подхранване и овлажняване на кожата.


•   Хидратиране
Добрата хидратация е основно условие за предотвратяване на преждевременното стареене на кожата. Въздействието на всякакви климатични и атмосферни фактори се отразява негативно на съдържанието на влага в нея, особено в градска среда, където въздухът съдържа много агресивни химически компоненти. Когато влажността на въздуха е ниска, тялото губи вода, а когато влажността е висока, изпотяването и производството на себум се увеличават. Дори при висока влажност, ако има повишена температура на въздуха, кожата се нуждае от защита от изсушаване заради въздействието на слънцето, от овлажняване и цялостно редовно почистване. Ниските температури и ниската влажност на въздуха също я изсушават. При ниска влажност и високи температури тя също активно губи влага. Под въздействието на вятъра кожата не само изтънява, но и започва да се лющи. Неблагоприятните атмосферни влияния трябва да бъдат предотвратени чрез допълнителни мерки за овлажняване и защита: използване на висококачествен дневен крем и продължително излагане на чист въздух в благоприятна екологична среда.


•   Здравословен начин на живот
Грижата за кожата и предотвратяването на преждевременното ѝ стареене трябва да започнат преди всичко с организирането на рационален режим на работа и почивка, като се даде предимство на здравословния начин на живот. Организъм, лишен от пълноценен и достатъчен сън, е обречен да развие неблагоприятни последствия, първото от които е уморена кожа. Образуването на нови клетки става по време на сън, така че кожата естествено възстановява структурата си, докато спим.

Редовните упражнения тренират кожата и повишават нейната еластичност. Под въздействието на повишените натоварвания се получава допълнителен приток на кръв към нея, което има добър стимулиращ ефект. Спортът и упражненията са добър начин за справяне със стреса – най-лошия враг на здравата кожа.

Продължителният стрес причинява конвулсивно свиване на лицевите мускули, продължително разтягане на еластичните влакна и тяхната преумора. Когато е подложена на стрес, кожата изпитва липса на кислород и храна, защото под въздействието на повишения адреналин се нарушава капилярната циркулация. Друг хормон на стреса – кортизонът, нарушава процеса на регенерация на кожата и образуването на колаген. Разумното отношение към житейските събития и устойчивостта на стрес е ефективен начин за предпазване от преждевременно стареене на кожата.

Здравата, млада кожа и пушенето са несъвместими понятия. Ако искате да се преборите със стареенето на кожата, ще трябва да се откажете от цигарите, за да избегнете появата на бръчки около устата и очите. Пушачите се нуждаят от допълнителен прием на витамини А, Е и С, за да се предотврати образуването на голям брой фини бръчки.

Приемът на алкохол причинява още по-сериозна вреда на здравето. Под негово влияние се разширяват капилярите, които стават забележими, променяйки външния вид на кожата. Приемът на алкохол, прекомерната консумация на силен чай и кафе имат неблагоприятен ефект върху черния дроб, което неминуемо се отразява върху състоянието на кожата.

Стареенето на кожата може да бъде причинено и от употребата на определени видове лекарства, така че не трябва да се самолекувате или да използвате неконтролирано всевъзможни медикаменти.

И накрая, балансираната диета, богата на витамини и микроелементи, както и достатъчният прием на течности (до 2 литра на ден) спомагат за поддържането на нормален жизнен баланс в клетките и тъканите и предотвратяват преждевременното стареене на кожата.

За да запазите по-дълго време младостта на кожата, е необходимо да полагате превантивни мерки и грижи за нея, както и методи за коригиране на появяващите се признаци на стареене. В този случай е необходимо правилно да определите вашия тип кожа, типа и етапа на стареене. Запознайте се с техниките за грижа за вашия тип кожа и ги прилагайте сами у дома.


За да запазите младостта на нормалната кожа, е достатъчно да поддържате нейния естествен баланс.
 
Сухата кожа изисква повече внимание и грижа: необходимо е да се осигури достатъчна хидратация и подхранване на кожата.

Мазната кожа изисква цялостно почистване, използване на продукти, които коригират повишената секреторна активност на мастните жлези, както и мерки за защита срещу кожни инфекции.

За всеки тип кожа у дома е необходимо да се осигури почистване, тонизиране, овлажняване, хранене и защита.


Има и друг, още по-ефективен начин за предотвратяване на стареенето на кожата – да се доверите на опита на професионалистите. В специализираните центрове и под грижите на козметолозите стареещата ви кожа ще възвърне младежкия си, сияещ вид.

Виж целия пост