Университети в Германия и други немскоговорящи държави (вкл. специалности на английски) : Тема 22

  • 21 851
  • 275
# 240
Зависи колко е амбициозен младежа и какъв профил е в момента. Аз си мисля, че има още една година да се лута и да се информира. Ако не е медицинска специалност, не е наложително да решава в 11 клас.
Виж целия пост
# 241
Аz-mama2,
Обикновено децата, на които им се удават в еднаква степен различни неща са в тази позиция,  но в случая точно тогава тези тестове за ориентация издишат … И според мен трябва да тръгне от настоящия си профил и личните предпочитания: ако не е хуманитарен профил, както подозирам, изборът е икономическа-компютърна-или трета възможност (точни науки, инженерна, архитектура, авиация и т.н). Не е чак толкова труден избора. Изключвам медицина, защото за тази специалност изборът обикновено е определен по-отрано.
Виж целия пост
# 242
Тъкмо се бях засилила да плащам подобен тест и за двете, но ако за деца, които се справят добре, но нямат ясни предпочитания няма да помогне не виждам смисъл, особено за едната. За другата може би ще е от полза.
Вчера пак разглеждахме всички специалности и до никакъв резултат не стигнахме.
Успокоява ме това, че щом няма да е медицина имаме още време да помислим.
Виж целия пост
# 243
Когато синът ми беше 11 клас, директорът им организира по профили нещо като стаж. Биология и химия (медицина) и психология бяха в центъра, където работя (за деца с увреждания) и в БАН, имаше от профил математика в счетоводна фирма и във фирма с инженери. Бъдещите медици не "успяхме" да ги откажем от избраната професия, но психолозите се насочиха към нещо друго. На моя син в БАН не му хареса, каза, че там "времето е спряло".
Може би, ако се потопят в реална работна среда по-лесно ще се ориентират. Имали сме на стаж и българче, учещо в Белгия. При тях е задължителен подобен стаж точно заради професионалното ориентиране, като задължително трябва да е на място различно от това, където работят родителите им.
Виж целия пост
# 244
Тотони, а поставете се на мястото на децата, изоставили психологията заради “неподходящия” стаж … този кратък “стаж” не е показателен за една бъдеща реализация в определена сфера.
Виж целия пост
# 245
Тотони, а поставете се на мястото на децата, изоставили психологията заради “неподходящия” стаж … този кратък “стаж” не е показателен за една бъдеща реализация в определена сфера.
Не е заради неподходящ стаж. Децата си създават свой образ на професията, който е доста различен от действителността. Мисля, че си представят диванчето и разговори с депресирани домакини. Истината е, че работата на психолога покрива и много тежка патология, а не всеки иска да се сблъсква с нея. Учебната база на психолозите от СУ е клиниката по психология и психиатрия на Александровска болница, а ние сме учебна база на НБУ. Така те пак попадат или при нас или в подобна среда. Медиците знаят какво ги очаква.зарова за тях няма изненади.
Виж целия пост
# 246
И медиците не знаят, поне не всички..Една  тема тук във форума го доказва -момиче, което изпитвало погнуса от кръв, секрети,  не искало да докосва хора. С тази нагласа беше изкарало 6-7 семестъра май.. Там се водеше, че има натиск и от родител, но не си обяснявам въпреки това как ако си от гореописания тип се готвиш старателно за прием  с година-две уроци в  спеицалност, която НЕ искаш..Освен ако е било с идеята да не си практикуващ лекар. Но пък не  даваше вид девойката на добре ориентирана и 3 години след старта какво друго  би могла да прави с лекарска диплома.

А иначе малко или много изкривена представа има за всичко. И бъдещите лекари, ако не са минали през практиката на мама/тате/бате/кака, живеят с представите, изградени на база  "Д-р Хаус", "Анатомията на Грей", "Спешно отделение" и подобни..Пък ако  и други сериали са гледали, съвсем е  голяма бозата.  Simple Smile Бях гледала с едната ми девойка преди време  един южнокорейски - малее, главният лекар беше и неврохирург, и коремен хирург, и ортопед, и травматолог, израждаше и бебета......

Иначе все си мисля, че точно затова в тежките инженерни специалности в Германия в повечето случаи се иска предварителен стаж/практика, който не е 4-5 дни, а  доста повече.. Замисълът е добър, изпълнението конкретно у нас е малко бъгаво - някои ходят съвестно, да, други обаче  взимат директно удостоверения..
Виж целия пост
# 247
Русалке, може да стане нещо като нуклеарна медицина, рентгенология например.
Имам вече 2 познати студнтчета, които отделно едно от друго казват, че не искат да работят с живи хора. Каквото и да значи това
Виж целия пост
# 248
Благодаря ви, профил физика и математика е сина ми в НЕГ, харесва му иначе. С математиката е мнооого добре. Но дотук сме с ориентацията Simple Smile
Виж целия пост
# 249
Това е чудесна база за инженерни специалности в Германия, а точно там те са на особено високо ниво. Да не говорим за последваща реализация в Германия. С отлично ниво на немски и математика, ако е готов на по-високо натоварване по време на следването това би бил най-добрия избор;  икономическа или компютърна специалност са другите варианти. Има още година време да се ориентира.
Виж целия пост
# 250
Благодаря ви, профил физика и математика е сина ми в НЕГ, харесва му иначе. С математиката е мнооого добре. Но дотук сме с ориентацията Simple Smile
Не е малко. Да се интересува от специалност с изучаване на тези предмети.
Ако не инженерни или ИТ , може икономически с математика. Има такива в Германия. Не знам точно името. Работят като финансови анализатори и др.
Виж целия пост
# 251
Точно. Уни Манхайм е немският Харвард в тази насока, но не само там … Ако  се насочи към бизнес администрация, както са го ориентирали - това е мястото. Иначе, за финансов анализ са други специалностите.
Виж целия пост
# 252
Та той щом е много добре с математиката и му харесва, значи вариантите са много - BWL,VWL,Informatik, Wirtschaftsinformatik, Medieninformatik, Wirtschaftsmathematik, Maschinenbau, други инженерства, архитектура/ако е добре и с рисуването/...
Виж целия пост
# 253
Здравейте! Има ли нещо като ден на отворените врати в ТУМ? За магистратура в областта на компютърните науки и изкуствен интелект (на английски) дали е добър избор? Гледам, че е доста на висока позиция в класациите, но все пак проучвам. Имат ли изискване задължително бакалавърът да има стаж?
Виж целия пост
# 254
Само който търси - намира. А който не търси, друг му го търси. Ръчкайте младежите да си търсят нещата.
Основен сайт на ТУМ, после сайт на специалността, после малко ориентиране, после News and Events и хоп втората новина отгоре надолу.

https://www.cit.tum.de/cit/studium/studiengaenge/bachelor-inform … ring/news-events/

Иначе - да добър избор е предполагам, много добро немски уни. За стажа вътре също  пише, ако прочетете.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия