Аблация на сърцето -12

  • 3 785
  • 138
# 105
ladychar86, до тогава направи МРТ на сърцето с контраст. Още по-големи възможности ще дадеш на лекаря за преценка на състоянието ти. Правят го само професор Генова и професор Кирова.
Виж целия пост
# 106
Не е прехвален д-р Трайков. Но много се чака и за преглед е по-добре да се запише час при всеки от екипа.
Виж целия пост
# 107
Здравейте! Предстои ми дълго пътуване със самолет и в последно време си задавам въпроса дали мога да усещам ускорен пулс, прескачане или друг дискомфорт в сърцето по време на полета?
Години след аблация съм и нямам пристъпи, но страхът…  какво мислите вие? 🫣
Виж целия пост
# 108
Здравейте! Предстои ми дълго пътуване със самолет и в последно време си задавам въпроса дали мога да усещам ускорен пулс, прескачане или друг дискомфорт в сърцето по време на полета?
Години след аблация съм и нямам пристъпи, но страхът…  какво мислите вие? 🫣

По нова година имах пътуване с по 2 прикачания във всяка посока. Получих паникатака по време на всеки един от полетите, хем смучех валидол и бях пила по 3 валериана. Ако не бяха паникатаките, никакъв проблем със сърцето нямах, да чукам на дърво.
Виж целия пост
# 109
Здравейте ! Имам задух който е постоянно  и  особенно когато съм легнала  спя на облегната възглавница около2 месеца е задуха също имам ускорен пулс преди една седмица почнах да усещам прескачания болки понякога сърдечната област
Ходила съм на кардиолог правиха ми няколко ЕКГ-та, ехокардиография и всичко уж е добре, и палмулог
Правиха ми изследвания и снимка на бял дроб и хормони и ми казват че а е паник атака  не знам какво да правя вече
Виж целия пост
# 110
Здравейте
Някой, който е минал през аблация би ли споделил как протича самата процедура или ако вече някой е разказал подробно - да ме насочите
Виж целия пост
# 111
Здравей, Макадамия!
Виж в коя тема съм писала през 2014, 24.11. Simple Smile
Но все пак има разлика и зависи от диагнозата. Моята беше кратичка, за час и половина всичко, от вземането от стаята, до връщането.
Има и по-дълги.
Ти с каква диагноза си и накъде си се насочила?
Диана, с тези изследвания, без пристъпи, явно не си за тази тема. Прескачания всеки има, до 400 е нормално за ден.
Виж целия пост
# 112
Вероятно от 2014 нещата доста са се променили - ще погледна, благодаря Hug
Диагнозата ми е предсърдно мъждене е трептене, с напълно здраво сърце, без съпътстващи заболявания, без дори да разбера, че съм с аритмия - откриха ми я при профилактичен преглед.
Кардиоложката ми каза, че ще ми запази час при проф. Шалганов в Нац. Кардиологична Болница / може и да съм объркала името, но така разбрах /
Много съм стресирана, защото до сега, Слава Богу в болница не съм влизала и дори аспирин не съм пила .....
Виж целия пост
# 113
Сега приемаш ли разреждащи? За тази аритмия е много важно.
НКБ е добър избор. Нямам лични впечатления, моята беше в Токуда.
И моето сърце е напълно здраво, както и на повечето хора в темата. Това са проблеми с проводната система на сърцето, иначе всичко структурно е наред.
Виж целия пост
# 114
Приемам по половинка бизогама и още едно много малко хапченце 0.1 мг, с буквата Л започваше, но ми излезе от главата и вечер по 30 мг.Ротеас / бяха ми предписани 60, но съм 60 кг и започнах да взимам по половин таблетка, кардиоложката не възрази /
Виж целия пост
# 115
Моите впечатления са най-"пресни" - отпреди два месеца и половина, точно от НКБ и Шалганов.
Постъпваш за три дни в болницата. Пациентът трябва да носи всякаква документация, която има - предишни анамнези, кардиограми и изследвания. Трябва да е изкъпан и обръснат от шията до коленете (това се отнася за мъжете естествено, но по принцип задължително трябва да е избръсната интимната област.
Първия ден се правят изследвания - електрокардиограма, кръв, евентуално ехокардиография (не съм сигурен). От обяд на първия ден е хубаво да ограничите приема на храна и течности. Първия ден продължавате да пиете лекарствата, които са предписани, но в деня на аблацията лекарствата се спират - ще ви кажат кои. В деня на аблацията сутринта идват и ви вземат. Доколкото имам представа, преди процедурата първо преминавате през един друг кабинет, където ви правят ехография на сърцето през хранопровода - вкарват тънка сонда- датчик в  хранопровода, който е близо до сърцето и проверяват дали случайно има тромбове в сърцето. Не е страшно и е много бързо.
След това ви закарват в операционната. Събличате се и лягате на операционната маса. Облепят ви с електроди - по гръдния кош, дори и частично по гърба. След това ви завиват, като оставят открити само зоните на двата крака високо горе близо до слабините. Когато всичко е готово, идват лекарите - оператори - двама души. По време на процедурата трябва да сте в пълно съзнание, поставят се само местни упойки на двата крака и успокоителни през абокада . През цялото време трябва да лежите неподвижно по гръб, с отпуснати покрай тялото ръце и леко разтворени крака. Дишането трябва да е леко (плитко) без дълбоки вдишвания - сигурно за да не се разместят жиците, които ви вкарват в сърцето.
Поставят местни упойки на двата крака и срязват две вени по една на всеки крак близо до слабините. Вкарват катетри (тръбички) през двата среза и по вените катетрите стигат до сърцето. През катетрите вкарват два снопа електроди (жички) в сърцето. Вътре в кръвоносните съдове и в сърцето няма нерви и всичко, което описвам, е напълно безболезнено. Евентуално може леко да ви заболи при вкарването на катетрите в срезовете на двата крака. След това започват да нагласят електродите и да търсят точки (зони) вътре в сърцето с нисък импеданс (т.е. с висока проводимост, през които текат паразитни токове и объркват синусовия ритъм на сърцето. На практика картографират определени области на сърцето. Като намерят такива точки, започва същинската аблация. Нагласят два специални електрода, през които пускат ток, за да загреят съответната точка и да премахнат паразитната проводимост. Нагряването на всяка точка продължава около половин-един минута (или по-малко, не знам). Шалганов ми обясни, че през това време може да се появи болка, чувство за тежест или затопляне във всяка една зона от шията до стомаха. И при всеки е индивидуално. Неприятно е, но се понася. И това се повтаря поотделно за всяка една точка , която са открили (измерили). Затова процедурата може да продължи различно време - от час - час и половина до 3-4 часа и повече. По време на цялата процедура една сестра непрекъснато следи за кръвното налягане и пулса и периодично го съобщава на опериращите. А освен това ви гледа и вас и ако тръгнете да задрямвате, ви казва - не заспивай! Когато всичко приключи, зашиват и залепват двете ранички, прехвърлят ви във вашето легло, което са докарали от стаята и поставят две торби с по 5 кг пясък върху раничките.
След това ви връщат в стаята и трябва да лежите още поне 4 часа по гръб без да свивате краката за да се затворят раничките. След това идват да проверят как са раничките и може веднага след това да извадят конците и да поставят лепенки. И след това вече може да станете, да отидете до тоалетната, и т.н.
На третия ден ви проверяват още веднъж и ако всичко е наред до обяд ви изписват. Лепенките трябва да стоят още два дни и да не се къпете през това време.
И това е всичко.
Виж целия пост
# 116
Stilgar, благодаря от сърце - информацията ми беше много полезна Heart
Виж целия пост
# 117
Много подробно описание, Stilgar, браво! Нямам какво да добавя. И при мен беше така. Със срезове на двата крака. Защото повечето след мен споделяха, че само през единия крак са им вкарвали катетрите. Болки имах само в местата на срезовете, че аз съм слабичка и доста силен натиск имаше докато намести катерите д-р Марчов. После нямах никакви болки.
Наистина не боли в областта на сърцето, аз си говорех през цялото време с екипа. Студено е в операционната, заради оборудването, но в Токуда те намятат с хавлия, преди да те покрият с мушама. И с чорапки бях, разрешиха ми. Simple Smile
За ПМ обаче може и с упойка да е аблацията, поне за Токуда е така. За моята диагноза трябваше да съм будна.

Приемам по половинка бизогама и още едно много малко хапченце 0.1 мг, с буквата Л започваше, но ми излезе от главата и вечер по 30 мг.Ротеас / бяха ми предписани 60, но съм 60 кг и започнах да взимам по половин таблетка, кардиоложката не възрази /

Това е антикоагуланта, че иначе е много опасна тази аритмия. Късмет си имала, че не си стигнала до съдов инцидент.
Виж целия пост
# 118
При мен беше ПМ и ПТ, и ми казаха, че не се използва пълна упойка.
От описанието на macadamia само едно не разбрах - тя постоянно ли е в аритмия - т.е. перманентно ПМ и ПТ, или получава периодично отделни пристъпи?
Защото при перманентната аритмия влизането в ритъм е малко по-сложно - примерно първо пробват с медикаменти - обикновено Кордарон през система венозно за няколко часа, и ако не подейства, тогава с ток - така нареченото Ел. Верзио. Т.е. на човешки език електрошок под пълна упойка, която действа само няколко минути. Ако човек е с напълно здраво сърце, може въобще да не усети, че е с ПМ и ПТ и това е много коварно, ако не е на терапия с антикоагулант (кръворазреждащ медикамент ) заради опасността от образуване на тромбове.
Аз нямам медицинско образование, но съм патил и няколко пъти съм бил в спешно отделение за "вкарване в ритъм", та затова имам такива познания. Плюс това човек като има проблем, се интересува и просвещава по въпроса.
Виж целия пост
# 119
Както споменах по-горе, симптоми никакви не съм усетила, а спортувам редовно, по 4-5 пъти в седмицата ходя на кондиционни тренировки и събота и неделя пешеходствам то 8-10 км. Откриха ми предсърдното мъждене на 16 април при профилактичен преглед. Пих един месец кордерон / 10 дена по 3 таблетки от 200 мг./ и следващите дни /до вчера / по 1 таблетка сутрин - резултат 0 . И двамата кардиолози смятат, че аблацията е решение за мен, защото не съм на много години.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия