за децата - бъдещето на България

  • 1 549
  • 41
# 15
не вярвам на цифрите за употреби на наркотици.
при такива анкети често има едно явление, което се казва 'социална желателност",т.е анкетирането на тинейджъри не е кой знае колко обективен метод за регистриране на употреби.

по темата за образованието - да, има проблем. и този проблем не е у децата, а у образованите възрастни на всички нива.



м/у другото прочетох и коментарите под статията.
съгласна съм с ето това 40/60/80% които не били знаели основни неща, така е навсякъде! Проблемът е в останалите 10-20% (дали има и толкоз), които не могат (или не им дават), да поведат другите напред! Не в масовото а в елитното образование е истината! И ЕЛИТЪТ трябва да взима важните решения и да ръководи нацията.

както и с това
ПРОЧЕТИ ЗА ДИКТАТУРАТА НА ПРОЛЕТАРИАТА.
В ТОВА ОБЩЕСТВО СА ОТРЯЗАНИ МЕХАНИЗМИТЕ ЗА "ВОДЕНЕ" ОТ СТРАНА НА ОБРАЗОВАНИТЕ И ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ.

ТУК ИМА ДИКТАТУРА НА ПРОЛЕТАРИАТА.
Виж целия пост
# 16
Забележка - моя български не е префектен.
Aха, забравила си пълния член  Mr. Green

И на мен ми се струва, че специално с книгите и компютрите вината е на родителите...Ако в едно семейство се чете, то и детето ще чете...И ако му се показват различни образователни сайтове, ще знае, че компютърът не е играчка, а може да служи и за богат ресурс на информация и знания...Така си мисля аз. newsm78
Специално в образованието не мога да коментирам, твърде наскоро излязох от него и не мога да преценя обективно.
За наркотиците също не знам, нещо много малко ми се струват ония 2%, колкото и гадно да звучи.
Виж целия пост
# 17
Току що гледах репортаж по Нова. Разбирам да не можеш да посочиш герой от "Под игото" или да кажеш кои са били противниците във Втората световна, но да се "изцепиш", че химнът започва с "Върви, народе възродени" ми дойде прекалено. Аз лично останах без думи.
Виж целия пост
# 18
... Ако в едно семейство се чете, то и детето ще чете...


Абсолютно подкрепям  Peace
Виж целия пост
# 19
Току що гледах репортаж по Нова. Разбирам да не можеш да посочих герой от "Под игото" или да кажеш кои са били противниците във Втората световна, но да се изцепиш, че химнът започва с "Върви, народе възродени" ми дойде прекалено. Аз лично останах без думи.
Аз пък първите две по не ги разбирам. За химна ми е ясно - те слушат "Върви народе възродени" по-често от химна Laughing По тоя повод - имаше инициатива всяка сутрин да се пее химна преди първия час, някой има ли идея какво става с нея?
Виж целия пост
# 20
Аз пък първите две по не ги разбирам. За химна ми е ясно - те слушат "Върви народе възродени" по-често от химна Laughing По тоя повод - имаше инициатива всяка сутрин да се пее химна преди първия час, някой има ли идея какво става с нея?

То всичко е абсурд, но за да знаеш първите две трябва да си прочел поне малко, а химна и по телевизията го пускат от време на време.
Пък и поне един мач на националния отбор все са гледали.  Crazy По логиката, че Левски е име на футболен клуб.  ooooh!
Виж целия пост
# 21
В новия брой на Тема има интересен анализ на българското образование. Ако не беше тъжно, щеше да е смешно.
Виж целия пост
# 22
Все на някъде трябваше да се обърне тая държава..
Толкова години сме мечтали за чуждите неща, а сега те навлизат вече тук със страшна сила.

Днес мъжа ми каза, че чул разговор в Юндола:

Той: - "Здрасти, абе къде ходиш бе жена, не мога да те видя цял ден?"
Тя: - " Е, как къде бе, в Интернет съм"
Той: - "Еее къде има тука Интернет бе?"
Тя: - "Е как къде, в бръснарницата"
Той: - "Ех, голЕмо чудо е това интернета, можеш да гледаш какво става по света и....." и т.н. и т.н.

Това мисля, че е доста показателно.
Сега всички гледат да наваксат материално.
Всички си живеем с мисълта за старото образование, култура и т.н...само дето тия хора не са или между живите или не са в България.

Родителите купуват на децата си, това, което те не са имали.
Никой няма време да се сети, че утре като трябва да се изправи пред живота, ще му трябва да знае не кой е Азис, а някоя и друга умна мисъл, някоя интересна книга, да покаже на практика уменията и знанията си.

Ето и самата извадка:
Цитат
четенето на книги е безсмислено занимание, Почти всички обаче знаят кой е Азис!!!

Същевременно се наблюдава подобрение на живота на младежите – материални блага

Цитат
Имат достъп до: до образование, компютърна грамотност, владеене на чужди езици, пътуване в чужбина.

Но тях това не ги интересува!


Всичко, което е кадърно къде е, или се бори с връзкари или е в чужбина!

Виж целия пост
# 23
Забележка - моя български не е префектен.
Aха, забравила си пълния член  Mr. Green
Вярно Laughing Никога не го научих. Знам правлото, но бъркам при употреба. Признавам си без бой Simple Smile
Виж целия пост
# 24
В новия брой на Тема има интересен анализ на българското образование. Ако не беше тъжно, щеше да е смешно.

хай ся. ти виждала ли си california state exam results, аз да.  Laughing
и кво обсъждат кандитатите демократи в момента ? например ето това
http://www.youtube.com/watch?v=Np-asvMyWCg

бг не е никакво изключение, да не преувеличаваме. Stop

не е въпроса всички да са супер изучени, важното е образованите да водят.
което някак не се случва в милата ни родина. поради диктатурата на пролетариата  Laughing
Виж целия пост
# 25
Аз имам малко по-различно мнение за знанията на децата в днешно време. Мисля, че просто светът се променя и е нормално децата ни да са по-различни от нас като сме били деца. Днешните деца не четат книги, но пък от съвсем малки се научават да боравят с компютър и с всички нови технологии. С мъжа ми скоро си говорихме, че вкъщи нямаме достатъчно място за книги. Аз за момент си помислих - ами къде ще слагаме книгите на децата? После реших, че те така или иначе каквото четат, ще го четат по Интернет, а когато им се чете по "старовремски", могат да ходят при баба си и там има абсолютно всичко от което могат да имат нужда що се отнася до класическата литература.

Други мисли. Като живеех в чужбина забелязах, че там хората също нямат кой знае колко голяма обща култура. Завърших студентка там, намерих си работа като тесен специалист. И изобщо не ми пречеше да се реализирам, въпреки бедната ми по мое мнение обща култура. Всъщност никой не се интересуваше от нея, важното беше да имам знания и умения по специалността си. Там забелязах също, че хората дават по-малко акъли, нямат претенции, че разбират от всичко, а даже напротив. Тук повечето хора претендират, че знаят много и едва ли не са компетентни във всички области. И често пъти се оказва, че в уж тяхната област знанията им хич не са задълбочени. Колко пъти се оказва, че не мога да намеря счетоводител, който да ме посъветва за нещо по-специфично например. И ми се налага да чета сама законите и да се оправям. За 3 г в България станах и аз "специалист по всичко". Обаче загубих толкова много време в разширяването на общата си култура, че в моята област взех да изоставам. С това искам да кажа, че не е нужно да бъдем многостранно образовани. Мисля, че децата ни ще бъдат такива - тесни специалисти. И може да не знаят кой е Дарвин, но просто ще кликнат на компютъра и за 5 минути ще научат, ако това им се наложи. Те просто ще притежават доста повече инструменти от нас, отколкото книгите, за да получават доста по-голямо количество информация за много по-кратко време.

С една дума, мисля, че не е нужно да се тръшкаме, че някой не е чел Пинокио. Сещам се точно за тази книга, защото един италианец на смайването ми, че не е чел тази книга, ми отговори съвсем естествено - че за какво да я чета, гледал съм филмчето. Елементарно. Той сега е адвокат и преподавател в Университет. Нищо, че не е чел Пинокио.

Все пак, за да не ме разберете грешно, мисля, че е нужно поне да се чете и пише. Въпреки че може би след 20г и това няма да е нужно, сигурно ще има по-практичен начин да записваме гласовете си и малко по малко и писането ще отпадне. И да се възмущаваме и да не го правим, все тая. Времената се променят, нравите също. Всяко следващо поколение изглежда скандално на предното. Така е било винаги и така ще бъде и занапред. По-добре да свикваме и да гледаме да сме в час.

Извинете ме за дългия постинг, малко се увлякох.
Виж целия пост
# 26
В новия брой на Тема има интересен анализ на българското образование. Ако не беше тъжно, щеше да е смешно.

хай ся. ти виждала ли си california state exam results, аз да.  Laughing
не е въпроса всички да са супер изучени, важното е образованите да водят.
което някак не се случва в милата ни родина.

Не съм виждала такива резултати, но проблемите на американското образование са ми известни. Но не за тях говорим сега. Анализът, за който говоря, не се спира на статистики и тестване на децата, а на други неща.  Изводът е, че в България децата зубрят формули, подчертани определения и литературна критика в депресиращи класни стаи вместо да се учат на по-основни неща като аналитични умения и писмено изразяване. И т.н.
Виж целия пост
# 27
Hear Again , това за което говориш е фундаментална разлика в образователните системи -
В бившите социалистически страни , системата набляга на акумулиране на всякакви знания, докато западния модел е да се изграждат полезни за живота на индивида знания и умения.
Аз да си призная съм за първата опция ( бийте ме с камъни).
Акумулирането на знания отваря хоризонти. Но резултатите ги виждаме на изток и на запад
на изток хората знаят много, но не могат да решават проблеми в ежедневието, и са неефективни икономически, а на запад са по-ефективни, но с много ограничен мироглед и дефицит на елементарни знания.
В Италия например няма предмет Световна литература. Мъжът ми не знае кой е Чарлз Дикенс.
Но пък прави 23 пъти повече пари от мен.
Виж целия пост
# 28
в смисъл , исках да кажа, че и единия и другия подход са проблемни, а не знам образователна система по средата (може би франция)
плс. говорим за средно образование, нали? не за университетско.
Виж целия пост
# 29
Могат да взаимстват малко бисери и на форумските вълни. БеССССценни са.  Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия