Имунитет и ясла?

  • 8 401
  • 94
# 30
От българска държавна ясла до ясла има бол разлика. В условията, персонала и директорката, че включая и родителите.
Всеки организъм държан при минимален контакт с околни организми има период на адаптация при увеличен брой организми. Дори да не кашля едно дете и да няма сополи, всяко дете свиква по различен начин за различен период според своя имунитет и полаганите грижи преди постъпване в ДЗ.
Децата се извеждат, хранят се по 4 пъти на ден със здравословна храна /в 10 ч се дават плодове/, имат си седмична програма, заниманията по музика, рисуване + театър и тържества.
Придобиват се навици. Ако се направи добър рисърч в София се намират и добри ДЯ.
Виж целия пост
# 31
Бебка тръгна на ясла точно на 9 месеца. Вече мина цял 1 месец и сме болни, защото върлува вирусче в момента. Зависи си от детето според мен. Имам познати, които си гледат децата вкъщи и въпреки това са болни по цели седмици.
За това говоря и аз.А имам и такива който ги пускат направо  в пред
училищна и тогава се започва кошмара  Hug
Виж целия пост
# 32
аз също знам, че е хубаво като са малки да не боледуват зорлем. Ако можеш да си го позволиш, разбира се. При мене са близнаци и педиатърката ми каза, че ако може въобще да не тръгват и на градина, защото ще сме все на пинг-понг болни. Да, ама те са вече на 2,5 г. и се побъркват вкъщи, имат нужда от социализиране и то огромна. Колкото и да ги извеждаме зимата, не се получава това навън в градинката, ако въобще има други деца по това време. Сега мисля да започнат градина от понед, и то в разгара на грипния сезон, умирам от страх за боледуването!!!!!, но не стават за вкъщи вече, макар да са двама.

Чудя се дали има според вас значение на колко год. тръгват?
Виж целия пост
# 33
При мене са близнаци и педиатърката ми каза, че ако може въобще да не тръгват и на градина, защото ще сме все на пинг-понг болни.  Сега мисля да започнат градина от понед, и то в разгара на грипния сезон, умирам от страх за боледуването!
Според мен, взимаш правилното решение да пуснеш децата на ясла. Друг е въпросът, че сега е кофти сезон.
Мисля, че е абсурдно без наистина основателна причина децата да се държат у дома до първи клас, пък било то и близнаци. Айде, за яслата е спорно, но за детска градина...
Виж целия пост
# 34
по добре е детето да боледува от малко защото си изгражда имунитет и после изкарва по-леко болестите!голямата ми дъщеря не е боледувала до 3 годишна и не бешепила антибиотици!и след това като се почна едно боледуване по 3-4 месеца все на антибиотици и с 40 градуса темп с гърчове и така нататък!а малката започна да боледува от кака си и сега когато се разболее лесно и минава дори и само с нурофен и ако ни приемат в ясла живот и здраве на лято ще ходи!
Виж целия пост
# 35
по добре е детето да боледува от малко защото си изгражда имунитет и после изкарва по-леко болестите!
Какви са тези обобщения!?
Всичко е строго индивидуално.Моите пък и двете не са ходили на ясли,тръгнаха си на градина,не мога да ес оплача грам!Има деца,които в яслата много боледуват,други в градината много боледуват....
Яслите лично аз ги намирам за краен вариант,ама наистина краен.И то не само заради болестите,но и заради тях. Peace
Виж целия пост
# 36
Дори и да не отиде малчугана на ясла по тази причина  ще боледува като почне градина, ако отложиш и градината ще ти боледува 1-ви клас. Просто има болести които трябва да бъдат изкарани, приеми го така. В началото ще ти боледува по-често, но ще видиш, че ще се закали. Поне при моята беше така. Hug
Виж целия пост
# 37
Моят син от октомври миналата година тръгна на ясла,и се разболя вече 2 пъти,при положение че преди това нито хрема нито сопол е имал някога!Все някога има първи път,но общо взето съм доволна от яслата.
Виж целия пост
# 38
Малката тръгна на ясла на 11 месеца и половина. Рекорда ни за посещаване без боледуване е 9 дни  Crazy Бях решила, че съм я родила хремава и хремата е най-нормалното нещо на света. Всички изследвания от носа и гърлото й бяха чисти. Хремата се махна след 1 месец стоене вкъщи, защото яслата беше в ремонт. От понеделник пак е на ясла.
За боледуването - ужасно е да чуваш как детето диша като Дарт Вейдър нощем и се дави със секрети стичащи се по носоглътката денем.

За навиците и режима - шапка им свалям на лелките в нашата група. Не две шапки им свалям. Детето спи когато иска - тя още спи сутрин  Rolling Eyes Има си режим на хранене, а какви неща прави - съжалявам, че нямам камера. Явно имитира другите деца и понякога имам чувството, че са ми сменили детето, акъла ми не го побира как е научила някои неща, но е факт. Да не говорим, че ги учат на гърне и децата гледат едно от друго и се забавляват, а не истерясват както се случва вкъщи понякога. Не съм съгласна, че трябва да чакаме децата да ни пуснат e-mail: "пишка ми се" и тогава да им махаме памперса. Днешните деца са много по умни от нас, а ние на времето от 11 месечни сме ходели на гърне - просто родителите ни, не ги е мързяло както ни мързи сега нас. Алтернативата е била или го учиш на гърне или киснеш, переш, простираш и гладиш като луд лаиняни пелени. Сега имам памперси и ако си я гледах вкъщи щях да я сложа на гърне, когато стане на 3 сигурно, просто ми е много лесно с памперсите. Затова намирам за голямо предимство факта, че децата се имитират едно друго.
Виж целия пост
# 39
А думичките "мамо, извинявай..../моля, заповядай, благодаря/..."
Ми вкъщи не ги научи само гледайки от нас. Но в яслата лелите са образовани и културни мед. сестри, които не мякат и псуват. Сега детето без да се замисля употребява гореспоменатите. За гърнето, ядене без лигавник и спането хич няма да споменавам...

А апликациите, рисунките, песничките, снимките /имаме от всички тържества, качени в нета/, спомените от театъра...? Всеки уикенд иска да ходим на театър. Голямо удоволствие е с детето.

Но за това са "виновни" г-жите в яслата.  bouquet

Болестите минаха леко. В ДГ вече няма спомен от тях.
Виж целия пост
# 40
Дъщеря ми и синът ми трагнаха едновременно - тя на детска градина, а той на ясла. Бяха съответно на 3 и на 2 г. И двамата, независимо един от друг боледуваха доста често първата година. Имах чувството, че със седмици не съм излизала от вкъщи, освен за да заведа едното и веднага да се прибера при другото, което е болно. Но постепенно боледуванията се разредиха. На следващата година дъщеря ми беше във втора група в детската, а синът ми - в първа група. И двамата боледуваха рядко. На третата година и до края на предучилищната не са пропуснали нито ден заради болест.
Виж целия пост
# 41
Честно казано, не мога да определя, дали имунитетът се гради по-бързо, ако детето е тръгнало на ясла. В живота си имам всякакви възможни примери - за деца, ходещи на ясла, но неболедуващи, за деца, ходещи на ясла, но боледуващи често и т.н. Толкова е индивидуално всичко. И все пак, ако имах възможност да си остана вкъщи, щях да пусна сина си в 1-ва група на градина направо, като пропусна яслата. Смятам, че на едно дете до 3-годишна възраст мястото му е при майка му и яслата не му дава нищо положително, особено пък обноски.
Виж целия пост
# 42
Как може някой да каже,че е по-добре детето да боледува от малко  Shocked .Все си мисля,че е най-добре детето въобще да не боледува ,но искаме или не искаме децата се разболяват-няма нужда това да става насила...А и поредицата от болести едва ли водят до кой знае какъв имунитет и не това е основното за добрия имунитет, а редица фактори.Това не пречи на някои майки да водят умишлено да заразяват децата си с шарка,но това е друга тема  Mr. Green
С една дума -за яслата нищо добро,освен неизбежно зло  Peace
Виж целия пост
# 43
За моята дъщеря не знам за какъв имунитет трябва да се говори,понеже и аз мислех какво ще е ,как ще е ,дали ще боледува често....Тя би всички мои рекорди,които съм смятала,че ще има-детето ми си беше здраво,не беше боледувала въобще преди това,а после лепна някакви коки и започна да прави ангина след ангина,антибиотик след антибиотик,защото не можехме да се преборим по друг начин.Тя дори веднъж не ми настина,не се разкиха,винаги изолирахме някакви стафилококи или стрептококи в носа и-сега след изкарана пневмония точно заради тях-от носа,слезнаха в дробовете,без да мога да направя нищо,не че не опитах,си е в къщи от два месеца,не ходи на ясла,но открихме,че са се загнездили явно в сливиците и,защото ги има пак и причиняват в момента отновокашлица и не дай си Боже да стигнем до седваща пневмония-без настинки,без кихания,без течащи носове-това беше нашият "имунитет"от яслата,който никога няма да развием,защото не се касае за вирус или нещо безобидно и никога няма да си простя какво стана и защо стана така.
Виж целия пост
# 44
Хм, чета за толкова много положителни ефекти от посещението на ясла и почвам да се чудя защо при нас не се получава и не виждам чак такъв драстичен напредък. Дали аз не съм причината за тази огромна привързаност, че не съм успяла да я възпитам като общителен човек, въпреки че когато си я гледах, всеки ден по два пъти сме излизали навън и в двете градинки, където ходехме, имахме винаги компания. Не че не почна да говори, ама това не го свързвам непременно с яслата. Все пак наближава две години и всяка вечер заспиваме с три  книжки, които „четем”. Песнички и преди пеехме. Памперса няма и изгледи да махнем, засега не иска да каже и да седне на гърнето и това си е. В яслата не успяха да го махнат, поне я научиха да заседава на гърнето, което упорито в къщи отказва да прави.  Благодарна съм им, че не настояват прекалено. Вечер е ужасно нервна и ревлива и залепена като гербова марка. Преди практиката ни беше да заспива сама, сега стоя до леглото й по час и нещо, иначе следва истеричен рев до посиняване, което не мога да приема и да я оставя да се нареве, особено след като цял ден е била без майка си. Иначе сутрин не плаче, влиза сама без проблеми, но не стана по-общителна, напротив, както казвам на моменти на шега, „направо смотана” – все за мама лепната.
А относно болестите – уф, болна тема! Като видя че ми звъни г-жата от яслата и ме втриса. Вече втори месец пием АБ. Тръгна от септември и поне веднъж месечно боледува. Декември изкара ангина с бронхит, а сега преди една седмица грип. И на мен болното място ми е, че откакто застуди, не ги извеждат, че яде боклуци като шпек и течен шоколад, затова с останалите родители сме си направили плодово меню и всеки ден някой от нас носи по кг. плодове. Лелките казват, че им ги дават сутрин и следобед – дано е така.
Мисля си все пак, че дори и да имах финансова възможност да я гледам до три, нямаше да го направя. Имам нужда да работя, да излезна от къщи. Но сигурно щях да си взема човек, да я води до детски центрове, или на яслаq но само до обяд, във всеки случай щях да се опитам да избегна сегашната ситуация.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия