Я дайте да ги видим тия учебници...

  • 6 293
  • 65
# 60
Много хубава статия за кърменето на проф. Михов! Лека му пръст!

А по повод желанието за ядене на странни неща и аз имам една позната, която като беше бременна тайничко си хапваше мазилка hahaha. Мъжът и я хванал и казал на лекаря и той се захилил и казал "ми да хапва, то полезно". Та не е странно явно.
А относно практиката на нашите педиатри... Аз вече съм разногледа. В АГ-Варна, където раждах, при мен влязоха 3 акушерки и от трите чух коренно различни неща. От "ще го кърмиш детето на 3 часа" през "няма да и даваш да суче през ноща", "вода да и даваш задължително" до съкровенните думи на последната, която се оказа върла фенка на "бгмама", " храни детето на поискване, щом плаче, значи има защо." Та ми е много интересно какво наистина са учили тези всичките акушерки /бяха горе долу на една възраст/. Моята педиатърка, която е млада и доста хвалена във Варна се опитва да ме накара да давам формула на детето от как го видя на изписването ни. Започна с "ако не му стига кърмата..." после "ти сигурна ли си, че имаш достатъчно кърма", "давай и в добавка АМ" и така... Като и казах, че ще захранвам след 6ти месец каза "а, и ти ли си от модерните майки" с една такава насмешка. Нямам думи! Добре, че съм се подковала здраво тук иначе 100% щяха да ме объркат!
Виж целия пост
# 61
Страхотна тема сте спретнали. Прочетох я с интерес.  Hug И ще продължавам да я следя.
Виж целия пост
# 62
Записвам се, ще препиша основното, акушерство уча.
По неонатология доста ни четоха за кърменето, по мои наблюдения се обръща голямо внимание на това как да накараме, уверим и убедим майката да кърми.
Виж целия пост
# 63

http://i51.tinypic.com/5cmydv.jpg
http://i56.tinypic.com/2hezi1s.jpg

Това е за лактацията в новия учебник по акушерство, по който учим по принцип.
После ще препиша какво има в другия, стария учебник, който повече уважавам, нищо, че е набор на мама и тате  Laughing


Това са ми записките по неонатология, но има изречения без смисъл или недовършени, защото няма време да запиша някои неща  Laughing
Хранене на новороденото дете

Храненето е един от най-важните екзогенни фактори, които оказват влияние върху растежа и развитието на детето.
Основни принципи на рационалното хранене:
- Да се осигури нормално физическо развитие на детето чрез храна, която осигурява необходимата енергия, белтъци, мазнини, въглехидрати, витамини, макро-, микроелементи и вода.

Майчината кърма се явява златен стандарт на рационалното хранене на новороденото и кърмачето. Когато майката има кърма бебето при 3 сукателни движения извършва преглъщане. Когато майката няма кърма, детето гълта със усилие, неспокойно е.
Може и да се претегли преди кърмене и след това трябва да е погълнало 30-40 мл. (пробно теглене)
Майката има повече кърма сутрин. Ако след обяд детето става неспокойно, се прави пробно теглене.
Енергийната стойност се измерва в джаули или калории и основния внос на енергия е чрез храната.
Кърмата съдържа т.н. есенциални амино киселини (незаменими аминокиселини). Те не се синтезират в организма. Имат отношение към мозъчното развитие.
В кърмата от въглехидратите има дизахарид - лактоза, която се разгражда на глюкоза и галактоза. Галактозата води до миелинизация (подобряване на мозъчната дейност). Нормално при кърмено дете в храносм. тракт на новороденто се изолира бактериум бифидус (спомага за развитието на ентероцитите). Адаптираните млека стимулират ешерихия коли. Тогава децата са по-склонни към разтройства и алергия към протеините на кравето мляко.
Мастите трябва да са незаменими мастни киселини, предимно от растителен произход. При кърмените деца затлъстяването е много по-малко. Линоловата и арахидоновата киселина са факторите от разтителен произход, които имат отношение за мозъчното развитие.
Витамините се синтезират добре само от бременна, която е приемала добре витамини по време на бременността си.При възрастните, които са били на кърма се установява, по-малко проблеми с очите.

Предимството на естественото хранене
Майчината кърма започва с коластра (първите 5-6 дни след раждането) Тя е малко като количество, но е много хранителна. Преходното мляко е това от 6тия до 11тия ден. Зрялото женско мляко е след 11тия ден.
В коластрата съдържанието на белтъци е 4-5 пъти по-високо в сравнение със зрялото майчино мляко. Белтъците в коластрата са албумини и глобулини и минимално количество казеини. Тези албумини съдържат имунните тела, които са под формата на секреторен имуноглобулин А - антитяло, което предпазва белия дроб от инфекции.
Именно това съотношение на белтъците в коластрата се задържа по-нататък и в зрялото мляко. Албумините и глобулините са много повече от казеина. Това е най-голямата разлика между адаптираните млека и кърмата.
Естествено хранените деца не развиват рахит.
Казеина алергизира храносмилателния тракт, не се резорбира вит.Де и калций в червата и се появява склонност за развитие на рахит. Освен това в кърмата има секреторен глобулин А, и в никое друго изкуствено мляко не го съдържа, той отговаря за имунитета на детето.
Количеството на казеина е много по-малко в сравнение с кравето мляко. Мазнините в коластрата са по-малко в сравнение със зрялото мляко и се отличават с високо съдържание на полиненаситени мастни киселини и ниско съдържание на наситени мастни киселини.
Предимства:
* Майката не губи време за подготвяне на храната
* Кърмата е прясна, стерилна, затоплена до телесна температура
* Съставът на майчината кърма е златния стандарт, съобразен с анатомичните особености на детския организъм
* Протеините на женското мляко съдържт незаменими аминокиселини, без да претоварват бъбреците.
Детето трябва да се кърми най-много 15 минути, защото след това детето използва зърното на гърдата като биберон. 80% от кърмата избозава за първите 5 минути. Задължително трябва да има интервал от 2 часа между кърменето, защото храната трябва да се преработи в корема и да премине в червата. Ако майката смесва прясна със стара храна в стомаха, започват силни колики.
* Женското мляко съдържа специфични имуноглубилин А, лизозим (който рагражда клетъчните стени на бактериите), лактоферин, който потиска разтежа на желязо зависимите микроорганизми.
* Въглехидратите в женското мляко са представени главно от лактоза, която стимулира развитието на бактериум бифидум.
* Съдържанието на есенциални мастни киселини, особено линолова е високо, което има отношение към доброто зрение.
* Резорбцията на Калций, Желязо, Цинк е по добро, количеството на минерали е относително ниско.
* Кърмата съдържа хормони, тромбопластин, карнитин, клетъчни елементи.

Физиология на лактацията
- Образуването на майчиното мляко е сложен физиологичен процес, който се осъществява в майчините гърди.
Процесът на образуване на майчиното мляко се регулира от пролактина (хормон от предия дял на хипофизата) и окситоцина (хормон от задния дял на хипофизата)
За лактацията има значение контакта на детето с гърдите, ранното поставяне до 30-та минута след раждането и пълното изпразване на гърдата.
Факторите имащи отношение върху количеството и състава на майчиното мляко са:
* жлезната тъкан в гърдите;
* психическото състояние на майката
* физическото състояние
* храненето

Режим на кърмене:
Режим на кърмене: на 3 часа или т.н. свободно хранене
1ви месец - 7 пъти през 3 часа
2-4 месец - 6 пъти през 3 часа
5-10 месец - 5 пъти през 3 1/2 часа
10-12 месец - период на преходно 4-5 пъти през 4 часа.

Формула за количество на кърма
- до 1 месец
n-1 (x70) или (х80) = мл кърма
n- броя на дните
70 коефициент за деца със средно нормално тегло
80 за по едри деца
- след 1 месец - доза за едно хранене
100 + м х 10
м - месеците
- след 2рия месец - дневно количесво 800мл

Захранване:
Под "захранване" се разбира въвеждане на немлечни, различни от кърмата храни и нейните заместители.
Виж целия пост
# 64
Чудесни записки Simple Smile
Смутиха ме този пасаж:
"Детето трябва да се кърми най-много 15 минути, защото след това детето използва зърното на гърдата като биберон. 80% от кърмата избозава за първите 5 минути. Задължително трябва да има интервал от 2 часа между кърменето, защото храната трябва да се преработи в корема и да премине в червата. Ако майката смесва прясна със стара храна в стомаха, започват силни колики."
Всяко едно изречение е отречено от изследвания и не може да бъде подкрепено с никакви доводи или аргументи.

Както и
"Режим на кърмене:
Режим на кърмене: на 3 часа или т.н. свободно хранене
1ви месец - 7 пъти през 3 часа
2-4 месец - 6 пъти през 3 часа
5-10 месец - 5 пъти през 3 1/2 часа
10-12 месец - период на преходно 4-5 пъти през 4 часа."
Не може едно кърмене да се нарича ад либитум или свободно, ако му се слага режим на 3 или 2 часа. Едно здраво новородено суче средно 8-12 пъти за 24 часа, но в първите дни и седмици може да суче и повече и това е съвсем нормално... Много кърмачета, особено ако не са захранени рано, а около средата на първата година, не се отбиват рано, както насърчава старата схема със заместване на кърменето, и въпреки че ядат повече или по малко други храни, сучат с охота и повече от 4-5 пъти на денонощие.

Ето, казах си Simple Smile За останалите неща, моите адмирации на обучаващите ви.
Виж целия пост
# 65
Ето по темата една статийка от библиотеката, за който не я е срещал.
Руски съвети за гледане на кърмачето от 1926

Тия не са хора... #Crazy
що да не са. аз някои неща съм ги правила така - хранене от едната гърда, за 15 минути, не съм се цедила, не съм давала вода и залъгалки; ядеше горе-долу на три часа (на поискване, само в периоди на растеж по-често). просто така си тръгна, не съм спазвала някакви указания. и все още е основно на кърма. хайде без глобални заключения - аз не казвам, че висенето по един час на гърда не е за хора!
Хаха, като се роди Ането, не можехме да намерим педиатър, който да дойде у дома (а бабите настояваха панически). Първата, която цанихме от родилния дом, никаква не се появи и като й звъних, установих, че е на ски в Банско. Втората беше с грип, накрая намерихме една, която беше отгледала половината ни познати над 50-годишна възраст Simple Smile Викам хайде, да мирясат бабите.
Та тази жена дойде, попрегледа детето, поиска тетрадка и седна да пише. Язък, че не пазя тетрадката:
8:00 хранене лява гърда 15 мин.
8:30 масаж (примерно, не помня поредността)
9:00 - 10:00 разходка
11:00 - 11:15 хранене дясна гърда

...
сред съветите й беше през останалото време никой да не влиза в стаята на детето, за да не му дишаме въздуха.
И абсолютно при никакви положения да не го взимаме на ръце, ако плаче, защото "ако другия път като дойда е разглезено, вас ще бия" Simple Smile
Бабите бяха много доволни от систематичните и научни съвети, които получих, и с прискърбие наблюдаваха как благодарих (и платих) на жената, затворих зад нея и хвърлих тетрадката   Mr. Green Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия