Примерна схема на захранване (13)

  • 34 701
  • 472
# 390
Здравейте! Имам един бърз въпрос (всичко съм изчела и даже си имам записки,ама то не винаги човек може да прецени какво ще му потрябва, пък и забравя...)-за овесените ядки - мият ли се преди да се накиснат вечерта и водата,в която са киснали,хвърля ли се? Купила съм фини овесени ядки,био. Сутринта давах за пръв път сварени,непасирани,с намачкан банан,много ги  хареса бебка,ама снощи ги мих  Embarassed и сутринта хвърлих водата,в която ги киснах .Струва ми се,че прекалих  Mr. Green,но като не си спомням дали трябваше... ще се радвам някой да   сподели .
Виж целия пост
# 391
Здравейте, да взема и аз да се намъкна тук. Започнахме със захранването преди 11тина дена с каша от Елда на Хип. Тогава малката беше на 5м. и 10д. До сега сме въвели следните храни:каша от елда, пюрета от броколи с ориз, тиквички с картофи и ориз, пащърнак, карфиол с картофи и ориз, ранни моркови, тиква, това е и последователността на въвеждане.
А ето и нашата схема.
Кърмим се на поискване и в общи линии това означава минимум 8 пъти в денонощие.

Незнам за къде си се разбързала.  Shocked

Три дни са много малко за въвеждане на нов продукт, да не говорим за първа храна или продукт от нова група  Crazy
Така излиза, че ти въвеждаш по 3 продукта едновременно, като за начало давай еднокомпонентни пюрета. Въвеждай по-бавно, за да има времето стомахчето да се адаптира.
Разрови се малко и прочети за препоръчителната последователност при въвеждане на продуктите. Например - от кашите най-добре е да се започне с оризова, от зеленчуците далеч по-щадяща е тиквата от броколито  Rolling Eyes

И другото - много ви е рано за второ хранене. Като мине едн месец от захранването тогава въведи второ хранене!  Hug

Piaf, 4-5 дни за втора каша са достатъчни и все пак си мисля, че е по-добре да не въвеждаш друг плод, докато въвеждаш кашата.
Много е рисковано да купуваш каквото и да е било от пазара. Замразените зеленчуци са добър вариант, според мен  Simple Smile
Виж целия пост
# 392
Започнахме със захранването преди 11тина дена с каша от Елда на Хип. Тогава малката беше на 5м. и 10д. До сега сме въвели следните храни:каша от елда, пюрета от броколи с ориз, тиквички с картофи и ориз, пащърнак, карфиол с картофи и ориз, ранни моркови, тиква, това е и последователността на въвеждане. ...
Кърмим се на поискване и в общи линии това означава минимум 8 пъти в денонощие.

Схемата е много добре като последователност на храните – оризова каша, след това основните по-леки зеленчуци. Броколи не е точно сред тях, но пък би могло да се даде като трета-четвърта нова храна. Хубаво е, че има кърмене след кашата, така е правилно. Самият режим на кърмене също е добре за възрастта.

Но повечето храни са въведени много бързо – това е огромно натоварване за крехкото храносмилане. Дори в момента детенцето да се чувства добре, нещата могат много бързо да се променят и да се появи упорит запек, тежест в стомахчето и общо неразположение и т.н.

Лъжичка по лъжичка
5 лъжички (първи ден захранване) и после 20 лъжички (втори ден) е голям стрес за стомаха. Освен това, ако въглехидратните храни като ориза се въведат много бързо, могат да раздразнят нестабилната чревна флора, оттам подуване на стомахчето, неправилна обработка на храната, запек и т.н. Първата твърда храна се дава в продължение на 7-14 дни.

Още едно хранене
Второто твърдо хранене се въвежда поне 3-4 седмици след началото на захранването. Кашата може да се дава на обед, след това да се замести със зеленчуци или да се смесват двете заедно, но като две отделни хранения се изнасят на по-късен етап.

Само по една нова храна
Новите храни се дават една по една – за да тества алергия и за да не се товари стомахчето с две нови неща наведнъж. Броколи с ориз не е толкова проблемна комбинация, защото оризът е слаб алерген, но все пак в началото на захранването организмът е много чувствителен и може да реагира на всичко по всякакъв начин.

3-6 дни за нова храна
2-3 дни за въвеждане на нова храна са крайно недостатъчни. Причините – алергичната реакция може да прояви след 72 часа или на 3-ия ден от захранването. Освен това стомахчето не може да превключва толкова бързо от една на друга храна. Още една причина – вкусът на детето е много чувствителен и много често са нужни поне 4-5 дни, за да се възприеме вкуса на новата храна; не става въпрос за харесване и нехаресване, детето не знае какво е това тиква, за да я хареса на втория ден.
Правилото 3-6 дни се спазва по принцип, но в началото храните могат да се дават повече време – примерно първата храна 7-10 дни, втората храна 5-7 дни и едва тогава нещо ново на всеки 4-5 дни.

 
Докато напиша всичко, виждам, че вече се повтарям с другите дами.
Само ще добавя - моля, не напускай темата след този и други отговори Simple Smile
Виж целия пост
# 393

За закуската
Около 9-10 м. може да пробваш да предлагаш закуска като трето хранене за деня. Зависи от детето кога ще бъде готово - особено ако е активно кърмаче, реалното въвеждане на сутрешно твърдо хранене, със или без кърмене, може да стане и на 1 год. За да бъде пълноценна закуска, трябва да съдържа достатъчно калории т.е. плодово пюре с нещо зърнено, йогурт с нещо зърнено и др. Бебешки йогурт може от 8 м. нататък.

Най-удобният вариант е започнеш да добавяш нещо зърнено към плодовото пюре и евентуално да го изтеглиш с половин-един час по-рано. Нека да остане сутрешното кърмене по сегашната схема, няма смисъл да будиш детето; освен това ако кърменето е частично или изцяло заместено, млякото няма да е достатъчно. Следобед предлагаш пресни пловодве, така че плодовото пюре би могло да се замени с йогурт или нещо зърнено със сирене.

За кашите
Няма проблем да се дава каша 2 пъти дневно, още повече, че не е цяла порция. Когато въведеш каша и за закуска, на обедното хранене може да предлагаш ориз, картофи, нещо макаронено или тестено, каквото прецениш.

За реда на храните
Овес-ечемик-сирене-пшеница е добра последователност, но може да изчакаш малко повече време между сиренето и пшеницата. Може следващата нова храна след сиренето да е някой по-безобиден плод или зеленчук и след тях пшеницата.

За момента храненето и кърменето са много добре организирани. 2 твърди хранения и едно междинно покриват нуждите за възрастта. Около 9-11 м. могат да станат 3 твърди хранения, плюс междинното. Детенцето ще ти подскаже кога е готово за истинска закуска – на 9 м., на 10 м. или на 1 год.

/За кирилицата може да ползваш бутона горе вдясно до иконата 'Изход'./
Виж целия пост
# 394
  Благодаря от сърце, Косе Босе! Безценна и отзивчива си както винаги..  bouquet
Виж целия пост
# 395
Какви сокове могат да се дават на бебе с алергия към белтъка на кравето мляко и с атопичен дерматит?
Благодаря.
Виж целия пост
# 396
Здравейте! Имам един бърз въпрос (всичко съм изчела и даже си имам записки,ама то не винаги човек може да прецени какво ще му потрябва, пък и забравя...)-за овесените ядки - мият ли се преди да се накиснат вечерта и водата,в която са киснали,хвърля ли се? Купила съм фини овесени ядки,био. Сутринта давах за пръв път сварени,непасирани,с намачкан банан,много ги  хареса бебка,ама снощи ги мих  Embarassed и сутринта хвърлих водата,в която ги киснах .Струва ми се,че прекалих  Mr. Green,но като не си спомням дали трябваше... ще се радвам някой да   сподели .
Наскоро Косе Босе беше писала, че овесените ядки няма смисъл да се мият за разлика от тези, които са на зърна като елдата и просото. Относно водата за накисване, пак според информацията която съм чела от Косе Босе, може да се хвърля, може и да не се хвърля и двата вариата си има своите предимства, най-добре е ако може да се сипе горе-долу толкова вода, колкото ще поемат ядките за да няма какво да се изхвърля.
Виж целия пост
# 397
Black_rose  bouquet
Сигурно ще ви убия от смях,но днес смесих зеленчуци "асорти"с плодово пюре "ябълка и праскова".Номера мина.Бебчо си изяде цялото бурканче.Може би краиния резултат бе "буламач",но е факт,че детето ми яде.
Виж целия пост
# 398
звездиче благодаря! И аз имам такива спомени,но реших да попитам,защото не бях сигурна.
Виж целия пост
# 399
Здравей Косе Босе, аз захраних сина ми на 24.02., пет дни преди да навърши 6 мес. До сега съм давала картоф, морков, тиква, пащърнак и тези зеленчуци смесени. От 2 дни давам пюре в което има и спанак - 5 %, това означава ли че по този начин, ако го давам още 2-3 дни ще въведа спанака. Не е ли много малко това количество. Също така от 5 дни давам следобяд по няколко лъжички ябълка, бланширана и намачкана. Рано ли е още за пладовете или вече мога да давам. Искам да включа след няколко дни круша и след това слива, че малкия започна да се запича. Иначе кърменето си продължава със пълна сила, тъй като за този 1 месец оптималното количество което Калоян изяжда е около 80, в много редки случаи 100гр. Пюрето го давам около 1час след кърменето.
Виж целия пост
# 400
Благодаря на Косе Босе за прекрасния отговор, много е стегнат и съдържателен. Ще си взема забележка.   bouquet
Виж целия пост
# 401
1.Проблем ли е начина по, който поднасям храната т.е даването на ориз и картофи не е ли много често?
2.Мисля, че ни е хванал ефекта Оранжево бебе.....четох някъде от теб че не е опасно, стремя се приема на моркови и тиква да е 1-2 седмично.
3.Мога ли да въведа глутена в следната последователност (...)
И закъснели ли сме с въвеждането му на 11 месеца

1. Към обедните зеленчуци е препоръчително да има добавка на някаква високовъглехидратна храна – картофи, ориз, зърна, тестени изделия, брашно или нишесте като сгъстител и т.н. След 1 год. може да бъде и хляб. Правилно е да се предлагат картофи и ориз като добавка. За самите тях няма ограничение колко често да се дават. Но от гледна точка на разнообразието и хранителната стойност може оризът например да се редува с кафяв ориз, просо, елда и други зърна.

2. ‘Оранжевото бебе’ не е опасно състояние. Макар че е малко вероятно на тази възраст да се получи, освен ако не се дават всеки ден въпросните зеленчуци. Би трябвало да отшуми сравнително бързо, за около седмица примерно, след като се намали приема на оранжеви зеленчуци.

3. За поредността на зърната има чудесни предложения от другите дами.
За пшеницата – няма значение с какво се въвежда. Достатъчно е да стане постепенно - пшеницата не е безобидна откъм алергии, освен високото съдържание на глутен. В началото глутенът се дава един път дневно – проблемите с глутена в по-късна възраст могат да се отключат, ако се въведе прекалено бързо и в големи количества. 

За продуктите няма да съм от голяма полза - когато сме в БГ, предлагам каквото има био или намирам домашни продукти чрез познати.
След 10-12 м. съм давала някои купени не био неща – пълнозърнести ядки, банан, портокал, замразен карфиол, телешко.
Виж целия пост
# 402
От 2 дни давам пюре в което има и спанак - 5 %, това означава ли че по този начин, ако го давам още 2-3 дни ще въведа спанака. Не е ли много малко това количество.

Също така от 5 дни давам следобяд по няколко лъжички ябълка, бланширана и намачкана. Рано ли е още за пладовете или вече мога да давам. Искам да включа след няколко дни круша и след това слива

Спанакът е въведен. При реална алергия и половин лъжичка храна е достатъчна, за да провокира реакция.
Освен това спанакът не е от храните, които предизвикват хранителна чувсвтителност т.е. случаите, когато количеството има голямо значение за проява на алергия.

Пресни плодове могат да се дават на 6-7 м.
Но е най-добре това да започне от 8 м., доста схеми се придържат към тези препоръки.
Щом ябълката е бланширана, спокойно може да се дава на 6-7 м.
На 7 м. крушата може както на пюре, така и прясна - не е киселинна, не съдържа много пектин, не е силен алерген.
Същото за сливата.



При каква макс температура и за колко време може да се съхранява прясно охладено месо.
В най-студената част на хладилника или на 2-4 градуса може 4-5 дни.
Виж целия пост
# 403
Не мога да накарам дъщеря си да яде повече от 1-2 лъжички пюре. Досега съм давала оризова каша, ябълка, круша и малко картоф.
Единственото, което яде е оризовата каша, защото е сладка. Ябълката, крушата и картофа ги плюе. Чудя се дали да не въведа тиква и с нея да смесвам другите пюрета. Така правих с 2-рия си син.
Виж целия пост
# 404
Здравейте, може ли да помоля за коментар относно тази ситуация:

Дъщеря ми е захранена на 5 м. навършени. До тук съм въвела тези храни в тази последователност: картоф, тиква, морков, пащърнак и 4-5 микродозички суров банан. На 2 пъти спирах захранването (след тиквата, появи се един обрив, за който после се оказа, че не е от храната) и преди 2 дни (след 2 дни прием пащърнак). Микродозите банан и пащърнака се застъпиха във времето и Дария се оказа с черни нишки в акото... Първо се притесних, че са жилки кръв, и спрях и банана и пащърнака, после четох, че от самия банан може да се получат такива нишки (без да се касае за кръв). Днес ще е 3 ден откакто не съм давали последните две храни.
Въпросите ми са - считат ли се въведени? Пащърнак е даван 2 дни само (ако не се счита за въведен, като го почна пак, трябва ли 5-6 дни да го давам последователно?) Банан е даван на микродозички 3 пъти - въведен ли е? Нишките от него ли са? Кога мога пак да го давам - да поизчакам или....?
Извинете, много е объркано, но се притеснявам да не съм й претоварила стомахчето. Иначе не плаче, спокойна, весела, играе си, няма колики, запек или разстройство...
Благодаря ви предварително!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия