Неграмотен ли е българинът?

  • 15 832
  • 354
# 345
Ти надценяваш външното влияние и подценяваш семейното. Детето ти първо 7 години гледа примерите вкъщи и в най-близкото си обкръжение и чак после отива на училище и вижда други примери. Не разбирам откъде се взе този строг тъмничен затвор. newsm78
Виж целия пост
# 346
Давам един пример.
Дъщеря ми е в първи клас, учителката е прекрасна/ според мен/, много съвестно си върши работата. На една от родителските срещи, една майка беше възмутена и вдигна скандал на госпожата, как може да дава домашни на първокласници, които трябвало да играят само. До четвърти клас имало много време, все щели да се научат да пишат и смятат до тогава, сега им било времето да играят  newsm78 Това го казва майка и то със злоба срещу "лудата" учителка. И съм сигурна, че не са единици такива родители. Моята дъщеря преди да тръгне на училище много се вълнуваше /като всяко дете/, срещаме някой познат и разговорът, който се провежда, е следният:
-Ау, ама ти ученичка ли ще си тази година?!? Оле, ако знаеш колко е трудно на училището-мъчилището, и домашни ще пишеш, и уроци ще учиш!!!!!
Слава богу, моето дете се чудеше какво лошо има в това да учи уроци /защото е дете на майка-зубърка  Laughing/, но си представям детето на онази скандалджийка с домашните как се е чувствало, като сигурно и майката е пригласяла в подобен разговор...
Така че основен фактор за да бъдат децата ни ученолюбиви / а то е първа стъпка към грамотността/, сме си ние самите, колкото и да ни се иска да прехвърлим отговорността на учителите- основите се полагат в къщи и то доста преди първи клас  Peace
Виж целия пост
# 347
Неграмотни има във всички нации, някои повече от други. Не смея да правя обобщения нашата нация накъде е тръгнала. Но мога да кажа, че семейството и средата имат много голямо значение. Давам пример, който може и да шокира някого. Wink Дъщеря ни, която ще бъде в  1 клас знае как се пише Училище и дава обяснение защо се пише с "у", а не "о", а наш приятел на 25 години пише Очилище. Даже и висше Училище за малко да изкара. Mr. Green
Виж целия пост
# 348
Моля, другарки, погледнете дали глагола в заглавието на тази тема е употребен грамотно, че стават драми.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=421035.0
Виж целия пост
# 349
Не е употребен правилно. От написаното излиза, че детето си почива в Шумен. Много тъжна тема, Бог да прости детето! 
Авторката бива да си коригира заглавието.
Виж целия пост
# 350
Не съм другарка, не съм и филолог, но мисля, че като глагол си е добре, но се получава двусмислие и затова е по-добре да се пренаредят думите или да се измисли друго заглавие, заради смисъла на думата.
Виж целия пост
# 351
В онази тема никога не бих си позволила да коментирам заглавието. Ужасих се от репортажа и от това, че някои само от заглавието са ужасени. Част от грамотността е и това да умееш да комуникираш, да подбираш моментите и понякога да си замълчиш просто.
Иначе- в заглавия е напълно прието да присъства сегашно време на глагола, независимо, че става въпрос за минало събитие. В случая имаме омоними, които създават двусмислие, в един такъв микротекст, какъвто е едно заглавие.
Виж целия пост
# 352
Andariel е много права, че грамотността се определя от раждането още и изгражда в училище с годините.Образованието е друго нещо, но не мисля че е въпрос на пари.В момента има много възможности, стига да има желание, дори дете от много бедно семейство може да спечели стипендия и да завърши висше в чужбина.Може да учи и работи, за да си плаща.Моята дъщеря държи да покрива сама по-голямата част от образованието си и работи, за да плаща таксите във ВУЗ-а.За това не мисля, че образованието е приоритет на богатите, напротив-на тези, които имат желание и амбиции.
Виж целия пост
# 353
Примерът е идиотски!!!

Виж целия пост
# 354
За да се отговори на този въпрос конкретно, без да се залита в други теми, човек трябва да е запознат първо с това, що е то "грамотност", за да я обсъди има ли я, няма ли я, със статистика какъв процент от населението и до колко отговаря на критериите за "грамотност", след оповестяването им, разбира се и да се сравни с останалите нации, като се вземат предвид същите критерии.
Та не мисля, че някой може да ти даде обективен отговор. То иначе си има вечни плювачи, чието мнение, за радост, си остава тяхно лично.
Аз познавам и възрастни хора, обучавани изцяло преди 1989 г., които могат да минат в графата "неграмотен" с пълна сила. Същото важи и за обучаваните след това. Разликата е най- вече в това, че до преди десетина години неграмотността не можеше да бъде така широко видяна, поради липсата на толкова общи и достъпни средства за писмена комуникация.

Между другото забележки за правопис не правя във форума, чета и се вълнувам от смисъла на писаното, ако мога да го разбера. Пиша рядко само в съответната тема и то не за да дам пример за ползване на широка, вместо тясна гласна, звучна вместо беззвучна съгласна и тем подобни.  Не проверявам и написаното от мен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия