Въпрос за майчинство от БГ

  • 8 364
  • 65
# 45
Може и да има такъв вариант - да си пусна неплатен отпуск до раждането, а след като родя възоснова на документите от родилното и акта за раждане от чужбина, личният ми лекар в БГ да ми издаде 45-дневния болничен със задна дата (това е възможно съгласно чл. 30 от Наредбата за медицинската експертиза), при което работодателят ще трябва да преоформи неплатеният отпуск в отпуск поради временна неработоспособност за бременност и раждане. На практика 45-дневният и 42-дневният болничен ще се издадат едновременно, но първият ще бъде антидатиран.
Освен това при неплатен отпуск няма да са ми начислявали заплата в 45-дневния период преди раждането и впоследствие няма да се наложи да им я връщам след като представя болничните и стане ясно, че подлежа на обезещетения от НОИ, а не на трудови възнаграждения.
Друга положителна страна е, че в крайна сметка няма да има прекъсване на осигуряването (което е важно за размера на обезщетенията), защото за обезщетенията при мен ще е важен периодът до 30 август, през който аз ще съм на работа и в платен отпуск.
Не се бях сетила за тази врътка, но може да се окаже ключът към палатката. Немирница,   bouquet
Аз все пак отправих въпросите си към НОИ, които ме препратиха към Министерство на здравеопазването. Та все някакъв официален отговор трябва да ми дадат, ще пиша какво са ми отговорили от там.
Виж целия пост
# 46
Само да вметна за майчинство след неплатена. За да излезеш в майчинство, макар и болнични за раждане трябва да имаш поне един работен ден между неплатения и майчинството. Провери дали е и един, преди 5-6 години беше само един ден, но нашата заместнк директорка питала и и казали, че може направо и без да провери излязох в майчинство след неплатена. След 3 години ми анулираха майчинството, щото този работен ден липсвал. Аз пък ги осъдих, но заради някаква тъпа патка от НОИ бившия ми директор ме подминава като бърз влак.
Виж целия пост
# 47
Само да вметна за майчинство след неплатена. За да излезеш в майчинство, макар и болнични за раждане трябва да имаш поне един работен ден между неплатения и майчинството. Провери дали е и един, преди 5-6 години беше само един ден, но нашата заместнк директорка питала и и казали, че може направо и без да провери излязох в майчинство след неплатена. След 3 години ми анулираха майчинството, щото този работен ден липсвал. Аз пък ги осъдих, но заради някаква тъпа патка от НОИ бившия ми директор ме подминава като бърз влак.

Този ден или седмица не се искаше за актуализиране на заплащането?
Но ако:
- ползва неплатен отпуск на името на първото дете /ако правилно запомних от лентичките/ за период до 6 месеца до навършване 8 г на детето,
- прибере се и изработи 1 седмица за актуализиране на заплащането /това, което Дорет правилно отбеляза/ и
- тогава излезе 45 дена преди раждане.....така как е?
Виж целия пост
# 48
Всъщност в случая при мен не би трябвало да се наложи отработване на ден, седмица и прочие, защото неплатеният отпуск ще се анулира от издадения впоследствие болничен. Ето как смятам, че би могло да се получат нещата:
Пускам платен отпуск до 12 сертември вкл. и заминавам за чужбина. От 13 септември би трябвало да изляза в 45-дневния болничен. Аз обаче съм в чужбина и в БГ не могат да ми го издадат. За да не съм в неизчистени отношения с работодателя, пускам неплатен отпуск за тези 45 дни независимо дали за гледане на дете или по друга причина. По време на този отпуск работодателят не ми начислява заплата и не ми я изплаща. Идва денят на раждането - раждам в чужбина. Издават ми болничен по тяхното законодателство и акт за раждане на детето. Превеждам ги, легализирам ги у нас и ги представям на личния ми лекар. Той е длъжен да ми издаде болничен със задна дата за 45те дни преди раждането плюс 42-дневния болничен за раждането. Това е една хипотеза на чл. 30, ал.2, т.1 от Наредбата за медицинската експертиза, където се третира забавено издаване на въпросните болнични за бременност и раждане. След като личният лекар ги издаде, ги предоставям на работодателя. При това положение, работодателят е длъжен със задна дата да отмени неплатения ми отпуск, защото ползването на болничен прекъсва ползването на отпуск. Така на практика от 13 септември аз вече ще съм в болничен и няма да имам никакви прекъсвания на отработеното време, защото до 12 септември ще съм била в платен отпуск. Освен това за работодателя няма да има и финансов проблем, тъй като не ми е плащал заплата, т.е. аз няма да имам да връщам платени без основание възнаграждения. Просто той ще си преоформи документите относно причината за отсъствието ми от работа и ще внесе болничните в НОИ, от където ще изплатят накуп обезещетията за посочените периоди.
Сега, момичета, остава да изчакаме официалния отговор на Министерство на здравеопазването, за да видим дали тази юридическа конструкция е издържана или пък те ще предложат някакъв друг вариант за действие.  Ако все пак не отговорят, ще отиа при нашите специалисти от Човешки ресурси и ще го обсъдя с тях, а после и с личната ми лекарка. В крайна сметка е важно да съм наясно с възможностите преди да тръгна за чужбина, защото ако нещо стане, и не успея да се върна или пък просто преценя, че там условията за раждане са по-добри, трябва да имам вариант за действие.
Виж целия пост
# 49
- прибере се и изработи 1 седмица за актуализиране на заплащането /това, което Дорет правилно отбеляза/ и
- тогава излезе 45 дена преди раждане.....така как е?
Това не върши работа, защото аз ако мога да се прибера, просто ще отида на лекар, ще ми пуснат болничния и няма да има никакъв смисъл от неплатен. Проблемът е, че има вероятност да не мога да се прибера в България - ще съм в 34 г.с., а пътят от Сараево до София е 10-12 часа с кола, при това трябва да водя с мен и сина ми, който е на три години. Едно такова пътуване може да се окаже невъзможно. Сега проверявам и самолетите, но първо няма удобни полети (обикновено са с по 15 часа престой на междинно летище) и второ, не е сигурно, че ще ми позволят да летя. Абе, сложна картинка. Най-просто е да си седя на д-то в България и да си чакам раждането, ама пък има и други фактори, та и това не може да стане.  Mr. Green
Виж целия пост
# 50
Poli, провери си добре тези врътки със задна дата, работодателя може и да е съгласен и да си тълкува закона в твоя полза, но най-важно е какво ще кажат от НАП.  Според мен иди и говори с тях, но задължително имай нещо писмено от там, че те всеки ден си сменят мненията. Майчинство, пари, отпуски, всичко е от НАП. А и законите са написани така, че може да се тълкуват кой както си иска.
Виж целия пост
# 51
Doret,
Болничните ги изплащат от НОИ, аз за това най-напред се обърнах към тях. Те обаче отговориха, че само изплащат болничния, а нямат отношение към правилата за издаване на самия документ и ме препратиха към Министерство на здравеопазването, от които сега чакам да се включат.
Що се отнася до задната дата, изрично в наредбата е записано, че ако болничният не е оформен навреме, може да се антидатира. Това се отнася само за този за бременност и раждане.
Но аз наистина навсякъде ще проверя нещата преди да замина, да няма после неприятни изненади. Най-добре да имам официалното становище на МЗ, на което да мога да се позовавам в случай на нужда.
Виж целия пост
# 52
Това за задната дата ми го обясниха и на мен от НОИ, когато ходих да питам на място. Казаха, че няма смисъл да представям болничен от друга държава, тъй като той е издаден по местното законодателство и изобщо не се знае дали то съвпада с българското. Казаха, че актът за раждане е достатъчно основание за личния лекар да издаде въпросния антидатиран болничен. Само ме озадачи, когато ми казаха, че за издаването на болничния трябвало да присъствам аз (и/или и бебето), защото нямало да го издадат неприсъствено въз основа на документите. Когато отбелязах, че упражнението се налага, защото ще раждам в чужбина, те казаха, че можело тези документи да ги представя в срок до 1 година и все за тоя срок съм щяла да се върна, за да направя ЕГН-то на бебето... И тук се оплетох в обясненията. Sad 
Поли, ще пишеш ли после какво са ти отговорили от МЗ, защото явно попадаме в аналогични ситуации? Simple Smile За пътуването със самолет трябва да имаш предварителна идея с коя авиокомпания, защото най-либералните допускат до 4 седмици преди термин с разрешение от лекаря. Май го писах в другата тема, извинявам се, ако се повтарям.  Sad
Виж целия пост
# 53
Милинка, ще пиша, разбира се. Чакам МЗ да ми отговорят, ама май не са се разбързали. Болничният би трябвало да се издаде и неприсъствено, нали в крайна сметка представям оригиналите плюс легализираните преводи на болничен от чуждото медицинско заведение, където е станало раждането, както и акт за раждане на детето от чужбина. Българският акт за раждане може да се задвижи като процедура и от опълномощено от мен лице, не е нужно лично да подавам всички документи тук.
Абе, кашата е пълна, мнения хиляда.
Виж целия пост
# 54
Поли, сигурна ли си, че ще ти издадат болничен за 45 дни преди раждане със задна дата? Два пъти излизам в болничен малко преди да родя и двата пъти болничният ми е само за оставащите дни до раждането.

След като родиш получаваш втория болничен и няма как с него да получиш още един за минал период.
Виж целия пост
# 55
Не съм сигурна, но така пише в Наредбата за медицинската експертиза. Ако не си работила в този 45-дневен период, със задна дата той се оформя като болничен. Ако си работила обаче, тогава получаваш болничен само за дните, през които не си работила. Т.е. ако си прекъснала работа 5 дни преди раждането - получаваш болничен за тези 5 дни плюс останалите 42 плюс 48 дни. Ако си прекъснала работа 45 дни, издават ти болничен със задна дата за 45-те дни, но не повече. Ако просто си родила, без да имаш прекъсване на работата, ползваш само 42 плюс 48 дни. Няма как хем да си била на работа, хем да ти издадат болничен със задна дата. Болничният удостоверява факта, че поради бременността не можеш да полагаш труд. Щом ти си решила, че можеш да полагаш и си полагала, тогава за какъв болничен иде реч.
В моя случай аз ще прекъсна работа 45 дни преди термина, защото евентуално ще ползвам неплатен отпуск - засега поне друга идея или съвет не съм получила. Това означава, че няма да се явявам на работа, няма да получавам заплата. Ето защо впоследствие може да се издаде болничен със задна дата.
Както и да е. След като МЗ не ми отговориха на запитванията, отново поставих въпросите си пред НОИ и преписката вече е входирана с номер. Дано този път благоволят да ми изяснат ситуацията, за да съм сигурна в това, което споделям тук като варианти.
Виж целия пост
# 56
Наистина ти е много странен казуса и дано не се окаже, че няма да ти платят накрая. Какво се разбира под работеща жена, която не е работила преди раждането? Платена или неплатена отпуска?

Не може ли да се уговориш с гинеколога си някой друг да ти вземе болничния за 45 дни преди раждането и да ти го занесе при работодателя? А има и друг вариант: пак с уговорка на гинеколога, ти променя термина с един ден и ти издава 45 дневния болничен от 12ти, вместо 13ти.

Имай предвид, че в НОИ има много некомпетентни служители и може само да те объркат. Не е ясно и софтуерът им как работи, може да нямат предвидени такива сложни ситуации.

Виж целия пост
# 57
И с какво би помогнало да ми издадат болничния ден по-рано? Аз така или иначе няма да съм в България? А уговорки от този род - да ми се издаде болничен неприсъствено, са си направо незаконни. Под работеща, която не е работила, вероятно се има предвид жена, която има сключен валиден трудов договор, но не е изпълнявала служебните си задължения през определен период - т.е. била е в някакъв вид отпуск - платен, неплатен, за обучение и прочие. Ако има договор и не е ходила на работа без някакво правновалидно основание, тогава се води самоотлъчка, което пък е нарушение. Наистина казусът е заплетен, но пък едва ли е единствен. Толкова жени раждат в чужбина напоследък. Да видим какво ще излезе накрая.
Виж целия пост
# 58
Поли, с третото си дете бях в платен отпуск преди да изляза в първия болничен и нямаше как да ми го дадат от по-ранна дата, подписах си декларация, че съм работила. Явно платен отпуск е същото като работа за НОИ.

На мен винаги досега са ми отказвали болничен със задна дата. А пък да ти издадат два болнични наведнъж в деня на раждането, един за раждане и един за 45 дни преди това, това според мен не знам как ще стане.

Да кажеш после какво е станало, много ти е интересно положението и ще е от полза за други майки.

A защо не попиташ в Майчинството счетоводно? Там отговарят счетоводителки и може да помогнат.
Виж целия пост
# 59
Ето текста на Наредбата за медицинската експертиза чл. 30, за да не коментираме нещо, което не сме прочели и да не правим излишни догадки може ли или не. Въпросът е тълкувателен в крайна сметка и затова чакам отговор от МЗ и НОИ. НОИ ги изработих леко като им писах, че от МЗ обратно са ме препратили към тях. При второто ми запитване вече ми дадоха входящ номер и трябва да получа все някакъв отговор.

Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си поради бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:  1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
2. ако до явяването й при лекаря не е работила - за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането.
(2) Когато осигурената е родила, без да е имала определен термин и без оформен отпуск поради бременност, временната неработоспособност се оформя, както следва:
1. за целия период от 45 дни преди раждането, ако не е работила, болничният лист се антидатира и се издава за целия период до датата на раждането от лекаря, водил раждането, или от личния лекар, ако раждането е станало без медицинско наблюдение;
2. ако е работила част от периода 45 дни, предхождащ раждането, а през останалия период не е работила, болничният лист се издава за времето от прекратяването на работата й до датата на раждането;
3. ако до раждането бременната е работила, болничен лист за бременност не се издава.
(3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.


И в хипотезана на ал.1 (с определен термин) и в хипотезата на ал.2 (без определен термин) ако бременната не се е явила навреме  за оформяне на 45-дневния болничен, е предвидена възможността той да се издаде със задна дата, в случай че през този период тя не е работила. За това, че не е работила се иска документ от работодателя (ал.3). Ако бременната е в България, проблем не би трябвало да има никакъв. Но поради това, че в моя случай бременната се очаква да бъде и роди в чужбина нещата се усложняват, защото има особеност при издаването в България на втория болничен - той се оформя от личния лекар въз основа на преведените и легализирани документи от чуждестранните властии и някои други от НОИ. Ето двата текста от същата наредба.

Чл. 48. Болничен лист за раждане, станало в чужбина, се издава от личния лекар въз основа на следните документи:
1. акт за раждане на детето;
2. декларация, че детето е живо и не е дадено за осиновяване;
3. документ за ползвания отпуск при бременност;
4. служебна бележка от осигурителя, че лицето работи и се осигурява, или осигурителна книжка.

Чл. 46. Документите, издадени в чужбина, въз основа на които в Република България се издават болнични листове, трябва да имат официалния характер, валиден за съответната страна, в която са издадени, и да са преведени на български език от оторизирана фирма за превод и легализация на документи.


И тука вече настава кашата - дали чужбинският доктор може да издаде болничен по тамошното законодателство за 45 дни преди термина? А дали ако такъв болничен не може да бъде издаден в чужбина, можем да приложим чл. 30 - все едно бременната не се е явила у нас за оформяне на българския болничен и го прави след раждането? Ето тези отговори чакам от компетентните ни органи. Дано не съм ви отегчила с разсъжденията си, но пък ако някой има подобен проблем и си задава същите въпроси като мен, може да проследи дискусията.

Грета Ей, не знам дали правилно те разбирам. Била си в платен отпуск, след което си излязла в 45-дневния болничен. Или си била в платен отпуск, междувременно е започнал този период от 45 дни, но лекарят ти е издал болничен само за остатъка след платения отпуск, а за времето от платения отпуск, което е попаднало в 45-дневния период си подписала декларация, че си работила. Трябва да ти кажа, че от юридическа гледна точка втория вариант си е направо противозаконен. Защото ако си се явила навреме да ти оформят болничния, той трябва да се издаде и да прекъсне ползването на платения отпуск. Вече ако си се явила по-късно, тогава може и да са били прави като те карат да подпишеш такава декларация.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия