Да се научим да работим с Excel - тема 3

  • 82 227
  • 743
# 210
Стойностите обаче ще са 2-3 пъти повече. Ще трябва да е на А4 явно, понеже искам количествата да са и по кривата (на точките), но ако стане много наситена, ще си останат в табличен вид и само по ординатата ще се ориентира горе долу (с деление 50 или 100). Как мога да отрежа ординатата от 0 до 200, за да се увеличи мащаба й? Стойностите в графиката са примерни.
Евентуално и трета променлива може би ще вкарам.



Виж целия пост
# 211

Ако разбирам правилно вместо интервали, искаш датите да ти се изобразяват като стойности? В такъв случай просто промени Axis Type на Text Axis и ще ти ги разпредели по позиици а не интервал от време.
Виж целия пост
# 212
Получи се, а как да скрия долната част от ординатата (да не започва от 0) и по този начин ще мога  ли да отделя двете криви, така че да не се преплитат? Стойностите на точките също искам да добавя.

Виж целия пост
# 213
Получи се, а как да скрия долната част от ординатата (да не започва от 0) и по този начин ще мога  ли да отделя двете криви, така че да не се преплитат? Стойностите на точките също искам да добавя.

Изместването на нулата става с Range... Другото не го разбрах.
Дай условието на задачката за да видим дали няма друго правилно решение?
Виж целия пост
# 214
Starrydream Excel правилно изобразява сериите от данни. На осите винаги деленията са през равен интервал и затова ги виждаш все на първа дата, но ако се загледаш, ще видиш, че точките не са на 1-во число. Вариант е да скриеш надписите по оста Х и да покажеш Data Label с датата. Друг вариант е да форматираш надписите по оста Х да  показват месец и година, за да не ти излиза само 1-во число.
За да се промени мин/макс. стойност по оста У трябва да се избере Axis Options > Bounds - Minimum Maximum

При варианта, който Nazgul предлага, видът на кривата се променя, защото разстоянията между две точки са едни и същи, независимо, че броят на дните между датите е различен. Не знам дали това няма да ее проблем за правилната интерпретация на графиката.
Виж целия пост
# 215
видът на кривата се променя, защото разстоянията между две точки са едни и същи, независимо, че броят на дните между датите е различен.

Това не променя кривата... няма значение дали стойностите на отчитане са на равни интервали. Между другото според мен има нещо сбъркано в самата задача за анализ, но да изчакаме да видим какво точно се цели.
Виж целия пост
# 216
Това не променя кривата... няма значение дали стойностите на отчитане са на равни интервали. Между другото според мен има нещо сбъркано в самата задача за анализ, но да изчакаме да видим какво точно се цели.
Разбира се, че я променя. За сравнение - двете графики са върху едни и същи данни, но с различни опции за типа на осите.
Скрит текст:
Виж целия пост
# 217
Разбира се, че я променя. За сравнение - двете графики са върху едни и същи данни, но с различни опции за типа на осите.

 Laughing Я пак огледай добре и си припомни математиката? Промяна на мащаба по осите дали променя стойността на функцията?
Точките на засичане са дискретни проби - дали са числата от 1 до n показващи реда на пробата във времето, дали ще са датите на пробата или просто ще ги кръстиш - ябълки, круши и т.н няма никакво значение. Промяната от интервал в дискрет, ще изкриви само линейната регресия/тенденция - просто по дифолт имаме нелинейност на аналитичните данни. То и затова се казва линейна де.
Суровите данни са в нелинейни интервали и можем само да гадаем дали преднамерено са събирани по този начин или от незнание. Във всички случаи не знаем и каква е целта на това представяне.

Но за едно ще се съглася с теб. Визуално равноинтервалната графика на пръв поглед изглежда по-смачкана и не носи много много информация  Wink
Виж целия пост
# 218
Визуално равноинтервалната графика на пръв поглед изглежда по-смачкана и не носи много много информация  Wink
Laughing А на втори поглед?

Цитат
Я пак огледай добре и си припомни математиката?
Не само математика, а най-вече статистика трябва да се припомни.                               

Промяна на мащаба няма. Променя се типът на независимата променлива (дата). Оригиналната променлива е дискретна, тъй като датите в Excel имат числова стойност. С изобразяването на датата на Text axis ти я преобразуваш в категорийна променлива. От статистическа гледна точка това е недопустимо.
Ето нагледен пример, понеже пишеш за тренд и регресия.   
Скрит текст:
Ако нямаше значение типът на оста, как така се получават две различни регресионни уравнения и коефициенти? Отново графиките са върху едни и същи данни, а trendline е с едни и същи параметри - полиномна функция от четвърта степен.
Ето тук може да прочетете още за разликата между date axis и text axis при динамични редове.
       
Виж целия пост
# 219
Променя се типът на независимата променлива (дата). Оригиналната променлива е дискретна, тъй като датите в Excel имат числова стойност. С изобразяването на датата на Text axis ти я преобразуваш в категорийна променлива. От статистическа гледна точка това е недопустимо.
Хм. Караш ме да си припомням неща учени преди много години...
Недопустимо е да правиш предположения за вида на данните в първата колона от примера. Ексел ги възпиема като дати и това те подвежда. Нито ти нито аз знаем със сигурност дали това са колчествени или качествени данни. Мацката с въпроса се интересуваше как да накара ексел да ги интерпетира като качествени. ( по термина на ексел категорийни ) С чисто научна цел, предположи, че стойностите в първата колона са само информативни, а интервала между тях е еднакъв и представлява определен цикъл от някакъв процес. В този случай Ексел е в грешната позиция, а не питащата. ( ако не ме домързи, ще сътворя нещо по нагледно )
как така се получават две различни регресионни уравнения и коефициенти?
А къде е спора тук? Нали това казах - ще се изриви кривата на тенденцията, ако данните са събирани в нелинейни интервали. Така като гледам даже по-малко от очакваното - това R-квадрат нали знаеш какво е?
Виж целия пост
# 220
Спорим за самия спор, а? Датите в Excel имат числови стойности, няма тип „дата”. Дамата питаше съвсем друго, а не как да представи дискретни величини като категории.  Това „изкривяване” е поради това, че с преобразуването в категорийна променлива, ти пренебрегваш различните интервали между моментните величини. Получава се просто друга функция, това казвам, а иначе може да си представяме най-различни неща. Те си остават различни обаче.
Виж целия пост
# 221
ти пренебрегваш различните интервали между моментните величини.

Точно напротив. Изравнявам ги като казвам на Ексела да не предполага, че моментните стойности са на неравни интервали.

Обаче на абцисата - са дати, които са с различни интервали, но ексел ги форматира през 30дни и то на датата, която е първата в таблицата...искам да са абсолютни стойности. Как да го избегна това приравняване?

Както и да е. Докато дамата не каже какво точно цели, може да си спорим до второ пришествие кое е правилната интерпретация.
Виж целия пост
# 222
ти пренебрегваш различните интервали между моментните величини.

Точно напротив. Изравнявам ги като казвам на Ексела да не предполага, че моментните стойности са на неравни интервали. 


Ами точно това е пренебрегване. Изравнявайки ги, ти казваш, че няма значение през какъв интервал са измервани. А от статистическа гледна точка точно това е важно. За да се изчисли тренд, Excel изчислява средни хронологични стойности, ако периодите са различни.  Когато преобразуваш дата в категория,  Excel приема, че интервалите са еднакви и не се изчисляват средни хрон., а се работи със самите моментни величини. НО вече функцията е друга.
Виж целия пост
# 223
Изравнявайки ги, ти казваш, че няма значение през какъв интервал са измервани. А от статистическа гледна точка точно това е важно.

От гледна точна на статистиката е важно дали се работи с ... не така. Ще перефразирам. Защо Ексел а и ти покрай него приемате, че работите с неинтервални променливи? Защо се вързваш за картинката в която една стойност е изобразена като календарна дата и я използваш за база, без да знаеш какво точно е измервано или отчитано. Не знаеш какъв е обекта или явлението но си убедена, че променливата е количествена. Ето ти упражнение. Опитай се да си отговориш на какво се дължи феномена трeнда във втората графика е най-надежден, след като интервала на измерване е неразномерен, но приет за такъв?
Скрит текст:
Виж целия пост
# 224
Nazgul Трябва  още да перефразираш. Не се разбира какво имаш предвид.

Обяснявам за примера, който Starydream постна:
1. Имаме 2 динамични реда с неравномерни времеви периоди, които проследяват изменението на две числени променливи (Количество и Хора) в течение на времето.
2. За горните редове независимата променлива е време, представено чрез дата, чиято числена стойност показва броя на дните от 1.1.1900 г. Зависимите променливи са съответно Количество (непрекъсната) и Хора (дискретна, т.к.броят на хората може да е само цяло число).  Това означава, че не можем да избираме какви да са независимите променливи. Те са точно определени - числови (количествени) и в никакъв случай качествени. Качествените величини не могат да се изобразят графично,могат да бъдат единствено категории по оста Х като факторни променливи, но в нашия случай по оста Х (независима променлива) е датата, която НЕ е категорийна променлива, а числова дискретна.                                                     
3. Когато независимата променлива е категорийна, говорим за ред на разпределение. При него не може да се прилага регресионен анализ, т.к. регресионният анализ е параметричен метод, чието най-главно изискване е независимите и зависимите променливи да са числови. Преобразувайки датата в категорийна променлива (a това става с Text axis), означава, че не може да използваш тренд/ регресия и всякакви подобни интерпретации са некоректни.                           

Ако не си съгласен с тези точки, пиши, но използвай коректните понятия, за да разбера какво имаш предвид.                                                                                                           
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия