Приемно родителство

  • 12 805
  • 57
# 15
От това, което четох из правните сайтове, виждам, че 260лв. е таванът за издръжка на дете без увреждания. Тоест предвидено е, че дете под 3г. има по-големи разходи и изисква повече грижи от дете над 3г. Ето, за да не съм голословна /pravatami.bg/:

Скрит текст:

Средствата, които предоставя дирекция “Социално подпомагане”, са месечни и се диференцират съобразно възрастта на детето в размер:

    до 7 години – 3-кратния размер на гарантирания минимален доход – 195 лева;
    от 7 до 14 години – 3,5-кратния размер на гарантирания минимален доход – 227 лева и 50 стотинки;
    от 14 до навършване на пълнолетие на детето, а ако учи – до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст – 4-кратния размер на гарантирания минимален доход – 260 лева.
И доколкото разбирам от предните постове, заплатата важи за деца с увреждания и за деца под 3г. Във всички останали случаи приемният родител/семейство трябва да е готово да съфинансира, защото сумата за издръжка не е достатъчна (поне според мен).
Виж целия пост
# 16
Заплатата се определя от броя на децата, а не от здравословното им състояние и възрастта. Peace За децата с увреждане се получават издръжката, допълнителна сума към издръжката, двойни детски и чл. 8 от ЗСПД - 240 лв.
Виж целия пост
# 17
Записвам се с интерес да следя.
Виж целия пост
# 18
Явно съм разбрала погрешно, но не ми става ясно. Може да си доброволен или професионален приемен родител. Професионалният е на заплата с договор и издръжка, а доброволният е само на издръжка. Ето това не разбирам:

"Професионалните приемни семейства предлагат повече услуги и получават заплата за грижата, която предоставят." /pravatami.bg/

Какви са тези повече услуги, които правят професионалният родител по-добър и заслужаващ заплата, ако не става дума за деца със специални нужди? И по тази логика как се определя кое дете ще се даде на доброволец и кое на професионалист при положение, че има разлика във финансовата мотивация и в квалификацията на двамата кандидати? По едно време пък беше гръмнало, че в множество селца и паланки с голяма безработица хората се насочват към тази професия, което напълно опорочава идеята, щом ромските общности ще живеят на гърба на тези деца.
Виж целия пост
# 19
Професионалните поемат деца с увреждания, също ако спешно се изведе дете от дома му/при насилие или друг проблем/, поемат периода, докато се  урежда къде ще се настани за постоянно, деца под три докато ги осиновят. Въобще при проблем с дете да може бързо да се реагира.
Виж целия пост
# 20
Доброволният е без заплата, защото сам е пожелал да бъде такъв - доброволен. Има доходи от друг източник и желае да помогне на дете.
За съжаление повечето професионални тръгват с идеята за заплатата, но е нормално в тази икономическа обстановка. Но след първото дете, започват да влагат чувства и да дават всичко от себе си. Което също е нормално.
Виж целия пост
# 21
ХорaтA сaми избирaт дaли дa сa доброволни или професионaлни родители.доброволните могaт дa рaботят друго,докaто при професионaлните товa им е рaботaтa.И кaкво лошо че и ромите гледaт тaкивa децa .Познaвaм тaкивa хорa те ги гледaт много добре.Тa нaли сa ги оценили преди дa стaнaт тaкивa.
Виж целия пост
# 22
Нямам против роми да гледат деца, просто ми е съмнително, когато нещо е в такъв мащаб. Цели села телефонаджии, цели села приемни родители, звучи като поредния нечестен бизнес.
Виж целия пост
# 23
И професионалните могат да работят и друго, стига да не им пречи да гледат детето както трябва. Peace
Виж целия пост
# 24
Неможе дa е бизнес.Зaщото кaкто,кaзaх те преди дa стaнaт сa ги оценявaли 3-4 месецa.A и след кaто вземaт дете също идвaт постоянно нa проверки зa дa видят дaли се спрaвят добре.Тaкa че те сa гледaни под лупa.     ПП Нa мен лично ми кaзaхa,че кaто идвaт трябвa дa съм си вкъщи,зaщото товa ми е рaботното място.A немогa дa излизaм че бебчето ми е новородено. Heart Eyes
Виж целия пост
# 25
Сами избират, но минават и оценка - може да не ги одобрят за професионални / друг е въпросът компетентността на някои социални, лично знам за провали поради неправилна оценка/.

Професионалните са на трудов договор, няма как да сключат друг. Доброволните приемат още  едно дете в семейството като се издържат, както до момента на идването на детето /работа, пенсия/, като получават финансова подкрепа за разходите по детето.
Виж целия пост
# 26
Приемните са на граждански договор и много от тях работят и друго.
Както казах и по-горе, те сами посочват в завлението, че кандидатстват за доброволен приемен родител. Няма как да искат да са професионални, а да ги оценят за доброволни. Peace
Виж целия пост
# 27
Да, сега проверих. Преди е било на трудов договор, но са го променили. Но дори да имаш право да работиш, при отглеждането на малки зеца и такива с увржадиня, това е трудно или невъзможно.


Виж целия пост
# 28
Единици са децата с увреждания, отглеждани от приемни. Най-често са такива с по-леки увреждания, които не изискват много грижи.
Като цяло в отглеждането на детето се включва цялото семейство или го записват на детска градина, та не е трудно да работиш и друго.
Виж целия пост
# 29
Сигуро е така напрактика, чисто теоретично пиша. Моите наблюдения са от преди гоини. Иначе знам за случай, кандидатствал за професионален, но пробно одобрен за доброволен, както и случай на осиновено приемно дете...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия