Студенти в Холандия/Нидерландия -2

  • 125 864
  • 741
# 345
При нас това беше резервен вариант. Имаме мн.добри оферти от Великобритания и там ще е нейния избор. Документите подава фирма посредник и преди 2 години не е имало проблем с деца от нейното училище с университетите. Представихме същата справка с оценки и хорариум на предметите от 9 клас. Освен това в условието за кандидатстване пише, че искат диплома от средно или средно специално образование. Чакаме отговор от Тилбург.
Виж целия пост
# 346
Здравейте мами,
да се включа и аз  моите наблюдения до момента. Преди година синът ми започна в HANZE-Грьонинген. За огромно съжаление специалността не се оказа това което очакваше и след три месеца опит да я хареса се отказа. Уви университета не му предложи да се прехвърли друга специалност-просто му казаха ОК и той се прибра. На следващата година кандидатства в друго уни. Слава Богу, приеха го. Вече ни минаха първите изпити които се оказаха доста по-сложни за него въпреки че редовно ходи на лекции и според него му е страшно интересно. Но както и да е, това не е важно....е, ще се явяваме на поправки за негово съжаление Simple Smile За първи път му се случва да не успее на  някой изпит Simple Smile Но не  това ме притеснява!!! Според това което той ми каза, се оказа че ако не вземе и един само изпит на поправка-изхвърча от унито...отпада?! Което ми се струва адски странно-даваме стабилна такса, полагат се усилия и ако един изпит ти хартиса - айде чао??? Без значение какви усилия си положил....А и се оказа че някак си не могат да видят тестовете от изпитите за да разберат къде са сбъркали!!! Как ще си поправят тогава липсващите знания ако не знаят къде бъркат??? Изобщо цялата тази бъркотия в тези унита ми е странна....
Моля ако някой е мноооого по-запознат с това как се случват нещата, какви са опциите - нека сподели, че аз вече малко започнах да съжалявам, че изобщо се съгласих на втори опит в Холандия. Познавам деца завършили бакалавър тук с тройки, отишли за магистратура там и без много, много усилия дошли с диплома от университет в Холандия без много зор, и си намират работа пак в много добри компании!!!!
Здравейте,
Моят син в момента е втори курс точно в Hanze, въпреки че синът ви вече не учи там, но доколкото знам правилата са почти еднакви в цяла Холандия.
Според мен нещо не сте разбрали. Нещата не седят толкова категорично само от един изпит. В първи курс явяването за един изпит беше по два пъти - втория път се води резит (нашата поправка). След това - да, не можеш същата година да вземеш този изпит, но можеш да го отложиш за следващата година, но САМО ако са взети необходимите кредити, както вече обясни rosss. Максимума за първата година са 60 кредита, а в неговия университет минимума за преминаване във втори курс беше 48 кредита. Т.е. с 12 кредита по-малко ти разрешават да преминеш. А това може да означава и 12 изпита. Защото имаше изпити, които са за по 4 кредита, но имаше и такива за по 1... (нека уточним, това с кредитите е европейската система и тя няма нищо общо с оценките). В другите университети изискванията за минимума може да са други, но знам със сигурност, че навсякъде първата година максималните кредити са 60. Тези невзети кредити означават наново и лекции и изпити... просто ученето на предметите се почва отначало. И пак явяването е по два пъти - изпит и поправка.

Това което казват останалите е много вярно - най-важна е първата година, при нас неслучайно си има и отделна диплома (PROPEDEUSE-DIPLOMA). Всичко се решава тогава. Както мъжът ми обича да казва - явно отсяват плявата... При тях важи принципа да оцеляват най-добрите.... Който не може да се справи - да ходи да бачка.... И както виждате, писали са и други по темата, не само в Холандия е така...
Прехвърлянето в друга специалност или дори университет става само след въпросната първа година и то след взети пълни 60 кредита.

А от втори курс нататък правилата не са толкова строги. Следващите години могат да си влачат кредитите през цялото следване. Синът ми има един съученик в момента в неговата група, който сега е 4ти курс, пише си дипломната работа, ама не си е взел някакъв изпит по маркетинг от 2ри курс и сега го кара него - точно както написах по-горе, ходи си на лекции само за тоя маркетинг, прави си някакви проекти и доколкото знам днес се явиха всички на въпросния изпит.
Има пък и другият вариант, с друг негов съученик. Той изкара 47 кредита в първи курс. Забравих да спомена, че могат да те допуснат след уважителни причини да преминеш и с по-малко кредити, след като подадеш молба и случая ти разглежда комисия. Та това момче, по зравословни причини, успя да премине. При него направиха следното - първия блок на втората година (там са с четири блока и четири сесии на година) директно му забраниха да записва предмети от 2ри курс, ами записа невзетите от първи. И целия първи блок беше на лекции, проекти и съответно изпити от невзетите си кредити. Защото пък имали изисквания на блок да се изкарват максимум 15 кредита и не можело да се явява за повече от това на блок. Поправките си се броят към блока. Във втори блок (който им започва другата седмица) вече щял да започне с предметите от втори курс... и вероятно в трети курс по същия начин ще влачи от втори курс цял блок.... малко смахнато, ама явно такива са им правилата... Така че има начин за всичко. А и познавам близки, на които децата им учат бакалавърство и по 10 и повече години - и то не само от Холандия, ами и в Англия и Германия ...

Но пък има и друг момент с поправките им, който лично мен много ме накефи, защото в България не е така, за съжаление. Значи, ако не ти хареса оценката, която си получил, можеш да се явиш на поправка за повишаване. Но винаги ти зачитат по-високата оценка, независимо че може първия път да си изкарал, втория път дори да са те скъсали. Винаги взимат по-високата оценка за дипломата. Което пък е изключително преимущество и не се рискува нищо с повторно явяване на изпит.

А що се отнася за тестовете, че не могат да си ги видят, мисля че също не сте разбрали нещо. Седмица-две след като им свърши сесията си имат специално един учебен час, който се казва EXAM REVIEW и там разглеждат изпитите общо на всички (както се разбира от името) и доколкото синът ми е обяснявал ако си скъсан, можеш да си идеш при лектора след това и да си поискаш да видиш теста и грешките.

Но няма как да се взимат дипломи без много зор. Зор си има, и учене и нерви, просто децата трябва да се напаснат към тяхната система и оттам насетне нещата не са чак толкова непосилни.

Та така, синът ви със сигурност си има supervisor (нещо като курсов ръководител). Нека да поиска среща с него и да поговори и да го поразпита, защото стигам до извода, че явно нещо не е разбрал от правилата им. И ще видите, че ще се успокои след това и ще им посвикне на системата.
Успех му желая и много късмет!





Виж целия пост
# 347
Здравейте! Искам да попитам какви точно документи ми трябват, за да кандидатствам за студентското финансиране на DUO с работните часове като условие?
Единственото, за което знам със сигурност са документите за доход от родителите в България за 2 години назад. В НАП отидох да питам, извадиха ми такъв документ, който обхващал информация от Декларации 1 и 6 за периода (те се подават всеки месец обикновено от счетоводителя на фирмата по месторабота). От друга страна, питах в тази тема преди време и ми казаха, че обикновени служебни бележки от работодателите на родителите също вършат работа, но аз реших за по-достоверно да си ги изкарам от НАП.
Още не съм ходила да ги легализирам, не съм сигурна дали задължително искат легализация от фирма или може и обикновен превод. Но знам, че ги приемат и с превод на английски, не е нужно да е на холандски.

Другото - предполагам някакъв документ от работодателя ви в Холандия (в която да има упоменатите въпросни 56 часа по някакъв начин)... сигурно им е стандартна бланка... може би трябва да го попитате...

Сигурно и някакъв формуляр техен се попълва, както е и при този заем за таксата ..

Може би има и други изисквания... Виждам, че никой друг не е отговорил, но ако все пак някой е наясно и има опит вече, моля да сподели...
Виж целия пост
# 348
Чакаме отговор от Тилбург.

Моята дъщеря е в Тилбург. Скъсват ги от учене, но е много доволна. По консумаризъм изкара 9 (от макс 10) и цяла седмица ходи като единствен петел в кокошарник. Laughing
Виж целия пост
# 349
Здравейте,

Искам да попитам изпращате ли колети на децата и евентуално да ми препоръчате фирма.
Със СПИДИ опитвах няколко пъти, но не съм доволна.
Виж целия пост
# 350
Здравейте,

Искам да попитам изпращате ли колети на децата и евентуално да ми препоръчате фирма.
Със СПИДИ опитвах няколко пъти, но не съм доволна.

Миналата година два пъти съм изпращала със СПИДИ- честно казано не съм имала  проблеми! Тази година обаче вече два пъти използвах нашите си БГ пощи и съм доволна. За разлика от СПИДИ работят и разнасят и в събота! Но можеш да се свържеш и с момчетата от ФБ. В зависимост от килограмите и с тях не е зле!   -
Превоз На Багаж от Холандия За България И Обратно

Виж целия пост
# 351
Ето, за да не се повтарям Simple Smile:
За доставка на багаж до Холандия - много съм доволна от Арамекс. Лятото имаха промоция с много ниски цени специално за студентски документи - 2 пъти изпращахме с тях - дипломата и други документи.
Тази седмица пращах багаж - 29кг до Утрехт ми струваше 62.40 като го взеха от вкъщи и го доставиха до общежитието - тръгна в петък - пристигна в сряда.

И още нещо, за да ви улесня - понеже се скъсах да търся подходящ кашон - купих от офиса на хамали "Моем да носим" на Симеоновско шосе - много здрави кашони 60х40х40 за 2.80лв Smiley
Виж целия пост
# 352
Аз пък да попитам кой е най-удачният вариант за пратка от Холандия до България ?
Виж целия пост
# 353
Хмм, ми да ви кажа, не са им кой знае колко скъпи пощите... Ето тук може да се изчисли цената:  https://www.postnl.nl/en/
Виж целия пост
# 354
Благодаря на magager  и ДиВа !
Виж целия пост
# 355
Моля някой запознат да ми отговори тъй като предстои кандидатстване на дъщеря ми. Каква разликата в тежестта  на дипломата от така наречените практически университети и теоретичните такива. Това, което знам със сигурност в момента е, че в практическите една година от обучението е стаж, а в теоретичните се набляга повече на теорията. Свързахме се с фирма посредник, която убеждава дъщеря ми твърдо да кандидатства в практически.
Благодаря предварително на тези които имат информация и ще ми отговорят Blue Heart
Виж целия пост
# 356
Обяснявано е напред в темата.

Разликите са доста и в доста аспекти. Изборът  зависи от това  какво иска да прави дъщеря Ви след като завърши бакалавърската степен, а дали ще иска да прави магистратура после зависи и от това какво като специалност ще следва и именно къде, в кой от двата типа университети ще го следва.
Практическите са достатъчни за доста професии , примерно туризъм, или техническа специалност някаква, до ниво среден специалист..  Обикновено практическите дават ценз бакалавър, както и теоретичните, но за разлика от последните след тях не винаги можеш да вземеш магистърска степен, в някои университети ако кадидатстваш за магистърска след като си завършил практически може да ти искат подгиотвителна година. Проосто хорариумът и ЕЦТ-тата не стигат за да продължиш за магистър.
Зависи си от специалността, разбира се. Практическите са главно по  приложни-те специалности, с много практика и подготовка за непосредствено постъпване оттам на работа по конкретната приложна специалност.

 
Виж целия пост
# 357
Фирмите посредници имат нещо като комисионни договори с определени университети и настояват, че те са най, най- и насочват кандидат-студентите натам. Ако кандидатстваш чрез посредническа фирма и избереш някой от другите университети трябва да платиш такса за кандидатстването, а ако е от "техните" е безплатно. При кандидатстването на дъщеря ми университета, който тя избра въобще не беше в списъците на посредниците и те ни убеждаваха, че няма много шанс за там, но не познаха. (Един от шотландските университети.)
По-добре изберете университет според рейтинга по конкретната специалност. Вижте тук например  https://www.topuniversities.com/subject-rankings/2017
Безпристрастните съвети на хора от групата са също за предпочитане пред съветите на посредническите фирми. Успех!
Виж целия пост
# 358
Академичните им университети много приличат на нашите - много се учи, ходи се на лекции, през сесиите - изпити. Докато приложните... според мен там е доста по-интересно. Студентите се групират на по няколко деца, правят проекти, участват в презентации, дават им буквално практически задачи от живота. Да не говорим, че в една от годините може дори и държавата да се смени и там да се учи и работи.... Изпити също си има, но някакси вече на тях са повече подготвени заради ангажираността им през семестъра. След завършването също излизаш доста по-практически подготвен да работиш... Много добре знаем всъщност колко е голяма разликата между теория и практика.
Друг обаче е въпроса вече при магистратурата. И двата вида университети имат магистратура. Разлика обаче е в таксата. При академичните университети таксата е същата като при бакалавър - около 2000 евро на година. Докато при приложните - около 10000 евро, може и повече ... Нямам никаква идея защо така е направено, при условие, че уж академичните били по-престижни. В такъв случай би трябвало да е обратното... или поне такава е моята логика. Но явно на холандците не е.
И другото дърво е, че ако си завършил блакалавър в приложен университет (така нареченото HBO), не можеш току така да се прехвърлиш магистратура в академичен. Минава се т.нар pre-master програма, която може да трае и година (т.е. още 2000 евро) и тогава вече може да се мине към магистратурата.
Единствения плюс е, че в приложните университети за магистратурата дават някакви стипендии, някои от които даже покриват такстата. А ако продължиш в същия, в който си карал бакълавърството ти правят отстъпка от нея (в унито на сина ми отстъпката е 3000 евро). Но предполагам, че за стипендии ще искат успех.... още обаче не сме стигнали до там да проучим какво и как...
А това за фирмите посредници, което се коментира - изобщо не съм съгласна. В Интеграл му предлагаха и двата вида университета, даже те настояваха синът ми да кандидатсва за академичен. Той си пожела приложен. Никога не са ни налагали мнението си. Да, имат договори с определени университети и да, ако не са от "техните" си плащаш, но в крайна сметка и те не могат да работят без нищо, нали така. Идеята на посредника е да изкарва пари от посредничество, все пак... А  единствената такса, която ние им платихме беше за легализацията на дипломата. Някакви си 20-30 лева (не помня точно, беше преди повече от година). Нищо друго.
Виж целия пост
# 359
Здравейте, има ли някой, на който детето му учи в университета в Твенте? От това което сме видяли, май е единствения, в който има комбинирана специалност компютри и бизнес или пък може да се избират предмети от другата специалност. Чета, че обучението е на проектен принцип, може би като на някои приложни /например Бреда/. Гледам и хубав, голям университетски корпус.
Но дали на практика така стоят нещата!? Как е структурирано обучението и изпитите? Подсигурено ли е общежитие в този така голям комплекс,/малко уклончива информация чета/? Има ли добра транспортна връзка до Амстердам или Айндховен? Има ли възможности за работа в района по време на обучението? Всякаква практическа информация за този университет ще ми е добре дошла!?!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия