Имали ли сте полза от срещите с психолог?

  • 14 626
  • 91
# 30
Линдичка, би ми било много интересно, ако споделиш какъв е бил проблемът при вас и какво в твоето поведение е довело до това (Разбира се, ако не смяташ, че е прекалено лично)
При моето дете проблема беше автоагресия, чувство за вина и изключително ниско самочувствие - практически се самонараняваше при всяко провинение, говореше постоянно за смърт (неговата и моята), песимизъм неприсъщ за дете , изпитваше вина за всичко, смяташе се за тъп, грозен и нищожен (и ми го казваше с доста силни думи), в постоянен конфликт с мен, викане, удряне, плачене - всеки божи ден ! Нямаше нещо, за което да не влезем в спор, който достигаше до рев и наказания.
Детето ми е израстнало в обстановка на неразбирателство между мен и родителите ми, с които живеех до скоро (аз съм родител отглеждащ сам детето си) и тази обстановка често прерастваше до доста неприятни скандали (за да не навлизам в подробости, които вече са доста лични). Основна причина за тези ситуации беше различните възгледи, които имаме относно отглеждането и възпитанието на детето ми, за което те са помогнали много и аз съм изключително благодарна, но което искаха да държат под контрол. Практически аз не бях автономна в решенията, които трябваше да се взимат за детето. То осъзнаваше, че е причината за повечето разправии между мен и родителите ми и в него се породи чувство за вина, което прогресира в нещата, които посочих по-горе.
Отделих се от от родителите си и мислех, че нещата ще се пооправят - те се оправиха частично, но основните проблеми и начин на поведение остана и аз започнах да се замислям дали да не потърся помощ. Препоръчаха ми детски психолог. Отидох първо сама - говорих първоначално само за мен, после описах състоянието на детето и въпросите, които засегнахме бяха далеч извън ситуацията, която аз описах и мислех, че е основна причина за поведението на сина ми.
Несъмнено това е една от причините, но има и още. Това, че детето расте без мъжко присъствие, това, че аз прекарвам 24/7 с него и си въобразявам , че физическото присъствие е достатъчно, но не му обръщам нужното внимание, не си играя с него, нямам търпението да го изслушам, възпитавам го в дисциплина дори когато той е дисциплиниран, но е в обкръжение с други деца, които биха му повлияли аз превантивно се карам и на него, правя му забележки, опитвам се да го вкарам в моя стереотип на мислене (аз съм доста силна натура и трудно приемам чуждо мнение за вярно) и т.н и т.н
Та психоложката ми зададе 10тина неща, които да правя между които: да си играя всеки божи ден с него, да го изслушвам преди да кажа не, да му обясня причината поради която не съм съгласна с него и да се аргументирам за това защо не трябва да направи нещо, да се интересувам от това какво мисли, какво го притеснява, да му вдъхвам усещането, че се гордея с него, да го поощрявам , да го слагам да си ляга рано, да му огранича смарт устройствата, да го храня правилно и още и още. Елементарни неща, но събрани накуп като задачи, които трябва да се случат до септември не е чак толкова просто. И най-вече психоложката ме погледна и ми каза - не си мисли, че същата автоагресия не е присъща и за теб самата...коригирай първо теб самата за да помогнеш на детето си....И какво като имам панически атаки, те са си от стрес...Да ама не. Почнах да пия цветя на бах и серотонин. Атаките намаляха драстично. Започнах преди всичко да работя върху себе си и психоложката се оказа права.
После заведох него -  слава богу той нямаше клинични показатели за по-сериозни травми, но трябваше да работим много - ежедневно и заедно, аз помогнах на него и той помогна на мен...преоткрих детето и себе си!
Нещата, които ми бяха казани аз знаех много добре на теория и реално можех да стигна до тях и сама.
Отказвах обаче да призная, че и аз имам доста от проблемите, които сочех като проблем при него и в момента в който го осъзнах и поисках да се променя аз самата, нещата полека лека се нормализираха. Сега имам едно прекрасно усмихнато момче, което се радва на живота и се смее, ежедневно ми казва колко много ме обича и колко му е приятно да прекарва времето си с мен....аз съм благодарна за това на психоложката, която посочи точната причина за мойте и неговите проблеми.
Виж целия пост
# 31
Линдичка, всичко разказано звучи супер сериозно. И като проблем, и като решение. Честно казано, от първия ти пост останах с впечатление, че се касае за нещо много по-повърхностно и лесни. Виждам, че си от София, може ли координати?
Виж целия пост
# 32
Линдичка, всичко разказано звучи супер сериозно. И като проблем, и като решение. Честно казано, от първия ти пост останах с впечатление, че се касае за нещо много по-повърхностно и лесни. Виждам, че си от София, може ли координати?

О да - някак не върви да си разкажа всичко ей така, но ме попита и затова навлязох в подробностите.
Психоложката е детска - не вярвам да приема възрастни самостоятелно но ще ти пратя на лично
Виж целия пост
# 33
Благодаря, получих съобщението Simple Smile И благодаря, че разказа. Иначе и аз съм дете на родителите ми Joy Ще й се обадя да я питам дали работи с пораснали деца Grinning
Виж целия пост
# 34
Здравейте,баща съм на 17 годишна тийнейджърка,и имам следния проблем.Преди 2 години рязко започна да качва килограми,после уж се осъзна,и в последствие от диети рязко ги свали.За съжаление през този период се е нарушил хормоналния баланс,спря и цикъла,започна да се изморява бързо,стана раздразнителна,и т.н.
Понеже живее при мен,а аз да си призная късно забелязах признаците,чак след 3 месеца от спиране на цикъла се усетих.И се започна сагата.Света марина във Варна-един път на месец-хормонални изследвания,психолози,психиатри-тук е момента да кажа колко съм доволен от компетентността на лекарите там-цял ден по кабинети,консултации,епикризи,какво ли не.Вчера след поредния контролен преглед бях шокиран.Детето ми е с правилна функция вече на жлези,хормони,месечен цикъл,това е добре.Но психиатърката,с която се консултираме ясно ми даде да разбера че детето трябва да остане в отделението и,за да може да се пребори с това да не изпада от една крайност в друга,ерго бързо отслабване с драстични диети,и после неконтролируемо епизодично тъпчене на всевъзможна храна от хладилника,оставен без надзор/работя вечер/.Не искам дъщеря ми да лежи в болница,натъпкана с антидепресанти/ясно казано от лекарката/,но не искам да страда.Моля за съвети и помощ ,всичко е добре дошло за нас.Благодаря !
Виж целия пост
# 35
Моят лекар е и психиатър, и психотерапевт. Основно го посещавам в поликлиниката, за да ми изписва лекарства, но два-три пъти съм ходила в частния кабинет, където е психотерапевт. Огромна помощ ми е оказвал. Единият път имах страх от излизане и от хора, оправи ме само с един сеанс. Но ми даде много над какво да размишлявам. Следващите две посещения също бяха еднократни, но с много насоки над какво да работя. И пак дебело подчертавам - психотерапевт. Психолозите не вършат работа.
Виж целия пост
# 36
Психотерапевтите са психолози със специалност психотерапия.
Виж целия пост
# 37
Само не разбрах лекарства за какво са изписвани. Аз винаги имам едно наум към хаповете, капките на Бах въобще няма да ги коментирам Sad
Виж целия пост
# 38
Към мен ли е въпроса? Имам биполярно разстройство. Няма как да функционирам, без да пия лекарства.
Виж целия пост
# 39
Това е друго. Защото за проблемите, за които сподели преди това, няма нужда от лекарства Peace
Виж целия пост
# 40
Ох, щото не съм обяснила като хората. Лекарствата изобщо не трябваше да ги споменавам. Да, страхът от излизане преодолях с терапевтични насоки и техники, което няма връзка с основното ми заболяване.
Виж целия пост
# 41
На мен не ми е ясно следното:
Психиатър - учи медицина, тоест лекар е.
Психолог - учи психология 5 години.
Психотерапевт - той какво учи. newsm78

Наскоро разбрах, че за да станеш логопед, е достатъчно да учиш една година над образованието ти, което е съвсем друго, и хоп - специалист логопед си вече  Shocked Че какъв специалист ще си, като си взел материала за 1 година?? #Crazy
Виж целия пост
# 42
Психолозите учат 4 години бакалавър, после може да запишат магистратура Клинична психология и  там  учат за психотерапевти. Психиатрите които искат да правят терапия, мисля че също учат психология и после психотерапия.
Виж целия пост
# 43
Благодаря. По мое време се учеше 5 години за психология, даже исках да записвам успоредно втора специалност Психология, че ми беше интересно, но нямаше достатъчно кандидати и не откриха втора специалност.

За психиатрите не съм сигурна - те са си лекари, завършват медицина, ерго могат да лекуват и без допълнителна специалност Rolling Eyes
Виж целия пост
# 44
Могат, но с лекарства, консултирането си е отделна наука...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия