Бременност и съкращения

  • 2 981
  • 16
Може да е обсъждано вече и се извинявам ако е така... но инам нужда от малко помощ

В службата предстоят съкращения и вероятно отпадане на отдела, в който работя. Имам ли някаква защита от закона при положение, че съм бременна - не съм излезнала в болнични? Съкращенията се очакват преди 45 дневния болничен преди термина.
Не съм подала писмено уведомление, че съм бременна на работодателя.

И какво трябва да направя за да се измъкна от ситуацията - ако сега излезна в болничен до раждането и след това директно в майчинство?!!? newsm78
Виж целия пост
# 1
Щом си бремена нямат право да те съкратят,поне така знам,но незнам защо не си казала,че си бремена?И мисля,че не трябва да излизаш в болничен заради това newsm78,дано малко да съм помогнала и нека други мами да изкажат мнението си Peace
Виж целия пост
# 2
Бременните и майките с дете до 3 г са защитени и не могат да бъдат уволнявани поради намелние обема на работа без изришно разрешение от инспекцията по труда.
Виж целия пост
# 3
При всички случаи, за да се ползваш от защита трябва писмено да уведомиш работодателя за бременността.
Виж целия пост
# 4
При всички случаи, за да се ползваш от защита трябва писмено да уведомиш работодателя за бременността.
Да така е и дано да си на безсрочен трудов договор и аз  бях в подобна ситуация и ми тракаха зъбите понеже бях и в изпитателен пероид,но за щастие всичко се размина. #Crazy
Успех и кажи по-добре за бременноста си. Hug
Виж целия пост
# 5
Ето какво казва Кодексът на труда:
"Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17.12.1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;"

..........
"(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12 , както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6 . В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда."
Този цитиран член 328 пише, че е отменен, а член 330 е за осъдените лица.
Дано ти помогнах, ако умееш да разчи9таш закони. При всички случаи за да ползваш такава защита, трябва да си на постоянен трудов договор и да си уведомила писмено работодателя за бременността си.

Виж целия пост
# 6
Всъщност аз уведомих директора още в 8-ма седмица, но не писмено. До колкото съм срещала из дискусиите тук, писменото известие се прави в седем дневен срок от установяването на бременността. Сега ако го направя няма ли да е късно?
Виж целия пост
# 7
Консултирай се с адвокат, и ако трябва излез в болнични  Peace
Виж целия пост
# 8
... и да си уведомила писмено работодателя за бременността си.

Защо писмено? Аз ги уведомих устно, но все пак ги питах трябва ли да го направя и писмено. Отговорът беше, че няма нужда, а главната счетоводителка ми обясни, че щом имам издаден болничен лист, в който пише, че съм бременна, това е достатъчно доказателство.
Наистина ли е така или не мога да се смятам за защитена от закона?  newsm78
Виж целия пост
# 9
Всъщност наистина ако работодателя е що годе свястен човек дори и да кажеш как стоят нещата а не го уведомяваш писмено трябва да се разминат нещата. Naughty
Виж целия пост
# 10
Мисля, че си под закрила на закона, но знае ли се в тази тъпа държава. Попитай някой адвокат или печен счетоводител.
Виж целия пост
# 11
Ами той директора си ни е точен, но на всички ни се пече .......
Още повече службата е държавна и централното управление е в София..
Изобщо тук никой не мога да питам за нищо, защото всеки е зает със съдбата на собственото си работни място Simple Smile
Аз се надявах някои от мамите-счетоводителки или по-вещи в трудовото право да ме осветлят по въпроса
Виж целия пост
# 12
Бременните и майките с деца до 3 години са под закрилата на КТ и работодателят ти няма право да те съкрати или уволни в случая, за който говориш.Трябва до го уведомиш обаче за бременността ти, за да може той да е наясно със ситуацията и да ти потърси друга подходяща длъжност в друг отдел.
Може да напуснеш работа по време на бременността си и в последващите 3 години само по твое желание или с изричното мнение и припоръка на Инспекцията по труда.
Виж целия пост
# 13
Бях в подобна ситуация и си реших проблема с един болничен! Можеш да си вземеш такъв от гинеколога за 2-3дни, като целта е само на него да пише, че причината е бременността ти! Така ще си абсолютно спокойна и защитена! Дори и да има съкращения на длъжността ти, те ще са задължени да те назначат на друга длъжност или да оставят твоята позиция, като няма да ти намират заместник по майчинство!
Виж целия пост
# 14
Assita, това май е много хитро... Simple Smile
В четвъртък съм на лекар и ще го помоля за болничен. Дори да не е истинско решение, поне е опит Simple Smile
... ама наистина много хитро Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия