агитация за секцио

  • 6 608
  • 127
Вчера бяхме с мъжа ми при доктора , който ще ми води раждането и той много ни агитираше за  планово секцио. Верно , че бебето е бече 3 кила,поне така каза и главата в диаметър е 9,3 см., но все пак ми беше интересно защо толкова настървено ни тласкаше към това решение. Аз да си призная нямам нищо против и неговите аргументи ми се сториха разумни
1. за дедето е най- не стесиращо
2. за мен от една страна също ,защото много от ражданията нормално завършват със спешно секцио
3.имах преди време проблеми с пикочния мехур ,а при нормално раждане се притискат доста вътрешности и има риск и за смъкване на органи и др. гадости
все пак ми е интересно дали има разлика в цената на мен ми е казал,че да го ангажирам ще ми струва 650 лв. ще раждам в Света София.Дали заради това ни насочва към секциото или има друга причина?????Ние забравихме да питаме дали планово секцио ще е по скапо или цената е една и съща. newsm78
Виж целия пост
# 1
Родих секцио преди 20 дена. Така и не бях убедена, че толкова ми се налага. През цялата бременност и до сега съм убедена, че трябваше да родя нормално с епидурална упойка. Моите впечатления са, че в Св. София масово правят секцио, а нормалните раждания са без епидурална. Май само определени доктори я употребяват.

Мен ако питаш, послушай вътрешния си глас и направи така както смяташ, че е най- подходящо за теб. Аз определено съжалявам за секциото и на мен ми казаха, че бебето е над 3 кг, а то се роди 2950 малко, слабо и нямащо сила да засуче. Сега се мъчим с изцедена кърма и биберон. Убедена съм, че ако си я бях доносила още 10 дена ситуацията щеше да е различна.
Виж целия пост
# 2
Има много за и против. Аз не съм съгласна, че секциото е най- не стресиращия вариант (въпреки, че и аз така родих и нямам забележки). Пусни една търсачка и ще видиш колко теми има за секциото. Много добре обмисли за начина на раждане, ако трябва направи консултация и с друг лекар, защото секциото все пак си е коремна операция.
Пожелавам ти здраво и красиво бебче с едно леко и бързо раждане (каквото и да е то)   bouquet
Виж целия пост
# 3
Аз също съм за нормално с епидурална! Така ще си спестиш болката а въстановяването е къде къде по-бързо.
Виж целия пост
# 4
Аз също съм за нормално с епидурална! Така ще си спестиш болката а въстановяването е къде къде по-бързо.
Тук не съм много съгласна с теб, защото има много случаи, в които раждалите със секцио се възстановяват много по- бързо от нормално раждалите. Всичко си зависи от организма на човек.
П. П. На мен също много ми се искаше да родя нормално, но уви не стана.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 5
Аз родих нормално , без епидурална и въпреки малката епизиотомия 2 часа след раждането фучах из коридорите. Много от лекарите искаха да раждам секцио и дори в деня, в който родих искаха да ме вкарат в операционната. Имам силно късогледство, тесен таз, а контракциите ми бяха нерегулярни и тоновете на бебето падаха. А родих много леко за няма 4 часа. Посъветвай се и с друг лекар и решете какви са рисковете на нормалното раждане и на секциото. Едно травматично нормално раждане е по-лош вариант от операцията, както и не е нужно да те режат само за удобство на лекаря  Peace.
Виж целия пост
# 6
Аз родих планово секцио, но моят син бе 4400 гр и бе седалищно-крачно, така че нямаше и как да го родя нормално. Друга тема е и високият ми диоптър...Така че според мен 3-килограмово бебе не е голямо бебе и не виждам причина - поне ти не си написала, за да не родиш нормално. Да, много лекари казват, че секциото е по-щадящо за бебето, но рисковете от операцията също ги има. Лично аз, ако имах правото да избирам, бих родила нормално. Каквото и да решиш ти пожелавам успех и здраво бебе!
Виж целия пост
# 7
съветвам те щом нямаш показания за секцио да родиш,когато ти доиде времето  bouquet
Виж целия пост
# 8
Май най-добре е да се консултираш с още 1 лекар, щом имаш и най-малко съмнение
Виж целия пост
# 9
Определено има разлика в цената.Раждането със секцио е по-скъпо.Но съвета ми е да се консултираш с друг специалист за начина на раждане.Щом имаш и здравословни проблеми може би има резон в думите на доктора.Аз родих нормално преди 11 дни и раждането ми беше много трудно.И аз като теб имам здравословни проблеми-асма и съм алергична към почти всички упойки,които се използват при секцио.Затова избрахме нормално раждане,но ако беше възможно и бях родила секцио щях да си спестя куп неприятности.Така че съвета ми е не се доверявай само на един лекар,бил и той лекаря който ще те изражда.Чуй друго мнение.
Виж целия пост
# 10
съветвам те щом нямаш показания за секцио да родиш,когато ти доиде времето  bouquet

Подкрепям! Секциото е операция все пак! Но какво и да решиш, нека да мине гладко и да се възстановиш бързо покрай сладкия бебок!
Виж целия пост
# 11
Родих нормално с епидурална и два часа след това се разхождах. На следващият ден ме изписаха и сама се грижих за детето. Нямам смъквания или каквито и да било проблеми. Аз лично не бих избрала секцио, а и тук не се прави по желание освен ако няма медицински основания за това.
Ти естествено най-добре си знаеш какво искаш Grinning. Успешно раждане и сладко бебче ти желая Hug
Виж целия пост
# 12
Това са си типични приоми на българските лекари. И мен така ме убеждаваха, колко ми е едро бебето, колко му е голям диаметъра на главата, бил 10.1 см 37-ма седмица, колко ми е тесен тазът и т.н. Направиха секциото 13 дни преди термина, беба се роди 2750 гр, 48 см, с нормална за ръста глава, чийто диаметър далеч не беше над 10 см  #Cussing out . И понеже секциото беше направено прекалено рано, първия ден беба спря да диша, наложи се да я обдишват, беше в кувьоз няколко дни, 10 дни на антибиотик, с пневмония, инфекция, с която са я заразили в болницата, и с анемия, заради което й преливаха кръв. Всичко това - след напълно нормална бременност и единствено заради прекалено рано направено секцио  #2gunfire !!! Пиша това за пореден път (с риск вече да досадя на някои майчета), защото нашият случай не е изключение, в Неонатлогията на Педиатрията към МА масово имаше такива случаи.
Това първо. Второ, НЕ е вярно, че естественото раждане е по-стресиращо и натоварващо за бебето и майката. Не едно и две проучвания, направени в Западна Европа и Северна Америка доказват точно обратното. Последно четох, че рисковете от усложнения при секцио са 3 пъти по-високи, отколкото при естествено раждане! И някои майчета-акушерки тук бяха споделяли, че и в техните български учебници по акушерство пише, че секциото е тежка коремна операция, носи повече рискове и възстановяването след секцио е по-продължително и болезнено (това и аз го потвърждавам от моят опит).
И трето, за да не съм голословна, ето и малко статистика:
Сравнение между Цезаревото сечение и естественото раждане
Преглед на повече от 300 проучвания показва, че Цезаревото сечение повишава риска от инфекции, болка, ре-хоспиталозация и проблеми с кърменето при майката, и повишава вероятността от сериозни проблеми при майката и бебетата при следващи бременности, вкл. безплодие, проблеми с плацентата и смърт на зародиша.

Ню Йорк, 14 юли 2004 г. - Според Асоциация Център за Майчинство (Maternity center association – MCA), при жените, родили с Цезарево сечение, съществува значително по-висок риск от инфекции, ре-хоспитализация и разочарование от раждането, отколкото при естествено родилите. МСА, най-старата организация, защитаваща майките и бебетата, основава твърденията си върху преглед на повече от 300 от най-добрите проучвания върху начините на раждане. Проучванията установили също, че бебетата, родени с Цезарево сечение, са кърмени много по-рядко и са изложени на много по-висок риск от дихателни проблеми и астма през детството си и дори в зряла възраст, отколкото естествено родените. Освен това, има значителен риск за майката и бебетата през следващи бременности, вкл. проблеми с плацентата, извънматочна бременност, смърт на зародиша и безплодие.
“Отделните проучвания и доклади в медиите са фокусирани върху малък брой възможни ефекти от секциото в сравнението му с естественото раждане и дават непълна и подвеждаща информация за пълния набор от рискове и предимства, които засягат жените”, казва Морийн Кори, изпълнителен директор на МСА. “Ние предприехме по-обстоен преглед на проучванията с цел да определим истинските рискове, свързани с Цезаревото цечение, за да сме сигурни, че жените разполагат с най-пълната информация, за да могат да вземат решение въз основа на нея.”
Например, жените, родили с Цезарево сечение, са изложени на по-висок риск в сравнение с естествено родилите, от:
- Безплодие: жените, родили секцио, са изложени на много висок риск от безплодие (1 до 10 от всеки 10 жени, родили секцио, страда от безплодие), в сравнение с родилите естествено. При следващи бременности, зародишът и плацентата може да не функционират нормално в матката, тъй като тя има вече белег от операцията, както биха функционирали в матка без белег. Рискът от безплодие нараства пропорционално на броя Цезарови сечения.
- Инфекции: Жените, родили с Цезарево сечение, са изложени на висок риск (1 до 9 майки от всеки 100, родили секцио) от инфекции на раната, по-вероятно е и възникването на инфекция на матката.
- Болка: Жените, родили секцио, са изложени на висок риск от болки след раждането (1 до 10 от всеки 10 майки), и е по-вероятно да имат нужда от болкоуспокояващи.
- Разочарование от раждането: Жените, родили секцио, са изложени на висок риск (1 до 9 от всеки 100 майки) и на много висок риск (1 до 10 от всеки 10 майки) от разочарования от раждането. При тях е по-голяма вероятността да бъдат сами по време на раждането, както и да чувстват, че не контролират процеса на “раждане”.
- Психологическа травма: При жените, преживели непланирано Цезарево сечение(по спешност), съществува много висок риск (1 до 10 на всеки 100 майки) за поява на симптоми за психологическа травма (като страх и гняв), дори до покриване на критериите за пост-травматичен стресов шок.
Проучванията показват, че при Цезарево сечение съществуват рискове за новороденото, както и за бъдещите бебета:
- Хирургическо порязване: Вероятността за инцидентно порязване (обикновено минимално) на бебето при Цезарево сечение е висока (1 до 9 от всеки 100 бебета, родени чрез Цезарево сечение.
- Дихателни проблеми: Вероятността, бебе, родено чрез Цезарево сечение, да има дихателни проблеми, е висока (1 до 9 от всеки 100 бебета) до умерена (1 до 9 от всеки 1000 бебета).
- Трудности при кърмене: Вероятността бебето да има проблеми с кърменето или изобщо да не бъде кърмено, е висока (1 до 9 от всеки 100 бебета) до много висока (1 до 10 от всеки 10 бебета).
- Астма: Вероятността човек, роден чрез Цезарево сечение, да страда от астма като дете и в зряла възраст е много висока (1 до 10 от всеки 10 бебета).
- Ефект на секциото върху бъдещите бебета: Плацента, развиваща се в матка с един или повече белези, няма да изпълнява функциите си толкова добре по отношение осигуряването на кислород и хранителни вещества на развиващото се бебе, в сравнение с плацента, развиваща се в матка без белег от разрез. При бебето може да се развият животозастрашаващи проблеми. Вероятността за появата на такива проблеми нараства прпорционално на броя на Цезаровите сечения.

В цял свят се наблюдава главоломно увеличение на броя на Цезаровите сечения, като се смята, че Цезаревото сечение е безопасно, а естественото раждане може да бъде опасно. Смята се, че така жените ще бъдат предпазени от съществени наранявания на влагалището и пелвиса. В САЩ, например, през 1970 год. 5.5% от ражданията са били чрез Цезарево сечение, сравнено с 26.1% през 2002 год.
“Цезаревото сечение е основен елемент от грижата за родилката и бебето в ограничен брой спешни случаи. В много други случаи, рисковете за майката и бебето могат многократно да превъзхождат ползите от секциото. Подвеждащо е, секциотот да бъде наричано “безопасна” процедура. То винаги носи рисковете на всяка голяма абдоминална операция, и употребата му за всякакви случаи може да доведе до сериозни – и напълно предотвратими – усложнения за майката и бебето”, - казва Кори.

Затова секциото е животоспасяваща операция, която е редно да е прилага само в случай, че няма начин бебето да се роди естествено, или когато животът на майката и/или бебето е застрашен!
Виж целия пост
# 13
Родих секцио и причината беше,че бебка не се смъкна на долу.Водите ми изтекоха,а тя все още си стоеше точно под "лъжичката" ми и с дупето на долу.С моята лекарка планирахме нормално седалищно раждане,но така и не стана.При това положение при което и се явих в болницата посред нощ,тя се почуди какво да правим.Посъветва се с други лекари,събуди и доцента на отделението посред нощ и взеха решение да ме срежат.При мен имаше основателна причина,а след като ме резнаха видяха че пъпната връв се е омотала 2 пъти около врътлето на бебка и затова не е можела да слезе на долу.
mama_p разбирам че си против секциото и то с право,но не мисля че за една бъдеща родилка тази информация ще и се отрази добре  Naughty
Виж целия пост
# 14
Единствената индикацяа която аз виждам е проблема ти с пикучния мехур.
Консултирай се с друг или други лекари преди да вземеш окончателното си решение Peace
Разлика в цената има! Секциото е по - скъпо. А и по - лесно за лекаря. Ако се е ангажирал с теб секциото ще му отнеме само час, а нормалното доста повече Mr. Green

Аз родих два пъти секцио. Втория път нямах избор, но за първото секцио и до ден днешен си мисля че си беше презастраховане на доктора.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия