Все се ровя за рецепти и все намирам такива, които са мазни, тежки, калорични... А със сигурност има начин да се сготви нещо ако не леко и вкусно, то поне екзотично и нестандартно.
Аз не съм с голям стаж в готварския бранш. Готвя и в 90% от случаите нямам издънки. Обаче пък държа на здравето и фигурата си, а също и на здравето на мъжа ми.
Вярно, че има тема за здравословни рецепти, но там няма особено обновяване, а и повечето рецепти някак не виждам как ще ги преглътна...
ТА по-конкретно по темата - да дам принос и аз.
РИзото със зеленчуци.
Продукти: 1 ч.ч. басматски ориз (може и обикновен или кафяв, но басматския е по-вкусен), 1 пакет микс 4 сезона на Бондюел, пилешки бульон, 1 с.л. зехтин, щипка шафран, кашкавал или пармезан.
В 3 чаши вряща вода изсипвам ориза, добавям зехтина, бульона, шафрана, замразените зеленчуци. Ври до готовност на ориза. Сервира се горещо, поръсено с кашкавал или пармезан.

Към ризотото върви прилично телешко със сос дижон:
700-1000 г телешко (най-добре филе, но става и с крехък бут) нарязано на фелее по 1,5 см, 1 с.л. дижонска горчица, 1с.л. соев сос, половин пакет суха гъбена супа, черен пипер на зърна, дафинов лист, 1 с.л. зехтин.
Телешкото се нарежда на дъното на тенджера, добавят се останалите продукти без гъбената супа. Долива се вода да покрие месото и се вари 1,5 часа на тих огън. В тенджера под налягане 30-тина минути са достатъчни. След това се добавя гъбената супа, предварително разтворена в 1 ч.ч. вода. Ври още 3-5 мин., като се бърка , защото супата е с брашно и сгъстява соса.

Филе с гъби пачи крак
Свинско или телешко филе на филийки от 1,5 см, 2 шепи гъби пачи крак, 1 ч.ч. бяло вино, черен пипер на зърна, сол на вкус, 1 с.л. брашно,1 малка глава лук на много ситно, 1 с.л. зехтин.
Запържвам лука в зехтина, добавям месото и останалите продукти без гъбите и брашното. Заливам с вода да покрие месото. Ври 20-30 мин. След това добавям цели гъби, ври още 10-тина минути. Накрая сгъстявам соса с брашното, разтворено в малко вода. Ври 3-5 мин. ГАрнитура - ориз с къри. 

По-натам ще напиша и други рецепти, но се уморих...
Виж целия пост