вода и жълтеница

  • 897
  • 1
--------------------------------------------------------------------------------

Здравейте д-р Слънчева! Копирам си въпроса от кърмаческия подфорум, защото там не ми отговориха.
Моето бебче все още е с физиологична жълтеница и от родилния дом ми препоръчаха оводняване с глюкоза 5 %, поне по 100 мл. на денонощие. Притеснява ме, че с това наливане с вода от биберон, бебо може да загуби сукателния си рефлекс. Възможно ли е това да се случи? По принцип смятах да сме на изключително кърмене първите месеци и да давам вода по една-две глътки след хранене за промиване на устичката. Дори мислех да го правя с лъжичка.Мотивите ми бяха да не се отбие с този биберон. Според вас необходима ли е толкова вода за да премине жълтеницата.Утре сме на първата консултация и ще питам , но ме притеснява, че ще ми дадат уклончив отговор. Може ли тази глюкоза да се замени с преварена вода със захар или готовата мода на Хип? Благодаря Ви!
Виж целия пост
# 1
Здравейте! По обилното оводняване при децата с жълтеница се препоръчва по три причини- да не спадат на тегло и да не се конентрира кръвта, като по този начин се засилва хемолизата на еритроцитите и оттам и жълтеницата. Второта причина е, че при оводняването се отделя повече урина и оттам организма се чисти от жълтеницата и третата причина е, че глюкозата подпомага функцията на черния дроб при обработката на билирубина.
При даването на водичка от биберон няма опасност от отбиване. Подобни твърдения са абсолютна крайност. По принцип се препоръчва при децата на кърма да се избягва даването на водичка, но това също е крайност- някои деца искат да приемат повече вода, тя им е необходима и всичко е доста индивидуално.
Ще постигнете 3-5% захарност като към преваранета вода прибавите 1 каф. л. захар. Захарта всъшност е глюкоза.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия