Как да науча детето да дъвче?

  • 3 480
  • 18
Здравейте!
Дъщеря ми е на 1г. и 4 мес. и все още яде само пасирана храна. От всяко парченце в лъжицата се задавя и повръща. Също така не проявява никакво желание да хрупа бисквити.
Наесен, живот и здраве, ще тръгва на ясла. Иска ми се дотогава да я науча да дъвче по-твърда храна, а не да чакам там да я научат.
Вие как успяхте?
Виж целия пост
# 1
Синът ми е на 1г. и 1м. и сме в същото положение.На всичкото отгоре от утре тръгва но ясла.Предупредила съм там че до момента се е хранил само с пасирана храна и ще трябва да му пасират.Директорката каза че нямало да има проблем.Аз съм много притеснена от това повръщане.
Виж целия пост
# 2
Какво трябва да означава "да го науча" newsm78. Сам ще си започне да дъвчи Shocked, ти просто му предлагай такава храна от време на време. Странни въпроси, странни.
Виж целия пост
# 3
Сигурно ти звучи странно,защото нямаш такъв проблем Simple Smile Разговарях с една майка, която е научила детето си по начин, показан от логопед: слага се малко парченце банан отстрани на венеца /на мястото на бъдещите кътници/. Но моята дъщеричка не дава да й пъхна нищо в устата, а и сама не иска да опита!
Виж целия пост
# 4
Постепенно ще свикне детето - на тази възраст и аз пасирах и давах готови пюрета, които са още по-фино смлени. Започни да пасираш по-едро, но давай на по-малки хапки, за да не се задавя. Детето е още доста малко.
Виж целия пост
# 5
Може би е трябвало от малко по-рано да почнеш да му предлагаш  по - твърда храна. Дъщеря ми не е имала проблеми, защото още от шест месечна започна да яде супа с малко по-едри парченца в нея. Никога не съм нищо и пасирвала.
При тебе нещата вече така са се получили и затова ще трябва да си по настоятелна. Иска, не иска ти му предлагай и така лека полека ще се научи. Само не се отказвай, защото знам за случаи на деца, на които до доста голяма възраст им е пасирвано всичко.

Има случаи, когато самото дете няма дъвкателен рефлекс, но във вашия случай ме съмнява да се касае за това.
Виж целия пост
# 6
Благодаря!
Виж целия пост
# 7
Ето ти една тема, в която можеш виртуално да се консултираш с логопед (за хранителната терапия).
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=55157.0

Синът ми имаше подобен проблем, голяма мъка беше ииии ...  не се научи от само себе си. Разликата беше, че поне хрупаше бисквити и солети...
Първото, което се научи да "хрупа" сам беше Зрънчо, вреден, не вреден, поне помогна, после минахме на солети. Зрънчото се разтапя почти веднага в устата и няма опасност да се задави, но пък се учат да отхапват. Вие може да пробвате с бебешки бисквити, те също се разтапят, синът ми не ги искаше, но той не си и пада много, много по сладкото.
За пасираната храна, пробвай постепенно да я правиш по-грубо пасирана, да има ситни парченца, като може да компенсираш да е по-водниста, така няма да засяда в гърлото. Като се понаучи, спри да пасираш и намачквай с вилица например и т.н.
Когато храниш детенцето изливай лъжицата ту на левия, ту на десния венец, така се стимулира дъвкателния рефлекс. Малко е трудно в началото, но си е въпрос на навик. Имаше и други хитринки, но не се сещам в момента. Питай в тази тема и ще ти дадат адекватни съвети. Успех.
Виж целия пост
# 8
Зъбките му изникнаха много рано.  Никога не съм му пасирала храната. В началото само я понамачквах малко с вилицата. И въпреки всичко не дъвчеше както трябва. Често повръщаше - до голям 1,5 - 2 год.
Веднъж на 1,5 год. повърна цяла купичка грах и за мой УЖАС не беше сдъвкал нито едно грахче. Всички си бяха цели - целинички - като преди да ги изяде.
Незнам как се научи да дъвче. Може би когато съм започнала да му давам по-твърда храна - месо, плодове, зеленчуци.
Виж целия пост
# 9
Явно наистина аз съм в грешка..... еееее човек се учи до като е жив.  bouquet
Виж целия пост
# 10
Моето дете не може да дъвче, но пък яде като шампион. Дори и да е едро парче, гълта директно  Grinning Досега никога не е повърнала, да чукна на дърво. Дъвкателният процес е естествен, ще започне да дъвче с времето и от самосебе си.
Виж целия пост
# 11
Освен да й хванеш долната челюст
и да я мърдаш нагоре- надолу,
не виждам друг начин...  Thinking
Майтапа настрана, ама не мисля, че това е нещо,
на което сме способни да научим децата си-
само си идва времето...  Wink
Виж целия пост
# 12
Дъвчи му го ти и му го давай в устата.
Като птичките. Едва ли ще се усети.

Добре, ами що продължаваш да пасираш?
Аз мажа филия, режа я на кубчета, слагам
в чиния и човекът сам си се обслужва. Това
откъм единайстия месец. В началото хич не
дъвчеше, ама си се научи. Давам му сам да
си яде грах, картофи, кашкавал, сирене,
каквото там има за хващане с пръсти. Отскоро
прояви интерес и към лъжицата, не го спирам.
Дай му шанс на детето да види как се дъвче!!!
Виж целия пост
# 13
Моята дъщеря беше с рефлукс и изключително трудно се научи да яде непасирана храна. Освен, че беше злояда, всяко даване на храна с парченца водеше до повръщане и категорично отказване на храна. И понеже гастроентеролога ми каза, че ако храната е мъка за детето пътя към злоядието е открит, просто й давах пасирано поне до 2 години и нещо. Всички ме плюеха като чеуха как й пасирам храната, но никой не знаеше каква трагедия е нахранването на малката! И колко е често повръщането и лягането гладна.....Докато педиатърката каза, че дърпа назад с теглото, стомаха наистина й е чувствителен и да давам както й харесва храната! Междувременно към година и половина сама прояви интерес към бисквити и солети - започна да си иска, до тогава ги гледаше умно и ми ги даваше на мен. Но просто не искаше ако има манджа да й се мотат парченца непасирано. И изведън за броени дни около може би 2 години и половина категорично отказа пасираната храна и взе да се храни с нормална такава! Ей такива са децата.....никога не знаеш какво ще решат!
Виж целия пост
# 14
Пасирах храната до 1 год и 8-9 месеца точно по причина, че не искаше да дъвчи. Ако имаше и най-малкото парченце в храната - плюе и отказва да яде. Не съм се опитвала да я уча как да дъвче или нещо подобно. Да познаваш човек, който не може да дъвчи...? Защото аз не се сещам за такъв, а познавам много хора. Просто ще му дойде времете и ще започне. А за твое успокоение - вече са ти дали линк към темата за консултации с логопед, питай там. 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия