Незабравимите учители

  • 6 974
  • 24

Аз винаги съм си мечтала за учител, който ще ме научи на нещо и ще ме разбира. Сегашните деца мислят по друг начин. / за интересуващите се : http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-05-24&article=189961

 Върнах се в ученическите си години и си спомних за една учителка, която винаги ще бъде свързана с много мили спомени: г-жа  Мария Иванова / леле, сигурно е била на моите сегашни години/ , учителка по български език и литература в 6-то в София. Даваше ни да пишем много съчинения и си спомням, че се бях отдала на разказчета, в които главни герои бяха моите съученици. Толкова много сме се смяли, докато не получих забрана да се насоча към друг стил. В нейните часове мечтаех да стана журналистка. Мечти, които попари учителката ми по литература от 22-ро.

Няма да забравя и Колев, по физическо, от 6-то. Колко само го мразех,защото все ме караше да бъда ала Стефка Костадинова и ми остави 2 един срок, което доведе до факта, че си извадих фалшива медицинска бележка, че не мога да играя физическо, заради нарушение на вестибулаторният апарат. Embarassed

И, разбира се, г-жа Денева, 6-то ,по  музика. Която с пръстена си удряше момчетата по главата, като не слушат. Организираше масово празненства по Нова Година и си прибираше част от луканките / ама ние не сърдехме, стига да има 6-ци след това/ и всяка седмица ме караше да чета пред целия клас една дебела, жълта книга, пълна с опери и тяхното съдържание. Съучениците ми масово се прозяваха.

А вашите незабравими учители?
 
Няма да забравя 
Виж целия пост
# 1
Строгите учители като че ли бяха най-читави.
Всичките ги помня. И те мене.
Виж целия пост
# 2
Няколко са, но на първо четене веднага се сещам за класния ми от МГ-то в Добрич -
Велико Митев, невероятен образ, преподаваше математика.
Отдавна е пенсионер, миналата година се видяхме на срещата, да е жив и здрав още дълги години  Peace.
Виж целия пост
# 3
Да,имам такива у4ители пред които се прекланям за хъса с който работеха и колко много ми дадоха. Hug
У4ителката ми по литература и български,страхотен 4овек,безценен педагог.Наскоро издаде книга.Подари ми един екземпляр с посвещение.Страшно се радвам за нея,4е и като пенсионер не спира да бие камбаната. Hug
У4ителката ми по руски,която сега е в Америка.Благодарна съм й,4е събуди и поддържа интереса ми към този език.
У4ителката по география,която пътуваше много и никой път не преподаваше урока,както е по програма и у4ебник.Тя разкри пред нас нови светове,а в 4асовете й дори най_безднадеждните у4еници стояха благо по 4иновете със зяпнали усти и попиваха думите й. Peace
У4ителката по история,заради която като по_голяма из4етох много книги на тази тематика.Тя беше твърдо против промиването на мозъци и насаждане на идеали.
И у4ителя по физи4еско,който не можа да се справи с мен  Crazy и с моето спане по дюшека в салона,когато имахме 4ас по физкултура... Joy

Жалко,4е сега няма такива у4ители. Tired
Виж целия пост
# 4
Господин Господинов - история - невероятен човек  Heart Eyes

Попова - география - странна персона, метър и 20 с огромен бюст, държеше си там показалката и чашата с кафе (честно)  Peace

чесновски - физическо - пич, все питаше как момичетата са неразположени по 5 пъти месечно и дали сме го смятали за лУкова  глАва  Laughing

Къцева - литература, жълти очи и лошотия.  Close

Ангелова - английски, невероятна жена  Heart Eyes

Класната ми в руската, не й полмня даже името  Rolling Eyes - дебела, огромен кок, червендалеста, елементарна, все подтикваща ни към портене. Поддадох се веднъж  Embarassed

По биология (мале, и нейното име съм забравила  Embarassed Embarassed Embarassed) - слаба, нежна и тъжна жена. Много готина, точна, с мъж, който я биеше, мила...

Първите ми учителки в първи клас - Николова и Генадиева  Heart Eyes

Виж целия пост
# 5
Първата ми учителка - всичката граматика българска я помня от началния си курс.
В гимназията - учителят ми по химия - никога не съм учила по химия вкъщи, помнех всичко още в час.
Виж целия пост
# 6
Няма да забравя у4ителя си по старогръцки- Бог да го прости- с него има няма, постоянно пеехме "Сине, сине" пред целия клас. Друг път, пък, си говорихме с 6еговит тон след 4асовете за какво ли не. Използвахме това 4е е много възрастен и реакциите му бяха малко забавени и се измъквахме на групи4ки от по 3, докато други две го заговаряха и ти4ахме към кафенето.
Виж целия пост
# 7
Г-жа Ви4ева- класната ни- отвори ми о4ите към света на литературата с нов на4ин на тълкуване и познаване на материала- много съм и благодарна.
Няма да забравя и Стаматова, заради, която намразих немския език и загубих 4 ценни години в гимназията и о6те три в университета все така мразейки го и отказвайки да го у4а. Но дупе знае 2 и 200, като заминах за Германия да работя, набързо наваксах пропуснатото.  Sunglasses
Виж целия пост
# 8
 Най строгите...
   На първо място е  другаря Даскалов - литература. ЕСПУ "Лиляна Димитрова " / Сега : "Патриарх  Евтимий"" - Пловдив .Р/азби ме  от  гонене за правопис.     Е, излагам се тук, понякога..Simple Smile) Благодаря му от сърце, дано си е жив и здрав.
   Пешо Петров - математикът. В същото училище , цитирано в т.1.  Бог да го прости, но и Бог на математиката и  пътя и към душата на ученика и математиката.
    Ели/ савета/ Апостолова. Учителката  ми по френски в прогимназията. / Същата, като по- горе/  Не успях да бъда в нейна паралелка и в гимназията, за което ще съжалявам цял живот. Поне щях да зная наистина ЕЗИК.
 Зинаида  Жданова - по руски. И класна моя.
Роза Иванова - физика...  повечето, май.  С годините не се сърдя ня гонките им.  Все за добро са били.

   Защо ги изписвам ли....  Ще ги хване търсачка някоя  и ще си спомним много хора за тях. Много. Laughing

  ииииииииииии   как дабравих  Борис Дочев-    страхотен пловдивдски художник.  Преподаваше ми половин срок рисуване.
Виж целия пост
# 9
Първата ми учителка - другарката Костадинка Лазарова, 129 училище "Антим І".
Класната ми от 24 гимназия "Пейо Яворов" - Маргарита Димитрова, по химия, както и учителката ми по математика - Лилия Гашевска!

Доста години минаха от абитуриентския ми бал, но все още се сещам и за учителките си, и за класа си, и за всичко, свързано с 24 гимназия.   bouquet  bouquet  bouquet
Виж целия пост
# 10
В Москва, учителката ми по пиано, Раиса Ильинична. Когато не си бях научила урока, често ми режеше ноктите, защото пианистът не трябва да е с дълги нокти Wink Наричаше ме "болгарский персик". И до сега й се обаждам след 20 години на всеки 8 март да й честитя рождения ден и много я обичам.
Фан Хуа, китайката, която ни преподаваше китайски във втори и трети курс в университета. Когато бях на едногодишна специализация в Нандзин, ми се наложи да лежа в болница две седмици. Тя и една друга преподавателка дойдоха да ме посетят, донесоха ми цветя и храна и на въпроса ми как така са дошли, казаха, че ние, чуждите студенти, сме деца за тях и майките ни ги няма, и трябва някой да се погрижи за нас. Потресох се и станах даскал, за да имат моите ученици поне един такъв.
Коларов, математик от 31 СУЧЕМ в София. Спукваше ни от математика и, макар изобщо да не се справях с предмета, ме мотивира да изкарам шест. Казваше: "За дядо Господ - шест; за учителя ми - пет, за мен - четири, за вас - добре ще е поне три да изкарате". Беше невероятен, да е жив и здрав, пенсионира се вече. Веднъж, когато ме тресеше дивия пубертет, реших да се самоубивам и той беше единственият, на когото подарих най-голямото си съкровище - калкулатор със слънчеви батерии и бележник Wink

Има и още, но тези тримата са добринесли много за характера и мирогледа ми.
Да живеят гениалните учители!   bouquet
Виж целия пост
# 11
БУРХАНЛАРСКИ- учител по математика в 133 ЕСПУ "А. С. Пушкин"
Виж целия пост
# 12
Ами аз помня почти всички учители от 20то основно и почти никой от 105то , в което продължих.
Другарки бяха по мое време.
Другарките Манасиева ( биология); Георгиева ( литература); Лазарова ( билогия); Милчева ( италиански); ....Другарите Денчев ( история); Боянов ( рисуване); Кънев ( физическо); Досев ( пеене)...

Учителка не, но гуру - другарката Лиляна Бочева - диригент на хор Бодра смяна.


за всички   bouquet
Виж целия пост
# 13
Много хубава тема, благодаря ти Калинке   bouquet
Другарката Стоянова, по математика, зам директор на ОУ Димчо Дебелянов. Желязна. Обичам я тази жена, от нея ми остана лафа "мацано с тиква", използваше го при тъпи грешки в решаването на задача, довели до грешен резултат.
Класната ми от гимназията - госпожа Валентина Владова. Поетична и ерудирана, с възрожденски дух. Никога, ама никога за пет години, не съм я чула да повиши тон. Скоро се видяхме, само възрожденският дух го няма  Sad
Виж целия пост
# 14
Другарката Динева в първи клас. Грижовна, добра, с тъмни тъжни очи (дъщеричката й беше в инвалидна количка)

Сър Йотов - 5 - 7 клас литература. Изрично настояваше да го наричаме "Сър", току пращаше някой щастливец извън час да му купува разтворими сокове, чукаше ни с рубинения си пръстен по главите като шумяхме, а на мен лично казваше, че "кацам" на стола, понеже имах навика да си качвам и подвивам краката под мен като сядам.

В средното училище - учителката ми по английски, госпожа Ангелова. Страхотен педагог, финна, нежна женичка, търпелива, винаги усмихната, просто сияйна. Запленяваше всички. След един изпит по английски се хванах да я хваля колко е страхотна на едно момче, с което заедно чакахме за резултата. Оказа се синът й  Joy

След нея ни сложиха една заблудена женица, която носеше пола от мушама, риза в розово и зелено, очила с едно стъкло, часовника на верижка на врата ... в известен смисъл и тя беше незабравима, но ние като койоти надушихме страха и я направихме на луда калинка за нула време.

Г-жа Елка Хаджийска преподаваше по математика, аз бях в математическа гимназия и я виждах по 13 часа на седмица, повече от майка си. Слаба, стройна, строга. Със светли сини очи. Можеше с поглед да смрази морето. Що рев съм изревала - след часовете, вкъщи, над безкрайните сборници със задачи, но станах човек ...

Помня повечето си учители. Някои само по лице, но все пак ги помня.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия