безопасно ли е спането по корем?

  • 1 052
  • 1
Здравейте, д-р Слънчева!

Синът ми е на почти 2 навършени месеца (на 05.06.07 ги навършва) и не иска да спи нито на една страна , нито евентуално по гръб. Под "не иска" имам предвид, че след хранене и оригване (последното при нас е доста трудно), той трябва да бъде приспан гушнат и след поставяне в общоприето правилните позиции на една страна или по гръб той се буди след 20 или максимум 40 минути и започва да плаче. В такъв случай, когато го взема на ръце обикновено се оказва, че има още малко за оригване или връща малко храна и единственият начин да се успокои е пак гушкане и лежане по корем върху мен. Така ми хрумна да опитам да спи по корем и се осмелих да пробвам преди 2 дни. Резултатът е фантастичен - спи много спокойно по 3-4 часа сам, даже и заспива сам, ако го обърна в подходящия момент преди да се е затормозил от много будуване. Прави ми впечатление, че в тази поза той може докато си спи да се оригва многократно по мъничко и даже понякога изплюва мъничко мляко (само на кърма сме). Главичката си я върти сам и в двете посоки. Спи на качествен, по мое мнение, твърдичък матрак (Magniflex).

Чувала съм, че спането по корем не се препоръчва, както заради риска от проява на синдрома на внезапна смърт, така и защото не било добре за крачетата или гръбчето. Не знам доколко всичко това е вярно и все още валидно според по-нови изследвания. Ето защо, в името на съня на бебо, пък и на цялото семейство и всички съседи, бихте ли ме посъветвали дали да продължим със спането по корем или да продължаваме мъките с общоприeтите към момента в нашата култура пози за сън?

Благодаря предварително!

Белослава, мама на Дамян
Виж целия пост
# 1
Здравейте! Можете спокойно да го оставите да си спи в любимата поза.
С-ма на внезапна смърт е с неясна причина и се наблюдава предимно при недоносени новородени. Преди години това беше позата, която се препоръчваше именно при риск от внезапна смърт. И в медицината има мода! Laughing Laughing Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия