За значението на името и защо трябва да се кръсти на дядото или бабата?

  • 18 550
  • 147
Здравейте момичета,

обръщам се към Вас с един голям проблем  Simple Smile/или поне на мен ми се струва такъв/!
Все още незнам пола на дете си, но вече имаме големи спорове със съпруга ми как да го кръстим, ако е момче.
Той държи да го кръстим на баща му, а аз въобще не харесвам името му. Опитвам се по всякакъв начин да му обясня това, и че това няма нищо с уважението и т.н. Все пак не мислите ли, че една жена има най-голямото право да реши как да се казват децата й? Ние от малки си мечтаем за деца, обличаме кукли и ги кръщаваме, и сега когато моментът настъпи, ни поставят пред такава ситуация. Даже и дядото да се разсърди, мисля че това не е основателна причина да дадеш на детето си име, което смяташ за неподходящо. Вси пак името до някаква степен определя характера и развитието на детето.

Помогнете ми , ако имате опит в това.
 Simple Smile
Виж целия пост
# 1
Ами честно казано точно с уважението има връзка. Традицията в българското патриархално семейство е било детето /особено първородното/ да бъде кръстено на името на дядото/свекъра/ - да му се повтори името и родовото име да бъде продължено.

Разбира се сега нещата стоят по-доста различен начин, макар че в по-малките населени места и в някои особено консервативни семейства все още свекъра и свекървата държат да се спазва традицията.

Лично аз съм на мнение, че само и единствено аз и мъжът ми сме хората, които решават как да се казва детето ни. Аз съм много серт и басма не цепя никому. Мъжът ми е същият, така че проблеми от този род не сме имали.

Апропо синът ни е кръстен на себе си, въпреки хубавите имена на свекъра и свекървата - Христо и Александра.
Виж целия пост
# 2
Според мен е голяма отживелица,но поколението на нашите майки и бащи все още смята,че да се кръсти на тях детето е въпрос на чест.Надявам се,когато ние ставаме баби и дядовци живот и здраве вече да го няма това...ако не кръстиш детето на тях започват едни сърдения,ама как можело така или пък какви са тия модерните имена сега,женските звучали като мъжки и т.н. и т.н. ooooh!
Ясно е че ще спорите,той така е решил и не вярвам да отстъпи.Познавам доста такива случаи,моя мъж беше един от тях Tired...Само ще се ядосваш още повече,а сега това ти е най-малко нужно.Кажи му,че си съгласна,но само първата буквичка на дядо си да има и си избери някое име започващо с нея,което ти харесва Peace
Виж целия пост
# 3
Ами наистина все още е останало у нас това подновяване на името на дядовци и баби! newsm78
В нашето семейство обаче, нито едното, нито другото ни детенце е кръщавано на нашите родители: и двете си имат прекрасни имена, поне за нас и аз и таткото си ги избрахме- дори да е имало някакви тайни надежди и желания от страна на родителите, те не са било оправдани!Аз мисля, че е наше право да кръщаваме децата си, както ние искаме!Пък и така няма да има сърдити, ако останете само с 1 детенце! Heart Eyes
Виж целия пост
# 4
Лично аз съм на мнение, че само и единствено аз и мъжът ми сме хората, които решават как да се казва детето ни.
Peace
На нас никой не ни се е месил за имената на децата.Със съпруга ми решихме първото да е на неговите родители ,а второто на моите.Но имената им не се повтарят с тези на бабите,използвали сме само първата буква.Свекърва ми се казваше Румяна ,а дъщеря ни е Ренета.Синът ни е кръстен на майка ми,защото сама ме е отгледала.Тя даже не искаше да в на нейно име(нямала късмет  ooooh!),казва се Валентина и според нея в мъжки род името не звучало добре.Но аз бях решила,че задължително името ще започва с буквата В и така решихме да го кръстим Владислав.

Успех в избора на име.Най-добре е двамата със съпруга ти да намерите компромисно решение.Можете да използвате само първата буква или си измислете име което харесвате и двамата без да е на някоя баба или дядо.
Виж целия пост
# 5
Аз съм много против тези традиции и мисля,че няма нищо общо с уважението.Например аз съм кръстена на дядо ми,въпреки че майка ми е искала да ме кръсти по друг начин и не го е уважавала нито тогава,нито след това,нито пък той нея.Можеш да кажеш на мъжа ти,че ти пък искаш да кръстиш детето на твоя баща и да ти обясни защо неговия е по-важен от твоя.Ние с моя мъж сме на едно мнение по този въпрос,че нащето дете няма да е кръстено на никой,но дори и да искаше да го кръстим на баща му аз не бих се съгласила за нищо на света.Мисля си ,че човек отстъпи ли веднъж за нещо толкова важно ще отстъпва винаги.
Виж целия пост
# 6

Лично аз съм на мнение, че само и единствено аз и мъжът ми сме хората, които решават как да се казва детето ни.
Абсолютно Peace
Уважението може да се покаже по много други начини.Не смятам,че майката е длъжна да прави такива криворазбрани компромиси и да дава на детето си име,което не харесва,само и само да има мир в семейството.
Виж целия пост
# 7
Всичко това което пишете е вярно и само родителите решават как да си го крястят,но при нас тази отживелица съществува и аз се съгласих с мъжа ми да кръстим малката с буквичката на баба(майка му).
Виж целия пост
# 8
Аз нямам нищо против да се кръщават децата на свекър и свекърва или на своята рода, стига имената да са хубави.
Аз съм кръстена на дядо ми по майчина линия, а съпругът ми на дядо си по бащина линия. Смея да твърдя, че имената ни са едни от най хубавите.
Моя син е кръстен на себе си, изцяло по идея на баща му. Peace
Виж целия пост
# 9
Аз нямам нищо против да се кръщават децата на свекър и свекърва или на своята рода, стига имената да са хубави.

И аз съм на това мнение Peace

Аз съм кръстена на баба си по бащина линия,но майка ми отдавна е харесала това име Simple Smile
Синът ми носи името на баба си(свекърва ми),но същевременно беше #1 в списъка ми с мъжки имена.
Мисля,че подходът при избиране на имената на наследниците ни трябва да е рационален и да е повод за хубави емоции,а не за напрежение.И най-важното-един ден децата ни да не се срамуват от странните ни прищявки(това- в кръга на шегата Wink)
Виж целия пост
# 10
Аз със сигурност съм ЗА да направим взаимен компромис и да изберем само първата буквичка, но той и на това не е съгласен. Казва, че щял да се загуби рода, такава била традицията.....е все още имам надежда, че ще промени мнението си. Все пак ще живее с мен, не с родителите си, а нашето разбирателство е по-важно.
Кажете ми, вярно ли е, че съпругът записва името на детето, когато се роди?
Виж целия пост
# 11
ами не трябва.
просто тази традиция е много силна, в някои семейства води и до разваляне на отношенията.  Confused
да, мисля, че майката трябав да реши как да се казва детето. разбира се, добре е и на бащата да му харесва името и да е съгласен. остави мераците за дете и това, че го носиш 9 месеца. в крайна сметка, детето взема презимето и фамилията на бащата, би било справедливо майката да избере поне малкото име.
ние бяхме решили, ако е момиче - да е кръстено на моите родители, ако е момче - на неговите. за второ бебче - на другите баба и дядо.  
и в двата случая бяхме избрали имена само с първата буква , а не целите. по принцип нямам някои имена, на които да държа , така че нямам нищо против да избера име, което да започва с някаква буква. мъжът ми е пример за това, че е хипер тъпо децата да се кръщават точно с името на съответния дядо или баба.  Имена като Цветанка, Спирдон и прочее цветущи, не мисля, че се вписват в днешно време. в крайна сметка човек не трябва да го е срам да си каже името
мисля, че майката го записва.  newsm78
Виж целия пост
# 12
Според мен право на майката е да реши как ще се казва детето.Бащата дава второто име(бащиното),дядото -фамилията.Много е егоистично от страна на някой татковци да притискат и настояват в избора на име.Аз това с уважението към родителите и кръщаването на тяхно име не го разбирам.Не съм спряла да уважавам моите и на мъжа ми родителите ,а децата ми не носят техните имена.
Виж целия пост
# 13
Според мен е голяма отживелица,но поколението на нашите майки и бащи все още смята,че да се кръсти на тях детето е въпрос на чест...
Не е точно отживелица, а традиция, с която винаги някой се съобразява, а друг не. Например нито бабите ми, нито пък моите родители са се съобразили на времето - нито майка ми и баща ми, нито пък ние със сестра ми сме кръстени на майки или свекърви. Ние със сестра ми едва ли не първи в рода кръстихме децата си на баби и дядовци...

Мое мнение е, че майката си решава за името и никой не бива да се сърди.
Виж целия пост
# 14
Преди години като съм си мислила с какви имена ще кръщавам децата си исках да го кръстя на брат ми Красимир.Много ми харесва името.След като се запознах с мъжа ми се оказа,че баща му се казва Красимир. Mr. Green И така с един куршум два заека.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия