Когато Дискриминираният стане Дискриминатор

  • 1 963
  • 37
Когато Дискриминирания стане Дискриминатор.
Срещали ли сте това явление?
Ето един пример за такова поведение:
Жена от ромски произход казва: "В София движението е натоварено, защото надойдоха всякакви селяни"
или
Човек, дискриминиран заради увреждане казва: "Не искам да уча с цигани"
или
Човек, дискриминиран за нещо- каквото и да е, казва: "Този може да е много свестен, но е евангелист- той е сектант, не ми го хвалете"
Моля ви не коментирайте цитираните от мен случаи- те са само за илюстрация на това което имам предвид.
Вие имали ли сте подобни "попадения"?
Защо съществува такова явление?
Дали се развива на елементарано психологическо ниво- "щом другите могат, защо не и аз" или "Щом такъв е моделът на обществото- аз съм част от обществото", или "Аз съм дискриминиран, имам право да се компенсирам, като дискриминирам"? Бих се радвала на тълкования на психолозите.
Толерантността не ни е присъща- това е ясно. Но защо след като сме станали жертва на липсата на толерантност, ние не променяме поведението си? Не ставаме по- широко скроени?
Аз лично съм свидетел на дискриминационно отношение към човек, който се е доказал в обществото, помогнал е и продължава да помага на хора в нужда. Дискриминиран е на основа религиозната си принадлежност, която дори никога по никакъв начин не афишира, а напротив уважава вероизповеданието на хората с които общува. На всичко отгоре е дискриминилан от хора, на които лично е помагал и помага.
Вие сте. Бих се радвала на една по- широка дискусия. Само моля да обсъждаме посоченото от мен явление и да не задълбаваме на ниско ниво.
Благодаря ви.


Виж целия пост
# 1
"Не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле". Манталитет.
Виж целия пост
# 2
Според мен, защото всеки гледа колко високо е стигнал, но не гледа на какво е стъпил...
Виж целия пост
# 3
не съм била свидетел на подобно отношение, но вярвам, че се случва.
не мисля, че може да се прави обобщение
със сигурност има много хора дискриминирани, които не правят така
и проявяват огромна душевна щедрост
Виж целия пост
# 4
Според мен причините могат да бъдат много .Но бих обобщила лично за себе си ,например човек с увреждане - не иска да учи с цигани - .За мен или това се дължи на подвеждане по стадната мисъл т.е. бедна душевност или пък е бил нараняван и дискриминиран ,което го довежда до една агресия и желание да си излее гнева върху някой .Много трудно се преминава дадена бариера и много лесно човек се поддава на общата мисъл ,а също така и на забравата .Когато всички казват ,че някой е глупав например човек е много склонен без да познава човека да го отбягва и да го смята за глупав .Забелязвам ,че също може да съществува дори злоба към себеподобни ,може би защото отхвърлен и презрян ,човек сам себе сe намразва и съответно - тези с които по някакъв начин си прилича .
Виж целия пост
# 5

.Забелязвам ,че също може да съществува дори злоба към себеподобни ,може би защото отхвърлен и презрян ,човек сам себе си намразва и съответно - тези с които по някакъв начин си прилича .
Много точно си го написала и моето мнение е такова.
Виж целия пост
# 6
Ами, при толкова лошо отношение, не може да очакваме да ни се усмихват.
Сещам се за една история от престоя ни с Филип в болница.
Филипът ми разхожда ГСМто из коридора на отделението и там една баба-ромка с внучето си. Тя казва на Филип-дай ми телефона си.
Аз изтръпвам, че ще го вземе, после си викам, майната му, нали затова си ги купувам евтини. И чак по-после като видях, че просто иска да го покаже на детето, за да го разсее с нещо, се усетих, че всъщност е с малко дете, на възраст, в болница и пр. Умрях от себе си, направо  Embarassed
На другият ден жената беше купила гсм-играчка за бебето. И беше много уморена-тя гледа бебето в болница, пере бла-бла, тежк история. Беше излязъл силен вятър и трябваше да си прибере прането от балкона, а не можеше с детето. И седи в безизходица. Предложих майка ми да подържи бебето докато жената си прибере прането. И тогава така дълго ни изгледа, моите мисли от предходния ден й минаха, но не ставаше въпрос за ГСМ, а за дете. Остави детето на майка ми и се отпусна, но ми беше гузно, щото и аз съм част от дискриминаторите, а после всички живеем в тежки времена  Confused
Виж целия пост
# 7
Много често анализираме учениците, които малтретират съучениците си ( предимно словесното малтретиране ). Оказва се, че в повече от 80% са били също жертва на подобно отношение. Може би, примерът ми е не е толкова по отношение на дискриминацията, като раса, положение и т.н., но показва ясно човешката психика. Веднъж измъкнал се от ролята на дискриминиран, човек лесно се превръща в дискриминатор от инстинкт за самосъхранение. Подобен начин на поведение помага на учениците, например, да не стават отново жертва. Друг е въпросът, че е порочен кръг и процес, на който трябва да се отделя внимание от всички.

Според мен има различни форми и причини за споменатият от теб процес. Но в основата са слабостта и уязвимостта на човек.  

 

.Забелязвам ,че също може да съществува дори злоба към себеподобни ,може би защото отхвърлен и презрян ,човек сам себе си намразва и съответно - тези с които по някакъв начин си прилича .
Много точно си го написала и моето мнение е такова.

Не съм съгласна тук. За мен причината е, че подобен човек се стреми да не принадлежи към дадена група, а не че мрази себе си.
По отношение на дискриминацията към ромите: тъжен, дълъг и болезнен процес. Но ако в едно общество нищо не се прави, за да се намали тази дискриминация, то е много трудно отделните хора да направят / променят нещо.
Виж целия пост
# 8
По отношение на дискриминацията към ромите: тъжен, дълъг и болезнен процес. Но ако в едно общество нищо не се прави, за да се намали тази дискриминация, то е много трудно отделните хора да направят / променят нещо.
Абе прави се нещо, но това е друга тема. Иначе си права.
Мисълта ми е, когато човек лично открие в себе си едната или другата роля. Замисля ли се? Вероятно в гореспоменатите от мен случаи- не, но все си мисля, че би трябвало. Историята, която е разказала Франзела и точно от този тип, но ето тази борба се е случила само в главата и, не е стигнала до пряка изява. На практика може би това се случва в главите ни. Но в крайна сметка нещо кара хората да прекрачат главите си и да преминат към преки действия.
Виж целия пост
# 9
Достатъчно ми е да прочета 2-3 теми по отножение на циганите във форума и....положението си е все същото.

В описаният случай от Франзела ( всеки от нас е имал подобен ): резултат от предисторията е: как си бул възпитаван, какво си чувал от малък, какво чуваш сега, а и човешката способност много често да слага етикети: "Ако един е крадец, всички са такива." Мен лично би ме накарало нещо да прекрача мислите си и да действам, ако видя пример пред себе си. Мисля си, че тогава хората са много по-склонни да се променят.
Виж целия пост
# 10
Четох го в някаква книга за апартейда в щатите. Син описваше баща си:
"Той всъщност не мрази негрите. Удобно му е да ги мрази. Защото е неудачник, пияница и пропаднал тип. Ако ги нямаше негрите, щеше да е на най-ниското стъпало. Сега е едно стъпало над тях. Защото най-ниското стъпало е за негрите."
Статутът е важен.
Виж целия пост
# 11
Аха ,все неща които са безсмислени ,погледнати по- широко .
Виж целия пост
# 12
Според мен, това не е въпрос на манталитет или злоба, а е по- скоро вкорененото във всеки индивид чувство, че "всяка жаба трябва да си знае гьола". Имам позната, която замина за щатите и се ожени за негър. Нейните приятели там се отдръпнаха от нея, защото е омъжена за чернокож, но и неговото семейство реагира по същия начин, понеже тя е бяла. Всеки си има кръг или среда, които приема за лично пространство и не позволява чуждото навлизане. Примерът, който си дала с циганката. Тя може и да е циганка, ама е родена в София и всички приходящи за нея са селяни. Нормално е. Това го има навсякъде.
Виж целия пост
# 13
Живеем паралевно.
Забравяме откъде сме тръгнали и накъде вървим. Къса е човешката памет.
Хората се срамуват да казват къде са родени. И лъжата, повторена 100 пъти започва да им звучи на тях самите като чиста истина.
Важното е сами да си вярваме.  Laughing
Виж целия пост
# 14
...., имам право да се компенсирам, като дискриминирам"? Бих се радвала на тълкования на психолозите.
Толерантността не ни е присъща- това е ясно. Но защо след като сме станали жертва на липсата на толерантност, ние не променяме поведението си? Не ставаме по- широко скроени?
.....
Не. За съжаление, когато към човек се подходи с лоша умисъл, в повечето случаи той е готов да отвърне с подобно поведение. Лошото не ражда добро, толерантност или безразличие.

Освен това, човек винаги изпитва нужда - физическа, емоционална и психологическа - да е част от нещо. От общество, от общност, от група - на базата на някакъв признак. Така сме устроени. Та, ако и да го дискриминират по 9 от 10 признака на принадлежност към нещо,  той ще намери начин да дискриминира другиго по останалото 1 нещо...Така мисля.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия