Списък с необходимото за новородено - обновяване

  • 16 508
  • 43
Мили настоящи и бъдещи мами,

Време ми е да запо4вам със списъците с покупки за мъни4ето и като 4овек без никакъв опит съм като "пате в къл4ища".  Wink

След обстойната и полезна лекция, която ми изнесоха моми4етата тук на тема "Как се избира коли4ка", ще си позволя да Ви помоля за помощ още веднъж...   bouquet

В библиотеката намерих един списък, но той е от 2003 и със сигурност има нужда от обработка и ъпдейт.

Например в темата на септемврийките про4етох, 4е ЕС не одобрява ползването на PVC за бебешки вани. (ако се интересувате про4етете постовете на Басилиск:
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=5576;sa=showPosts )

В друга тема про4етох какво става, ако се сложи бебешко боди с метални коп4ета да се загрее на парното и се обле4е на мъни4ето след баня...  Rolling Eyes

т.е. до тук "бележки до мен си"
1. Не купувай вана от ПВЦ
2. Не купувай боди с метални коп4ета

Според мен инфо от такъв тип е супер важно (Благодаря, Басилиск), затова поствам списъка с необходимите вещи тук, за да могат вси4ки, които имат желание да допълват, поправят, предлагат и про4ие...

Съзнавам, 4е зада4ата е Херкулеска, но според мен си струва...

П.П. Ако някаде има обновен списък...и темата е излишна...моля, кажете ми...

Списък с необходими вещи, оборудване и аксесоари за бебето
1. Дрехи, спално бельо + други текстилни изделия

1.1. Бодита или блузки с дълъг ръкав – 3-5 бр.
1.2. Бодита с дълъг ръкав и крачол (цели костюмчета) – 5-6 бр.
1.3.Бодита с къс ръкав (или камизолки) – поне 5 бр.
1.4. Ританки - 5 бр.
1.5. Чорапки – 5-8 бр.
1.6.Шапка за навън – 1-2 бр.
1.7.Шапка за след баня – 1-2 бр. (преценете дали ще ползвате, доста майки не ползват такава)
1.8. Хавлийки за баня – 2-3 бр.
1.9. Възглавнички (до 3 месеца са излишни) – 1-2 бр.
1.10. Калъфки за възглавнички – 2-4 бр.
1.11. Лигавници (за начало може да не трябват) – 3-5 бр.
1.12.Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр.
1.13.Одеало лекичко (или тънко спално чувалче ) – 2 бр.
1.14.Одеало плътно (или дебело спално чувалче или олекотено юрганче ) –     1-2 бр.
1.15.Спално бельо, комплект чаршафчета – долен, горен и калъф – 2-4 бр.
Тензухени пелени – 2-3 бр. (могат да се ползват и вместо възглавничка, и като завивка през лятото, а и за цедене на сокове)

2. Аксесоари и принадлежности за хранене

2.1. Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия
2..2. Биберон залъгалка – 1-2 бр.
2.3. Помпа за изцеждане на кърма
2.4. Биберони за шише 0-4 м. – 2-4 бр.
2.5. Шишета - ако ще сте основно на формула 4 бр. иначе най-много 2 бр.
2.6. Четка за шишета и биберони – 1 комбинирана или 1 за шишета и 1 за биберони
2.7. Термобокс за шишета единичен или двоен

 3.  Хигиена

3.1. Бебешки сапун
3.2. Гъбка за баня
3.3. Бебешко гребенче и четка
3.4. Бебешко олио или зехтин - ако кожата не понася козметика се препоръчва бебето да се маже с преварен на водна баня зехтин в началото вместо с бебешко олио
3.5. Бебешки клечки за уши с ограничител
3.6. Мокри кърпи
3.7. Ножичка / нокторезачка 
3.8. Носов аспиратор
3.9. Памперси за новородено
3.10. Прах за пране за бебешки дрехи
3.11. Сапунерка
3.12.Термометър за вана
3.13. Цинков крем против подсичане
3.14. Шампоан за тяло и косичка

 4. Аптечка

4.1. Капки против колики - Babynos , Sab Simplex
4.2. Бебешки термометър
4.3. Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата
4.4. Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето
4.5. Топоцин - антибиотично прахче за пъпчето

 5. По-крупни покупки

5.1. Корито/ваничка за къпане – за препоръчване е анатомична
5.2. Бебешка количка + чанта
5.3. Легло/кошарка + матрак (ако няма дюшече или матрак към леглото/кошарата)
5.4. Маса/шкаф за преобличане
5.5. Стерилизатор – не е задължително, но е удобство
5.6. Столче за кола
5.7. Бебефони

6. Други

6.1. Музикална играчка за леглото + други (3-4 бр.) дрънкалки/играчки –  В началото бебето не може да ги вижда или да играе, но е добре да се закачат на леглото шарени играчки. Специалистите твърдят, че така бебето ще “прогледне” по-бързо и ще има върху какво да съсредоточава погледа си
6.2. Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето
6.3. Непромокаема постелка за легло
6.4. Непромокаема постелка за повиване
6.5. Стаен термометър

Благодаря предарително на вси4ки, които ще се вклю4ат!
  bouquet
 


Виж целия пост
# 1
Списъкът е повече от изчерпателен и според мен някои неща са ненужни.Добре, че не купих всичко това.Някои неща,които си купих от подобни списъци,събират прах.
Не съм съгласна с това адаптирано мляко"за всеки случай".Излишно е.Шишета купих и не съм ползвала въобще,залъгалки също.
Мога да добавя кенгуру(подходящо за новородени) или още по-добре-слинг.
Виж целия пост
# 2
В никой списък не видях тензухени кърпички - незаменим помощник са! От плат 2х2 метра изрязах 16 квадрата от 50х50 см и ми ги поръбиха (не знам как се казва този шев, минава се само да не се разнищва края, но не се сгъват накрая, ръб няма). Сгъвам ги на правоъгълник и забърсвам устата на бебчо с тях, прецеждам варената вода.
Аз пазарувах по този списък, който си дала.
Виж целия пост
# 3
Купете си само най-най-необходимото, пък в последствие ще решавате от какво още ще имате нужда и какво не.
Най-нужното според мен е : количка, столче за кола, легло, вана, дрешки (летни), пелени, памперси, козметика и помпа за кърма. И аз се бях заредила по горе долу същия списък, даже някои неща липсват  ooooh!  и сега си ми стоят за красота в нас.  Tired
Леко раждане.
 Peace
Виж целия пост
# 4
Списъкът е много изчерпателен.Но спокойно можеш да си спестиш някои дребни нещица.Например през първите няколко месеца ще ти е нужен само сапун за къпането на бебчо,поне мен така ме посъветваха.Още нещо-четох,че носовият аспиратор можел да причини хронична хрема,не знам доколко е вярно. Така или иначе аз не съм ползвала и не ми е трябвал.И да кажа още едно приложение на тензухените пелени. Аз съм си изрязала парчета метър на метър и ги слагам върху хавлийката след къпане.Чудесно попиват водата,а това е важно,за да бъде здрава кожата на детето.Забелязала съм,че някои хавлии просто не попиват добре.Ако се сетя за още нещо,което можеш да си спестиш,ще пиша пак.
Виж целия пост
# 5
Купете си само най-най-необходимото, пък в последствие ще решавате от какво още ще имате нужда и какво не.
Най-нужното според мен е : количка, столче за кола, легло, вана, дрешки (летни), пелени, памперси, козметика и помпа за кърма. И аз се бях заредила по горе долу същия списък, даже някои неща липсват  ooooh!  и сега си ми стоят за красота в нас.  Tired
Леко раждане.
 Peace

Всъщност така е най-добре! Подкрепям напълно!
Виж целия пост
# 6
За майчетата е добре дошъл този списък,но дано не го видят татковците!... Whistling
Виж целия пост
# 7
Записвам се за темата, защото и мен живо ме вълнува.
Да попитам майките с опит, в тези жеги с какво се облича новородено, с какво спи?
Аз си купих 3 бодита с късо ръкавче, 3 бр. ританки и нещо като блузки с ръкавче и якичка.
От комплект за изписване се отказах и ще ползвам от тези неща с чорапки и някакво тънко одеалце. Достатъчно ли е това? Ръкавичките необходими ли са?

С крупните покупки съм готова, при помпата за кърма имам едно шише, май ми трябва още едно с биберон. Мисля да кърмя, така че се надявам да не ми трябват повече шишета. Или греша?

Харесала съм си кошарка на Бертони, към която има нещо като повивалник. Той удобен ли е за скрин или да купувам дъска? Сигурно въпросите ми са тъпи, но като не знае човек кое за какво е , разчита на съвети от по-опитни.  Embarassed

Честно казано, нямам си и представа с какво трябва да се облича бебо през деня и през нощта през лятото. Дайте съвети, моля.  Simple Smile
Виж целия пост
# 8
За майчетата е добре дошъл този списък,но дано не го видят татковците!... Whistling
Laughing Дааа нашия татко направо се хвана за главата  Joy
Виж целия пост
# 9
За майчетата е добре дошъл този списък,но дано не го видят татковците!... Whistling


 Laughing Joy Joy

А иначе аз се изплаших като го видях! Повече от половината неща няма да купя!
Виж целия пост
# 10
Записвам се за темата, защото и мен живо ме вълнува.
Да попитам майките с опит, в тези жеги с какво се облича новородено, с какво спи?
Аз си купих 3 бодита с късо ръкавче, 3 бр. ританки и нещо като блузки с ръкавче и якичка.
От комплект за изписване се отказах и ще ползвам от тези неща с чорапки и някакво тънко одеалце. Достатъчно ли е това? Ръкавичките необходими ли са?

С крупните покупки съм готова, при помпата за кърма имам едно шише, май ми трябва още едно с биберон. Мисля да кърмя, така че се надявам да не ми трябват повече шишета. Или греша?

Харесала съм си кошарка на Бертони, към която има нещо като повивалник. Той удобен ли е за скрин или да купувам дъска? Сигурно въпросите ми са тъпи, но като не знае човек кое за какво е , разчита на съвети от по-опитни.  Embarassed

Честно казано, нямам си и представа с какво трябва да се облича бебо през деня и през нощта през лятото. Дайте съвети, моля.  Simple Smile
Въобще не са ти тъпи въпросите.Моето бебе се роди през зимата и сега вече е големичко и се облича по друг начин,но знам едно-така наречената вентилационна система на новородените е много несъвършена.Затова през зимата трябва да са с една дрешка повече от нас,а през лятото с една по-малко. Естествено не можеш да го държиш голо,но едно памучно боди с късо ръкавче би трябвало да свърши работа. И може би чорапки. Но детето самичко ще ти покаже дали му е топло или студено. Ако раменцата му са хладни,може би трябва да му облечеш още нещо. Ако му е горещо,му се зачервява личицето.Успех и леко раждане!  Laughing
Виж целия пост
# 11
Забравих да напиша за ръкавичките. По принцип те се ползват,за да си дере бебчето личицето. Но през първите месеци нокътчетата им са много меки и без проблем просто се късат.А и в жегата не е необходимо поне според мен да слагаш ръкавички.
На кошарката щом има повивалник,няма смисъл да купуваш отделен плот. Ако вече видиш,че не ти е удобно,тогава. Не давай излишни пари,разходите по едно бебе са по-големи отколкото можеш да си представиш предварително.И поздравления,че искаш да кърмиш! Дано да успееш!Ако кърмиш,ще ти е нужно шише само за вода.
Виж целия пост
# 12
гъба за баня не трябва  Peace

лигавничета трябват - вместо кърпи4ки и т.н. ми се струват дале4 по 4исти за бърсане на повърната устичка  Heart Eyes

капките бейбинос са на спиртна основа - дрога  Crossing Arms  вместо тях втори вариант са еспумизан  Peace

евентуално нощна лампа, за да се вижда през нощта личицето и бебето като цяло, без да се святкат основните лампи  Peace

желая ви прекрасни беб4ета
  Hug
Виж целия пост
# 13
malko_mishlence, аз използвах този плот за повиване на кошарата (нашата е също Бертони) до към 3 месечна възраст, защото бебчо се издължи и му стана малко мястото. Оттогава го повивам на леглото ни, не виждам смисъл от специален плот от 3 месец, защото скоро започва да се обръща и да не стане беля. А и можеш да му сменяш памперса както е в кошарата. Така правя понякога.
Виж целия пост
# 14
ританки не съм ползвала никога
термометърът за вани4ката е излиШен
гъбата за баня съЩо
Шкаф_скрин за повиване не съм взимала, имах удобен Шкаф в банята, купих само плот за повиване
АМ, помпи, стерилизатори, сутиени за кърма4ки и про4ие зависят много от това дали Ще кърмиШ или не, колко му е да изти4а таткото до магазина и да ги вземе при нужда
съЩото се отнася за мрежи4ката за пъп4ето, на моят му падна в болницата и не ми се наложи да ползвам в къЩи
разните мазила, Шампоани и т.н. в на4алото не се ползват
възглавница все оЩе не ползва (на 2 години)
бебфон ми подариха, ползвах го 1 път и го прибрах в кутията
обиколник е необходим, но докато по4не да се върти, минава време

най_обЩо казано, купувай при нужда, каквото ти потрябва

за болницата _ всяка си има изисквания_ в моята ниЩо не трябваШе да нося на бебето, освен някакви дрехи за изписването

ПС
онзи ден бях в голям магазин за бебеШки неЩа, имаШе двойки стигнали до истерия за някакви дреболии, но за съжаление никой няма опит в на4алото ...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия