Възстановяване след епизиотомия

  • 15 754
  • 12
Второто ми раждане завърши с много голяма епизиотомия. Разрезът беше много голям, за да могат да извадят детето хем с вакуум, хем с форцепс. Вчера бях на контролен преглед и д-рката която извърши раждането каза, че всичко се възстановява както трябва. Въпросът е там, че болката не спира, знам че е нормално, но искам да ви попитам дали има някакъв начин поне малко да я притъпя. Имам изписани болкоуспокояващи, но и те не помагат. Проблем ми е не само уринирането (3 денонощия бях с дренаж), все още не мога да го контролирам, но и ходенето по голяма нужда, имам адцки болки след това.

Споделете ако има сред вас претърпяли епизиотомия как и колко дълго се възстановявахте?
Виж целия пост
# 1
Здравей,
Втория път и мен доста ме болеше. Оказа се че от напъването съм се сдобила с ужасен хемороид. Не можех да стоя права толкова ме болеше, за ходенето по-голяма нужда да не споменавам  Imp . Много ми помогна едно мазило - Прокто-гливенол, може да се използва по време на кърмене. Да не би и при теб проблема да е същия. Иначе за самата епизиотомия предполагам знаеш, трябва задължително да сядаш на една страна, не директно върху дупето, а на бута.
Дано бързо се възстановиш.
Виж целия пост
# 2
Здравей, mama Vessi,

наистина е болезнено след епизиотомия. При мен също се наложи тази мярка. Но аз имах и друг проблем - хемороиди - адски много боли...
За обезболяване на болките от епизиотомия ми предписаха Профенид свещички на всеки 6 часа и отделно Бивацин спрей антибиотик, който се прилага след измиване със сапун на цялата област около шевовете, мисля че два-три пъти дневно, за по-бързо и безпроблемно заздравяване. А за по лекото ходене по голяма нужда, пиех Бизалакс и след 4-5-6 часа/всеки път различно/ си ходиш до тоалетна почти без никаква болка. Ако имаш проблеми с хемороиди, мога да ти кажа една билка, която ми помогна /в момента няма кого да питам как се казваше билката/. Но от мазилата за обезболяване при хемороиди ми помогна Прокто гливенол /в него има Лидокаин, и при кърмене се прилага само ако имаш остри болки и то не повече от веднъж - два пъти на денонощие/. Прилагах всичко това докато кърмех и имах уверението на лекаря, че не пречи. Моята сестра роди малко след мен и на нея са и били предписали Аулин, много успокоявало болката също.

 Grinning
Виж целия пост
# 3
Аз също не знаех на кой свят съм, по принцип не търпя на болка. Ползвах надуваем пояс, иначе не можех да седя. Не повече от три пъти на ден подмиване с неутрален сапун и след това с антибактериален спрей, само че не му помня името - към 9 лв. беше.
За лесно изхождане - 1 лъжичка рициново масло иначе от напъните може да ти се скъсат конците, на мен 1-2 така ми се скъсаха и прокърви, тогава почнах с рициново масло.
Болките след втората седмица започнаха да отшумяват, но лека болка ми остана 2 месеца след това.
Дано при теб мине по-леко.
Виж целия пост
# 4
Пропуснах да спомена, че часове след раждането, болката при мен продължаваше да е силна и аз си мислех, че е от епизиотомията, но се оказа, че е била от хемороида. И една наша позната - операционна сестра ми препоръча да си правя тоалет винаги с хладка вода и никога с топла или гореща заради хемороида. Също ми обясни, че хемороида не търпи влага- мястото винаги трябва да се подсушава внимателно. И да речем ако ползваш Прокто гливенол сутрин и вечер, то през другото време на деня можеш да се мажеш с "мас и невен", старите баби го знаят как се приготвя този мехлем. Също от време на време върху мястото, където е хемороида може да налагаш лед.
Ако се сетя още нещо ще пиша...
Успех Grinning
Виж целия пост
# 5
Здравей . Първо да ти е честита малката рожбичка и много да те слушка и радва !
Не мога да ти кажа нищо от личен опит но във друг форум много мами коментираха едни хомеопатични хапченца , които страшно много са им помогнали след епизиотомия. Много по-бързо зараства раната. Майка ми също ги пи преди време и беше много доволна. Хапченцата се казват Арника Монтан Ако искаш пробвай , искрено се надявам да ти помогнат или поне да облекчат болката Praynig
Виж целия пост
# 6
Аз имах проблем с шева след епизиотомията, моята, обаче, беше много малка. Ходин на лазерна физиотерапия и след 10 сеанса, абсолютно всичко отшумя, нито болка имах, нито кръвотечение.

Поздрави!!
Виж целия пост
# 7
Много добре те разбирам. Аз освен промивки за дезинфекция (риванол, отвара от смрадлика) не съм ползвала. Но изхождането беше някакъв ужас и мога само на клизмата да благодаря. Бисалаксът не свърши работата, която очаквах, но по принцип той (на свещички) е безвреден. Аз, доколкото си спомням, се оправих горе-долу чак след втората или третата седмица.
Виж целия пост
# 8
Относно ходенето по голяма нужда- при мен най-добре действат портокалите( и аз съм с няколко шева)
Ям по 2-3 за закуска и 2-3 след вечеря. Ходя всеки ден ден безпроблемно и безболезнено, не се налага изобщо да се напъвам( първият път, когато отидох до тоалетна беше около 20ч след раждането).
По малка нужда ходя често, но задължително след това се мия и правя промивка с отвара от смрадлика- действа ми като балсам. Simple Smile
Виж целия пост
# 9
Цитат на: tchara
Относно ходенето по голяма нужда- при мен най-добре действат портокалите( и аз съм с няколко шева)
Ям по 2-3 за закуска и 2-3 след вечеря. Ходя всеки ден ден безпроблемно и безболезнено, не се налага изобщо да се напъвам( първият път, когато отидох до тоалетна беше около 20ч след раждането).
По малка нужда ходя често, но задължително след това се мия и правя промивка с отвара от смрадлика- действа ми като балсам. Simple Smile


Малко извън тематата, ама само да спомена, че докато кърмиш не е добре да хапваш портокали и въобще цитруси. Доколкото знам са алергени.
Виж целия пост
# 10
Весинце, съчувствам ти. Аз бях в същото положение като теб преди малко повече от година, направо е кошмарно. Бих те посъветвала да си правиш компреси с тетра и да редуваш с такива, но с йодасепт (тинктура, от аптеката). Обезателно иди да те види някой лекар, да не би да има проблеми с шевовете ти ( но не този, който ти е правил епизиотомията)
Желая ти бързо възстановяване!
Виж целия пост
# 11
Мамо Веси, ако имаш възможност говори с физиотерапевт за задържането. Такъв може да ти даде добри напътствия, пък и някои процедури може да предложи.
Виж целия пост
# 12
Благодаря ви, за отзивчивостта. По принцип си правя компреси с риванол, добре, че имам смрадлика, ще пробвам и с нея.

Цитат на: meri_ark
Мамо Веси, ако имаш възможност говори с физиотерапевт за задържането. Такъв може да ти даде добри напътствия, пък и някои процедури може да предложи.


Веднага след раждането идва физиотерапевт при мен, тук такава е практиката. Обясни ми какви упражнения да правя, но ми обясни, че тъй като дълго време съм била с дренаж е нормално да не мога да се задържам. Иначе, процедури не могат да ми прилагат, тъй като все още кървя.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия