Притеснена съм - колко би трябвало да говорят деца на 1г. 10 м.?

  • 1 948
  • 47
Май почнах вече да се притеснявам, моля ви да споделите вашите деца на тази възраст колко говореха.

Ето и база за сравнение - моето казва само някои смислени думи - тате (много по-често от мама), мама, хайде, хайди, дай, дай ди (разбирайте "дай вода"), дай деее - като иска нещо да му дам, и някой път и на кучета и на котките им казва нещо подобно на "куце", казва и бебе доста често, на едно казва 'но'. Преди като беше гладен казваше Ами, ми, миии, но вече не го казва.

И сме дотук. Не ви карам сега всяка да изброява всички думи, които казват децата ви на тази възраст, просто давам пример за бедния му речник. До тук изречение не е правил освен от типа "хайде, дай я де' - и то все като иска вода. мама, тате казва когато си иска, но не, за да ни извика, просто си бръщолеви. Говори си и някакви негови бебешки неща.

Имам ли повод за притеснение, иначе около него непрекъснато се говори. Но като го караме да повтори нещо, "кажи ...", не иска. И изобщо проговарянето зависи ли до голяма степен от това колко му говориш и го учиш да говори.

напоследък нещо родата почва да подпитва защо е така, а и мъжът ми вече нещо взе да се притеснява...
Виж целия пост
# 1
Не се притеснявай. Моята, хем е момиче, до двегодишна имаше подобен речников запас. Наскоро се отприщи и ела да видиш сега какво става - не мога да взема думата.
Виж целия пост
# 2
Не се притеснявай. Моята, хем е момиче, до двегодишна имаше подобен речников запас. Наскоро се отприщи и ела да видиш сега какво става - не мога да взема думата.

ох дано да е така, аз някак почнах дори да се чувствам виновна след многото подпитвания на хората около мен, основно от родата.
Почнах да се чудя дали не е трябвало много повече усилия да полагаме в тази посока досега.  newsm78
Виж целия пост
# 3
Моя големия много рано проговори(и то не на бебешки),а малкич от известно време не му спира устата,но само аз му разбирам.Не се притеснявай всичко ще се оправи.  bouquet
Виж целия пост
# 4


напоследък нещо родата почва да подпитва защо е така, а и мъжът ми вече нещо взе да се притеснява...
Изобщо не е притеснително, от родата ти идват притесненията. Забравили са техните деца кога са проговорили. На големия (сега на 6,6 год.) 4 човека му висяхме на главата и все му говорихме и... проговори на почти 4 години. Все още не говори много правилно. Малката си я гледах почти сама и проговори малко преди 1,6 год. Според мен, ако детето контактува с по-големи говорещи деца проговаря по-бързо и пак всичко си е до дете. Не се притеснявай, много е рано още.
Виж целия пост
# 5
На моя приятелка първото й дете проговори на 3 години, до тогава само мама и тата знаеше. Ела да я видиш сега, ще надприказва целия форум (вече е на 8 години). Всяко дете си е различно, моето е на 7 месеца , но от 4 месечна възраст казва мама, татЕ и баба. Сега се отвори и казва деди и хайде, ам ам. (казва ги ясно и точно) .И други, ама те вече са неразбираеми, освен за него.  Laughing Но пък още не може сам да се изправи да седне, аз го слагам да си седи.
В едно отношение се развиват по-бързо, в друго по-бавно. Так ще е през целият им живот.
Да са ни живи и здрави!
Виж целия пост
# 6
Моето дете след 2 седмици ще стане на 3г. и едва сега започна да се опитва да говори.Всички деца са различни, не се притеснявай.
Виж целия пост
# 7
И аз се притеснявах на тази възраст на Калина, но на 2 г. изведнъж се отприщи и започна направо изречения да прави.
Не се тревожи, повечко се занимавай с него - говори му, чети книжки.
Виж целия пост
# 8
о, я споко. И моят е на година и 10 месеца, но дори мама не казва. Бърбори си нещо негово си, но нищо, ама нищо смислено от гледна точка на възрастен човек.
Виж целия пост
# 9
Ами Айнщайн е проговорил на 4 години, пък до Нобелова награда стигна човекът... Няма от какво да се притесняваш. В момента детето е една попивателна, за това наистина е важно да му говориш и то ясни и смислени неща, а не бебешки думички. Повтаряй му на игра някакви детски стихчета, които са лесни за запомняне (ама както казвам аз "изигравай" му ги) и ще видиш как постепенно ще започне да ги повтаря. Пейте заедно песнички, четете заедно от бебешките книжки с много картинки и го питай какво има на рисунката... Според мен е важно освен да му говориш и да му задаваш лесни и кратки въпроси, за да предизвикаш постепенно отговор. Със сигурност детето има вече приличен речников запас, но все още му е пасивен, пък и аз знам че момчетата проговарят по- късно.
Виж целия пост
# 10
Ами, малко се поуспокоих, сега като прочетох мненията до тук. Благодаря ви! Аз дотук сравнявах с разни случаи, доста по-добре справящи се на тази възраст. Той и мъжът ми беше наскоро в чужбина при едно семейство с дете - и като си дойде, вика притеснен, оле то все говори, повтаряло дори и той като му казва думи, защо нашето не повтаря и т.н?

Виж целия пост
# 11
спокоино някои проговарят по-късно не се притесняваи
Виж целия пост
# 12
а добро утро  Joy винаги е така, появява се говорещо дете и съпрузите/бабите/роднините почват: "ама нашето защо не говори, ама да не е тъпо, ама да не би да му има нещо" Simple Smile
Виж целия пост
# 13
моето е на 7 месеца , но от 4 месечна възраст казва мама, татЕ и баба. Сега се отвори и казва деди и хайде, ам ам. (казва ги ясно и точно)

Да бе, да Rolling Eyes. След два месеца може и стихотворения да рецитира.
Виж целия пост
# 14
Синът ми е на 2 и нищичко не приказва. До 3г няма поводи за притеснение  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия