Как да научим децата да не използват "мръсни" думи

  • 2 840
  • 25
Искам да споделя и с вас какво ме накара да се замисля по този въпрос,макар че децаата ни са още малки. Но времето лети бързо и както ми се струва,че е рано не искам да се сблискам неподготвена с такава ситуация. Та това ,което ме провокира е разговора с едно момиченце на позната,които живеят в Испания. Бяха си тук за един месец и момиченцето й на 8 годинки е била по цял ден навън с другите деца. Т а тази вечер както си говорим итя пита майа си какво значи "п...а майчина" . Майка й остана изумена и не знаеше какво да каже. Попита я откъде го е чула и тя каза,че децата пред блока го използвали постоянно ,че си вика ли една на друга" курво" и какви ли не още глупости,които самата аз никога не съм използвала и даже ме е срам да ги кажа на глас. Какво трябва да обясним на едно дете,като ни попита какво значи това. И как да му кажем,че не трябва да ги използва,като всички около него говорят така и то още от толкова малки. Направо ми стана зле като се замислих. И защо това се случва тук,а например в Испания не? Тук нашият контрол ли е по-занижен или изцяло обществото ни е по-деморализирано. Аз не искам нашите деца да живеят в такава среда и от улицата да се научават на всички тези неща,за които изобщо не им работа още да мислят . Не може от детската градина да знаят какво е "е..не", среден пръст и куп други неща,които аз съм разбрала какво значат след 8-9 клас. Не знам,споделете и вие какво мислите и как ще предпазите или предпазвате децата си. Знам ,че те трябва да живеят в средата си и да не растат в саксия,защото след това ще им е много по-трудно да се адаптират,но как да накараме децата си да живеят детството си,а не да порастват преждевременно.
Виж целия пост
# 1
мисля, че това е неизбежно, защото простотията е навсякъде. важно е да се обясни на детето, че това са лоши думи и ги използват само невъзпитаните деца ( и възрастни  Cry)
Виж целия пост
# 2
От яслата моето дете научи мръсните думи
пич
майна
задник
Казва ги в състояние на краен афект. Докато бяхме на морето, го отучих много бързо като за всяка дума, получаваше пляскане по дупето. Не ги използваше. Вече си е обратно на ясла. Тази сутрин беше станал с дупето нагоре и ми казва "не пускай телевизора", аз разбира се си го пуснах и реакцията беше бурна ярост придружена с "това е задник, майна". Две седмици на ясла. Айде всичко наново.
Виж целия пост
# 3
"това е задник, майна". 

 Joy
Ами правилно ти е казало детето!  Mr. Green
Виж целия пост
# 4
Абе, Джина, в какъв блок и в какъв квартал живее твоята приятелка?
Че децата ги научават мръсните думи много рано и ги използват по предназначение, когато се налага - ами, да, научават ги, винаги е било така, ама чак това, дето го описваш... нито аз, нито приятелките ми, нито колежките имат такива впечатления, дечица първи-втори клас да си играят и да си говорят на "курво" и да се псуват непрекъснато...
А аз познавам доста хора.
Явно нещо средите ни не се пресичат.
Виж целия пост
# 5
Обясни на детето културното раzделение. Дай му пример в кои прослойки как се държат хората помежду си и какви са им иzраzните средства. Научи го да намира раzликата между хората и между красивото и гроzното. Съzдай му интерес да е в другата категория, не в просташката.
Виж целия пост
# 6
С много говорене, обяснения и наказания, разбира се. Но това, че си научила думата "е..не" в осми клас, не го вярвам Naughty Mr. Green
Виж целия пост
# 7
Едва ли мога да обясня на дъщеря си (на 2 год.), какво не трябва да казва и защо, старая се да не обръщам прекалено внимание на думата, която казва, само обяснявам, че е лоша дума и не трябва да я казва. Продължава да говори глупости, но не твърде често, за мое щастие. Ставала съм свидетел, как деца между 6 и 10 години обиждат възрастен човек с изключително цинични думи.
Виж целия пост
# 8
И моят беше усвоил от градината:

мама му стара
главата на пишката ми е като на магаре /според мен това го е чул от учителките/
идиот
глупак


Личният пример и езикът в семейството са най - важни. Обяснявам че тези думи са грозни, че щом мама и тати не ги използват, не трябва да ги използва и той.
Виж целия пост
# 9
Когато бяха по-малки и употребяваха неприлични думи просто не обръщах внимание, след седмица, две думата вече не се употребяваше.
Сега когато ми донесат някоя нецензурна дума винаги обяснявам значението и подчертавам, че тези думи не се използват от нашето семейство и държа в мое присъствие да не се споменават. Моите са момчета, за мен е ясно че ще научат знайни и незнайни от мен думи, но ясно давам да се разбере, че използването им сред възпитаните хора е недопустимо. От друга страна оставям вратичка да се правят на интересни сред връстниците си. Според мен това е важно за изграждането на определено самочувствие, аз така или иначе нямам контрол над тях когато са сами сред приятелите си, а и забранения плод е най-сладък.
Във втора група на детската градина Вики изживя бум в използването на всякакви простотии. Споделих проблема с позната и тя ми каза, че чела в някаква книга за следното. Когато детето много започне да използва такива думи се играе с него една игра. Разрешавате за 1/2 час използването на всякакви нецензурни и обидни думи, надприказвате се с него то казва една и вие казвате една и така докато на някой му свършат обидните думи в запас (естествено на детето свършват много преди да свършат вашите  Wink ). Е аз реших да пробвам. И един ден с Вики я изиграхме. Първо направи ми впечатление колко малко такива думи знае всъщност, после дадох му някоя нова дума (тук включих и думи от една подобна стара тема Анда беше писала за странни думи които мога да бъдат обидни, но не са нецензурни, например ръб, куб, паралелепипед, тиква  Wink и т.н. ). Второ за детето беше много интересно и забавно. И трето около седмица искаше да играем въпросната игра всеки ден, но после му омръзна. И о чудо - след това изведнъж спря да използва нецензурни думи.
Виж целия пост
# 10
Записвам се за да следя, че почва да ме вълнува  newsm78
Естествено веднага след проговарянето да им залепнат и мръсните думички.
Не стига че цяло лято се мъчех да му извадя от речника ясленското "бе" /а май на мене ми влезе в речника  Joy", а от вчера - само след два дни градина ще чистя и "тъпанар" smile3511
Виж целия пост
# 11
Много е готина идеята с играта.  Ами нещата са много свърzани, ти ще чистиош тъпанар, zащото както се окаzва 100% от майките не могат да си сдържат нервите да крещат на детето в напрегнати ситуации (виж темата крещите ли на детето си) и какво ли викат? Тъпанар, идиот ... дори не се усещат.
Такъв ни е живота явно.
Виж целия пост
# 12
Много е готина идеята с играта.  Ами нещата са много свърzани, ти ще чистиош тъпанар, zащото както се окаzва 100% от майките не могат да си сдържат нервите да крещат на детето в напрегнати ситуации (виж темата крещите ли на детето си) и какво ли викат? Тъпанар, идиот ... дори не се усещат.
Такъв ни е живота явно.


От майките които познавам ( а те не са малко) никоя не обижда детето си.Едно е да повишиш тон съвсем друго е да започнеш да го наричаш "тъпанар" и "идиот".
А относно нецензурните думи мисля, че е редно да се каже, че тези думи са грозни и не се използват от добрите, възпитани деца, но не смятам, че вече трябва да се правят трагедии и да се наказват и бият децата и после да се изписват страници и страници колко невъзпитани са малките
Виж целия пост
# 13
мисля, че това е неизбежно, защото простотията е навсякъде. важно е да се обясни на детето, че това са лоши думи и ги използват само невъзпитаните деца ( и възрастни  Cry)

Това, като добавя само да не се обръща вниманието, което очаква детето да произведе като казва такива думи.
При моите деца това беше решението на проблема.
Виж целия пост
# 14
Вчера гледах филм и един от кадрите беше чудновато-образователен...Изобщо не беше нужно да си пускам детето пред блока.
Две деца,момченце и момиченце се гонят на една поляна,около 4-5г и си крещят:
-(момчето) "Вагина"
-(момичето)"Пенииис"
               ooooh!
Как да му обяснявам нещо,което е повече от "редно" Thinking
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия