Чели ли сте тази статия?

  • 2 891
  • 32
http://www.biberonbg.com/info/plach.htm
Всичко добре, но ми е странно защо се броят седмиците от предполагаемия термин, а не то раждането! И ми е много чудно, защото в нашия блок има едно бебенце, което се роди в края на 6-тия месец. Кирчо тежеше едва 980 грама! Сега е на 8 месеца и вече се опитва да ходи. Ако трябваше той да се развива спрямо термина си на раждане нямаше да може дори да седи!  Thinking Да е жив и здрав Кирчо, а и статията е много хубава, ама защо така с това броене  Thinking  Thinking  Thinking
Виж целия пост
# 1
Смайл - това ми се види, като "ново 20-сет"  Thinking
И аз знам, че деца родени доста преди термин се "водят" с дните/месеците назад в развитието си. Абе май не го обясних добре  ooooh! , но ти ме разбра - нали?  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 2
Разбрах те, ама ето го детето пред очите ми. Тежи едва 6 килограма, един кльощавичък такъв, ама ходи! И всички останали занимания на 8-месечните не са му чужди!
Пу пу! Много готино детенце!  Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Понеже и ние бяхме назад с 5 седмици, аз да кажа  Grinning
Всъщност е по-полезно това броене от термина, за да нямаш големи очаквания към детето си и постоянно да го сравняваш с връстниците му и да смяташ колко "изостава", а разбира се, че недоносените постепенно си наваксват - ние на 3 месеца наваксахме теглото, а на 6 вече си брояхме възрастта от раждането  Grinning
Освен това в статията става въпрос за умственото, а не за физическото развитие, а това наваксване става малко по-бавно и не може да се прецени съвсем реално.
Аз още имам разни съмнения, понеже казва едва няколко думички, но може просто да е мързелче като баща си  Wink
Виж целия пост
# 4
Не знам защо, но съм алергична на тази тема. Аз родих 3 седмици преди термина бебе 3500 и през целия престой в болницата слушах как детето е недоносено, а то горкото беше по-голямо от т.нар. доносени.
Правиха ми някакви изследвания за вродени инфекций и естесвено таква нямаше. На обясненията ми, че майка ми ни е родила  двете със сестра ми около месец по-рано, и баба ми е родила по-рано майка ми - получавах отговор, че това не е наследствено.
Виж целия пост
# 5
Да, може би логиката е тази описана от iv100yanova. Имаме едно приятелско семейство, чието бебенце се роди в началото на седмия месец. Те непрекъснато обясняваха-по принцип е на толкова и толкова месеца, но се равнява на.... , т.е. три месеца назад. Сега детето ще стане на годинка - от раждането говоря(само след около 10-тина дни), но все още не може пълзи, само с проходилката "ходи" напред назад. Явно тези три месеца, които детет не е изкарало в майчината утроба са период за наваксване. Някои го правят по-бързо, други по-бавно. Преполагам също, че най-късно около годинка-годинка и половина се наваксват.
Виж целия пост
# 6
повечето недоносени деца имат проблеми за жалост - не считам за недоносени деца родени 2-3 седмици преди термина!
а такива поне месец преди това

нормално е и сред тях да има бързо развиващи се в дадена област - бебето Кирчо ходи, но тежи като едно 4-5 месечно бебе и ако не се знае, че е роден по-рано - доктор "очакващ" едно нормално 8 месечно дете би се притеснил...докато така - със знанието, че коригирани месеците му саеди колко си - доктора ще установи, че физиката му отговаря на реалната му възраст

боже колко оплетено обясних - дано ми разберете  ooooh!
Виж целия пост
# 7
В статията става въпрос за чуване, виждане, преобръщане, пълзене, упражняване на ръчичиките и прочие физически дейности, които според мен са си импулс от мозъка и са белег на умствено развитие. Но iv100yanova е може би права, че това рано или късно се наваксва.
evpraksia, аз доколкото знам белезите за недоносеност са много и теглото не е най-важният от тях. Ето какво ми беше обяснено на мен относно зрелостта на моето дете /цитирам дословно, за да не пускам линк към обяснението/:
Според СЗО нормите и термините са други - дете с ниско телесно тегло - има четири степени ( липсва понятието недоносено) . Възможно е да родиш на термин (т.е. да доносиш бебето) то да е с тегло над 2500 грама (т.е. доносено според критерия тегло) , но да бъде незряло и по критерия зрялост да отговаря на дете по-малко с няколко седмици - казваме, че детето е доносено, но е незряло. И обратно - може да е доносено по гестационна възраст, да е зряло, но да е с ниско тегло - под 2500 грама - в нормативните документи се записва недоносено - partis praematurus ( преждевременно раждане) - тогава се твърди , че бебето е хипотрофично - т.е. имало е причина поради която то не се е хранило достатъчно и е изостанало в показателя телесно тегло. Сама разбираш колко много условности има при определяне на състоянието на едно дете. Зрялото бебе с тегло под 2500 грама, доносено според гестационната си възраст има едни особенности , а недоносеното според гестац.възраст, тегло и зрялост има много по-различни особенности и потребности.
И още:
Белези за незрялост са:
vernix по кожата, разположението на пъпния пръстен
дължината на ноктите, формата на гръдния кош, количеството на подкожната мазнина, състоянието на външните полови органи, окосмяването на тялото и главата, разграничаването на окосмяването по главата (капилициума) от това по тялото, честотата на вдишванията, сърдечната честота, състоянието на НС - тонус, основни рефлекси, степен на разгънатост на белия дроб и т.н. ..
Виж целия пост
# 8
определено физическите дейности се развиват в повечето случаи по-бавно при недоносените бебковци - затова и в болницата по ДЦП е пълно с бебковци, които веднага след изписване от дома идват на процедури там
както и кг са критерий за общото физ.състояние на детето - доказано е, че умственото развитие на бебето е в пряка зависимост от качественото и количествено хранене особено през първите 12 месеца. Недохранването води до умствено изоставане... Имам в предвид, че вероятно това е причината да се гледа теглото - въпреки, че само то не е критерий, но бебета родени под 2.500кг е считат за недоносени независимо от термина
Виж целия пост
# 9
Цитат на: _smiley_
...


Т.е може да е недоносено, само въз основа на г.с., не знаех, през цялото време си мислех, че ми говорят глупости, особено като знам, че и всички ние сме родени така.

Ти колко по-рано си родила?

ПС: засичала съм те на курса в ЦУМ
Виж целия пост
# 10
определено физическите дейности се развиват в повечето случаи по-бавно при недоносените бебковци - затова и в болницата по ДЦП е пълно с бебковци, които веднага след изписване от дома идват на процедури там
както и кг са критерий за общото физ.състояние на детето - доказано е, че умственото развитие на бебето е в пряка зависимост от качественото и количествено хранене особено през първите 12 месеца. Недохранването води до умствено изоставане... Имам в предвид, че вероятно това е причината да се гледа теглото - въпреки, че само то не е критерий, но бебета родени под 2.500кг е считат за недоносени независимо от термина
възможгно е едно недоносено дете да дава всички признаци за нормално физическо развитие, но въпреки това да има "скрити" проблеми, които да може да се разпознаят само от невролог  Confused
Виж целия пост
# 11
какво става, 3 пъти ми е излязло мнението  Embarassed
Виж целия пост
# 12
evpraksia, и аз те помня от там  Simple Smile Моето дете се роди две седмици преди термина, т.е. беше доносено според докторските критерии /под 'термин' те разбират целия девети месец/, но се роди според някои от тях незряло. Тежеше скромните 2550, но нямаше никакви физически проблеми, нито е била в кувьоз и т.н., но външните белези като верникса и липсата на коса по темето според тях сочели, че е незряла. С теглото наддаде много бързо - първия месец - 1500, втория 1000 и третия 900 грама. Не съм забелязала да се развива по-бавно от връстниците си и затова много странно ми прозвуча броенето не от датата на раждането, а от датата на предполагаемия термин. Но тъй като разликата от две седмици е много малка, дадох примера с Кирчо, където тя би трябвало да е фрапираща.
Виж целия пост
# 13
наистина най-лоши са "скритите" проблеми - затова недоносените трябва да идат на невролог!
това е малко офф - ама като гледам напатили се мами се радвам, че мога тук да го спомена!

ако имате недоносени бебета или бебета родени с ниско тегло или форцепс или вакуум - по-добре идете на невролог още след първи-втори месец! Не боли а може да спести много главоболия!
Виж целия пост
# 14
Цитат на: catnadeen
наистина най-лоши са "скритите" проблеми - затова недоносените трябва да идат на невролог!
това е малко офф - ама като гледам напатили се мами се радвам, че мога тук да го спомена!

ако имате недоносени бебета или бебета родени с ниско тегло или форцепс или вакуум - по-добре идете на невролог още след първи-втори месец! Не боли а може да спести много главоболия!

айде ти сега ме хвърли в тъча!!!! бъди малко по-конкретна, плииийййззз!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия