Подкрепа да продължа

  • 961
  • 19
Здравейте опитни в кърменето мами!
С дъщеря ми се кърмим вече 3 месеца и 10 дни. Общо взето чувствам голяма несигурност с процеса на кърмене - ни виждам колко изяжда, суче различна продължителност всеки път, често остава неспокойна и след кърмене и въобще не мога да преценя дали се наяжда това лапе. Сякаш като е течна  храната и е невидимо количеството и, все ме кара да нямам доверие в кърмата като храна. Такива едни чувства имам. Често се изкушаваш да дам АМ с шише, та да съм сигурна, че всеки път изяжда едно и също количество и то да е задоволително. Оня ден в консултацията имаше едно бебе, момиче,  на 3 месеца и половина, т.е. с 15 дни по-голямо от моята дъщеря и това бебе беше дълго 62 см и тежеше 6 кг и 250 грама.  Shocked Хранено с АМ! Изкуших се и моето бебе да изглежда така, а моята бебка е една леко слабичка и изглеждаше като мишка в сравнение с това голямо бебе.
Искам да продължа с кърменето и да не се предавам. Не знам колко ще кърмя още, нагласата ми е ден за ден, когато мине месец се поздравявам, че сме минали един успешен месец кърмене. Когато започна да губя кураж, пиша тук, за да ме стегнете да продължа!
Виж целия пост
# 1
здравей!и аз имах такива съмнения по едно време,а и бебето ми е колкото твоето,пък доскоро искаше да суче през два часа като новородено ooooh!аз забелязах,че кърмата ми си потече спокойно,чак когато спрях да я мисля.пих лактогонни средства,кърмех често,изцеждах,челна стойка само не правех и нямаше кой знае какъв ефект.като спря да ми пука-и аз спокойна и бебка ухилена след всяко кърмене Hugне му мисли-да яде там,пък колкото изяде,ако не се нахрани,ще огладнее скоро,ако се нахрани,ще изкара по дълго време до следващото кърмене.кърмата се влияе не само от това,колко и какво ядеш,пиеш или спиш,а и от това как се чувстваш и какво си мислиш Peaceне гледай големите бебета в консултацията,които са на АМ-те и бройлерите бързо порастват като ги тъпчат с разни храни и химии.мисли си за това,че ти правиш най-доброто,най-полезното,най-приятното,най-нежното,най-личното нещо за детето ти.и знаеш ли,какво ми каза съпругът ми наскоро:"като гледам Лили как се гушка,когато суче,ми се приисква и аз да имам цици,за да може и в мен да се гушка така" Laughing
Виж целия пост
# 2
Здравей,
Предполагам, че всички в началото имаме такива периоди. Задаваме си многобройни въпроси - колко яде, достатъчно ли е, защо интервалите на хранене са различни и т.н. После се успокояваме, че щом пълненето на  памперсите е повече от прилично, бебето изглежда доволно и весело, значи хапва добре. Когато започнат "лактацонните кризи", нещата се влошават и отново се почват едни съмнения...
Единственото важно решение, което трябва да вземеш е, искаш ли да кърмиш. Ако отговорът е положителен, забравяш горните притеснения, зареждаш се с оптимизъм, започваш да даваш кърма "на поискване" и нещата ще си дойдат на мястото.
Хайде, спокойно и  Hug
Виж целия пост
# 3
Не ги гледай другите бебета.Моята е почти на 6 месеца,а тежи 5200 и е 60 см.И аз изпадам понякога в паника,започнах да я дохранвам с АМ,кърмата ми намаля,трябва да се изцеждам и изобщо - повече разправии.Пак не наддава достатъчно,по-добре да си я бях оставила само на кърма.Добре,че е Хедра,че от време на време й проплаквам,а тя ме успокоява,че няма за какво да се тревожа ( благодаря,Хедра   bouquet  ).Така,че си кърми бебчето и не се вторачвай толкова,нали е доволна и пълни памперсите - значи всичко е ОК  Wink
Виж целия пост
# 4
Не се отчайвай! И аз с първото си задавах същите въпроси и непрекъснато се чудех, сега въбще и не се чудя. Да яде колкото си иска (и когато си иска  ooooh!). Ако ти е щастливо бебето, въобще не го мисли!
Не гледай другите деца! Всичко е строго индивидуално!

Айде успехи... и бъдете здрави!
Виж целия пост
# 5
Я по уверено ! Няма по добро нещо от кърмата за твоето бебе, това съм сигурна, че го знаеш. За какво ти е да знаеш колко изяжда, иска ли да суче, даваш му и това е. За щастие бебетата са различни и наддават различно. На мен пък ми дожалява за някои бебета на АМ, пюрета, сокове и бисквити, които се вижда, че направо са бухнали от прехранване. Колкото повече се взираш в другите бебета, толкова по неуверена ще се чувстваш. Природата си знае работата, остави я да си я върши и се наслаждавай на детенцето си.
Успех  Hug
Виж целия пост
# 6
И аз много често се чувствам като теб. Вече 4 месеца се кърмим и все едни съмнения, едни притеснения. Но общо взето започнах да познавам бебка за какво мрънка и плаче и някак си се чувствам по- уверена. Давам винаги когато поиска. Често след хранене мрънка , но като я вдигна просто се уригва или повръща по малко. Общо взето единственото неудобство от това е, че не знаеш когато сте на разходка дали няма да те хване гладна в неподходящ момент. А разходките са също толкова разтоварващи. Ако все още не си пробвала да кърмиш на вън - пробвай. Тогава няма да се чувствш ограничена във времето. Аз досега съм избягвала АМ като "дявол от тамян", защото дам ли веднъж после може да посегна пак, като знам, че е по-лесно. Бих дала АМ само ако бебка реве безутешно и видя , че нищо друга не помага и ако вече психически не мога да издържа на рева( пу-пу  дано не се случва). И за мен това че кърмя вече 4-ти месец е голямо постижение. Ох, надявам се още поне два месеца да можем да се кърмим и тогава да захраня. Що, се отнася до сравняването с другите бебета - недей. Всяко бебе си е различно - има кърмени бебета които наддават по много има и такива на АМ, които надават по малко. Моята бебка на последната консултация беше 5,50кг и беше качила само 500гр за последния месец, ама нали все пак наддава. Имаше един период в който не акаше редовно и тогава и аз доста се притеснявах, ама сега си ги пълни редовно, въпреки че пак ми се вижда ,ч е кърмата ми е малко. Наистина , най-добре е да не му мислиш много и все пак да полагаш максимално усилия за поддържане на кърмата. Успех!  Hug
Виж целия пост
# 7
Не сравнявай с други бебета. Не знаеш дали е до ген, или до храна.
Има ли смисъл да минеш на АМ, за да видиш, че твоето е просто по-фино като конструкция и пак толкова наддава?
А и килограмите не са всичко, вярвай ми.
Идеално разбирам как те тревожи това, че не можеш да контролираш процеса  (колко изяло, дали му стига), но... от сега натам все по-малко ще успяваш да контролираш... Детето ти е друг човек, не си ти, и си има свои потребности, но и свои начини да се защити и оцелее. Довери се на детето - то си знае колко е гладно. Щом се кърмите 3 месеца, значи се справяте добре   bouquet
Виж целия пост
# 8
Вземи си едно кантарче и я мери преди и след кърмене, без да я преобличаш или преобуваш междувременно. Така ще засичаш какво изяжда. А, ако си спокойна, че се храни добре, то и кърменето ти ще е по-успешно и по-дълго.
Нормално е бебета на АМ да са по-едри от тези, които се хранят с кърма, но все пак зависи и колко голямо се е родило бебето. Я си представи, че този юнак, който си видяла в консултацията е роден с тегло 4.5 кг - това означава, че за три месеца е наддал само 2.5 кг. Моите бебета трупваха всеки месец /до 6 месечни/ около 1.2 -1.5 кг., а бяха само на кърма, но пък се родиха по 2.5 кг. - е как биха могли на третия месец да се мерят с някой роден гигант?
Виж целия пост
# 9
Здрасти, не се предавай...май всички кърмачки минаваме по тоя път на съмнение. В 3-я месец имахме стачка и лактационна криза и бях на крачка да се откажа от кърменето/при условие, че след раждането с неимоверни усилия си запазих кърмата защото ми правиха др.тежка операция/...бебка ревеше само като ми видеше цицата и цокаше наййй-много 3  4 минути..обаче се мобилизирах и реших, че няма да се предам защото искам много да кърмя...един път се справих при това в доста по-тежки условия....та сега ли ще се откажа...така за 1 седмица преодоляхме кризата...дебнех бебка и я кърмех преди да заспи или след като се събуди..само и само да е сънена..докарах си свръхлактация:)) с чайове и цедене, айде пак регулиране на кърмата...и реших повече да не се тормозя...колкото толкова...дори и да мине на АМ не е толкова страшно в крайна с/ка. Всъщност най-много ме гризеше мисълта точно за това АМ и че явно немога да се справя като майка щом немога да кърмя...ама после осъзнах, че пък е не това е най-важното...и реших колкото - толкова...престанах да се тормозя ...пък ей на вече си се кърмим 7,5 месец..захранени сме и не сме заместили кърмене...Това с кантара не ти го препоръчвам, че е само допълнителен тормоз...
Стегни се, ще се справиш:))  bouquet
Виж целия пост
# 10
Мило, ама хич не се изкушавай да гледаш другите деца. Напълно те разбирам защото и ние вървим дребни. На три месеца бяхме 57 см и 4.800 кг. Преди 2 седмици на 9 месеца бяхме 68 см и 6.790 кг. (на теория това са габарити на 6-месечно бебе). Още сме си на кърма обаче и хич и не смятам да посягам към адаптето. Добре че нашата педиатърка вика и се кара много на майките, които самоволно дават като добавка каквото им хрумне. Тя все гледа общото състояние на детето, а не габаритите.
Нашата изглежда добре (пу-пу да не й е уроки  Grinning). Прави всичко, което дете на нейната възраст трябва да прави. И изглежда съвсем нормално. Има си малко месце и сланинки (колкото да не е скелет), така че явно не ще да е от едрите. А и ние с бащата й не сме.
Хич не му мисли колко яде. Ами като се захраните и тя реши, че точно сега и точно тая манджа не й харсева - тогава какво? Ще предлагаш по 20 вида пюрета докато ти се качи на главата?Детенцето си знае. Инстинктът за оцеляване е нещо необоримо. Не си превръщай детето в "бройлер" (както умело е направила сравнение dessy encheva) или на "акселератче" насила. И още нещо, бях чела (не знам до колко е истина), че пухкавите бебта в пубертата са по-склонни към наднормено тегло защото в клетките имало някаква памет, която се отключвала тогава.
Просто гледай дали наддава всеки месец (та ако ще да са само 250-300 гр) и дали общото състояние на бебчо е добро. Здравото бебе не е дебело, а живо, будно, весело, любопитно и неболедуващо.
Горе главата! Правиш най-доброто за детенцето си!
Виж целия пост
# 11
А що се отнася до кантара - от горчив опит ти го казвам. Не посягай към него!!! В родилното пътека направих до пустия му кантар. И защо? Защото огромната част от медицинския персонал в този род отделения си кара по каквото е учил преди 20-30 години. Ако много се притесняваш поговори с педиатъркта дали детето ти е в норма, в добро общо състояние и тя какво мисли. Направи за твое успокоение консултация и с друг педиатър (погледни в списъка на педиатрите за кърмене и късно захранване). Към кантара прибегни само, ако сериозно изоставате в растежа или два месеца не наддадете почти нищо.
А иначе и от АМ децата порастват. Не е края на света.
Но на първо имай вяра в себе си и детенцето. Това е най-важното!
Виж целия пост
# 12
Ако не даваш АМ, вода или чай (изобщо такива неща, които да ти затруднят кърменето), мисля че съвсем скоро ще дойде момента, когато вече и за теб ще е удоволствие кърменето и ще бъдеш спокойна. При мен началото беше трудничко и след 1-вия месец си казах "Е, поне 1 месец беше на кърма". После пак и за 2-рия. И честно казано исках бързо да минат поне 9-10 месеца в които съм кърмила, та да си отдъхна. Обаче в началото на 3-тия, бебчо скъси времето за сукане и си създаде добър режим и така като съм спокойна, искам да си го кърмя още много време (надявам се да мога). 

А пък за мерките - възрастните еднакви ли са ? Еднакво ли ядат и тежат ? И бебетата са така. Защо се изкушаваш да даваш добавка, да го тъпчеш, за да е пухкаво бебенце, а пък после ще се чудиш как да ги сваля килограмите. Ако си пълни памперсите, наддава и е будно и пъргаво бебенце, значи му стига. Аз поне по това се водя.

Щом можеш, кърми! Няма по-добро за бебето ти. Успех ти пожелавам!
Виж целия пост
# 13
Поведението на бебето по време на кърмене не зависи само от количеството кърма. Моят син например от време на време вечер е нервен, изпуска цицката, реве, пак я захапва. Пнякога го прави, понякога не. Сутрин и нощем никога не е правил така. Понякога суче по 15 минути, понякога по 5. В крайна сметка имай предвид, че по време на кърмене освен млякото, което поема, бебето е близко до теб, усеща сърцето ти и се успокоява. Нормално е да му е приятно така и да иска да постои по дълго, дори и да заспи. Ако пък има нещо да му отвлича вниманието може да не иска да стои.
А по отношение на сравняването с други бебета- синът ми се роди почти 4 кг. Как да го сравнявам с други бебета, които съм видяла- те може и 2 кг да са се родили?  Не е възможно за 4-5-6 месеца да се наваксат началните разлики от килограмите при раждането.
И бъди по спокойна, природата е дала на бебетата защитни механизми. Ако дъщеря ти е недохранена първо ти ще разбереш, а дори  и чак толкова да се съмняваш в себе си  педиатърът няма начин да го пропусне.
Виж целия пост
# 14
Кърми си спокойно.Ще ти дам пример с моите деца.Големият син беше на АМ и растеше едър.На 3 месеца беше 7,600.Малкият сега е изключително кърмен,вода не давам.Тежи 8,200 кг.Както виждаш по-тежък е от батко си и е доста едър за дете на неговата възраст.Явно е до ген.Щом детенцето ти е спокойно и пълни памперсите,значи всичко му е наред.От кърмата по-ценно няма.Докато можеш си го кърми.Пък после има време и за АМ. Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия