Гризат си ноктите

  • 663
  • 5
И двете ми деца - на 6 ши на 4 г., момиче и момче, си гризат ноктите. Какво ли не опитах, особено при каката. То не бяха горчиви лакове, то не бяха обещания за редовно водене на маникюр, и нищо не помага. А и малкият започна отскоро и вече се видях в чудо. Моля ви, дайте ми съвет как ефикасно да ги откажа от този отвратителен навик.
Виж целия пост
# 1
Децата (казват психолози) си гризат ноктите, когато са под стрес, имат вътрешна неудовлетвореност, нещо ги тревожи и притеснява. Отделно и запазването на цялостта на аз-ът по този начин (лаик съм, то е ясно, само съм чела това-онова).
Говориш ли с тях, какво ги кара да го правят?
Виж целия пост
# 2
Бу, мисля, че си права. Само при един разговор предполагам, че няма да могат да кажат защо го правят, защото не се усещат.

Аз съм го правила като малка. Знам със сигурност, че при мен е било от нервност и притеснение. Когато те липсват, ръцете ми се оправяха и от само себе си нямах нужда да го правя. На мен говоренето не ми помогна, нито мазането, защото просто ми идваше отвътре и не можех да се спра. Има ли спокойствие, няма проблем.

Трудна задача, но не невъзможна! Успех!   bouquet
Виж целия пост
# 3
По принцип е на психическа основа. Но при нас Стефчо го прехвана от едно детенце.
Сега се опитвам  да го откажа, но не се получава. Опитвах с подкуп и заплахи. Цъ. Не става. Ще следя темата, дано има някакво решение.
Виж целия пост
# 4
Опит за съветче  Wink
Намери им занимание, при което да са им заети ръцете - пластелин, рисуване с пръсти, ей такива неща.
Виж целия пост
# 5
Моят син прихвана този ужасен навик от едно приятелче в детската градина. Сторило му се много интересно и готино /по същия начин, както аз навремето пропуших!/. В началото се случваше рядко, пропускаше по някой нокът, но той явно си постави за цел да усвои този мурафет в детайли, положи усилия на волята и сега ноктите му са непрекъснато изгризани. Забелязах неотдавна, че си гризка и ноктите на краката!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия