майчинството на бащата

  • 840
  • 5
 имам един специфичен въпрос...детето ми е на 2,7 годинки..до сега съм използвала 2 години редовен платен отпуск по майчинство. взела съм и 6 месеца неплатено майчинство, което не се плаща.сега искам да взема и 6-те месеца,които се полагат на бащата, но вече не можело по новия закон да се прехвърлят...обаче как стоят нещата в моя случай- аз нямам сключен брак с бащата на детето ми и ние не живеем отдавна заедно...т.е. аз сама си го отглеждам..дали мога в моя случай да взема и 6-те месеца,които се полагат на бащата....ако някой може да ми даде компетентно съвет или някакъв телефон за инфо, ще ми е от голяма помощ..благодаря !!!
Виж целия пост
# 1
Ще ти цитирам чл.167а, ал.4 от Кодекса на труда:
 (4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
Ти пишеш, че не живеете заедно и нямате брак, т.е. можеш да ползваш 12 месеца неплатен отпуск


Виж целия пост
# 2
това,което ми цитираш е страхотно...кратко и ясно написано....този закон е в сила и след направените промени от миналата година,които забраняват прехвърлянето на майчинството на бащата на майката...нали така ?
Виж целия пост
# 3
ами още нещо да попитам...какво като документ да представя, че не живеем заедно..то нали вече  я няма някогашната домова книга за адресна регистрация...
Виж целия пост
# 4
чл.167а от Кодекса на труда е в сила от 01.08.2004 г и няма промяна до декември 2007, когато са направени последните промени.
Неплатеният отпуск за отглеждане на дете може да се ползва до навършване на 8-годишна възраст на детето наведнъж или на части, не по-малки от 5 дни. Във всички случаи работодателят се уведомява 10 календарни дни предварително, като уведомлението за ползване на отпуск се придружава с документи, удостоверяващи правото на лицето на този отпуск.

Когато отпускът за отглеждане на дете по чл. 167а от Кодекса на труда се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него.

Работодателят, при когото се иска за първи път отпуск за гледане на дете до навършване на 8-годишна възраст издава удостоверение по чл. 49, ал. 5 НРВПО (образец-приложение № 4 към наредбата). Удостоверението се издава на името на детето, за което се иска ползването на отпуск. В него се отбелязва всяко ползване на отпуск по чл. 167 а КТ от лицата, които имат право на него.

Това са необходимите документи:
Писмено заявление за всеки отделен случай, подадено най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска;
Когато отпускът за отглеждане на детето по чл. 167а КТ се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него;
Акт за раждане на детето;
Декларация за съгласие на единия родител за ползване на отпуска по чл. 167а КТ в размер 12 месеца (важи само до 31.12.2006 г.);
Когато отпускът се ползва за първи път работодателят въз основа на представено копие от акта за раждане на детето издава удостоверение съгласно приложение № 4.

                           
Виж целия пост
# 5
много съм ти признателна за информацията....днеска щях да ходя до работата да си подавам останалите 6 месеца неплатено майчинство/тези които по принцип се полагат на бащата/ , ама не можах да запаля колата в тоя студ...сега съм го отложила за понеделник...щом закона е на моя страна не би трябвало да има пречки...още веднъж много благодаря. Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия