Вкусен козунак

  • 17 809
  • 13
Мами, направих пробно козунак, който мъжо хареса, както и съседите  Wink Направих го в машината за хляб, но моята приятелка го меси на ръка и стана също толкова вкусен Mr. Green
Ето ви рецептичката

4 яйца (1 жълтък се отделя да се намаже отгоре)
1ч.ч. пр. мляко
1 ванилия
1ч.ч. захар
1 с.л. ракия
1с.л. мая на прах (разбива се в топличко мляко + 1ч.л. захар) оставя се да бухне
1кг брашно
1ч.ч. мазнина - равни части масло и олио

Bon appetit  #Milti
Виж целия пост
# 1
Каква е ролята на ракията, знаеш ли?
Виж целия пост
# 2
Цитат на: pg220899
Каква е ролята на ракията, знаеш ли?

Доколкото съм чувала помага за втасването Wink
Виж целия пост
# 3
Дидка, извинявай, но реших да ти използвам темата за два въпроса  Embarassed

Колко време ви втасват козунаците? Моят вече един час втасва, но още не ми се струва готов  Rolling Eyes
Да не вземе да превтаса?

Месили ли сте козунак с приставките за тесто на обикновен миксер?
Виж целия пост
# 4
Искам да пробвам козунака, имам няколко въпроса:

1. Колко време се оставя маята да бухва?
2. Козунака в машината ли се пече или само тестото се прави там? А ако се пече в машината, колко е дълга програмата?
Виж целия пост
# 5
Ми аз да си похваля козунака  Embarassed - тук и тук.
За втора година меся (миналата леко се изложих), този път оставих тестото хууубаво да втаса.
Втасва повече от час в много слаба фурна. Дано се справям все по-добре, за да настигна майсторките във форума!
Като го пробваме и на вкус, ще пусна рецептата.
Виж целия пост
# 6
миналата година месих козунак. Никога преди не бях месила, но ми дойде музата и викам айде...на следващия ден така ме боляха ръцете че едва си миех зъбите. Яко месене и биене им трябва
Затопля се цялата кухня, яйцата също се затоплят, съдовете, в които ще се меси козунака. Абе всичко трябва да е приятно топло и се месиии до припадък. Тая година ще сме на купешки и изобщо не искам и да чуя за месене на козунак Grinning
Виж целия пост
# 7
Цитат на: summer
Искам да пробвам козунака, имам няколко въпроса:

1. Колко време се оставя маята да бухва?
2. Козунака в машината ли се пече или само тестото се прави там? А ако се пече в машината, колко е дълга програмата?


Не питаш мен, но да си кажа:

1. Маята се оставя докато повърхността стане на пяна. Случвало ми се е пяната да е дълбока три пръста. Но и един е достатъчно.
2. Козунака се пече във фурната (поне досега нямаше успешни опити с печене в машината). Меси се на програмата за тесто. Можеш да спираш машината, когато стигне до втасването и пак да я пускаш отначло. Две спирания и третия цикъл го пускаш целия. Като свърши целият цикъл, вадиш тестото с набрашнени или намазнени ръце. Делиш на три или на шест топки, според зависи колко плитки ще правиш. Разточваш с точилката всяка топка като за руло. Слягаш стафиди, ядки, корички, локум или каквото имаш (плънката от смлени орехи, канела, захар и масло е чудесна). Завиваш и разтегляш с усукване. От три такива рулца плетеш хлабава плитка. Плитката/ите ги слагаш в тавата (да не е много голяма, че се разливат настрани вместо да се надуят), тавата мяташ във фурната. Загрей си фурната на 50 градуса и чакай да втаса. Втасало е когато си увеличи обема два -три пъти и когато го боднеш с пръст, тестото възвръща формата си. Вадиш и бързо мажеш с яйце, набождаш ядки и хайде обратно. Печеш на силна фурна.

Сега пробвам с два цикъла за макарони и един за тесто дали ще стане козунак или кекс. После ще докладвам.
Виж целия пост
# 8
Raya, мерси много за отговорите. Супер си!
Виж целия пост
# 9
Raya, благодаря за подробното обяснение  newsm51 ама аз като сложих да пека козунака и отгоре стана, а вътре беше малко суров....аз ли правя нещо не както трябва
 Weary ...а за плънките - мъжо не иска нищо отгоре и вътре   Rage

....като гледам каква хубава едра захар имате....тук всичката такава е много ситна.... Tired Face
Виж целия пост
# 10
Извинявам се - аз съм госта Tada

ето го козуначето

Направих само един, че нямаше време за играчка, но в събота ще си поиграя повече smile3503
Виж целия пост
# 11
DidKa,

много добре изглежда козунака. Моят малко го препекох, защото не се усетих, че съм боднала клечката във локумче... Стана на конци - по-скоро на пластове. Вкусен е. Определено е много добър като се има в предвид минималното количество труд, който вложих. След втасването, когато рязах тестото за да го оформям, вътре беше на шупли. Вероятно трябваше още веднъж да го пусна на програмата за макарони.

Благодаря за рецептата.
Козунака можете да видите ТУК
Виж целия пост
# 12
DidKa,

Покрий другият път козунака с алуминиево фолио, за да се изпече добре. И ползвай вентилатор, ако имаш.
Виж целия пост
# 13
Цитат на: Raya
Цитат на: summer
Искам да пробвам козунака, имам няколко въпроса:

1. Колко време се оставя маята да бухва?
2. Козунака в машината ли се пече или само тестото се прави там? А ако се пече в машината, колко е дълга програмата?


Две спирания и третия цикъл го пускаш целия. Като свърши целият цикъл, вадиш тестото с набрашнени или намазнени ръце.

Ако не извадите тестото веднага след приключване на третия /или който поред искате/ цикъл на програмата за месене на тесто, а го оставите да втаса хубаво вътре, ще стане много добре. За козунака не постъпих така, като го правих пробно преди две седмици, но правих за Цветница пита "Хризантема", трябваше да изляза за около 2 ч., а като се върнах, програмата не само беше приключила /при това пуснах машината само един път/, ами тестото беше втасало така, че бе надигнало капака на машината за хляб с около 1 педя Laughing Веднага го обработих и сложих оформената вече пита да втасва повторно - този път във фурната, включена на 50 градуса по Целзий, и при пуснат вентилатор. Стана великолепна пита - на конци, също като козунак. Така от една моя грешка - че се забавих, всъщност си направих полезни изводи. Надявам се и на вас да свършат работа. Успех и весело посрещане на светлите празници! Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия