Няколко въпроса за наем на имот

  • 1 226
  • 13
Как се регистрира договор в община и регистрира ли се изобщо?
Реших да съм добросъвестна и звъннах в районния ни НАП да питам какво трябва да нося, за да си регистрирам договора (наемодател съм), а те ми отговориха, че тякова нещо няма. Догодина да съм си била попълнила данъчната декларация. Shocked
В Гугъла попадам на някакви стари писания за авансов данък...
Някой може ли да ме светне Praynig

И още един въпрос. Ако не дай си Боже имаме търкания с наемателите, в стари теми четох, че просто се предупреждават и си заминават. А ако не мога да ги намеря? Работят в някакво заведение и нямам идея кога биха си били вкъщи, т.е. вариант с препоръчано писмо или нещо такова отпада.

За сефте ми е и всякакви практични съвети биха ми били от полза.
Виж целия пост
# 1
Подаваш данъчна декларация и си плащаш данъка. Никъде не се регистрира договорът. За да си по-сигурна, е добре да се завери договорът нотариално /плаща се съобразно материалния интерес/ - в случай на "ужилване" така си по-защитена - процедурата е кратка и в твоя полза. Но трябва договорът ти да е перфектен, за да няма клауза, въз основа на която наемателите да оспорват други клаузи. Посъветвай се с адвокат.
Виж целия пост
# 2
Запис.Темата ме интересува живо!Имаме апартамент за отдаване ,а ни е за първи път...
Виж целия пост
# 3
Аз поне не знам за такава дивотия - регистрация на договор в общината.
Догодина подаваш данъчна декларация и там си има специална графа "доход от наеми".
Честно казано ви се чудя на акъла... аз изобщо не подавам информация за доходи от наем, няма шанс да те хванат.
Виж целия пост
# 4
... аз изобщо не подавам информация за доходи от наем, няма шанс да те хванат.

Ами ако възникне проблем с наемателите и се стигне до съд?

На мен също ми предстои отдаване на апартамент под наем, така че всяка информация ще ми е полезна.
Виж целия пост
# 5
Аз от години давам апартамент под наем- няма такова нещо като регистрация на договор в община, през следващата година ако си добросъвестна или ако договорът ти е с фирма, която отчита наема като разход си длъжна да подадеш данъчна декларация /става и по пощата/ и да си платиш дължимото на държавата. Нотариалната заверка не прави договора по-сигурен - те заверяват с подписа си единствено, че лицата, подписали договора са тези, които е изписано на листа. Най- важното е добре да е изпипан договора/ а не наемателят да срине апартамента и да ти каже - няма клауза да поема това или онова/ и да се позовеш на ЗЗД  Peace Hug
Виж целия пост
# 6
И аз да добавя - ако не подпишете договора пред нотариус се погрижи да имаш подпис на всяка страница от договора.
Виж целия пост
# 7
Нотариалната заверка не прави договора по-сигурен - те заверяват с подписа си единствено, че лицата, подписали договора са тези, които е изписано на листа. Най- важното е добре да е изпипан договора/ а не наемателят да срине апартамента и да ти каже - няма клауза да поема това или онова/ и да се позовеш на ЗЗД  Peace Hug
Защото стигне ли се до съд... #2gunfire  #Crazy започват увъртания, проблеми с призоваването на ответниците /зависи разбира се и за какви суми става въпрос/. Трябва добре изпипан договор, а наистина е добре да си декларираш доходите от наем, за да може ако се стигне до съда да имаш още един "коз", а не да се чудиш да се тъжиш ли или не за евентуално нанесените ти щети.  bouquet
Виж целия пост
# 8
Нотариалната заверка не прави договора по-сигурен - те заверяват с подписа си единствено, че лицата, подписали договора са тези, които е изписано на листа. Най- важното е добре да е изпипан договора/ а не наемателят да срине апартамента и да ти каже - няма клауза да поема това или онова/ и да се позовеш на ЗЗД  Peace Hug
Защото стигне ли се до съд... #2gunfire  #Crazy започват увъртания, проблеми с призоваването на ответниците /зависи разбира се и за какви суми става въпрос/. Трябва добре изпипан договор, а наистина е добре да си декларираш доходите от наем, за да може ако се стигне до съда да имаш още един "коз", а не да се чудиш да се тъжиш ли или не за евентуално нанесените ти щети.  bouquet

Така е, независимо дали е заверен или не, имат еднаква сила, накарай ги да си напишат саморъчно двете имена до подписа Simple Smile

Моя колежка си осъдили наемателите от раз, без никакви проблеми с незаверен  Peace
Виж целия пост
# 9
Соларис, предлагам ти да се обърнеш към познат брокер на недв. имоти. Ще ти вземе 50 % от пъртия наем като комисионно, но ще те улесни щом за първи път даваш имот. Блокерите имат голяма практика, оттам и усет къв квартирантите, могат по-реално да преценят какви са. Също имат и договори, които пазят правата и на двете страни. ще насрочат огледи и ще решавате двамата кого да предпочетете.  От мои наблюдения най-добре е семейство с малко дете - пазят апартамента и пазят тишина. Друго - при подписване на договора поискаи и капаро в размер на 1 месечен наем. В договора брокерката ми винаги записва, че тази сума остава за да се платят последните сметки след напускане на наемателите. Нали сметките идват следващия месец, а те вече ще са се изнесли. Друго - наемът се получава предварително - за следв. месец. Ако подписвате за сума във валута - задължително се пище ,,левовата равностойност на .... евро по фиксинга на БНБ в деня на плащане,,, ако не го спазите -могат да оспорват в съда. То до съд да не се стига, искрено ти го пожелавам. За НАП - в началото на 2008 ще декларираш дохода за 2007 , в декларацията до сега имаше нормативно признати разходи за поддръжка/без документ/, данъкът за 2007 ще е 10 %. Ако се сетиш питай и за друго.
Виж целия пост
# 10
Да, попълва се договор по образец
Виж целия пост
# 11
Соларис, предлагам ти да се обърнеш към познат брокер на недв. имоти. Ще ти вземе 50 % от пъртия наем като комисионно, но ще те улесни щом за първи път даваш имот. Блокерите имат голяма практика, оттам и усет къв квартирантите, могат по-реално да преценят какви са. Също имат и договори, които пазят правата и на двете страни. ще насрочат огледи и ще решавате двамата кого да предпочетете.  От мои наблюдения най-добре е семейство с малко дете - пазят апартамента и пазят тишина. Друго - при подписване на договора поискаи и капаро в размер на 1 месечен наем. В договора брокерката ми винаги записва, че тази сума остава за да се платят последните сметки след напускане на наемателите. Нали сметките идват следващия месец, а те вече ще са се изнесли. Друго - наемът се получава предварително - за следв. месец. Ако подписвате за сума във валута - задължително се пище ,,левовата равностойност на .... евро по фиксинга на БНБ в деня на плащане,,, ако не го спазите -могат да оспорват в съда. То до съд да не се стига, искрено ти го пожелавам. За НАП - в началото на 2008 ще декларираш дохода за 2007 , в декларацията до сега имаше нормативно признати разходи за поддръжка/без документ/, данъкът за 2007 ще е 10 %. Ако се сетиш питай и за друго.
Много и изчерпателно и правилно!!!
Само да допълня, че можеш пред нотариус да направиш само заверка на подписите за по-сигурно.
Така ще спестиш пари - по-евтино е отколкото по материален интерес и ще се чувстваш по-сигурна.
И наистина, ако можеш - използвай агенция!!!
Виж целия пост
# 12
Друго - всеки месец ходи в имота да си вземаш наема, за да може да го огледаш, да видиш как се поддържа. Преди да вземеш наема - проверявай дали е платено парното/ако има/, кабелната , тока - всеки го плаща за да не го спрат. Най-добре е да се спре БТК  телефона, всеки има вече мобилен. В договора запишете - предизвестие при напускане /напр. 1-2 масеца/, в моите договори е записано, при неплащане на 1 сметка в срок - договора се прекратява от моя страна без предизвестие.
Виж целия пост
# 13
Благодаря на всички за отговорите. Hug
Апартаментът вече е даден и е подписан типов договор, даден ми от брокерката. Не е подписан на всяка страница, не е подписан и пред нотариус. Брокерката написа в празните полета имената, т.е. не е собственоръчно. Авансов наем съм взела, както и депозит. В договора си пише предизвестие 1 месец, но точно от там ми възникна питането. Хората работят ненормирано (така казаха). Ако, не дай си Боже, трябва да ги предупредя, трудно бих могла да ги намеря в работно време, за да им се връчи евентуално предупреждение с обратна разписка и т.н.

Това с регистрацията, самата брокерка ми каза, че се носело копие от договора в Общината. Нашата счетоводителка пък каза, че вече е отменено. Струва ми се странно, защото можеш да имаш наематели, които да напуснат в рамките на една година. След като са напуснали и договорът е прекратен е ясно, че никой няма да отиде да си декларира екстра доходи...

Що се отнася до телефона - закрих го. А за сметките се разбрахме, че аз ще ги плащам и ще им давам бележките срещу които ще ми връщат сумите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия