Здравейте, мами експериментаторки!
Първо да кажа, че рецептата я видях в страхотния сайт на горичка http://gorichka.bg/index.php?p=10&l=1&id=125  там съм виждала и пробвала и други неща с успех, за което им благодаря!   bouquet  bouquet  bouquetПочетох и предните теми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=66965.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=155275.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=152637.0
и се порових още малко в нета за други подобни рецепти за домашен сапун и се залових да експериментирам. Само да вметна едно обяснение към майките, които ще тръгват да ме упрекват - идеята ми не е да ми е по-евтино или пък съм супер вманиачена в идеята за кърмата (не че не ми хареса идеята да оползотворя старите запаси вместо да хи хвърлям Wink и не ми излезе евтино де), а по-скоро съм един неосъществен изследовател-химик.

И така слагам вече небезизвестната рецепта от горичка (същата е като на Цвети от форума - първия линк ). И после ще поясня от къде на къде пък казвам, че е ЛЕСНО.

Ето какво ще ти е нужно:
1 чаша кърма
2 чаши растително масло (зехтин, какаово, ленено, бадемово масло и всякакво друго, а може и смес от различни видове; етерични масла за аромат също може да сложиш.)
¼ чаша суха натриева основа (NaOH)
¼ чаша вода

NaOH може да ти звучи страховито, но всеки сапун се прави с натриева или калиева основа – в далечното минало се е използвала дървесна пепел, съдържаща КОН. Стига да спазиш съотношението, основата няма да присъства в крайния продукт и той ще бъде неутрален. Суха натриева основа на люспи може да се купи в ХИТ Маркет или в специализирани магазини за химически реактиви.

Необходим ти е още неметален съд за забъркване на сместа, както и неметални формички, в които да я изсипеш, за да се оформят сапунчетата. Може да използваш пластмасовите “легенчета” от опаковки за бисквити, детски формички за пясък и каквото друго се сетиш.

Начин на приготвяне:
Мазнината се загрява до 46-47°C. В стъклена мерителна чаша люспите NaOH се прибавят към водата (не водата към люспите). Когато разтворът достигне 46-47°C, се прибавя към мазнината. Бърка се до гладка смес, после се добавя кърмата. Нормално е цветът да се смени. Бъркай до консистенция на крем – приблизително 45 до 60 мин. Изсипи във формичките, които могат да бъдат предварително намазнени или покрити отвътре с неметално фолио или хартия за печене, за да се извадят после по-лесно готовите сапунчета. Нека престоят във формичките 2-3 дни. След това се изваждат и сапунът се оставя да “зрее” 4-5 седмици, докато стане неутрален.


Най-трудно дефакто ми се оказа намирането на Натриева основа на люспи (Натриева Основа=NaOH=Сода каустик=Луга). Намерих (даже си купих 89ст за литър) течна Сода Каустик от Пикадили, но на етикета пише 12% разтвор и знам ли аз дали е ще стане или не (момичетата от форума пишеха за чиста луга  newsm78)..... и да слагам ли вода или не... колко да слагам.....иии се отказах от нея. Така и си седи. Ако някой е пробвал с такава течна 12%-това, моля нека сподели! Намерих нужната ми на кристали в Бриколаж (3,45лв мисля, че беше за 1кг...що сапуни ще излязат хахаха...), ако на някоя мама от Варна и трябва за нейния опит мога да й услужа. Сложих децата да спят и се въоръжих със слънчевите ми очила, престилка за готвене, маска на устата и носа и торбички на ръцете ( оказа се, че съм забравила да си купя гумени ръкавици). Хахаха всичко се оказа излишно! Аз очаквах бурна реакция, шупнете, пръскане, дим. Тц!!! Нищо! Naughty Laughing Мисля, че така и трябва да се получи, ако нещата се правят правилно, но от толкова съвети за предпазни мерки очаквах нещо по-така бурничко. Все пак си използвайте всички гореописани предпазни мерки.

Цялата операция от измерването на нужните ми количества до сипването в калъпите ми излезе за 30мин!!![/b][/color][/size] (в това число и едно прекъсване от 5 мин за кърнеме и успокояване на мъника)

    1.Премерих си с  контейнерчета за кърма на Авент нужните ми количества от продуктите. Водих се по кърмата. В контейнерчето имах 160-170мл, така че водата ( 1/4) ми беше съответно  - 40-45мл, Содата Каустик също толкова, а мазнината около 340мл.( 170мл рафинирано слънчогледово олио, 150мл. зехтин - изостанал  на терасата и мътен и един сгъстен, но все пак с аромат на зехтин и 20-30 нерафинирано слънчогледово олио)
   2.Сложих в голяма стъклена купа мазнината и я сложих да се затопля в микровълновата за 3мин някъде като през 30сек проверявах с пръст да не стане прекалено гореща. Понеже нямам термометър търсих топлина малко по-голяма от тази при бебешката баня.
   3.В стъклена купичка сипах 40-те мл. СТУДЕНА вода и започнах да довявам по-малко Содата Каустик. Бъркам с дървена шпатула, добавям...бъркам добавям и т.н. за 2-3 мин ми се разтвори цялата. Отделя се топлина и купичката се загря доста. С увит с найлонова торбичка пръст проверих и  Т на Сосата, беше малко по-гореща от колкото на мазнината, тогава се обади и мъника  с желанието си да цока. Нямаше ме 4-5 мин . Т на Сода+вода беше обаче все още по-висока и се наложи да затопля мазнината за още 1мин. в микровълновата на пълна мощност. 
   4.Започнах да ги смесвам като изсипвам бавно и бъркам СОДАТА КЪМ МАЗНИНАТА (не обратното). Бърках 1-2мин.
   5.Добавих кърмата (не ми беше ясно трябваше ли да я затоплям не трябваше ли) и сама си реших да я затопля за 1мин ( беше в хладилника до преди това). Сместа си смени цвета (при мен на жълт)
   6.Пуснах пасатора. Никакво бъркане 45-60мин!!! За 5мин с почивките за пасатора беше с търсената гъстота на кремче!
   7.Тогава си добавих и моите добавки. 1/2ч.л. мед, 8-10мл.- бадемово масло, и люляков аромат на око. По принцип не правя така. Винаги като правя нещо ново се придържам първия път към рецептата, а после си я коригирам и нагласям към нашия вкус, но този път не сдържах и си сложих добавките (които все пак не си ги измислих сама, както и бъркането с пасатора, а ги видях от рецепта за домашен сапун, но без кърма). Врътнах пасатора за още 1-2 мин. иии
   8....ии излях сместа във формички от сухи пасти Престиж. Не съм правила никакво обмазване с мазнина или облепване с оризова хартия, защото не смятам да ги пазя. Все още ми стоят във формите, но като го погледнах отстани идеално се отлепва май. Утре или вдругиден като го извадя ще кажа как е.

Учудването ми дойде от това, че с това количество от смес запълних само 6бр. формички  Sad, а аз се надявах (хайде да не е 12 като Цвети), но поне 9-10бр, но явно от чаша до чаша и от формичка до формичка си има разлика. Както и да е заедно с миенето на съдовете 2-те контейнерчета, 1 купичка, 1 купа и 1 шпатула като време ми излезе не повече от 30мин! Като разходи около 70-80ст. за 6 бр. уникални сапуни с кърма - не е зле а?!? Е, това е при положение, че си сметна само олиото (защото зехтина, ако не беше това му приложение щях да го изхвърля)т.е.- 50ст + още 20-30ст за сода, аромати и бадемово масло (а това при положение, че се използва и останалата суровина за други или същите цели).

Надявам се да има и други експериментатори и да споделяме опит. Като ми озрее сапун този и ако ми хареса мисля после да си направя някои с разани билки или подправки, но ще видим още го умувам дали пък няма да е неподходящо за децата Thinking newsm78, може и да се откажа от тези добавки.

Хайде лека и ползотворна!Забавлявайте се!

Ако сте си направили труда да изчетете всичко, то трябва да се пробвате хахахах да си кажа честно май описанието ми отне повече време от самото сапунопроизводство!

Виж целия пост