ИЗРАЕЛ 25

  • 20 790
  • 287
# 165
Нашата учителка Ефрат, така ни учи глаголи, глаголи,глаголи и от всеки поне една думичка( съществително, наречие). И песнички много, всеки път грачиме като гарги, голям смях пада, имаме семейство французи, един млад германец женен за израелка, 4-5 испаноговорящи, които са чуждестранни работници и работят в Кесария(малко инфо за града-http://en.wikipedia.org/wiki/Caesarea) и много подружки от СССР разбира се Peace, основната група от тях са украинци. Всъщност това е групата на улпан ב, аз ходя и на א , малко ми е каша ама нали почнах и аз по-късно и на единия са много назад, на другия са много напред, пък аз съм по средата май, ама ми е интересно да ходя и на двата. Heart Eyes
Виж целия пост
# 166
Мимкис това не го разбрах:Нашата учителка Ефрат, така ни учи глаголи, глаголи,глаголи и от всеки поне една думичка( съществително, наречие). Уточни малко,че аз нали все търся номера да уча по-лесно  Praynig
Виж целия пост
# 167
Мдааааам мимкис накара ме да се замисля....
Следващия път като дават нови думички да пишат:захар,некива,рабим,работ и инфинитива  Joy Няма да ни подхвърлят само трошици я  Joy Как ще е това хибук,хибука,хибокот,хибоким,лехабек  newsm78

 Joy Ох, разсмя ме! Виждам, че си научила правилото за множествено числов родовете.
Да не те разочаровам, но хибук си е хибук.
Инфинитивът е лехабек (браво на Мимкис  Hug)
съответно прегръщам е мехабек, мехабекет, мехабким, мехабкот.
Прегърнати е мехубаким, мехубакот
Хайде и много нешикот!
Да е пълна картинката  Hug  Hug  Hug.

Ай сега да видим миналото време кой ще спрегне  Whistling...
Виж целия пост
# 168
Моят фризьор не прави разлика между сантиметър и инч  Crazy Даже се чудя дали не бърка 1 сантиметър с 1 дециметър  newsm78 Няма значение колко му казвам да отреже, той под една педя не пада  Joy

Бубе, хибук е много хубава дума - можеш да кажеш на любимия "Тен ли хибук" - Дай ми прегръдка - и няма начин той да ти се сърди за каквото и да е  Hug (изпитано). Не съм сигурна, но мисля, че Мимкис имаше предвид със всеки глагол, че учат и друга дума със същия корен, която понякога е производна на глагола, напр. хибук е герундий на лехабек. (не помня как казваме на герундия на български, извинявай  Praynig имам предвид някои съществителни, напр. в английския ги правим с -ing в края -> kiss-kissing - нали и на български можем да кажем целуване - е, това е съществително, което е производно на глагола, но на иврит не ги превеждай през български или английски, а се опитай да схванеш смисъла, знаейки друга дума със същия корен)

Пример - котев=пиша, ктав=почерк, ктива=писане (герундий)
олех=ходя, алиха - ходене (герундий)
йошев=седя, йешива=седене (герундий)
 
На иврит на герундия казваме шем пеульа - все едно име на действието

Друг пример: אוהב<->אהבה = обичам и любов са с общ корен  Peace

Надписа го разгадахте  Hug пише "Много ви благодаря от цялото си сърце с голяма прегръдка"  Hug

Тали, мерси   bouquet


П.П.
Ох, наречие е написала Мимкис - наречие е маер-  бързо=מהר  и има глагол да побързам лемаер=למהר - връзката е очевидна  Party
Виж целия пост
# 169
Мента да не си смени прическата  Flutter?! Да срещаш Ментов обновена   bouquet! Дай снимчица, когато имаш апарат под ръка!
Титхадши (така се честитят тук новите придобивки, включително и подстрижка)
За мъж е титхадеш

Като сме на такава тема да дадем още полезни думички в тон с написаното от Мента:
тиспорет- подстрижка (глагола е лейстапер)
тисрокет- прическа (лейстарек обаче е срешвам)
зле съм с означенията на ударенията Мента подсказвай

И да улесня зададената задача за миналото време (въпросът всъщност е подсказка  Wink): каква е разликата м/у хибакти и итхабакти?
Виж целия пост
# 170
Мента, бебенцето е внук на мъжа на майка . В одеалце бях на село, до печката на дръвца - такъв кеф , че да се разтечеш чак като сладолед на топло  Mr. Green ....

Тали, децата нали видяха снега на камерата от БГ ...много им е интересно какъв е този бял дъжд ....Саги казва - ледчета са , не е вода ....Почти го докарват теоритично  Grinning ...Дай Боже един ден ще го видят тоя сняг!

Sarrah , така е ...много често виждаме нас си в другите , което идва да ни подсети, че в крайна сметка всички сме хора с усещания към нещо и някой ...всеки с кръга си , но човеци в крайна сметка  Simple Smile ....  Hug

С времето ще вляза в час тука ... уроци, гълъби, кексове ....върви живота !

Ето още едно албумче :
http://www.petia911.snimka.bg/album.php?album_id=346820&view=2

Проработи ми сайта ей така , чак се изненадах ....

Лайла тов !

Виж целия пост
# 171
   Ментаа това е за теб ''наздраве '' по хубавия ви повод-  с много обич и уважение  по пътя който сте си избрали.  Peace

Петиоо ма много си хубава, да ти имам тръпчинките. Приятно ми беше да ти видя снимките с най скъпите ти хора / тоест част де Wink/.  ... както казва Сара хората са различни иначе..другото е познато. Hug

Тали и аз пия бял чай, забелязвам,че е по лек от зеления. офф онези торти парфета още ми са пред очите / твоята и на мента/  блазе им на домашните ви...моите такова щастие къде да ги огрее хаха

Бори кво стана с кекса,изядохте ли го. Simple Smile
Виж целия пост
# 172
Аз не мога да спрегна нишика в зман авар,опитах с мъжо ама не искам да лъжкондря и да кажа,че съм го направила сама  Confused
А Тали другите две думи са ми непознати а и разбирам,че са в бъдеще време май май а ние не сме го учили още,така че и тук се провалям  Confused
Ментичка мерси за обяснението...Боже тази граматика ме  #2gunfire авал ейшли тиква  Joy
Хари мъжо го хареса кекса  newsm78 дали защото ме обича или защото е вкусен незнам,ама и аз си хапнах де  Joy
Мимкис ти ли си била в Улпана в Бат Ям или Цанито??
Виж целия пост
# 173
Бубе  Hug, всичко с времето си! Ще започнеш да чуваш "музиката"  Grinning!

Двете думички са в минало време  Hug
хибакти- активен глагол- прегръщал  (аз)
итхабакти- пасивен глагол- прегърнат (мен са ме прегръщали/ гушнал съм се)
Видиш ли накрая ....ти (תי) сигурен знак за минало време

Ако ти го напиша на иврит ще забележиш разликата, така на български звучи направо еднакво.... ето:

התחבק- итхабек минало време

יתחבק- итхабек бъдеще време

за това ни трябва съскащото, глухо h (хей) да се усети разликата  Peace


Пете, да не повярва човек  Hug- и на теб прегръдка, че и на сайта  Laughing!
Супер! Много сладурски снимки на семейството, дечица, тате (за него ще замълча, как беше- мълча позитивно  Laughing...)

Хари, по- лек е белият, може би и затова ми харесва. И зелен пия, но черен вече  Stop. Я кажи по вашите земи нали много чай се пие, в градина и в у-ще приготвят ли им?
Виж целия пост
# 174
Ааааааа ето защо не ги знам ние пасивните не учим а за активните само за 10 мин така ни нахвърлиха информацията ама нищо не сме учили.Знам само,че са в блокове и че има един активен в блока на пасивните.В момента сме на глаголите които започват с мит...само тях знам май май...митлабешет мисля че преминава в башалти  newsm78 Ох дали говорим за едно и също  newsm78 Мале какъв мармалад ми е в главата.Примера ми правилен ли е?
Виж целия пост
# 175
митлабешет- обличам се ж.р.
бишалти- готвих

митлабеш, митлабешет...
минало време е итлабашти

ще чуеш музиката вЕрвай ми  Peace! И ние сме минали от там!

Виж целия пост
# 176
 newsm45
Виж целия пост
# 177
 Не, не, не... няма да плачкаш, сама казваш, че още не сте го учили обстойно.
Ти си се ръководила от буквичките на корена. Важното е обаче, да запомниш за тази група  мит- ит
митлабеш- итлабеш
митбашел- итбашел
митгареш- итгареш
митгабер- итгабер
Виж целия пост
# 178
Бубе, трябва да си ги направиш с формули, много по-лесно е  Peace
Ако намеря моите (другата седмица), ще ти ги пратя, на нас ни ги преподаваха много подредено някак

Пете, това със сайта е интересно, куриоз, няма и да се разбере какво му беше станало  Crazy

Хариет,  Hug   bouquet мерси, мила! Не бих отказала глътка от някоя "дяволска вода"  Joy Направо идея ми даваш  Hug

Има един лаф, тук в Израел го научих - какво не му достига на студента? Един ден. Както и да се подготвя, ще каже "ех, да имах още един ден"... и аз сега се подготвям за посрещането на половинката и си мисля - още един ден и всичко щеше да е супер изпипано, ама няма!

Тали, само на дължина намалих, иначе от сватбата все съм си на етажи... Голям образ ми е фризьорът, има големи бисери - вчера специално отидох на крак до него, питам го кога има време да ме подстриже, а той ми казва в 16:30. Днес отивам, малко закъснявам, защото знам, че той не е много точен, и той ме пита "Ние нали не се уговорихме за час, що не дойдеш в 17:30 направо?"  ooooh! Мдааа...

Лека нощ, аз се отправям към бутилката с Бейлис  Mr. Green
Виж целия пост
# 179
Здравейте Simple Smile

Не съм в тон с инфинитивите и кексовете днес Laughing
Простено ми,нали Sunglasses

По-назад прочетох за психометричните тестове,които се използват и за вход в университет,ако правилно съм разбрала.
Някой може ли да даде малко подробности? Rolling Eyes

Лека нощ   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия