проблем с храненето от както тръгна на ДЕТСКА ГРАДИНА

  • 2 854
  • 22
Здравейте, от скоро синът ми ходи на детска градина и вече 3 седмици не иска да яде.Според мен детето вече се адаптира, не плаче сутрин, прибира се весел и пълен с впечатления,говори и разказва за интересните неща в детската,но отказва да яде и по цял ден гладува- казва,че храната не му харесва.Проблема е че той може да се храни сам,но никога не е искал да го прави или ако го прави е било доста рядко.До преди да възникне този проблем си ядеше всичко - всякакви супи, манджи, кремчета, много плодове, общо взето здравословна храна която аз му давах, не прекаляваше със сладките неща, не ядеше между храненетата нищо, просто защото не е искал, а и никога не е обичал да опитва нови неща(основно супи и манджи е ял до сега).
Първите дни като се връщахме от детската си наваксваше в къщи с яденето докато си легне,но сега не иска нищо и казва че не е гладен и така вече 2 седмици яденето ни е голям проблем.Аз се ядосвам много и едвам се прикривам, а тъй като следобед там им дават нещо сладко за закуска ми казва че иска нещо сладко, а там гризва от сладкото само 1-2 хапки  и не иска супи,манджи и без да ги е опитал ми казва вечер-"това не го обичам"
Говорих с лелката и учителките и ми казаха,че нямат практика да насилват децата с храната, защото помислих,че проблема е от това че са го насилвали, но той самия ми казва,че никой не го кара да яде да на сила.
Ако някой е имал подобен проблем, моля да го сподели. На какво може да се дължи това пълно отказване от храна, която до сега ядеше без проблем.Изобщо не иска да опита, а ако опита му харесва, това което му давам и си го изяжда, но проблема се задълбочава.Иска само мляко и то само вечер преди да заспи.
Виж целия пост
# 1
Варианти защо детето отказва да се храни много.
Първо, може само ти да си мислиш, че детето е свикнало с ДГ. Може все още да се адаптира, а това да е неговия своеобразен протест.
Второ, може наистина да не е гладен и от то не от друго, а от притеснение. И на големите хора, сама знаеш, често стомахът им се свива, когато са притеснени.
Момченцето ти не е малко, поразпитай го как се чувства там, дали му харесва, дали има приятелчета, какво прави с тях.... и лека-полека насочи разговора и към храненето- защо и не иска да яде.
Пожелавам ви успех в борбата с нехраненето.
Като дете и аз отказвах първите няколко месеца да се храня в ДГ, просто не ми се ядеше, толкова ми беше притеснено. Tired
Виж целия пост
# 2
Имах същия проблем със сина ми допреди месец и той сега започна градината. Ядеше (и все още вкъщи е така) само това, което аз сготвя, даже като ходим на гости при бабите, отказваше да яде техните манджи, въпреки че са сготвени точно както аз ги правя. У дома проблема още не сме го решили, просто е позамазан, защото всяко ядене му се представя като сготвено от мен и той се съгласява да яде. Той по принцип е капризен с храната.
В градината с госпожата решихме да не го насилват да яде, но да настояват да опита поне 1-2 лъжици от храната. И то не само да ги опита, ами и да глътне това, което му се дава. Горе-долу 2 седмици беше мъка - плюеше, даже и повръщаше, но сега вече като каже "това не го обичам" му предлагат поне да опита сам и се оказва, че всъщност му харесва.
При нас това свърши работа - опитай, пък ако не ти хареса, не яж. И затова се бяхме разбрали даже и насила да го накарат, ако се налага, но да опита поне веднъж от храната.
Виж целия пост
# 3
Благодаря ти Франческа Салиери .Може и да е вид протест, той виждаше притеснението ми първите дни, от това че ми казват че не се храни изобщо и по този начин да се противопоставя на това,че ходи на детска градина, макар,че го виждам как започва да му е интересно и да разказва сам за там, а не като първите дни когато едвам му изкопчвах нещо.Аз като малка съм била същата, станала съм злояда след 3г.,като съм тръгнала на детска.Сега обаче обичам всичко и мога да се нахраня с всичко.
Виж целия пост
# 4
Явно детето е в стрес още, не се притеснявай ще отмине.

Моята дъщеря отказваше също да се храни в градината в началото. Стигнахме до това да закусва в къщи и да я вземам по-рано за да хапне у дома.

Разговори с учителките и лелите...с нея... приказки, мъдрувания, слава богу персонала от градината са много ок и изобщо не я насилваха. Помолих ги да и предлагат филия хляб поне да хапне, като не иска да яде и така постепенно от филията премина на "всичко си изядох, мамо".
Само още закусва у дома, остана ни като лош навик от този период. Но не ми пречи, поне засега.
догодина нова година - нов късмет ще пробваме със закуска в градината.

Шока е голям и адаптацията за някой деца е дълга. При нас по-големия проблем беше с напишкването. Чак на 5-я месец спря да се напишква в градината, при положение че отдавна бяхме отказали и нощния памперс и у дома не е имало никакви проблеми през този период. Така че търпение, ще се наредят нещата.
Виж целия пост
# 5
И на мен ми е притеснено сега дали ще обядва нормално там. От другия месец тръгва на градина по цял ден. Надявам се като гледа другите деца да си хапва, защото вкъщи някой седне ли с нещо на масата и тя се нарежда до него да яде. Иначе, ако я карам да яде, когато й е време може да не иска.
Говори с учителките да го предразполагат. Да говорят с него, има начини. Поговори и ти с него.
Виж целия пост
# 6
При моята дъщеря има подобен проблем,с тази разлика че в градината яде всичко,а вкъщи не иска нищо.Даже не го и поглежда и казва че не обича.Преди ядеше всичко и по много,сега единствено ако има гъбена супичка не може да устои иначе все не е гладна и все това не го обичам.Надявам се да премине от само себе си.
Виж целия пост
# 7
Дъщеря ми не искаше да се храни сама в началото,беше свикнала все аз да я храня и като тръгна на градина госпожите я хранеха,след обяд я вземах по-рано,за да се нахрани у дома.Вече не е така - втора група е,по-самостоятелна е,има храни,които отказва,но като стои гладна после я заболява стомахчето и едва дочаква следващото хранене,дори допълнително иска...хубаво е да не ги насилват да ядат в градината,ама и гладни да стоят не е добро решение.Лошото е,ако детето е свикнало на по-здравословна храна,а в градината/поне нашата/ дават често за закуска мекици и др.тестени неща,сладки кремчета и пр.,които хич на са ни по вкуса.
Виж целия пост
# 8
   Мисля, че е нормално всяко дете след тръгване на детската да си промени малко или много навиците. Едни не ядат в градината, други спират да ядат вкъщи.  Нормално е - различна кухня. При дъщеря ми - моето готвене загуби битката. В градината явно много яде и почти всичко (казвам го със сигурност от резултата в тоалетната, ще ме извините), а от моите манджи не иска и да хапне вечер. Laughing
Виж целия пост
# 9
Момичета, благодаря ви за отговорите, явно е период и ще се надявам да отмине.
Вчера, като го взех от детската пак ми казаха че не е ял нищо даже и хляб не е хапнал. Казвал,че иска довечера в къщи да яде и не иска тази храна, а си иска нашата "на мама супата".Вечерта обаче не искаше и от нашата супа, а започна се дави още преди да я опита и плака, само и само да не го храня,аз разбира се не настоях.Това преди никога не се беше случвало.
Говорих с лелката и учителката вчера и те ми предложиха днес да се престорим че му нося храна от вкъщи и че ще му сипят от тяхната храна ,но в други купички-уж че е от нашата от вкъщи, че понякога това вършело работа при някои дечица с такъв проблем и днес сутринта се престорихме пред него че оставям храна от вкъщи и ще видя какъв ще е резултата, като го взема следобед.Според мен се инати,ако опита съм сигурна че ще му хареса, той обича всичко което съм прочитала в изнесеното меню. Кухнята на детската градина е доста разнообразна за обяд.Срещам страхотно разбиране от страна на лелката и учителките и това ми дава надежда, те даже са му предлагали да го нахранят, ако проблема е ,че не иска сам да се храни.
Дано не се случва на други дечица да имат подобен проблем, защото наистина е претеснително.
Виж целия пост
# 10
  А да не би нещо да го боли - напр. гърло, ухо - тогава отказват ядене, защото ги боли от дъвченето и преглъщането. Нещо конкретно не си ли поисква - хляб, месо или каквото и да е. Дъщеря ми понякога е карала по цял ден на адаптирано мляко и шоколад, на другия ден пак си яде всичко (без манджи и супи, както казах).
Виж целия пост
# 11
  А да не би нещо да го боли - напр. гърло, ухо - тогава отказват ядене, защото ги боли от дъвченето и преглъщането. Нещо конкретно не си ли поисква - хляб, месо или каквото и да е. Дъщеря ми понякога е карала по цял ден на адаптирано мляко и шоколад, на другия ден пак си яде всичко (без манджи и супи, както казах).

Проблема е от както тръгна на детска от преди 3 седмици, още от първия ден не яде нищо и така си продължава, но поне първите 2-3 дни вечер си наваксваше.Е, не че абсолютно нищо не е ял и вкъщи за тези 3 седмици.Събота не иска и отказва и неделя, тъкмо прояде и в понеделник наново се започва с неяденето и в детската и вечер в къщи.Сутрин закусва каша с прясно мляко и това почти за цял ден+мляко вечер преди да заспи(пие все още Frizo 3 и мн го обича).Вечер бяга и се крие докато му приготвям за ядене още щом види,че затоплям храната, която до сега винаги си е изяждал и обича, даже ако каже "не искам това" предлагам друго и пак -НЕ. Като влезем до хранителен магазин иска да купим разни неща и след това не ги яде, даже и шоколадите,които слага в количката не яде,а гризва по 1 път и това е.Не го боли гърло и не е болен,ако беше така щях да разбера.И с тоалетната има вече проблем -ака по 1 път на 3 дни и това е от това,че не яде според мен.Странното е че виждам че е раздразнителен и нервен от глад, а когато го убедя че ако опита ще му хареса и хапне се оправя настроението му.До кога ще е това незнам newsm78
Виж целия пост
# 12
   Е добре че пие млякото, то е доста хранително също. Дано му се отвори апетит скоро!  В такива периоди съм я водила в макдоналдс, на ресторант или на гости у комшийката и ме е изненадвала как яде там. Grinning
Виж целия пост
# 13
Говорих с лелката и учителката вчера и те ми предложиха днес да се престорим че му нося храна от вкъщи и че ще му сипят от тяхната храна ,но в други купички-уж че е от нашата от вкъщи, че понякога това вършело работа при някои дечица с такъв проблем .Дано не се случва на други дечица да имат подобен проблем, защото наистина е претеснително.



Малко свърши работа това че уж носим храна от вкъщи. За първи път е хапнал малко супа в детската градина с хляб-това си е постижение.Вечерта видя в магазина и поиска печено пиле на грил, което никога до сега не е ял така освен в супа или в манджа и му купихме.Изумих се като видях колко изяде. Май започват да се оправят нещата, поне така се надявам.Информирам ви,за да знаете,че по някога такива хитринки вероятно вършат работа. Благодаря за съветите!
Виж целия пост
# 14
Проблема ни продължава Cry Само 1 ден свършиха работа хитринките с купичките и храната ,която уж ние носим от вкъщи  и моето момченца продължава да не се храни, отслабна много.
Вечер в къщи едвам хапва 1-2 лъжички.Какво бихте ме посъветвали дали да не го заведа на психилог. Незнам какво е в душата му.Мислех че се инати, ама чак толкова, вече месец и полувина продължава това мъчение, притеснявам се да не се разболее.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия