Пак за 45-те дни преди раждане....

  • 2 339
  • 4
Здравейте и от мен,
ето моето питане: тези 45 дни болничен задължително ли е да се вземат преди раждането и ако не се вземат тогава, губят ли се в последствие? Интересувам се от това, тъй като през декември ми се увеличи заплатата, а термина ми е средата на юни, т.е. 45 дни преди раждане = от 1 май в болничен. Иска ми се да поработя по-дълго на високата заплата, за да взимам повече парички в последствие, но пък ако загубя тези дни....има ли смисъл?
Ще се радвам, ако ми отговорите и дадете мнението си?
Благодаря предварително!   bouquet
Виж целия пост
# 1
Болничния за 45 дни преди термин може и да не се ползва.
Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
2. ако до явяването й при лекаря не е работила - за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането.
(3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.


Тези дни от този болничен, които не са ползвани не се прехвърлят за ползване след това.
Ако излизаш в болничен 45 дни преди термин на 1 май, трябва да работиш целия месец май и да излезеш в болничен от 1 юни, за да влезе и месец май в базата за изчисление на обезщетението. Няма смисъл да работиш и през юни, тъй като базата е в календарни месеци.
Дните от отпускът за бременност и раждане ще ти се намалят с 31, но пък ако взимаш след това по голямо обезщетение 11 месеца, защо да  не работиш и месец май. Освен това за май ще си получиш възнаграждението. Единствения проблем е да не родиш края на май, дори и да родиш примерно на 31 май, базата за изчисление на обезщетението ще е май 08- април 09, и това че си работила през май няма да се отрази на обезщетението.
Ако можеш направи сметки и виж обезщетението, с колко ще ти се промени, ако работиш месец май, и ако не работиш.
Успех!
Мога да ти помогна със сметките Peace
Виж целия пост
# 2
Много ти благодаря anii_ta,  bouquet много добре обясняваш и всичко ми се изясни напълно, но възникна още едно въпросче: Мога ли да използвам отпуска през май, когато вече ми се полага болничния, т.е. ще ми бъде ли позволено да изляза отпуска, когато ми се полага болничен и дали, ако родя на 31 май (или по-рано) месеца се "губи"? Имам доста отпуска, дори от мниналата година, така че няма да има проблем, но нямам идея дали по закон е разрешено да я ползвам по това време...
Относно сметките на сумата, която ще получавам, ако работя през май и съответно, ако не работя ще се радвам, ако ми помогмеш при смятането, защото честно казано не знам как да я сметна  Embarassed За нея ще пиша на лични.
Благодаря!  Heart Eyes
Виж целия пост
# 3
Можеш да ползваш отпуск, но дните на неизползвания болничен се губят. Ако родиш на 31.05. няма как май да влезе в базата.
Виж целия пост
# 4
Ясно, вече всичко ми се изясни по този въпрос.
Благодаря за информацията!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия