Правила за издаване на болничен лист

  • 7 845
  • 11
Сюрпризираха ме с искане да заплатя за услугата да ми издадат болничен лист. Някой знае ли по каква нормативна разпоредба имат право да ми искат да платя, за да ми издадат болничен лист.
Случаят е следният. Преглед при специалист УНГ, в здравното заведение, което ни обслужва по месторабота. Основание да ми поиска плащане за болничния - ако болничния не се издава от личния лекар, се заплаща. Прочетох цялата наредба за медицинската екзпертиза на работоспособността и няма нищо такова. Моля, ако някой знае да ме насочи.
Виж целия пост
# 1
Не е вярно. Ако си здравноосигурена и се налага да ползваш болнични, болничния лист не се заплаща.
Виж целия пост
# 2
А как да докажа пред въпросния лекар, че не трябва да му плащам?
Виж целия пост
# 3
това е корупция ,щом си здравно осигурена при който и лекар да отидиш болничният ти е безплатен
Виж целия пост
# 4
Аз имах подобен случай миналата година, само че на мен личната лекарка ми поиска да си платя болничния. Аз се чувствах много зле и не се задълбочих в това, но като се прибрах ми светна и се усетих, че ме е метнала. На всичкото отгоре и не ми даде никакъв документ за сумата която и дадох. Веднага звъннах в ЗК да попитам има ли основание да ми иска пари личната лекарка и естествено ми отгорориха че болничните са безплатни и ми обясниха, че ако искам мога да подам оплакване срещу лекарката. Аз не го направих, но следващият път като отидох при нея и казах, че съм разбрала че ме е излъгала и следващият път няма да и се размине.
Виж целия пост
# 5
Каква сума са ви искали да заплатите за болничния?

Аз плащам само потребителска такса, все пак съм минала на преглед при личния си лекар, не съм се и замисляла даже.
Друг е въпросът, че и джипито на детето ми иска потребителска такса, когато ми издава болничен, а това вече е в нарушение със сигурност.
Виж целия пост
# 6
миналата година ми поискаха освен потребителската такса и 5 лв. за издаването на болничния.И сега се сещам, че когато бях бременна със сина ми гениколога ми ми поиска 20 лв за издаване на болничен, но тогава се усетих по-навреме и го смених.
Виж целия пост
# 7
 Заплаща се само потребителска такса, защото все пак, за да се издаде болничен лекарят първо извършва преглед. А тези суми, за които споменава iraikova са поискани неправомерно.
Виж целия пост
# 8
Преглед при специалист УНГ, в здравното заведение, което ни обслужва по месторабота.

Всеки работодател е длъжен да сключи договор със служба "Трудова медицина". Всеки работник е длъжен всяка година да минава прегледи при "трудовата медицина". "Трудова медицина" не е по Здравна каса. Няма нищо общо с личния лекар и с това дали си здравно осигурен.
Виж целия пост
# 9
Издаването на болничен лист от личен лекар е безплатно, но ти заплащаш потребителска такса за прегледа.

В случая, предполагам че са те таксували като "преглед на частно".
Виж целия пост
# 10
Издаването на болничен лист не се заплаща ! Всеки който иска от вас пари ви изнудва и няма право на това !
Виж целия пост
# 11
Аз работя от две години в държавна институция и нито веднъж не ме е прегледала трудова медицина, нито са ме карали да ходя на такива прегледи.Единствено ме задължават да имам здравна книжка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия